Partia Razem (polska wersja Podemos)

Komentujemy bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Re: Partia Razem (polska wersja Podemos)

Postautor: bolevitch » 28.06.2017 21:30:22

shane82 pisze: Wątroba to nie forma życia. Nie przeżyje poza organizmem kobiety.

a plemnik? plemniki żyją poza organizmem mężczyzny długie godziny, są zdolne do samodzielnego ruchu, odżywiają się sbustancjami zawartymi w spermie...

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 28.06.2017 22:19:29

Jest różnica między ludzkim: zarodkiem a wątrobą (czy jakimkolwiek innym organem) i plemnikiem. Zarodek jest formą życia ludzkiego, życiem ludzkim które powinno być chronione od poczęcia.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
Molly
Forumowe Ciasteczko
Forumowe Ciasteczko

Postautor: Molly » 28.06.2017 22:43:15

Ty tak uważasz. Bo tak. Jak już wyhodujesz macicę i zajdziesz w ciążę to sobie chroń swój zarodek od samego poczęcia. Łatwo jest stawać w obronie życia poczętego jak biologiczna rola w ciąży ogranicza się do wytrysku.

edit. No i nie zapominajmy o ochronie zaśniadów groniastych. W końcu to zapłodniona komórka jajowa a życie trzeba chronić od poczęcia : )

Awatar użytkownika
Prestige
młodszy gejowy
młodszy gejowy

Postautor: Prestige » 28.06.2017 22:50:47

Już nie mogę tego czytać. To w końcu wg ciebie zarodek jest formą życia czy życiem ludzkim? Wbrew temu co sobie myślisz, to dwie różne rzeczy. Patrz na sprawy oczyma nauki, a nie swojej moralności. To, że ty tak sobie stwierdziłeś, że zarodek to człowiek, nie czyni tego stwierdzenia faktem (patrz znowu -> biologia).

PS. W kwestii wątroby, jest ona w stanie przeżyć krótko poza organizmem ludzkim w przypadku chociażby przeszczepów. Teoretycznie można by ją spróbować podpiąć do krążenia pozaustrojowego by mogłaby żyć nawet dłużej. Nie wiem na ile, bo nikt takich badań zapewne nie robił, a nie mam wiedzy żeby tutaj brnąć dalej. Ale z pewnością jest w stanie przeżyć poza organizmem co jest wykorzystywane chociażby w przeszczepach.

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 28.06.2017 23:31:06

Trochę rozumiem podejście, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia: o ile mi wiadomo faktycznie od tego momentu mamy unikalny zestaw genetyczny, który już się w danej jednostce nie zmieni. No i rzeczywiście z zarodka ludzkiego wyrosnąć może tylko człowiek, nie np wieloryb albo gekon, więc z tego punktu widzenia można mówić o człowieku, albo pre-człowieku.

Tylko co z tego? Przecież absurdem jest twierdzić, że zygota, zarodek, embrion, płód, noworodek, dziecko, dorosły, osoba w śmierci klinicznej i zmarły (wszystkie stadia dysponujące tym samym zestawem genetycznym) są tym samym i w związku z tym przysługują im te same prawa.
Prawo chroni przecież także zygoty i zarodki - jeśli wiedząc o ciąży na wczesnym etapie zrobię coś, w wyniku czego kobieta poroni, to nie odpowiem za to sak samo jakbym wbrew jej woli ściął jej włosy. ale to nie znaczy, że powinienem odpowiadać tak samo jak za zabójstwo.

Nie wierzę zresztą, że deklarujący, że "człowiek zaczyna się od poczęcia" nie czują tej różnicy. Prosty test:

Wyobraźcie sobie, że jesteście strażakiem i gasicie płonący szpital. Macie czas na otwarcie tylko jednych drzwi. W jednej sali jest noworodek, a w drugiej dziesięcioro noworodków. Które drzwi otworzycie, żeby uratować przebywających tam? Bo ja tę salę, w której jest dziesięcioro noworodków. Oczywiście będę się czuł strasznie, że nie uratowałem też tego jednego, ale chyba każdy rozsądnie myślący uzna, że to był słuszny wybór.

A teraz wyobraźcie sobie, że gasicie płonącą klinikę in vitro. Też możecie otworzyć tylko jedne drzwi. W jednej sali jest noworodek, a w drugiej zamrażarka ze stoma zarodkami. Które drzwi otworzycie? Bo ja bez wątpienia te z jednym noworodkiem. I nawet nie będę czuł się strasznie potem. Bo jest dla mnie oczywiste, że te zarodki - choć unikalne genetycznie - nie są tym samym co świadomi, urodzeni już ludzie.
Powiem więcej: jeśli w pierwszej sali będzie pies, a w drugiej zamrażarka ze stoma zarodkami, to wciąż wybiorę uratowanie psa.
Jak rozumiem, obrońcy tezy, że "człowiek zaczyna się od poczęcia" rzucą się ratować setkę ludzi w zamrażarce, poświęcając urodzonego już noworodka? Tak by było logicznie przecież.

To jest skomplikowany temat i nie ma tutaj prostych odpowiedzi. Tzn są, ale te najprostsze wbrew pozorom wcale nie są najlepsze.
W moim przekonaniu o aborcji co do zasady powinna decydować kobieta, ale jej wolność decyzji powinna być stopniowo ograniczana. Wyróżniłbym 3 etapy:
1) Zarodek nie ma wykształconego układu nerwowego - powiedzmy do 3 miesiąca ciąży -> pełne prawo do aborcji na życzenie.
2) Zarodek ma wykształcający się układ nerwowy, ale nie może żyć poza organizmem matki - powiedzmy miedzy 3 a 7 miesiącem (choć ta górna granica przesuwa się w dół wraz z postępem technicznym) -> prawo do aborcji z powodu zagrożenia zdrowia i życia kobiety
3) Zarodek może żyć poza organizmem matki -> tutaj nie mam koncepcji - nie wiem czy medycznie wykonalne jest przerwanie ciąży ale tak, żeby płód umieścić w inkubatorze. W każdym razie niezależnie od tego, w razie zagrożenia życia matki, terminacja ciąży powinna być możliwa, przy spróbowaniu wszystkiego, żeby umożliwić dziecku przeżycie, jeśli to możliwe.

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 29.06.2017 00:25:10

Molly pisze:Ty tak uważasz. Bo tak. Jak już wyhodujesz macicę i zajdziesz w ciążę to sobie chroń swój zarodek od samego poczęcia. Łatwo jest stawać w obronie życia poczętego jak biologiczna rola w ciąży ogranicza się do wytrysku.

edit. No i nie zapominajmy o ochronie zaśniadów groniastych. W końcu to zapłodniona komórka jajowa a życie trzeba chronić od poczęcia : )

i ten post powinien uciąć dyskusję

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 29.06.2017 14:50:37

Zaśniad nie jest formą życia.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 29.06.2017 15:14:12

Ale powstaje w wyniku zapłodnienia. I w świetle ustawy ordojurkowej (storpedowanej przez Czarny Protest) jego usunięcie byłoby zabronione.
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 29.06.2017 17:10:15

Nie

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 29.06.2017 18:40:22

Jeszcze pozostaje taka kwestia, czy, jeśli np. jest para i kobieta zachodzi w ciążę, to prawo decyzji o aborcji pozostaje tylko po stronie kobiety, czy może ojciec również powinien mieć głos w dyskusji?
Odnoszę wrażenie, że z aborcji zrobiła się trochę taka metoda awaryjnej antykoncepcji. Praktycznie każdy zna kogoś, kto dokonał aborcji, ale o tym się "nie rozmawia". Dlatego, jak sądzę, już lepsza byłaby dostępność środków wczesnoporonnych bez recepty ("receptowanie" napędza zarobek lekarzy ginekologów, którzy inkasują za wizytę) niż aborcja.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 29.06.2017 22:32:54

Hebius pisze:Obrazek

Fajny blondas, szkoda, że nie gej. :)

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 29.06.2017 22:52:34

Chyba gejdar ci szwankuje :P
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 30.06.2017 21:36:04

Chyba odbiegliśmy nieco od tematu ;)

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 01.07.2017 01:25:46

Wprost przeciwnie. :)

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 31.07.2017 17:46:16

Awatar użytkownika
kaylan
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: kaylan » 31.07.2017 20:01:59

W jednym obszarze przypominają inna lewicowa utopie, rok 1984, nazwa partii chyba powstała na podobnej zasadzie jak nazwy ministerstw :P , wpisuje się w tę obserwacje groteskowe zaangażowanie w ogłaszanie się okopami świętej trójcy lewicowości(to samo co Korwin i pochodne prawicowości) w konsekwencji brak współpracy(nie żebym narzekał, lepiej by ta partia na zawsze pozostała na peryferiach)

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 31.07.2017 21:23:46

Zawsze mówiłem, że bezkompromisowy idealizm, kompletnie odrzucający pragmatyzm, jakkolwiek może być piękny, to prowadzi zwykle do upadku. Swoją drogą, sformułowanie o wewnętrznej nowomowie bardzo trafne - strasznie irytujące zjawisko. Można postawić niemal na równi z nowomową komunistyczną i kościelną.

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 31.07.2017 21:32:13

Nic nowego, to samo było w reaktywowanym PPS-ie, czy tzw. Unii Lewicy, albo tym czymś Ikonowicza. Znajoma mi z przejęciem opowiadała o ich dyskusjach, dopóki się nie zorientowała, że jako wróg klasowy i ideowy, mam z tego niezłą bekę. :-D
Nie powiem, żeby mnie to smuciło, że razemki pozostaną niewybieralne, bo ich zdolność koalicyjna = 0.

Edit. Kościelna nowomowa przynajmniej ma jakąś ugruntowaną tradycję.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 31.07.2017 21:41:14

Budowa trzeciego, niezależnego wektora politycznego, czyli lewicowego obok liberalnego i konserwatywnego nie jest żadnym idealizmem, ale właśnie pragmatyzmem. Nawet jeżeli potencjalna droga do władzy wydłuża się przez to o kilkanaście lat, to lepiej uzbroić się w cierpliwość, przeprowadzić długi marsz i pozwolić rządzącym oraz liberalnej opozycji skompromitować się do końca.

Ruch Palikota obrał inną drogę i dziś już się nie liczy na scenie politycznej. Ikonowicz z PPSem próbowali koalicji z SLD i dziś również są na marginesie. Lewica, która próbuje przytulać się do liberałów, może liczyć jedynie na ochłapy z pańskiego stołu, nie jest w stanie też zrealizować swojego programu.

Kilkanaście miesięcy temu wspominałem o tym, że PIS czeka najprawdopodobniej druga kadencja, jednocześnie będziemy mieli do czynienia z początkiem słabnięcia obozu liberalnego, a Razem dostanie się w 2019r do parlamentu. Analizując sondaże uliczne ewyborów na dużej próbie można stwierdzić, że wszystkie te procesy zaczęły mieć miejsce.

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 31.07.2017 22:18:49

Emilia Konwerskia pisze:Byłam w Razem, byłam "jedynką" na olsztyńskiej liście. Partię opuściłam od razu po wyborach w 2015. Nieustannie obserwuję jej działania i mogę podsumować je jednym stwierdzeniem: nie żałuję, że odeszłam.

Chyba jestem za głupi, bo nie bardzo rozumiem, dlaczego tekst osoby, która odeszła z Razem już w 2015 ma świadczyć o rozłamie w partii.
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Wróć do „1.1. Wydarzenia”