Forumowicze na drogach i ich doświadczenia.

Wszystko o kółkach, kołach, kółeczkach i koniach... mechanicznych.
Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Re: Forumowicze na drogach i ich doświadczenia.

Postautor: Nathi » 26.06.2018 20:54:23

Walpurg pisze:Nie, Leoś, nie słuchaj tego dzieciaka! Zakazuję ci jeżdżenia rowerem! Zbyt wielu moich nieodpowiedzialnych kolegów jeździ tamtędy autobusami.

Nie macie na Śląsku DDR?
Kierowcy nie mieli szkoleń z wyprzedzania rowerzystów?
Potwierdzasz, że zawodowi kierowcy są większym zagrożeniem? Przez zbyt duża pewność siebie i presję czasu? :P

:mrgreen:
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 26.06.2018 21:01:14

Jadąc rowerem po drodze najchętniej chciałbym mieć pod ręką pistolet i do tych skurwieli co nie potrafią wyprzedzać bym strzelał.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 26.06.2018 21:08:55

Ja przez takiego byłem 9 dni w szpitalu. Pół roku minęło zanim usiadłem na rower. Pierwsza jazda była najgorsza, po niej ileś dni i tak nie byłem w stanie jeździć. Każdego dźwięku i ruchu auta się bałem. Trochę czasu się aklimatyzowałem.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 26.06.2018 21:29:58

Należy również powiedzieć że rowerzyści niejednokrotnie nie są święci
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 27.06.2018 02:47:18

Zwłaszcza w miastach, musi jechać drogą, bo ścieżką mu nie wypada w kolarskich leginsach. Najzabawniejsze jest, jak tacy jadą drogą krajową przez pewne miasteczko, a potem zonk, na długości 500m jest zakaz ruchu rowerów, bo na starym nasypie kolejowym równoległym do drogi jest ścieżka. Wielu kolarzy ma zonka w tym miejscu.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 27.06.2018 09:46:42

Wcale się nie dziwię że rowerzyści unikają ścieżek rowerowych. A to dlatego że wjazd na nie i zjazd wiąże się albo ze złamaniem przepisów albo z zejściem z roweru. Brak przejazdów dla rowerów. Często jest tak ze ścieżka jest ale na każdym skrzyżowaniu musisz zejść z roweru żeby przejść przez przejście dla pieszych. Poza tym obowiązek jazdy ścieżką jest tylko wtedy gdy znajduje się ona po stronie drogi po której się poruszasz.
W Polsce ścieżki projektują osoby które chyba w życiu rowerem nie jeździły.

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 27.06.2018 15:31:13

To prawda, przejechałem się na swoim nowym rowerku po Tychach i widzę, że jest wiele niedociągnięć. Ale i tak jest już dużo, trzeba to doceniać, bo zawsze mogło być gorzej. To wszystko kosztuje, a wydatków miasto ma sporo, także tych niepotrzebnych (stadion, aquapark, teraz chcą budować stadion lekkoatletyczny).

Przejazdy są (W Tychach), ścieżek jest dużo, jest tylko problem z nawierzchniami. Pamiętam, że w UK ścieżki rowerowe były zwykle asfaltowe, koloryzowane (Swindon 10 lat temu), a zjazdy, przejazdy przez drogi i krawężniki były zorganizowane tak, że w ogóle nie odczuwało się zmian płaszczyzn (to samo się tyczy przejść dla pieszych i miejsc przejazdów wózków dla dzieci/inwalidzkich). U nas niestety każdy przejazd przez drogę owocuje "zderzeniem" z krawężnikiem najazdowym, który niestety i tak zawsze nie jest prawidłowo wyprofilowany, by przejazd był płynny. Ponadto są miejsca, gdzie ścieżek brakuje i są w tych miejscach wytrychy w postaci chodników pieszo-rowerowych, no i w takich mijescach nawierzchnia może być nawet z płytek chodnikowych. Plusem jest, że najnowsze ścieżki robione są z "puzzli" bez fazowań krawędzi więc jedzie się po nich niby płynnie, póki ścieżka jest nowa, niepodmyta...

Ostatnio nawet pedałowałem na rowerku i dojechałem do skrzyżowania z przejazdami. Patrzę, jedzie autobus sieci, w której pracuje Walp. No to poczekałem jedną kolejkę świateł i niestety, kierowcą nie był Walp. :)

Awatar użytkownika
Bartekbe
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: Bartekbe » 28.06.2018 19:14:42

No i co z tego że ścieżki rowerowe nie są w idealnym czy nawet zadowalającym stanie? Tak jak dziury w jezdni nie uprawniają kierowcy do jazdy chodnikiem tak i wybrukowana czy krzywa ścieżka rowerowa nie uprawnia rowerzysty do korzystania z drogi gdy jest sciezka rowerowa

Awatar użytkownika
w300
gejlord
gejlord

Postautor: w300 » 28.06.2018 19:19:51

Ludzie po prostu nie maja wyobraźni. Każdy to ma prawko i trochę jezdzi widzi co sie dzieje
Obrazek

Awatar użytkownika
Bartekbe
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: Bartekbe » 28.06.2018 20:15:57

Do tego nie trzeba prawka jazdy. Wystarczy pamięć trwalsza niż 5 minut. Zajezdzasz na parking pod sklepem kłamiesz na pieszych, wysiadasz z samochodu i zachowujesz się jako pieszy gorzej niż ci na których chwilę wcześniej klnales w drodze powrotnej powtórka z rozrywki.. dla większości osób wystarczyła by świadomość że za chwilę będziesz lub właśnie byłeś w troszeczkę innej roli i co z tym się wiaze

Awatar użytkownika
w300
gejlord
gejlord

Postautor: w300 » 28.06.2018 20:23:30

ja wiele jeżdżę samochodem i jak mam czas tez rowerem . Ale nigdy nie wyjechał bym rowerem dla relaksu drogami o wielkim natężeniu ruchu Jeszcze sam jak sam ale ludzie wybierają sie na takie przejażdżki całymi rodzinami
Obrazek

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 28.06.2018 21:33:13

Ścieżką masz obowiązek jechać tylko gdy jest po stronie drogi po której się poruszasz. Niestety ale często bez łamania prawa oraz często stwarzania zagrożenia nie ma możliwości wjechać na taką ścieżkę. U mnie w mieście nie ma ani jednego wjazdu ani zjazdu ze ścieżki na drogę.

Awatar użytkownika
Bartekbe
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: Bartekbe » 28.06.2018 22:30:00

A dasz paragraf na to że musi być po konkretnej stronie drogi a nie ogolnie być? Nie czepiam się ale może potrzebuje się doedukowac ;)

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 29.06.2018 02:26:14

Tak samo jak chciałbym niejednemu pieszemu polecić, by poszukał mi paragraf, kiedy ma pierwszeństwo na drodze, z wyjątkiem, gdy na niej już jest (o ile nie wtargnął przed nadjeżdżający pojazd, za co grozi mandat). :)

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 29.06.2018 07:41:11

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 29.06.2018 07:48:11

ustawa prawo o ruchu drogowym pisze:Art. 33. 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Na dwoje babka wróżyła, jak to interpretować. Moim zdaniem, tak zdroworozsądkowo, jeżeli dojazd na drogę dla rowerów znajdującą się po przeciwnej stronie jezdni jest znacznie utrudniony (np. nie ma przejazdu dla rowerów, a jest tylko przejście dla pieszych), to tamta droga rowerowa nie jest wyznaczona dla kierunku, po którym porusza się rowerzysta, a więc można jechać jezdnią. Z kolei jeśli nie ma problemów z przejazdem i ewentualnym powrotem, tj. projektant drogi przewidział możliwość przejechania na drugą stronę jezdni i powrót, to wtedy rowerzysta jest zobligowany do jazdy po drodze rowerowej. Jednakże zdrowy rozsądek i polskie prawo to dwie sprzeczne koncepcje.

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 29.06.2018 08:42:02

Chodzi o kierunek DDR. Są jedno i 2 kierunkowe.
Kierowcy myślą, że zawsze są dwukierunkowe i mają pretensje, że rowerzyści jeżdżą ulicą.
Ale to działa w 2 strony, wielu rowerzystów jeździ ścieżką 1 kierunkową, a nie powinni.

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 29.06.2018 10:04:03

Najbardziej mnie drażnią dwukierunkowe przejazdy rowerowe na rondach. Najczęściej jest tak, że przejście z przejazdem rowerowym znajduje się kilkanaście metrów za wyjazdem z ronda. Dlaczego dwukierunkowe mnie wkurzają? Bo nadjeżdżając do ronda mam pierwszy przejazd rowerowy, pasy oraz drogę z pierwszeństwem przejazdu. Pisi wiadomo, mogą pójść z lewej, z prawej, w każdym razie poruszają się wolno i są raczej przewidywalni na otwartym terenie. Samochody po rondzie nadjeżdżają z lewej, ale za to rowery mogą nadjechać z każdej strony (często szybko), nawet jechać po rondzie, bo już takie sytuacje się mi zdarzały. Wyjeżdżając z ronda znowu muszę się rozglądać w każdą stronę, czy mi rowerzysta nagle nie pojawi się znikąd.

Swoją drogą zastanawiam się, jak powinien zachować się rowerzysta jadący pasem ruchu, nadjeżdżając do przejścia oznaczonego takim znakiem:
Obrazek?

Ustąpić pierwszeństwa rowerzystom na przejściu? :D

Awatar użytkownika
Bartekbe
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: Bartekbe » 02.07.2018 22:24:25

A jaki znak informuje że ścieżka jest jednokierunkowa?

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 02.07.2018 22:34:34

Tak samo jak dla samochodów. Znak albo strzałki/rower na malowany na DDR.

Wróć do „2.7. Motoryzacja”