Przepisy - przestrzegać czy olewać?

Wszystko o kółkach, kołach, kółeczkach i koniach... mechanicznych.
Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Re: Przepisy - przestrzegać czy olewać?

Postautor: marcin » 02.06.2016 14:36:56

Dla mnie brzmi to trochę absurdalnie. Jeżeli jedziesz główną drogą, no to masz pierwszeństwo (jakbyś nie miał, to miałbyś ustąp bądź STOP - bo skrzyżowań oznakowanych jako równorzędne praktycznie nie ma).
Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 02.06.2016 18:45:40

Dlaczego absurdalnie? W Polsce każde skrzyżowanie jest równorzędne, chyba że znaki mówią inaczej. Skąd wiesz, że akurat twoja droga jest główna, skoro przy prędkości 50 kmh nie widzisz oznakowania na drogach poprzecznych?
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 02.06.2016 18:48:48

W Polsce skrzyżowań równorzędnych prawie nie ma, a jak jadę drogą powiedzmy krajową, mam puszczać każdy ciągnik wyjeżdżający boczną drogą z prawej strony (póki nie zobaczę u niego ustąp)?

Mazemi pisze:Osobiście uważam, że winny jest organizator ruchu drogowego, który zaakceptował takie nieżyciowe i nieintuicyjne skrzyżowanie

Na tych filmikach z cyklu "polskie drogi" w ogóle bardzo często jest tak, że sposób organizacji ruchu pozostawia bardzo wiele do życzenia. Np. moim zdaniem (niech mnie Walp lub Ikar poprawią, jeśli się mylę), niedopuszczalne jest, aby tutaj samochody (a na skrzyżowaniu można skręcać w lewo, choć nie jest to lewoskręt kierunkowy) i tramwaje miały jednocześnie zielone światło.

od 3:04
https://www.youtube.com/watch?v=sxs9EX1RqwA
Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli nie chce, znajdzie powód.

seven_days

Postautor: seven_days » 02.06.2016 21:49:44

marcin pisze:W Polsce skrzyżowań równorzędnych prawie nie ma, a jak jadę drogą powiedzmy krajową, mam puszczać każdy ciągnik wyjeżdżający boczną drogą z prawej strony (póki nie zobaczę u niego ustąp)?

nie

skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;

chyba, że jedzie "drogą twardą", to tak.

Kiedyś wyprzedzałem, nawet linia przerywana, a jakiś traktorzysta z pola z lewej chciał wyjechać i wielce oburzony. Ani te jego pretensje nie były logiczne, ani nie miały żadnych podstaw w przepisach, wyprzedzałem w dozwolonym miejscu.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 02.06.2016 22:51:51

marcin pisze:W Polsce skrzyżowań równorzędnych prawie nie ma

Ależ są i to jest podstawowa zasada, z jaką ustala się pierwszenstwo przejazdu na skrzyżowaniu w Polsce, nie jest do tego potrzebny znak A-5. Reszta jest tylko wyjątkiem od reguły. Poczytaj sobie art. 25 prawa o ruchu drogowym. Z tego, że znaczna część kierowców o tym nie wie i myśli, że pierwszenstwo ma zawsze auto, które jedzie po szerszej jezdni, jest niestety spadkiem po komunizmie.
marcin pisze:jak jadę drogą powiedzmy krajową, mam puszczać każdy ciągnik wyjeżdżający boczną drogą z prawej strony (póki nie zobaczę u niego ustąp)?

Seven wyjaśnił, o co chodzi z drogami gruntowymi. Jeśli jednak ciągnik rolniczy jedzie drogą z pierwszenstwem przejazdu, to masz obowiązek ustąpić mu pierwszenstwa, niezależnie od tego, czy ci się to podoba czy nie. Nie ma takiego przepisu, który wskazywałby, że samochody mają zawsze pierwszenstwo przejazdu przed ciągnikami rolniczymi.
Mazemi pisze:Osobiście uważam, że winny jest organizator ruchu drogowego, który zaakceptował takie nieżyciowe i nieintuicyjne skrzyżowanie
marcin pisze:Na tych filmikach z cyklu "polskie drogi" w ogóle bardzo często jest tak, że sposób organizacji ruchu pozostawia bardzo wiele do życzenia. Np. moim zdaniem (niech mnie Walp lub Ikar poprawią, jeśli się mylę), niedopuszczalne jest, aby tutaj samochody (a na skrzyżowaniu można skręcać w lewo, choć nie jest to lewoskręt kierunkowy) i tramwaje miały jednocześnie zielone światło.

Mnie się ta organizacja ruchu akurat podoba. Kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Jeśli nie umie skręcić w lewo na takim skrzyżowaniu, to zawsze może pojechać prosto a potem zawrócić w dogodnym miejscu. Wprowadzenie strzałek kierunkowych oznacza znaczne ograniczenie przepustowości skrzyżowania, a co za tym idzie wydłuża czas i koszt przejazdu (oraz przejścia) przez takie skrzyżowanie przez wszystkich uczestników ruchu, a często powoduje także korki.
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

seven_days

Postautor: seven_days » 02.06.2016 23:33:30

kwestia jeszcze jest taka, jak długa musi być droga twarda, żeby była drogą twardą, bo zdarzają się jakieś drogi gruntowe, które przechodzą w utwardzone przed samym skrzyżowaniem, żeby łatwiej było wyjechać. Nie pamiętam ile to było, minimum 15 metrów. No i bądź tu mądry, jak nie ma znaków, jak będzie krótsza, to pół biedy, ale jak dłuższa i dojdzie do kolizji, to wina wiadomo czyja.

Co do filmiku. 3:27 to jest najlepsze. Hehe, rozumiem martwe pole i niedostrzeżenie osobówki, ale żeby takiej wielkiej krowy na lewym pasie nie zauważyć.. Natomiast w 3:04 żadnej anomalii nie widzę, z tramwajami trzeba po prostu uważać.

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 03.06.2016 00:14:43

Ale że co tutaj jest nietypowego? Normalny lewoskręt :P

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 03.06.2016 01:20:33

Mazemi pisze:
marcin pisze:W Polsce skrzyżowań równorzędnych prawie nie ma

Ależ są i to jest podstawowa zasada, z jaką ustala się pierwszenstwo przejazdu na skrzyżowaniu w Polsce, nie jest do tego potrzebny znak A-5. Reszta jest tylko wyjątkiem od reguły. Poczytaj sobie art. 25 prawa o ruchu drogowym. Z tego, że znaczna część kierowców o tym nie wie i myśli, że pierwszenstwo ma zawsze auto, które jedzie po szerszej jezdni, jest niestety spadkiem po komunizmie.

W zasadzie obaj macie rację, bo odnosicie się do czegoś innego. Mazemi ma rację na poziomie fundamentalnym. Faktycznie, podstawowa zasada to równorzędność dróg. No ale kolejne stopnie utrudniające życie (znaki > sygnalizacja > kierujący ruchem) stają się ważniejsze. A że są niemal wszędzie, rację ma Marcin, że faktycznie równorzędnych skrzyżowań jest niewiele. Ale jednak są! Na bardzo wielu osiedlach mamy do czynienia z takim ruchem. Ludziom się wydaje, że wąskie dróżki spod bloków są podporządkowane jednej szerokiej biegnącej przez osiedle. Ale jeśli nie ma znaków, to nie są podporządkowane. Obowiązuje reguła prawej ręki.

Sytuacja podobna do tej z rondami. Kto ma pierwszeństwo na rondzie? Oczywiście wjeżdżający na rondo! Ale ktoś uczynny poustawiał przed 99,99% rond znak ustąp pierwszeństwa i teraz ludziom się wydaje, że rondo ex definitione oznacza podporządkowanie wjeżdżających. Mimo to bywają ronda bez ustąp pierwszeństwa (znam dwa w okolicy - w Katowicach i Tychach) i... jakoś ludzie sobie jednak radzą.

marcin pisze:niedopuszczalne jest, aby tutaj samochody (a na skrzyżowaniu można skręcać w lewo, choć nie jest to lewoskręt kierunkowy) i tramwaje miały jednocześnie zielone światło.

Dlaczego niedopuszczalne? Przecież to jest sytuacja niemal identyczna jak w dużej części Mysłowic, Katowic, Chorzowa, Rudy Śl., że torowisko biegnie w jezdni. Samochód i tramwaj są, jeśli chodzi o znaki i sygnały, w pozycji równorzędnej, więc rozstrzyga to, że tramwaj jest tramwajem. Na filmiku torowisko jest wydzielone, ale to niczego nie zmienia. Sytuacja wyjściowa jest wyzerowana. Tramwaj ma sygnał zielony (ST) i samochód. Ale ten ostatni ma sygnalizator S1, który nie daje mu gwarancji bezkolizyjnego wykonania ewentualnego manewru skrętu w lewo. Musi więc ustąpić tramwajowi.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 06.06.2016 20:50:22

Kiedy tylko przeczytałem tytuł i zapowiedź artykułu

czułem, że to będzie prawicowy polityk. No i tak. Za kółkiem siedział Boris Záhumenský, członek prawicowej słowackiej partii "Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny". Taki słowacki Jacek Kurski.

Jak można być takim dupkiem? No jak?
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 06.06.2016 22:31:57

Postawić mu drogówkę na wyjeździe z osiedla - to mandatami budżet zasili. :twisted:

Dlaczego ja też po przeczytaniu tytułu spodziewałem się prawaka? :D
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 06.06.2016 23:07:24

Bo rower nie jest na tyle szeroki żeby karetka nie wyprzedziła :lol:

seven_days

Postautor: seven_days » 07.06.2016 10:17:36

e tam czepiacie się, i tak by szybciej nie pojechał tą karetą, a chłop tylko wykorzystał okazję

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 07.06.2016 23:02:20

No! Wreście, panie, rząd przyjazny kerowcom!

:dres: :piwo:

Przepustowość!
:zly:
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 07.06.2016 23:09:41

No co dobra taktyka jak pozwolą na dwa browary to wiadomo, że ludzie wypiją trzy. Wtedy mandacik, konfiskata prawka o albo egzamin od nowa i będzie forsa na 500+ i mieszkania +.
Pijacy będą więcej rozjezdzac ludzi to i mniej wypłat 500+ i mniej mieszkań będzie trzeba zbudować.
Takim doradcom to ja bym dał premię :P :P :P
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

seven_days

Postautor: seven_days » 08.06.2016 15:41:30

pijany i tak będzie pijany, a przestaliby zabierać prawo jazdy "wczorajszym"

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 08.06.2016 17:53:38

Szkoda by było, bo powinni.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 08.06.2016 19:35:17

Cześć i tak potem jeździ dalej.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 08.06.2016 23:06:54

Było do przewidzenia, że seven będzie bronił patologi na drogach.

seven_days

Postautor: seven_days » 10.06.2016 00:10:46

zaraz patologii, przecież masz wyżej wyjaśnione ile krajów jakie ma granice stanu nietrzeźwości i jakoś nie mają z tym kłopotu. Do przewidzenia to są raczej wasze komentarze, dla was kierowca to największe zło - najlepiej pozabijać i poprzebijać wszystkie opony we wsi :-D Zero rzeczowej dyskusji, tylko skrytykować bezpodstawnie, to jedyne co potraficie. :roll:

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 10.06.2016 07:06:37

Mogą mieć inne dopuszczalne normy alkoholu ale i mają inną mentalność za kólkiem od polskiej. W Polsce kierowcy mają jeszcze dużo nauki.

Wróć do „2.7. Motoryzacja”