Zagraniczni bestsellerowcy literaccy o polskich korzeniach

Film, teatr, muzyka, książka, architektura.
Awatar użytkownika
narodowiec
forumowy
forumowy

Zagraniczni bestsellerowcy literaccy o polskich korzeniach

Postautor: narodowiec » 05.03.2016 10:45

Właściwie to może powinienem napisać w tytule "bestsellerki literackie" to kojarzę tylko kobiece no ale trudno. ;)
Naomi Novik jest mieszkajacą na Manhattanie córką Polki, w dzieciństwie słuchała opowieści o Babie Jadze i smoku wawelskim. Studiowała w słynnym mieście dla fanów twórczości Lovecrafta, Providence. Współtworzyła grę Neverwinter Nights: Shadows of Undrentide ale przestawiła się na pisanie, jak na razie osadzone wyłącznie w motywach fantastycznych. Znana jest głównie z cyklu Temeraine w którym ważną rolę odgrywają smoki (prawa do ekranizacji wykupił Peter Jackson) a poza tym napisała niedawno nawiązującą do swojej "drugiej Ojczyzny" powieść fantasy "Wybrana" rozgrywająca się w królestwie "Polnii". Co ciekawe, "Wybraną" polecała min. sama Ursula K. Le Guin.
Drugą pisarką którą kojarzę jest Ania Szado z Kanady, urodzona w rodzinie polskich emigrantów. Różni się jednak tym od Naomi, że zajmują ją powieści obyczajowe.
Może też jeszcze kogoś pamiętacie?
Awatar użytkownika
OpusDei
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: OpusDei » 05.03.2016 12:37

Hmm, do tej pory miałem się za człowieka będącego ze światem literackim za pan brat, niestety o tych paniach dowiaduję się dopiero dziś, co każe mi myśleć, że:
a) wcale nie znam się na literaturze tak, jak sądziłem
b) panie trudno nazwać autorkami bestsellerów. I zastanawiam się, czy inni forumowicze je znają. Fantastyka nie jest moją domeną, więc zdałbym się przede wszystkim na opinię Hebiusa lub Marcina.
Nie umniejszam ich umiejętności pisarskich (między innymi dlatego, że go nie znam), ale pamiętajmy, jaką rolę dzisiaj odgrywa literacki marketing. Każda nowość jest bestsellerem "New York Timesa", każda została przetłumaczona na czterdzieści języków i każda zapewniła Stephenowi Kingowi czy Johnowi Le Carre moc wrażeń. :wink:

Gdy przeczytałem tytuł, myślałem, że będzie to temat o Conradzie.
Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 05.03.2016 21:09

haha też pomyślałem, że to temat o Conradzie :-)
Awatar użytkownika
regysky
Administrator
Administrator

Postautor: regysky » 05.03.2016 22:11

Ja też o tym pomyślałem.

Ktoś jeszcze? Wpisujcie miasta!
Dzwony w kościele św. Augusta wzywają do umierania.
Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 05.03.2016 22:29

Naomi Novik znam. Nawet czytałem dwie czy trzy jej powieści z cyklu o Europie czasów wojen napoleońskich i dzielnych Anglikach dających odpór uzurpatorowi Napoleonowi na smoczych eskadrach. W Polsce wydał to Rebis.

O drugiej autorce nie słyszałem.
---------------------------KALENDARIUM
Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 07.03.2016 09:48

Ja podobnie, tzn. Naomi Novik znam, ale w tym sensie, że wiem, że jest taka autorka pisząca fantastykę (fantasy ze smokami, ściślej rzecz biorąc). Ale jakoś wątpię, aby jej powieści były w Polsce (czy w ogóle na świecie) jakoś bardzo popularne :-o
W przeciwieństwie do Hebiusa - nie czytałem i nie mam takiego zamiaru.

O drugiej Pani również nie słyszałem.
argumentum pessimi turba est
Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 07.03.2016 16:19

Naomi Novik dostała Locusa i nagrodę Campbella, co by mogło świadczyć o pewnej popularność jej smoczego cyklu w USA.
---------------------------KALENDARIUM
Awatar użytkownika
narodowiec
forumowy
forumowy

Postautor: narodowiec » 08.03.2016 10:16

Biorąc pod uwagę wspomniany już wyżej fakt, że prawa do ekranizacji smoczej serii Naomi Novik wykupił nie kto inny jak sam reżyser Władcy Pierścieni doszedłem do wniosku, że NN jest jednak przynajmniej w USA dość znana.
W sumie był to jednak nieracjonalny poryw serca, bo czasami niektóre książki stają się powszechnie znane dopiero dzięki ekranizacji.
Wracając do Ani Szado - według informacji na Amazonie, jej powieść "Studio Saint-Ex" traktująca o domniemanych przygodach miłosnych twórcy "Małego Księcia" stała się w Kanadzie narodowym bestsellerem.
Awatar użytkownika
narodowiec
forumowy
forumowy

Re: Zagraniczni bestsellerowcy literaccy o polskich korzeniach

Postautor: narodowiec » 17.06.2016 10:24

W sumie można by też wspomnieć o autorze House of Leaves, Marku Z. Danielewskim z USA, który jest synem polskiego imigranta.
Obrazek

Wróć do „2.3. Kultura”