Ateizm - praca domowa z religii ;)

Wszystko na temat badan, ankiet, testów, sond i próśb z nimi związanymi.
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Re: Ateizm - praca domowa z religii ;)

Postautor: uzytkownik_konta » 09.11.2017 17:32:53

Brzytwa Ockhama! Z tego co kojarzę, pierwszy raz zyskała popularność jako chrześcijan narzędzie do walki z mitologią pogańską (ale mogę się mylić). O ironio.
Poza tym, Nietzsche (a jakże!), o ile jego inne poglądy bywają niekiedy podejrzane, wskazał np. w Antychryście szereg bardzo sensownych powodów, dla których wiara bywa zwyczajnie szkodliwa i niebezpieczna. Jako najgorsze, najbardziej niebezpieczne z wyznań, wskazał katolicyzm (nie, nie judaizm). Tutaj można się spierać, czy rzeczywiście w katolicyzmie te negatywne cechy obecne są w największym natężeniu, ale jednak moim zdaniem nie ulega wątpliwości, że co do meritum ma rację.
shane82 pisze:Jak już to ekonomii. Nic nie poradzę, że akurat tu Kawa napisał coś mądrego.

Mam wrażenie że mylisz niepodążanie ślepo za autorytetem z byciem zawsze pod prąd dla zasady :P

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 09.11.2017 18:15:41

Podobno Nietzsche nie znał zbyt dobrze judaizmu, ale, jako syn pastora, miał spore pojęcie o chrześcijaństwie w jego protestanckiej odmianie i tego chrześcijaństwa nienawidził jako platonizmu dla ubogich.
Religia żydowska to inna sprawa, nie jest misyjna, jest w pewien sposób połączona z etnicznością a i spotkałam się ze stwierdzeniem, że Bóg żydowski nie widzi problemu w ateistach, pod warunkiem, że wypełniają micwy. :wink:
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 09.11.2017 20:22:27

Na kiedy to ta praca domowa?

Awatar użytkownika
Incertus
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: Incertus » 09.11.2017 20:26:22

Dlaczego niewiara jest tak pociągająca?
Bo łatwiej pogodzić ją ze światopoglądem opatrym na faktach naukowych.
Il corpo faccia quello che vuole. Io non sono il corpo. Io sono la mente.

Awatar użytkownika
CryBoy
gejlord
gejlord

Postautor: CryBoy » 09.11.2017 20:29:22

mare pisze:No to proszę jeszcze: po co się wysilać? Wiara w Bozię narzuca obowiązek pracy nad sobą, samodoskonalenia, dążenia do ideału, itp.

Krycha Pawłowicz najwyraźniej słabo się przykłada do tego samodoskonalenia. ;)
Chociaż jest już bliska ideału. Ideału tępej krowy! :)
Obrazek

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 09.11.2017 20:35:59

jazzik pisze:Podobno Nietzsche nie znał zbyt dobrze judaizmu, ale, jako syn pastora, miał spore pojęcie o chrześcijaństwie w jego protestanckiej odmianie i tego chrześcijaństwa nienawidził jako platonizmu dla ubogich.

Tym niemniej, jego spostrzeżenia są na tyle ogólne, że pasują do większości (jeśli nie do wszystkich) religii.

Awatar użytkownika
Prestige
młodszy gejowy
młodszy gejowy

Postautor: Prestige » 09.11.2017 22:30:49

Wcale nie jest pociągająca. Świadomość, że po śmierci nic na nas nie czeka wcale taka sexy nie jest :P

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 09.11.2017 22:41:28

Co chcecie mieć po śmierci skoro, to w końcu śmierć i już nie żyjecie :P jak można coś mieć będąc trupem :P
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Awatar użytkownika
arn
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: arn » 09.11.2017 22:56:49

Leo pisze:U mnie w kościele zawsze słyszałem na kazaniach, jak to my wierzący-chodzący-do-kościoła jesteśmy złymi ludźmi bo ciągle grzeszymy. Zawsze piętnowano tylko obecnych i to oni zawsze byli winni. No ileż można było tego słuchać?

Dokładnie, zawsze miałem dość tego przymusu przepraszania za grzechy, umartwiania się, zachowywania postów itd. I to wmawianie ludziom, że trzeba ochrzcić dziecko, by je oczyścić z grzechu pierworodnego... Nie rozumiem po prostu, dlaczego takie małe, niczego nieświadome dziecko niby miałoby być naznaczone piętnem tego grzechu :co:

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 09.11.2017 23:01:34

Ten problem można wyjaśnić tylko w obrębie doktryny, która zakłada istnienie takiego dziedzicznego grzechu oraz tego, że na ziemi są pewni ludzie delegowani by móc zdejmować grzechy. Rzecz jasna, nie posiadają listów uwierzytelniających, ale to tylko szczególik, bo równie dobrze można przyjąć, iż chodzi o samodoskonalenie się.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
arn
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: arn » 09.11.2017 23:33:05

Nie umiem przyjąć doktryny, która jest dla mnie nielogiczna, więc dlatego pewnie nie nadaję się do wyznawania jakiejkolwiek religii ;)
Jestem w stanie zrozumieć, że odpowiada się za własne grzechy (choć w wielu przypadkach nie zgadzam się z uznawaniem danego czynu za grzech, ale to już inny temat), ale ten grzech dziedziczny jest dla mnie kompletnym absurdem.

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 09.11.2017 23:57:01

O właśnie, z tą śmiercią! Od kiedy zostałem ateistą, nie boję się tego co będzie po śmierci (nie mylić z umieraniem), bo po prostu nie ma powodu, żeby bać się czegoś co cię nie dotyczy. A siłą rzeczy nie dotyczy, skoro nie żyjesz, bo żeby doświadczyć czegoś strasznego trzeba mieć świadomość, a jej po śmierci nie ma. Nie umiem tego do końca wytłumaczyć, bo ludzka mowa z przyczyn obiektywnych nie zna kategorii do opisywania niebycia (nie bez powodu to akurat Heidegger znany jest ze swoich neologizmów) :P
Oczywiście, trochę martwi to, że np. gdybym teraz zdechł, mama byłaby bardzo smutna, koty by tęskniły (w sumie trochę sam w to wątpię), a mój samochód być może (nie żebym nie wydał dyspozycji i nie wyznaczył komisarza ds. samochodu na wypadek swojej śmierci, ale siłą rzeczy nie będę mógł sprawować kontroli nad realizacją "testamentu" :P ) dostanie się w ręce jakiegoś gnoja, który go rozbije, podda kiepskiemu tuningowi albo porzuci w rowie. Te rzeczy są niezależne od tego, czy ja jestem świadomy, czy nie. Ale też, ze względu na to że mnie nie będzie i nie będę ich widział, są trochę jak głód w Afryce: to bardzo smutne i trzeba zrobić co się da, aby temu zapobiec, ale zdecydowana większość ludzi, którzy nie widzieli tego na własne oczy, sypia dość dobrze.

A, i jeszcze jedno, co zostało tutaj już częściowo wspomniane. KK wymaga od wiernych rzeczy, które są w najlepszym przypadku niezbyt komfortowe, a w najgorszym zwyczajne uwłaczające. Do tego szkodliwe dla dzieci.
arn pisze:ale ten grzech dziedziczny jest dla mnie kompletnym absurdem.

To zabawne, u mnie w klasie w podstawówce istniała dość powszechna nienawiść do Ewy za to, że zepsuła raj :lol:

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 10.11.2017 00:50:15

1 listopada na katowickim cmentarzu przechodząc nieopodal odprawiającej się mszy...
"I te kwiaty oraz znicze, które przynieśliście na groby są niczym, bo za tydzień wylądują na śmietniku. Ważniejsza jest modlitwa...." wiadomo, intencja od każdego leżącego na cmentarzu, jakieś zalecki, zaduszki, hulaj dusza Porsche w garażu. :)

Niewiara jest też pociągająca z tego względu, że nie utrzymuję bandy nierobów.

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 10.11.2017 07:36:33

Napisz księdzu, że ludzie są ateistami żeby jeść mięcho w piątek, bo jajka i masło za drogie :P
5 jak nic będzie.
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Awatar użytkownika
Prestige
młodszy gejowy
młodszy gejowy

Postautor: Prestige » 10.11.2017 12:34:31

Z tą śmiercią to nie chodzi o jakiś strach, tylko o to, że jest to dość depresyjne, że wszystko się kończy wtedy (nie mówię, że tak nie jest, po prostu to smutne jak się nad tym zastanowisz; chociaż z drugiej strony nie karmisz się fałszywymi opowiastkami więc są też plusy). Na pewno ciut lepiej psychicznie się żyje ludziom, którzy wierzą w czmychanie w piekle z innymi grzesznikami.

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 10.11.2017 18:48:11

Co do tej depresyjności - racja.
Inna sprawa, że większość katolików myśli, iż jakoś im się uda prześlizgnąć przez bramy nieba, więc nie żadne tam czmychanie w piekle, bo tam, to ma być płacz i zgrzytanie zębów. :PPPP

Leo pisze:Niewiara jest też pociągająca z tego względu, że nie utrzymuję bandy nierobów.

Byłoby tak, gdyby nie dostawali pieniędzy z budżetu = z naszych podatków.

Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Lord of the Twinks
Lord of the Twinks

Postautor: Dorian_Gray » 10.11.2017 23:04:14

He he, po waszych radach to napisze taki esej,
że jeszcze dostanie nagrodę od jakiegoś biskupa ... :wink:
Český je hezký!

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 10.11.2017 23:50:30

Względnie może zostać ekskomunikowany, ale w zamian dostanie nagrodę od Dawkinsa :lol:
Prestige pisze:Z tą śmiercią to nie chodzi o jakiś strach, tylko o to, że jest to dość depresyjne, że wszystko się kończy wtedy (nie mówię, że tak nie jest, po prostu to smutne jak się nad tym zastanowisz; chociaż z drugiej strony nie karmisz się fałszywymi opowiastkami więc są też plusy).

Ha! To nie jest ani trochę smutne ani depresyjne, ponieważ cię nie obchodzi! Ma kompletnie zerowe znaczenie :P Kończy się? Co za różnica, mnie przy tym nie będzie, ani nawet się o tym nie dowiem! :P

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 11.11.2017 00:12:35

To by działało, gdyby część ludzi była śmiertelna a część nie i nikt by nie wiedział, do której grupy należy.
W przeciwnym wypadku, jesteśmy śmiertelni, jesteśmy tego świadomi i o tę świadomość, która potrafi zatruć wiele chwil w życiu, się rozchodzi. Oczywiście, do pewnego momentu wcale się o tym nie myśli (chyba, że ktoś ma nieszczęście być w gruncie rzeczy melancholikiem, ja ja).
Bogowie wiedzą: śmierć jest nieszczęściem, inaczej chętnie umieraliby sami. :wink:

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 11.11.2017 01:28:32

Tylko... Gdzie jest Hermes?

Wróć do „1.4. Ankiety, badania, sondy”