Kolej: pociągi, dworce kolejowe itp.

Wszystko o kółkach, kołach, kółeczkach i koniach... mechanicznych.
Awatar użytkownika
bubu130
gejątko
gejątko

Kolej: pociągi, dworce kolejowe itp.

Postautor: bubu130 » 08.08.2005 22:51:00

Witajcie.
Moja przygoda z koleja zaczela sie kilka ladnych lat temu. Kiedy jesczze żyła moja babcia zawsze wyciągałem ją na stację żeby popatrzeć na przejeżdzające pociągi Pewnie wielu z Was wyda się to śmieszne i dziwne, ale właśnie w ten sposób objawiało się moje zainteresowanie koleją i wszystkim tym co jest z tym związane
Dziś również lubie postać na stacji i popatrzeć na składy jadące nad morze lub w góry (mieszkam w Łodzi). Znam praktycznie większość stron poświęconych kolejnictwu. Kocham jeździć pociągami choć obecnie nie jest to zbyt bezpieczne. Dla mnie jednak najważniejsze jest by spędzić jak najwięcej czasu w tych wspaniałych pojazdach
Miałem już okazję prowadzić skład pociągu pospiesznego choć tylko 7 minut to zawsze
A teraz poszukuję osób do współtworzenia nowej stronki która jeszcze nie ma nawet fundamentów :/ Poszukuję kogoś kto tak jak ja jest maniakiem pociągów w Polsce, kogoś kto chciałby stworzyć ze mną wspaniały wirtualny świat kolei.
Proszę również abyście pisali mi o swoich przygodach w pociągach (tych ciekawych i mniej ciekawych, ważnych i nie). Może ktoś chciałby coś ciekawego zaproponować. Czekam na Wasze odpowiedzi i wierz, że będą na temat
Jeśli chodzi o osoby zainteresowane współpracą proszę o odzew na gg lub mail A może ktoś po prostu chce pogadac o kolei ? Również zapraszam.
Pozdrawiam i czekam na WAS

Kris28

Postautor: Kris28 » 09.08.2005 18:24:06

Ja tez interesuje sie koleja, moze dlatego ze moj dziadek, ojciec, brat, szwagier i bratowa pracuja lub pracowali na kolei, sam tez chcialem pojsc do technikum kolejowego , ale los chcilal inaczej , mam bardzo duzo wspomnien z jazdy kolejom , nie tylko z Polski , kiedys poznawalem Europe Wschodnia pociagiem to bylo niezapomniane

Awatar użytkownika
veinte
gejowy
gejowy

Postautor: veinte » 09.08.2005 18:50:42

Kolej jest bardzo fajna. Wygodnie się jezdzi, jest więcej miejsca niż w autobusie i samolocie i jest NAJBEZPIECZNIEJSZYM środkiem lokomocji poruszającym się po globie.
Ostatnio poszalałem sobie jezdząc Talgiem, Altarią i IRD czyli diesel'owskim przechylnym zestawem. I miałem się przejechać zeelektryfikowaną wąskotorówką, jeżdzącą wzdłuż skalistego wybrzeża. Kto zgadnie w jakim kraju? :-D

Rufus

Postautor: Rufus » 09.08.2005 19:05:49

Jeśli tak kochacie kolej to przeprowadźcie sie do Koluszek :lol: :lol: , jest nawet takie przyslowie ktore kiedys uslyszalem, że: "wszystkie tory prowadzą do Koluszek" :P :P

Awatar użytkownika
LUKAS
gejątko
gejątko

Postautor: LUKAS » 09.08.2005 19:06:08

No proszę bubu130 - nie wiedziałem, że interesujesz się kolejnictwem 8)

Mnie ogólnie "pociągają" środki transportu... autobusy, samoloty (ostatnio coraz bardziej), pociągi owszem (ale nie polskie) no i autka. :lol:

Niedawno miałem okazję spędzić pare godzin w czeskim wagonie (pospiesznym)... tragedia! :x Chamski, twardy plastik...

Najfajniejsze sa niemieckie ICE... ahhhhh. :)

Awatar użytkownika
bubu130
gejątko
gejątko

Postautor: bubu130 » 09.08.2005 19:56:59

LUKAS pisze:No proszę bubu130 - nie wiedziałem, że interesujesz się kolejnictwem 8)

Mnie ogólnie "pociągają" środki transportu... autobusy, samoloty (ostatnio coraz bardziej), pociągi owszem (ale nie polskie) no i autka. :lol:

Niedawno miałem okazję spędzić pare godzin w czeskim wagonie (pospiesznym)... tragedia! :x Chamski, twardy plastik...

Hehehe malo jeszcze o mnie wiesz ;)
Niemieckie ICE sa superowe, ale i polska kolej stoi na calkiem niezlym poziomie :) I wszystko zmierza ku lepszemu :D
Mowisz ze pociagaja Cie srodki transportu :-) hehehe ciekawe z czym jest to związane :)

Awatar użytkownika
bubu130
gejątko
gejątko

Postautor: bubu130 » 09.08.2005 19:59:03

Rufus pisze:Jeśli tak kochacie kolej to przeprowadźcie sie do Koluszek :lol: :lol: , jest nawet takie przyslowie ktore kiedys uslyszalem, że: "wszystkie tory prowadzą do Koluszek" :P :P

W Koluszkach jestem dosyc czesto a to ze wzgledu na to, ze wiekszosc pociagow wyjezdzajacych z Lodzi przejezdza wlasnie przez to miasto :) Jest to troszke klopotliwe, ale dzieki temu znam tamtejszy dworzec na wylot (w doslownym tego slowa znaczeniu ;) ) Ale raczej nie przeprowadzal bym sie do Koluszek. Wole raczej... Lodz :P

Rufus

Postautor: Rufus » 09.08.2005 20:00:36

a i jeszcze coś....jeśli chodzi o środki transportu to bardzo podobał mi się S-bahn, jest duzo bardziej schludny i bezpieczniejszy niz np. nasze metro oraz bylem ostatnio bardzo zadowolony z naszego polskiego inter city :D

Rufus

Postautor: Rufus » 09.08.2005 20:01:41

Bubu130 Koluszki też mają troche zaznaczam!! troche swoich dobrych stron, ale dworzec napewno do nich nie należy :P :P

Awatar użytkownika
bubu130
gejątko
gejątko

Postautor: bubu130 » 09.08.2005 20:03:32

Rufus pisze:Bubu130 Koluszki też mają troche zaznaczam!! troche swoich dobrych stron, ale dworzec napewno do nich nie należy :P :P

Mozliwe, ze maja :) Nie przecze bo nie znam Koluszek choc wiele razy sie tam wybieralem 8) Moze w koncu wysiade z PKP i poznam choc czesc tego miasteczka :-D

Awatar użytkownika
veinte
gejowy
gejowy

Postautor: veinte » 10.08.2005 22:58:27

bubu130 pisze:
LUKAS pisze:No proszę bubu130 - nie wiedziałem, że interesujesz się kolejnictwem 8)

Hehehe malo jeszcze o mnie wiesz ;)
Niemieckie ICE sa superowe, ale i polska kolej stoi na calkiem niezlym poziomie :) I wszystko zmierza ku lepszemu :D
Mowisz ze pociagaja Cie srodki transportu :-) hehehe ciekawe z czym jest to związane :)

a kto już jechał czeskim Pendolino? :D Nawet Czesi mają i powiem, że są plany aby ich składy jezdziły z Praha hln przez Ostravę, Katowice, CMK do Warszawy bo wtedy wreszcie by się wykorzystało możliwości techniczne CMK a Czesi by sobie zarobili !

Awatar użytkownika
Cruel
gejątko
gejątko

Postautor: Cruel » 10.08.2005 23:38:03

Mnie tez temat kolei kreci. Dziwnie czesto wchodze na strone pkp nawet gdy nigdzie sie nie wybieram.

Uwazam ze wielkim sukcesem pkp bylaby modyfikacja glownych linii pasazerskich i przystosowanie ich do predkosci 160km/h. Obecny stan techniczny jest conajmniej straszny. Jak mozna podrozowac z predkoscia 80km/h i to w pospiesznym? Teraz kiedy zbudowali autostrade do Wroclawia podroz pociagiem z Gliwic zajmuje mi godzine dluzej niz podroz samochodem. Tak nie moze byc.

bonjourno

Postautor: bonjourno » 11.08.2005 00:29:52

ja bym prosił o pociągi pokroju japońskich shinkansenów - rozwijających prędkość do 300-500 km/h. :D wtedy to bym był skłonny nawet dużo zapłacić za bilet. :)

Awatar użytkownika
sat2
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: sat2 » 11.08.2005 02:25:04

JECHAŁEM TGV WE FRANCJI....SUPER PRZEJAŻDZKA NAPRAWDE. MOŻE W POLSCE NIEDŁUGO TEŻ BĘDĄ TAKIE JEŹDZIĆ.? KIEDYŚ SZUMNIE ZAPOWIADALI PIERWSZE TAKIE SZYBKIE POŁĄCZENIE Z GDAŃSKA DO WARSZAW. ALE NA PLANACH SIĘ SKOŃCZYŁ :( . TO MIAŁO KURSOWAC JUŻ BODAJŻE W 2001. HA HA HA. JESZCZE CHYBA POCZEKAMY :D

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 11.08.2005 08:55:58

Czeskie koleje są OK. 8) Wracałem kiedyś z kumplami nocą z Budapesztu - i najlepsze połączenie wyszło nam przez Czechy. Wrażenie - bardzo OK.
Musieliśmy kilka godzin spędzić na dworcu w przygranicznym Brzeclavie. Dworzec CZYSTY, a jak porównać z naszym Zgorzelcem... :? Byliśmy wtedy po dobie bez snu, więc się na podłodze skimneliśmy. Nikt nas nie tknął. Potem kimaliśmy w osobówce przez Brno do Hradca. Osobówka - jak nasza, tyle że CZYSTA i z wygodnymi siedziskami. Spaliśmy - nikt nas nie ruszył. Na koniec wyjąłem z plecaka papier, żeby pójść do ubikacji w wagonie. I tu kolejne zaskoczenie: w CZYSTEJ ubikacji był papier!

Jeździłem jeszcze w Niemczech Regional-Bahnami i Regional-Expressami - kulturka. Podobnie paryski RER.
Węgry - standard jak u nas (troche czyściej). Słowacja - standard bliski Czechom. Ukraina - syf i drewniane ławki w pociągach.
To tyle z moich wrażeń.

mk56

Postautor: mk56 » 12.08.2005 22:15:52

Mam bieżący dostęp do branżowych czasopism kolejowych ,jestem więc w miarę w temacie pkp.Interesuje mnie szczególnie perspektywa rozwoju, inwestycje.Dobiega końca przebudowa odc. Minsk Maz. - Terespol (czyli zamknięcie polskiego odcinka linii Berlin - Moskwa) - do160 km/h ,oraz odc. Opole - Zgorzelec ,do 160 km/h.Czytałem też o przebudowie linii Warszawa - Gdańsk do 200 km/h,ale nie pamiętam szczegółów.Niestety ,większość linii lokalnych jest w złym stanie; np.poc. posp. Wrocław - Zamość , między Mielcem a Dębicą (31 km) jedzie równo 60 minut ! Miałem okazję jeżdzić niemieckimi ICE (Monachium - Frankfurt/M. ,Kolonia - Amsterdam ),a także S-bahnami , czy regionalnymi - są super. Jednak dotacja Niemiec do DB to ok. 0.35% ICH dochodu narodowego ,a u nas 0.08% od polskiej nędzy.

Awatar użytkownika
Manuel
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: Manuel » 12.08.2005 22:31:21

Nie mam specjalnie przygód na kolei, ale i tak się rozpiszę, skoro jest okazja :). Kiedy byłem mały, często jeździliśmy z rodziną koleją do rodziny na drugim końcu Polski. Uwielbiałem siedzieć i się patrzeć na przejeżdżające pociągi (wtedy jeszcze zdarzały się parowozy, b., b. rzadko), a w nocy na mijające światła. Mniej przyjemnie było, kiedy raz jechaliśmy wagonem czy to bagażowym, czy pocztowym a pewien pan zasypiał na stojaka i co pewien czas się na mnie zwalał. Najfajniej było w czasie mojej długiej podróży koleją przez Rosję. Zaprzyjaźniłem się z jakimś chłopakiem z innego przedziału, razem lataliśmy, rzucaliśmy papierowymi samolocikami, skakaliśmy z jednego na drugie łóżko w kuszetkach (zresztą raz spadłem z wysokości na podłogę, całe szczęście była silna i nie znalazłem się pod pociągiem). Ogólnie rzecz biorąc, fajnie się bawiłem, ale choć chyba wziąłem adres tego chłopaka, to jak zwykle gdzieś go zgubiłem i nigdy go już nie zobaczyłem.

istar

Postautor: istar » 13.08.2005 00:21:15

Pewnie zbiorę tęgie baty za tego posta ale co tam :P.

Jeśli chodzi o nasze PKP to nie znoszę tego śodka transportu, ale nie dlatego że podróż trwa długo, bo tak nie jest. Jak dla mnie to kolej po prostu śmierdzi, nie znoszę tego zapachu. Gdy tylko muszę jechać koleją to ubieram się tak, żeby po dojechaniu w odpowiednie miejsce móc zdjąć te rzeczy i je wyprać. A sam oczywiście biorę prysznic. Być może mam jakąś fobię ale mnie podróżowanie pociągami po prostu przerasta :-( . Jedyne co jest fajne w pociągach to to, że można sobie stac w oknie i podziwiać widoki :D

A co do samego zainteresowania koleją, to całkiem ciekawy temat. Kiedyś oglądełem jakiś cykl o słynnym Orient Expressie i muszę przyznać ze jest to bardzo interesujące.

Awatar użytkownika
sat2
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: sat2 » 13.08.2005 02:36:58

ISTAR....ŻADNYCH BATÓW MAM NADZIEJĘ NIE ZBIERZESZ. W 100% SIĘ Z TOBĄ ZGADZAM. TEŻ CZASAMI PODRÓŻUJE PKP I MAM DOKŁADNIE TAKIE SAME ODCZUCIA. MOŻE TO ŚMIESZNE ALE CZĘSTO JAK PODROŻUJE PKP TO BIEGAM DO WC MYC RĘCE. BO NORMALNIE ŚMIERDZĄ I SIĘ KLEJĄ. NO TAKIE MAM ODCZUCIA. :(
A CO DO POZYTYWNYCH RZECZY TO RZECZYWIŚCIE WIDOKI Z OKNA. TO JEST SUPER W CALEJ PODRÓŻY.! :-D

Awatar użytkownika
sat2
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: sat2 » 13.08.2005 02:38:31

A OSTATNIO PODRÓŻUJE NAWET NIE CZASAMI...ALE DOŚĆ CZĘSTO

Wróć do „2.7. Motoryzacja”