Kolej: pociągi, dworce kolejowe itp.

Wszystko o kółkach, kołach, kółeczkach i koniach... mechanicznych.
Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Re: Kolej: pociągi, dworce kolejowe itp.

Postautor: Walpurg » 02.06.2017 12:14:45

Kilka dni temu odwiedziłem dworzec w Gliwicach. Właściwie to go zwizytowałem, bo nigdzie nie jechałem koleją i pofatygowałem się specjalnie, by to cudo zobaczyć. Najkrócej napiszę to tak: tego można było się spodziewać.

Owszem, sam dworzec fantastycznie odnowiony. Ładny z zewnątrz, śliczny w środku. Nie ma przed wejściem budek: kiosków, kebabów, lodów, parasoli innego dziadostwa. Niestety, jak się człowiek bliżej przyjrzy, żałość i smutek.

Musiałem do WC. No to od głównej hali udałem się zgodnie z kierunkowskazami w lewą stronę. Są jakieś drzwi, ale napisy sugerują, że to prysznic i chyba przebieralnia dla dzieci. Innych drzwi na tej ścianie nie ma. No to może tu? Naciskam na klamkę, ale zamknięte. I jakieś info, że trzeba pieniążki wrzucić najpierw. Zanim to zrobiłem poszedłem jeszcze bardziej w głąb, tam mała poczekalnia i dopiero po skręcie w prawo są WC dla ludzi. Ale zamknięte. Trzeba pieniążka wrzucić w kwocie 2,50 zł. Mało tego. Ta amerykańska automata do wiązania krawata drukuje jakiś bilet, który potem trzeba gdzieś włożyć czy przyłożyć. Oczywiście nie miałem drobnych. Na szczęście z kibla męskiego wyszła pani szaletowa, która zapytała mnie, czy do męskiego. Odparłem z dumą, że tak. Wzięła mnie więc do damskiego, gdzie wzięła moje 20 zł w papierku, rozmieniła, wydała i dała też paragon jak najbardziej fiskalny. No bo te urządzenia do tego wrzutu chyba są zepsute a bramki stojące tuż za drzwiami są na stałe otwarte. Zapłaciłem więc w damskim i dla pewności zapytałem, czy mam iść do męskiego. Usłyszałem, że tak.

Po wyjściu z WC skierowałem się do drzwi na zewnątrz. Nowy dworzec, nowe drzwi a na nich brutalnie przyklejone paskudne kartki wydrukowane na wściekle żółtym papierze z napisami głoszącymi, by PCHAĆ (na jednych drzwiach) a na drugich, o ile dobrze pamiętam "DRZWI NA GUZIK" - to rozwiązanie dla osób na wózkach. Jak można! Odnowiony budynek i żeby nie zrobić profesjonalnie naklejek informacyjnych? Tylko beznadziejne kartki jak na giełdzie z warzywami.

Dlaczego u nas nie może być ładnie, tylko wszystko trzeba zepsuć? Dlaczego nie może wszystko działać? Dlaczego nie może być normalnie?
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
CryBoy
supernowa
supernowa

Postautor: CryBoy » 02.06.2017 13:21:16

No bo taki mamy klimat! :?
Obrazek

Awatar użytkownika
mpp
Moderator
Moderator

Postautor: mpp » 02.06.2017 20:44:59

Walpi, "DRZWI NA PRZYCISK" jest, nie "na guzik" :D . W ogóle te drzwi to porażka. Same drzwi są bardzo ładne, ale są niestety analogowe; jedne się otwiera tym kretyńskim przyciskiem, drugie trzeba sobie popchnąć samemu, nie ma żadnego ogranicznika, więc klamka uderza w mur. Oczywiście po trzech dniach od otwarcia dworca klamka była już zniszczona. Drzwi powinny być zdecydowanie automatyczne.
Proszę pospieszyć z przesiadaniem.

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 03.06.2017 00:12:21

Ech...
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 05.06.2017 13:16:36

Stale narzekamy, to może ja napiszę coś pozytywnego (dla takiej małej odmiany).

Wybraliśmy się ostatnio w Beskid Żywiecki (piękne tam już lato panuje), ale co najistotniejsze - mpp się ucieszy - pociągiem Kolei Śląskich (linia Katowice-Zwardoń). Muszę powiedzieć, że wszystko na plus:

1. Pociąg w obie strony co do minuty, zero opóźnień;
2. BARDZO dobra frekwencja w obie strony, masa ludzi gór, plecaki, kijki i te sprawy;
3. Bardzo dobry rozkład, dostosowany bardzo dobrze do turystów (pierwszy pociąg z Katowic koło 5:30, to trochę za wcześnie, ale o 7:27 idealnie), z powrotem jest chwilę po 17, przed 19, i koło 20:15, zatem dla turystów idealnie (w ciągu dnia oczywiście połączenia też są);
4. W Katowicach tłumy ludzi rano, trochę baliśmy się, że będziemy stać - ale KŚ spisały się dobrze: posłały skład złożony z dwóch (!) Flirtów; obłożenie prawie 100%, ale chyba każdy miał miejsce siedzące;
5. Dobry czas przejazdu i piękne krajobrazy po drodze (zwłaszcza na odcinku Żywiec-Zwardoń).
6. Pociąg jedzie przez wszystkie główne miejscowości, gdzie zaczynają się szlaki górskie: Bielsko-Biała, Węgierska Górka, Rajcza, Sól, Rycerka itp.
7. Atrakcyjna cena (jakaś taryfa SilesiaWeekend): odcinek Katowice-Rajcza-Katowice łącznie 32 zł.
Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
CryBoy
supernowa
supernowa

Postautor: CryBoy » 05.06.2017 22:54:21

Miałem ci ja dzisiaj akcję w pociągu. Jadę "Impulsem", wiadomo - wszystko przeszklone więc mam doskonały widok na najbliższy przedsionek. I cóż widzę?
Do przedsionka wchodzi pan. Z jednej kieszeni wyjmuje paczkę papierosów a z drugiej zapalniczkę. :?
Facet dostał autentycznej paniki jak do niego wyskoczyłem. Dowiedział się o sobie wielu rzeczy, których chyba nawet się nie domyślał. :?
Tekst o tym, że nikotynowy nowotwór wyżarł mu najwidoczniej nie płuca ale mózg był jednym z najdelikatniejszych.
Zapalić papierosa w hermetycznym pudle! Miszcz po prostu! :?
Obrazek

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 06.06.2017 14:35:18

Gdy w sobotę jechałem Pendolinką ze Słupska do Wawy (pociąg jechał dalej do Krakowa), w Gdyni zatrzymaliśmy się na peronie, a obok stał Flirt "Sukiennice" - też do Krakowa, przez Toruń. Miał podobne malowanie. We Wrzeszczu wsiadł do nas facet - i zobaczył, że jego miejsce jest zajęte. Okazało się, że miał jechać Flirtem do Torunia, a przez pomyłkę wsiadł do nas. Szczęśliwie - zorientował się jeszcze w Trójmieście i wysiadł na Gdańsku Głównym, dzięki czemu jest do przodu o sześć stówek, czy ile tam kosztuje wejście do Pendolinki bez biletu.
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
CryBoy
supernowa
supernowa

Postautor: CryBoy » 06.06.2017 17:29:07

Dzisiaj znowu awantura w "Impulsie". :?
Tym razem poszło o otwieranie okien w klimatyzowanym pudle.
Staram się nie być rasistą ale czy Cyganie nie powinni jeździć wozami konnymi jak ich ojcowie?
Bo jak widzą zamknięte okno w pociągu to najwyraźniej głupieją. :?
Obrazek

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 10.06.2017 14:17:58

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 12.06.2017 15:00:27

No tak, Poznań i Warszawa leżą przecież w różnych krajach... :P
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 12.06.2017 15:05:24

"Dzięki pieniądzom z Unii w końcu przyszła na nią kolej". :)

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 13.06.2017 12:29:30

Do Zwardonia dotarł ponownie po latach pociąg IC. Jak przystało na porządną gminę było uroczyste powitanie, nawet panie z Koła Gospodyń Wiejskich ułożyły i odśpiewały na tę okazję specjalna pieśń :D http://bbfan.pl/gorale-przywitali-pociag-intercity/
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
Pechowiec
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: Pechowiec » 14.06.2017 15:34:22

To ja jestem ciekaw kiedy pociągi wrócą do Jastrzębia-Zdroju. Już kolejny raz w moim rodzinnym mieście wyrzucają pieniądze w błoto na jakieś badania i opracowania czy linia kolejowa ma sens.

Smutne że Zwardon które liczy około tysiąca mieszkańców mają kolej. A miasto które ma około 80 tyś mieszkańców nie ma kolei jako największe miasto w Polsce. Ludzie którzy nie mają o tym pojęcia są bardzo zdziwieni że w Jastrzębiu nie ma kolei pasażerskiej. :(

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 14.06.2017 15:48:25

Gdyby ktoś miał ochotę popodróżować nieelektrycznie:
https://youtu.be/aBx3M5TMeGI
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
mpp
Moderator
Moderator

Postautor: mpp » 15.06.2017 21:35:08

Pechowiec pisze:To ja jestem ciekaw kiedy pociągi wrócą do Jastrzębia-Zdroju. Już kolejny raz w moim rodzinnym mieście wyrzucają pieniądze w błoto na jakieś badania i opracowania czy linia kolejowa ma sens.

Smutne że Zwardon które liczy około tysiąca mieszkańców mają kolej. A miasto które ma około 80 tyś mieszkańców nie ma kolei jako największe miasto w Polsce. Ludzie którzy nie mają o tym pojęcia są bardzo zdziwieni że w Jastrzębiu nie ma kolei pasażerskiej. :(

Zwardoń ma to szczęście, że leży na linii kolejowej znaczenia państwowego, a Jastrzębie - przy linii kolejowej znaczenia miejscowego (leżało, bo linia się była zwinęła). No i do tego linia 139 przecina ważne turystycznie tereny, co samo w sobie stanowi generator ruchu. Gdyby w Zwardoniu kończyła się linia boczna na przykład... nie wiem... z Milówki-Zabawy to pewnie też już by jej dawno nie było. A kolej do Jastrzębia nie wróci, póki myślenie w Polsce nie zostanie zmienione z "kolej ma sens tylko tam, gdzie nie dają rady samochody" na jakieś bardziej przyjazne.

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 16.06.2017 11:54:06

Przecież tylu Jastrzębian codziennie jeździ do Katowic... No ale wtedy nie zarobiłby Drabas.
Z Jastrzębia mogłoby też coś jeździć, przecież, do Rybnika, tam autobus E3 pęka w szwach.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 16.06.2017 13:27:51

Torowisko jest. Z Jastrzębia przez Pawłowce, Żory do Orzesza, tylko jak zwykle wszystko rozbija się o kasę.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin

Awatar użytkownika
Pechowiec
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: Pechowiec » 16.06.2017 23:20:49

Właśnie myślę że linia kolejowa by była bardzo dochodowa, nie potrzeba nie wiadomo jakich długich składów, mógłby nawet kursować szynobus, tylko żeby to jakoś miało ręce i nogi. Czyli częste kursy a nie 4 razy na dobę i musi być bardzo przemyślane położenie tych linii kolejowych i doprowadzenie ich do centrum. Póki co czytałem to chcą ulokować główną stację na obrzeżach miasta i moim zdaniem to zabija cały sens. Nie ukrywam że małym marzeniem by była linia z Jastrzębia przez Wodzisław Rybnik Katowice i dalej miasta GOP aż do lotniska w Pyrzowicach :)

A drabas niestety na tym korzysta. Teraz za bilet trzeba dać 12 zł. A jeździ się bydło wozem od paru lat. Z aut dostawczych porobione "busy". Niestety wielu studentów nie stać na utrzymanie samochodów lub nie stać na wynajęcie mieszkania i opłaty. To muszą się tak masakrować, albo jak się chce jechać do Katowic żeby poimprezować i napić się alkoholu to trzeba tym busem, i najlepiej tak imprezować żeby zdążyć na powrotny o 21:30, bo potem nie ma :) Ale to wątek kolejowy i nie będę rozpisywał na temat beznadziejności drabasów :P

Co do torowiska to są ale w większości to między kopalniami na totalnym zadupiu które są czynne i w fatalnym stanie i nie ma żadnej lini która jest w centrum miasta żeby to jakoś podpiąć pod przejazdy pasażerskie, więc to wymaga dużej inwestycji i budowy nowego dworca. No ale na to potrzeba chęci i pieniędzy :)

Awatar użytkownika
mpp
Moderator
Moderator

Postautor: mpp » 16.06.2017 23:58:24

Kiedyś linia kolejowa biegła z Orzesza przez Pawłowice Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, Moszczenicę do Wodzisławia Śląskiego, gdzie włączała się w linię Rybnik - Chałupki. Niestety stacja Jastrzębie-Zdrój jest położona... no nie najbliżej zabudowań. Albo może inaczej - zabudowania zbudowały się daleko od stacji. Gdyby w czasach słusznie minionych, kiedy powstawało Jastrzębie i jego wielkie blokowiska myślano o kolei trochę bardziej perspektywicznie, to miasto zbudowałoby się pewnie wokół linii kolejowej. Ale inne były priorytety.

A to, co jeździło do Jastrzębia i miałoby szansę się obronić to skutecznie wymordowało PKP na początku obecnego stulecia rozwalając kompletnie wszelkie skomunikowania - po prostu postanowiono, że pociągi z Orzesza do Jastrzębia będą odjeżdżać dwie albo pięć minut przed przyjazdem pociągów z Katowic do Rybnika, zaś przyjeżdżać będą tak, żeby wysiadający podróżni mogli zobaczyć już tylko światła odjeżdżającego pociągu do Katowic. To się nazywa "wygaszanie popytu". No to wygasili.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 17.06.2017 19:42:41

Wróć do „2.7. Motoryzacja”