Komisja ds. transportu pasażerskiego

Wszystko o kółkach, kołach, kółeczkach i koniach... mechanicznych.
Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Re: Komisja ds. transportu pasażerskiego

Postautor: Czartogromski » 24.06.2018 10:46:44

Muszę niestety stwierdzić, że Szanowna Komisja ostatnio się zaniedbuje. No bo jak to możliwe, że tak ważne ustalenia zapadają poza komisją?
Obrazek
http://komunikacja-kielce.pl/klimatyzacja-nie-dziala-z-winy-pasazerow-tak-twierdzi-prezes-mpk-bo-oni-chca-wsiadac-i-wysiadac/
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
jordi
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: jordi » 24.06.2018 10:56:54

Ale ludzie naprawdę czasem są sobie winni. Widzę w autobusie otwarte okno przy klimie. Zamykam je i tłumaczę facetowi jak krowie na rowie, że klimatyzacja jest włączona. Chwilę potem patrzę, a ten znowu je otwiera.
ObrazekCzłowieka szukam
Ktoś chce mnie poznać?
Well... I'm the only gay in the village

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 24.06.2018 11:03:00

W dziewięćdziesiątym szóstym będąc na obozie jechaliśmy do Aten "nowoczesnym autobusem z klimą" (chyba jakiś neoplan to był, musiałbym zeskanować zdjęcie, to może ktoś po kokpicie kierowcy by poznał). Wtedy ferajna też nie rozumiała tego, by okien nie otwierać, ale jak mogli zrozumieć, skoro do Grecji jechaliśmy autosanami i jelczami bez klimy? ;)
Może ktoś już miał wtedy klimę w aucie, ale w autobusie?

Awatar użytkownika
jordi
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: jordi » 24.06.2018 11:11:55

Mamy roku 2018 a ludzie są jakby umysłowo sprzed półwiecza
ObrazekCzłowieka szukam
Ktoś chce mnie poznać?

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 24.06.2018 12:26:34

No to jest na porządku dziennym, że jak da się otworzyć okno, to na pewno ktoś je otworzy, choć jest klima. :/
Polactwo nie dorosło do cywilizacji.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
jordi
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: jordi » 24.06.2018 12:30:06

Przydałby się czujnik jakiś wyłączający gdy się okna otworzy. Bo ani komunikaty ani napisy nie pomagają
ObrazekCzłowieka szukam
Ktoś chce mnie poznać?

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 24.06.2018 13:57:51

Tylko to nie rozwiązuje problemu, bo wtedy reszta ludzi będzie cierpieć przez jednego kretyna, który chce mieć obok siebie otwarte okno.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
jordi
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: jordi » 24.06.2018 14:36:02

A lepiej by cierpiała garstka czy całe środowisko?
ObrazekCzłowieka szukam
Ktoś chce mnie poznać?

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 24.06.2018 14:52:38

Nie rozumiem pytania w tym kontekście.

Awatar użytkownika
jordi
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: jordi » 24.06.2018 15:07:09

Przecież klima nie na słońce jest tylko działa dzięki energii uzyskiwanej zwykle ze spalania paliwa. To dodatkowa bezsensowna emisja dwutlenku węgla.
ObrazekCzłowieka szukam
Ktoś chce mnie poznać?

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 24.06.2018 15:30:32

To inna sprawa.
Osobiście uważam i sto razy to mówiłem i pisałem, że lepsze są duże okna w autobusach czy tramwajach (np. jak było w ikarusach czy tramwajach "akwariach") niż klimatyzacja, która poza chwilą, gdy jest nowa i działa jak zamrażalnik, zazwyczaj nie daje rady w warunkach ciągłego otwierania drzwi na przystankach. Duże okna otwierane (na 50% wysokości okna) świetnie przewietrzają wnętrze. Klima nie jest tak wydajna a energii pochłania mnóstwo.

No ale standardem stało się, że w komunikacji miejskiej ma być klima, to jest. No a jeśli już jest, to niech nikt okien nie otwiera, bo to bez sensu.

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 24.06.2018 15:48:26

Tak, tylko znajdź w autobusie ze dwie stare baby, które podobno od otwartego okna przewieje i wywieje na amen, więc drą się, żeby zaknąć i choć jednego śmierdziela/menela a podróż będziesz mieć cacy.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 24.06.2018 15:51:20

Juz myślałem że tylko ja mam takie zadanie na temat okien, że lepsze niz klima.
Klimatyzacja zwłaszcza na krótkich dystansach jest przede wszystkim niezdrowa. Gdybym korzystał jeszcze z MZK to bym otwierał okno bo lepsze to niż zimne powietrze przez które prawie zawsze się pochoruje. Poza tym mam wątpliwości co do stanu filtrów.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 24.06.2018 17:41:53

A ja dużo jeżdżę komunikacją miejską i jestem zdecydowanym zwolennikiem klimatyzacji. Komfort jazdy jest po prostu nieporównywalny.
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

Awatar użytkownika
jordi
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: jordi » 24.06.2018 17:53:37

Zależy od temperatury. Przy dużych upałach się przydaje
ObrazekCzłowieka szukam
Ktoś chce mnie poznać?

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 24.06.2018 22:36:01

A może jest to jakaś fobia w ludziach, że jak wejdą do autobusu, to czy klima, czy minus 20 musi okno otworzyć, bo się dusi...

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 24.06.2018 22:44:31

Co się dziwić jak w autobusach czesto smierdzi, zimą połowa prądkuje
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 27.06.2018 12:23:20

shane82 pisze:Juz myślałem że tylko ja mam takie zadanie na temat okien, że lepsze niz klima.

Mam podobnie, klimatyzacji nienawidzę, bo jestem natycmiast od niej chory.
Poza tym, trzeba ją nastawiać z głową, a niestety wielu kierowców/motorniczych tego nie potrafi :? Pamiętam ostatni pobyt w Gdańsku - na dworze 30 stopni, a w tramwaju lodówka - takie skoki temperatury są bardzo sprzyjające chorobom. Klimę, jak już jest, należy tak ustawiać, aby w pojeździe było o ok. 6-7 stopni mniej niż na dworze, ale nie tak, że na dworze 30, a w tramwaju 12 :?
Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 27.06.2018 21:14:21

A myślisz, że w autobusach jest jakieś pokrętło do ustawiania poziomu klimatyzacji? :o
NIE MA!
:P
Tu działa komputer: temperatura jest wyższa od X, włącza się klimatyzacja, temperatura spadnie i jest niższa od X, klima się wyłącza. Jedyna łaska, że w niektórych autobusach (niektórych, bo to zależy, jaka jest konfiguracja zamówiona przez klienta), kierowca może w ogóle ją wyłączyć. Ale przy temperaturze np. X - 1 nie może jej włączyć. Włącza się sama tylko powyżej X.

To znaczy tak zupełnie naprawdę, to - znowu - w niektórych autobusach da się uregulować poziom mrożenia (np. w niektórych solarisach o bodaj 5 stopni z przedziału 17-22 stopni), ALE to dość trudna operacja na guziczkach, o której w ogóle trzeba wiedzieć (mnie pokazał to ikar!). Nie ma o tym ani słowa w instrukcji obsługi autobusu. Ikar mi pokazał, ale już nie pamiętam, bo to strasznie skomplikowane i przypomina ustawianie zegara w kuchence czy coś w tym stylu: naciskasz któryś guzik i trzymasz ileś sekund, żeby zaczęła dioda migać, następnie za pomocą 4 innych obniża się lub podwyższa, ale trzeba wiedzieć, który oznacza jaki poziom temperatury. Pracochłonne i trudne. Celowo! Bo kierowca ma nie mieszać, nie zmieniać, bo komputer jest mądry i wie lepiej, czy chłodzić, czy nie.

Z ogrzewaniem jest identycznie. Jak temperatura spadnie poniżej jakiegoś poziomu, zaczyna grzać, jak nagrzeje, wyłącza się. A jak ci za ciepło, to ewentualnie można w ogóle wyłączyć (oczywiście, tylko w niektórych autobusach), ale zmniejszyć lub zwiększyć poziomu grzania już nie.

Nie wiem, jak jest w tramwajach, więc się nie wypowiem. Sądzę, że podobnie.

Awatar użytkownika
ikar
młodszy gejowy
młodszy gejowy

Postautor: ikar » 27.06.2018 22:37:45

Nie przesadzajmy z tą trudnością :D Ja zawsze to reguluję adekwatnie do pogody, ale i tak za każdym razem znajdzie się ktoś, komu jest za ciepło lub za zimno. Nie wszystkim da się dogodzić. I jeszcze jedna rzecz - klima może i jest fajna w lecie, ale ten system jest skonstruowany tak, że zimą w autobusie z klimatyzacją z nagrzewnic przy podłodze leci ciepłe powietrze, natomiast z dachu (z klimy) napieprza chłodne lub wręcz zimne. I to jest nienormalne! Że już nie wspomnę o konserwacji i wymianie filtrów. Także ja też bym wolał duże okna zamiast super klimy, ale co zrobić.

Wróć do „2.7. Motoryzacja”