Laptop czy PC?

Komputerowe rady i porady, gadżety, programy.

Z czego wolisz korzystać?

Z laptopa
16
62%
Z komputera stacjonarnego
9
35%
Komputer/laptop mi nie potrzebny, wystarcza mi smartfon lub tablet
1
4%

Liczba głosów: 26
Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Laptop czy PC?

Postautor: Mazemi » 06.03.2016 12:27

Chciałbym sobie kupić droższy sprzęt komputerowy i stoję przed odwiecznym dylematem: kupić laptopa czy komputer stacjonarny. Sporo na ten temat zostało napisane, ale ja dalej nie wiem, co jest lepsze dla mnie.

Laptopy są bardzo mało wydajne, ulegają szybkiemu zniszczeniu, niewygodnie się z nich korzysta, za to mają jedną rewelacyjną zaletę: można je wziąć pod pachę i pojechać na drugi koniec Polski w delegację. Komputery z kolei odwrotnie, są bardzo wydaje i praktycznie niezniszczalne, za to w przypadku częstych zmian pobytu stają się bezużyteczne.

A wy, drodzy forumowicze, co wolicie, komputer stacjonarny czy laptop? I dlaczego akurat to?
Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 06.03.2016 12:34

Zdecydowanie komputer stacjonarny. Laptop jest dobry na wyjazdy.
Ale charakter mojej pracy powoduje, że dużo piszę na kompie - a to jest dla mnie zdecydowanie wygodniejsze na kompie stacjonarnym (DUŻO wygodniejsza klawiatura, większy ekran itp.). Poza tym od czasu do czasu lubię sobie pograć na kompie - a jak chce się pograć w coś bardziej wymagającego niż Tetris, pasjans czy saper - to zdecydowanie komputer stacjonarny.

Cena też może być istotna - za naprawdę dobry komputer stacjonarny zapłacisz mniej niż za naprawdę dobry laptop.
argumentum pessimi turba est
Awatar użytkownika
Prestige
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: Prestige » 06.03.2016 12:36

Lepszy stacjonarny (wydajność), ale mam laptopa bo go zabiorę wszędzie, szczególnie do łóżka. :lol: Jak nie grasz ani nie pracujesz z mega grafiką albo big data, to laptop lepszy.
Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 06.03.2016 12:41

nie regulaminowa wielkość podpisu
Jak się nie jest graczem albo informatykiem,grafikiem to laptop.
Szkoda przestrzeni w domu na biurko z kablami.
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿
Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 06.03.2016 13:06

Bez przesady, kable idą przecież za lub pod biurkiem.

Ale fakt, zależy to od tego, do czego się kompa potrzebuje. Ja muszę dużo pisać, edytować teksty itp., i na laptopie jest to po prostu mało wygodne. Nie czuję też potrzeby brania komputera do łóżka. Chłopak mi w łóżku starczy :P
argumentum pessimi turba est
Awatar użytkownika
Gomiv
Księciu
Księciu

Postautor: Gomiv » 06.03.2016 13:18

Wszystko wyłącznie się sprowadza do tego w jakim celu masz zamiar go używać. Ja osobiście od dobrych kilku lat używam wyłącznie tylko laptopa. Jeżeli chce go zabrać gdzieś to nie ma z tym żadnego problemu. Mogę zmienić miejsce w mieszkaniu, podłączyć go czasem pod TV na hdmi, napisać jakiś tekst czy zabawić się grafiką, czy nawet niejednokrotnie zagrać na niezłych wymaganiach. I nie, wcale nie trzeba nie wiadomo jakich kokosów wyłożyć, by mieć dobrego laptopa. Nie przesadzaj juz Marcin ;-)
Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez.

Obrazek
Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 06.03.2016 13:26

W domu 5 lat temu zamieniłem komputer stacjonarny na laptop i już nie mam ochoty na powrót do PC. Odeszła w niepamięć zmora kabli i zawadzające pudło. Mój następny komputer to też będzie laptop, co najwyżej większy. (Ewentualnie komputer stacjonarny zintegrowany z w jednej obudowie z monitorem).
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek
Awatar użytkownika
Turin
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: Turin » 06.03.2016 13:48

marcin pisze:Zdecydowanie komputer stacjonarny. Laptop jest dobry na wyjazdy.
Ale charakter mojej pracy powoduje, że dużo piszę na kompie - a to jest dla mnie zdecydowanie wygodniejsze na kompie stacjonarnym (DUŻO wygodniejsza klawiatura, większy ekran itp.). Poza tym od czasu do czasu lubię sobie pograć na kompie - a jak chce się pograć w coś bardziej wymagającego niż Tetris, pasjans czy saper - to zdecydowanie komputer stacjonarny.

Cena też może być istotna - za naprawdę dobry komputer stacjonarny zapłacisz mniej niż za naprawdę dobry laptop.

100% podzielam zdanie. Jeśli gdzieś wyjeżdżam, to tylko na urlop, a wtedy komputer mi nie jest bardzo potrzebny. Mam zawsze pod ręką tablet, bez gier wytrzymam jakoś te kilka dni:-)
Oczywiście możesz kupić bardzo wydajny laptop, ale cena się zasadniczo zwiększa, w porównaniu do stacjonarnego oczywiście. No i laptop, na którym można sobie w miarę wygodnie popykać w grę wcale taki mały nie jest;-)
Awatar użytkownika
palsecam
supernowa
supernowa

Postautor: palsecam » 06.03.2016 14:08

Ja używam takiego kombo: do internetu laptop, do grania PC. Ten drugi kosztował grosze wraz z podrasowaniem go, dzięki czemu uciągnie 95% gier sprzed 2012 roku.
Więc polecam mocny PC i jakiś byle jaki laptop, do internetu, na podróż itd. Taniej ci to wyjdzie.
Awatar użytkownika
regysky
Administrator
Administrator

Postautor: regysky » 06.03.2016 16:30

Zawsze byłem antylaptopowy, ale powoli zaczynam się przekonywać do zakupu tego urządzenia. W razie potrzeby wygodną klawiaturę czy monitor i tak można do tacki podpiąć. Coraz bardziej przemawia do mnie możliwość transportu, co jest przydatne, gdy pracuje się w różnych miejscach. Bieganie z 10 nośnikami i przegrywanie ciągle albo korzystanie z dysków internetowych bywa czasem kłopotliwe. Nie jestem pewien, różnice cen porządnych laptopów w stosunku do dobrych PC są chyba coraz mniejsze?
Dzwony w kościele św. Augusta wzywają do umierania.
Awatar użytkownika
TioPepe
gejowy
gejowy

Postautor: TioPepe » 06.03.2016 18:34

Do pracy, jeśli ktoś spędza więcej czasu przy kompie w jednej, określonej lokalizacji i do tego pracuje np. z dużą ilością dokumentów, zdecydowanie komputer stacjonarny. Porównywalny laptop jest dużo droższy, zazwyczaj dużo głośniejszy (!), nawet ten w aluminiowej obudowie, a przez swoje wymiary i np. stację dokującą, zatraca wszelkie atuty mobilności, bo pełni rolę jednostki centralnej. Stacjonarne kompy są tanie, dobrze dobrane też bezgłośne (bezcenne nocą) i łatwe do naprawiania. Wymiana procka czy wentylatora to zadanie na kwadrans, a w laptopie trzeba te wszystkie bebechy wyjmować i uważać, bu czegoś nie urwać. Zwykły komp do pracy i prosty, mały i lekki laptop do podróży, to moim zdaniem optymalny wybór pod warunkiem, że ktoś ma jedno w miarę stałe miejsce do pracy.
-----------------
regy, po co te nośniki? To pendrive nie wystarcza? Ewentualnie pendrive z szyfrowaniem. Nosisz pliki mające więcej niż 128 GB? Micro pendrivea podpinasz do kluczy i nawet go nie zauważasz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yoda
jutrzenka
jutrzenka

Postautor: Yoda » 06.03.2016 18:56

palsecam pisze:Więc polecam mocny PC i jakiś byle jaki laptop, do internetu, na podróż itd. Taniej ci to wyjdzie.

Mam podobnie - mocny PC do gier, laptop do Internetu. Chociaż w przypadku przeprowadzki do Warszawy pewno peceta pozbędę się na jakiś czas i zostawię lapka. Ma na szczęście dedykowaną grafikę Nvidii plus Core i3, więc w starsze gry można od biedy pograć.
Obrazek
Awatar użytkownika
seven_days
gejlord
gejlord

Postautor: seven_days » 06.03.2016 19:39

nie wiem co wy macie za fobie kablowe, bo ja mimo, ¿e na biurku mam laptopa, to i tak podpiête do niego.. 5 kabli (w tym jeden idzie do HUB-a USB, a HUB do kolejnych kilku urz±dzeñ). W sumie to ¿adna ró¿nica laptop/pc, poza tym, ¿e trochê mniejszy i mniej pr±du ¿re.
Awatar użytkownika
SonGoku
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: SonGoku » 06.03.2016 23:38

Wiadomo, do gier najlepiej stacjonarny, a do całej reszty laptop ;d

Całkiem sporo podróżuję i bez laptopa sobie jazdy nie wyobrażam. Przynajmniej nie muszę się martwić, że jak zapomnę coś wysłać na studia, to będę odcięty od materiałów itd. Skorzystam z tego chociażby jutro, pisząc licencjat w pociągu :lol:
Awatar użytkownika
jezus_chytrus
gejlord
gejlord

Postautor: jezus_chytrus » 07.03.2016 00:32

niedawno kupiłem peceta, ale ja to z myślą o grach

za podobną cenę nie kupiłbym laptopa o podobnych parametrach, aczkolwiek doliczyć trzeba jeszcze porządny monitor...
Obrazek
Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 07.03.2016 00:42

Aaaaaaaaabsolutnie stacjonarny. Nie znoszę laptopów. Owszem, mam jakiś już kiepski i słaby laptop z ekranem 15 cali oraz mały netbook z ekranem bodaj 11 cali, ale sięgam do nich z musu.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)
Awatar użytkownika
jezus_chytrus
gejlord
gejlord

Postautor: jezus_chytrus » 07.03.2016 00:45

a, i zawsze można takowy ulepszyć, dokupić coś nowego

a w laptopie ciężko

jednak, gdybym nie grał i nie używał programów wymagających siły, to brałbym laptopa
Obrazek
Awatar użytkownika
barszczyk
gejątko
gejątko

Re: Laptop czy PC?

Postautor: barszczyk » 20.06.2016 07:25

Ja bym stawiał jednak na laptop. Moze i ciężko jest coś dokupic w przyszłości.Z drugiej jednak strony laptop jest zdecydowanie bardziej wygodny i bardziej mobilny tak wiec przydaje się na przykłąd w podróży. Jest trochę droższy ale w takim rtv Euro agd jest możliwość brania na raty 0% : http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,h3.bhtml . Bez ubezpieczenia jakie jest często wymagane w innych sklepach ( kupowałem tam jakiś czas temu lapka, obecnie sobie to spokojnie spłacam).
Do grania polecam model Lenovo y700. Zakupiłem i wszystko na nim dobrze chodzi. Nawet Wiedźmin w najlepszych detalach.
Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 20.06.2016 18:49

Mam małe pytanie. Czy można w miarę łatwo i bez problemów przenieść dysk z lapka do lapka? Oba sa stare. :P No bo jeden lapek mi padł wiele lat temu, ale mam tam bezcenne rzeczy a drugi lapek też jest stary ale działa. Chciałbym albo przełożyć dyski, albo w inny szybki i tani sposób odzyskać dane.
Poszedłbym do serwisu, znam nawet jeden tani, ale wiecie jak wygląda pedalski laptop :P
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)
Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 20.06.2016 20:45

Też mam stary padnięty dysk, z którego chciałbym kilka rzeczy odzyskać, gdyby się udało :(
---------------------------KALENDARIUM

Wróć do „2.8. Komputery”