Londyn

Rzeczpospolita samorządowa, podróże
Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 13.07.2015 10:20:15

Jak wyjeżdżałem do UK (nie London), to miałem zapewniony byt na 5 tygodni bez pracy, pokój, no i pieniądze na powrót gdyby się nie udało. O tyle łatwo miałem, że jak przyjechałem Sindbadem, to od razu ex zabrał mnie na kwaterę (bo to dla exa wyjechałem z Polski), no to w sumie właśnie on załatwił dla nas wspólny pokój. Pracę znalazłem po tygodniu. Po pół roku wynajęliśmy sobie dużą kawalerkę. Oceniając teraz, wyjeżdżając całkiem w ciemno bez pomocy exa, który wyjechał miesiąc wcześniej i też najpierw pomieszkiwał u siostry i jej męża Anglika, miałbym dużego stracha samemu połapać sobie wszystko na miejscu.

Awatar użytkownika
Monsieur_W
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Monsieur_W » 13.07.2015 11:58:56

Nie popieram takich wyjazdów dla kogoś. Ja dla kogoś pojechałem na studia i nigdy sobie tego teraz nie wybaczę.

Dlatego jeśli ktoś jest tutaj chętny na wyjazd do UK to piszcie proszę. Jestem w miarę poukładanym człowiekiem i fajnie byłoby mieć w kimś oparcie.

Awatar użytkownika
Fryku
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Fryku » 13.07.2015 15:09:23

Czytam wasze wpisy o Londynie i wydaje mi się, że znacznie mijają się z faktycznym stanem rzeczy.
Po pierwsze London turystyczny jest bardzo tani. Zjeść można tanio, muzea i liczne atrakcje obejzec za darmo, chyba że ktoś chce płatnej tandety jaką jest osławione "oko", w którym można zwariować z nudów.

Hotele - wcześniej zabukowane są nie drogie, zresztą można tez skorzystać z gościnności znajomych. Są liczne strony netowe, gdzie ludzie oferują darmowy nocleg w zamian za drobne przysługi lub w ogóle za darmo.
U nas ciągle jacyś znajomi nocują i myślę, ze wielu z was ma tutaj jakiś znajomych.

Jeśli chodzi o pociągi, bilety również nie są drogie i można korzystać z wielu specjalnych okazji, kupić bilety okresowe lub/i tak zaplanować pobyt, żeby zminimalizować koszty. Sukces to plan.

Bardzo drogie natomiast w Londynie są mieszkania. Jeśli ktoś przyjeżdża do UK w celach zarobkowych, stanowczo odradzam stolice. Londyn jest dla dobrze sytuowanych ludzi, z pensja powyżej 3000 funtów miesięcznie dla pary i 5000 dla singla. Jeśli zarobki są mniejsze, mieszka się w pokojach, a nawet dzieli pokój, co dla mnie jest trudne do zaakceptowania.
Pokój z kuchnia w strefie 2-3 kosztuje minimum 1500 wzwyż, 1 strefa jest astronomicznie droga a warunki przeciętne. Mieszkanie w dalszych strefach wiąże się z irytujacymi i drogimi dojazdami do centrum. To co dobre dla tygodniowych turystów, staje się koszmarem mieszkańców.

Jak ktoś jest zaintereowany jakimikolwiek informacjami na temat Londynu zapraszam na priv. W tym akurat zakresie, moja wiedza jest duża.

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 13.07.2015 18:34:33

Monsieur_W pisze:Nie popieram takich wyjazdów dla kogoś. Ja dla kogoś pojechałem na studia i nigdy sobie tego teraz nie wybaczę.
Eee tam. Było minęło z tym związkiem. :)
Wyjazdu do UK nie żałuję, zobaczyłem na własnej skórze jak normalnie można tam żyć. Generalnie polecam.

Awatar użytkownika
Monsieur_W
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Monsieur_W » 14.07.2015 11:36:33

Fryku pisze:Bardzo drogie natomiast w Londynie są mieszkania. Jeśli ktoś przyjeżdża do UK w celach zarobkowych, stanowczo odradzam stolice. Londyn jest dla dobrze sytuowanych ludzi, z pensja powyżej 3000 funtów miesięcznie dla pary i 5000 dla singla. Jeśli zarobki są mniejsze, mieszka się w pokojach, a nawet dzieli pokój, co dla mnie jest trudne do zaakceptowania.
Pokój z kuchnia w strefie 2-3 kosztuje minimum 1500 wzwyż, 1 strefa jest astronomicznie droga a warunki przeciętne. Mieszkanie w dalszych strefach wiąże się z irytujacymi i drogimi dojazdami do centrum. To co dobre dla tygodniowych turystów, staje się koszmarem mieszkańców.

Jak ktoś jest zaintereowany jakimikolwiek informacjami na temat Londynu zapraszam na priv. W tym akurat zakresie, moja wiedza jest duża.

Z tego co kojarzę to był podział na strefy. Ja chciałbym się tam przeprowadzić, a pracę miałbym w I a mieszkałbym chyba? w 6.
Czy w 6 strefie też są takie kolosalne kwoty? Czy to prawda, że za bilety autobusowe płaci się jak za zboże?

Awatar użytkownika
marip
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: marip » 19.08.2015 01:02:59

Kupujesz Oyster card i z nia podrozujesz autobusami po calym Londynie za 4.40 f dziennie niezaleznie od stref i ilosci przejazdow. Jak pomiedzy tymi strefami podrozujesz mieszanymi srodkami np metrem autobusem I koleja to oplaty beda nastepujace (oplaty zsumowane za wszystkie podroze w ciagu dnia):
w godzinach szczytu i takze poza szczytem - 11.70f
tygodniowo liczac od poniedzialku do niedzieli z karta platnicza bezdotykowa wydana w UK - 58f

Awatar użytkownika
Monsieur_W
wyjadacz
wyjadacz

Re: Londyn

Postautor: Monsieur_W » 02.07.2016 19:09:20

Radekk, jesteś jeszcze w Londynie? ;-)

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 02.07.2016 19:54:42

Chyba mieszka obok Gatwick.

Awatar użytkownika
Radekk
Radzio
Radzio

Postautor: Radekk » 02.07.2016 21:49:06

Dokladnie tak.
"Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do."
Rob Siltanen

Awatar użytkownika
Monsieur_W
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Monsieur_W » 03.07.2016 12:22:40

Niedługo zgodnie z planem wyjeżdżam do Londynu i się trochę teraz zastanawiam w związku z tym, że oni wyszli Uni. Spotkały Cię z tym jakieś nieprzyjemności i czy uważasz, że nadal warto? Chciałem podążać zgodnie ze swoim planem, ale zawsze coś pomiędzy wypada

Moja znajoma, właśnie mówi,że atmosfera w jej pracy jest cięta, ,że niektórzy mówią, jej taki rzeczy, że wraca do domu i po prostu płacze u siebie w pokoju. :( wiec jak to usłyszałem, to zrobiło mi się jej żal i zacząłem się zastawiać nad tym i czy w ogóle warto je realizować

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 03.07.2016 12:45:35

Radekk pisze:Dokladnie tak.

Pamiętam, bo tam: The Cure, tu wszystko się zaczęło. ;)

Co do brexitu, trochę on potrwa. Nie wydaje się mi, żeby chcieli wyrzucić wszystkich. Raczej utrudnią nowym chęć przybycia i zarobkowania.

Awatar użytkownika
Radekk
Radzio
Radzio

Postautor: Radekk » 03.07.2016 22:06:38

Monsieur_W pisze:Niedługo zgodnie z planem wyjeżdżam do Londynu i się trochę teraz zastanawiam w związku z tym, że oni wyszli Uni. Spotkały Cię z tym jakieś nieprzyjemności i czy uważasz, że nadal warto? Chciałem podążać zgodnie ze swoim planem, ale zawsze coś pomiędzy wypada

Moja znajoma, właśnie mówi,że atmosfera w jej pracy jest cięta, ,że niektórzy mówią, jej taki rzeczy, że wraca do domu i po prostu płacze u siebie w pokoju. :( wiec jak to usłyszałem, to zrobiło mi się jej żal i zacząłem się zastawiać nad tym i czy w ogóle warto je realizować

Po pierwsze nie wyszli z uni. Zadne nieprzyjemnosci mnie nie spotkaly Monsieur. Nie wiem, w jakim srodowisku obraca sie Twoja znajoma.
Moim zdaniem, zawsze warto realizowac swoje plany, chyba najgorsze co moze byc to swiadomosc straconej szansy, chociaz rozumiem Twoje watpliwosci, sam je mialem. Od siebie moge tylko dodac, ze nie zamierzam opuszczac tego kraju dobrowolnie. :P Mam nadzieje, ze nic nie pozmieniaja i uda mi sie zrobic brytolski paszport do konca 2017 roku.

Ale napisz cos wiecej o swoim wyjezdzie? Jedziesz sam? Masz juz cos zorganizowane? Zostajesz w samym Londynie? Bo pomysl uderzania w sam Londyn wydaje sie dosc szalony, ze wzgledu na ceny zakwaterowania... stad pytam.
"Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do."

Rob Siltanen

Awatar użytkownika
Monsieur_W
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Monsieur_W » 04.07.2016 11:02:37

Tak jestem zmuszony sam wyjechać. Wszyscy inni się boją ,bo Brexit to ,bo Brexit tamto. Jak mówię, że po 40 latach tak szybko zmian nie wprowadzą to nie chcą słuchać... Generalnie pojechałbym wcześniej, ale gdyby nie to, że ktoś mnie olał wtedy ,a miał mi pomóc przez początek to już bym tam był dawno. A że wyszło jak wyszło.. jednak nie załamuję się i teraz spróbuję sam, bo niewątpliwie jest to naprawdę lękotwórcze, boję się strasznie, ale sobie postawiłem cel i muszę go osiągnąć

Zaaplikowałem na UCAS, mam zacząć kurs postgraduate na uczelni w Londynie. Właśnie podobnie jak Ty większość go odradza ze względu na koszta, ale chyba nie mam innej możliwości. No chyba ,że pojawią się problemy to wtedy pomyślę o Plymouth a możne o Eastbourne :-) . Jedno jest pewne, tym razem zrobię wszystko, żeby nie wracać

Już się nie mogę doczekać ♥, rozumiem ,że Twoja propozycja oprowadzenia jest nadal aktualna? :P

Awatar użytkownika
Radekk
Radzio
Radzio

Postautor: Radekk » 04.07.2016 22:08:24

Monsieur, najważniejsze, że masz plan i się nie załamujesz. :)

Skoro twierdzisz, że jesteś w miarę poukładanym człowiekiem, to propozycja aktualna. :wink:

Rob Siltanen

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 04.07.2016 22:12:03

Monsieur, nie martw się za bardzo Brexitem. Ewentualnie będziesz musiał sobie wyrobić kiedyś tam kartę pobytu, ale, jeśli będziesz pracować, to nie powinno być problemu...

Awatar użytkownika
Fryku
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Fryku » 05.07.2016 09:11:43

Jest kilka zasad, którymi powinieneś się kierować przyjeżdżając do Londynu:
1. Mieszkanie - pokój z osobami różnej narodowości w drugiej strefie. Jak nie masz pieniędzy możesz dzielić pokój z kimś innym. Tak powinieneś robić przez pierwszy miesiąc, do dwóch. Potem jak znajdziesz pracę, zdecydujesz.
Zarabiać możesz różnie, więc ocenisz swoje możliwości. Na początek nie pchaj się w koszty.

2. Kup bus pass na miesiąc. Zapewni ci to zdolność poruszania po całym Londynie.

3. Najpierw praca, potem inne rzeczy. Praca jakakolwiek na początek, potem możesz zmienić.

4. Znasz dobrze język? Jeśli nie idź do WKC - na SOHO albo Victorii. Robią rządowe kursy i uczą tylko Anglicy. Kursy od poziomu zerowego do L2.3 (zaawansowany). Każdy poziom kończy się egzaminem.
To również najtańsza szkoła dla EU, niebawem się to zmieni ale póki co jeszcze działa.

5. Ze spraw urzędowych, załóż konto, jak tylko będziesz miał pracę uruchom jakikolwiek DD (regularna płatność), wyrób NIN, zarejestruj się w GP i u dentysty w NHS.

Jak będziesz miał jakiś problem, zawsze możesz napisać, może akurat będziemy mogli ci pomóc?

Awatar użytkownika
palsecam
Zbanowany
Zbanowany

Postautor: palsecam » 05.07.2016 16:40:09

Fryku, a nie lepiej mieszkać gdzieś w jakiejś mieścinie do 80 km od granic Londka, płacić mniej za wynajem i po prostu dojeżdżać do roboty? Czy brytyjska kolej to aż taki syf? xD

Miałbym więcej czasu, to bym się teraz wybrał do Londka na lot z noclegiem, bo bilety potaniały. Szkoda że nie zrobiłem screena w brexitową noc, gdy wyświetliła mi się reklama powietrznego PKS-u z tekstem w stylu "celebruj z nami pozostanie w Europie", gdy wyniki wskazywały jeszcze na przewagę remain. :lol:

Awatar użytkownika
Fryku
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Fryku » 06.07.2016 00:23:40

Zależy jak się żyje i co się chce robić. Kolej brytyjska nie jest zła, dla mnie jednak byłoby to nie do zniesienia.
Mam swoje rutyny: jadanie w restauracjach i spotykanie się ze znajomymi, siłownia, kino. Wszystko to robię po pracy i gdybym musiał dojeżdżać codziennie z wioski, musiałbym z kilku rzeczy zrezygnować.

Mam jednak znajomych, którzy wstają rano, jadą do pracy i później z niej wracają. To wszystko co robią. Dla mnie to nie życie, ale nie wszyscy tak myślą.

Awatar użytkownika
Monsieur_W
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Monsieur_W » 08.07.2016 19:13:59

Fryku i Radek, jesteście kochani, dziękuję ♥

Wiecie, może jak to jest np. z książeczką sanepidowską, kursami, dypolmem ze studiów?
Najbardziej niepokojące jest szukanie lokum, i bardzo się tego obawiam. Że jeszcze się nie ogarnę i spędzę noc na lotnisku.
Z tego co wiem, nie założę konta w banku jak nie będę mieć mieszkania, a jak będę szukać mieszkania to będą chcieli numer iban banku. Z kolei przy ubezpieczeniu/pracy oba. Więc jak to rozwiązać? wiem, że mam uderzać tylko do lloyds, a mieszkania szukać na gumtree, rightmove... Czy którąś z tych czynności można już wykonać z Polski? czy faktycznie wręczają karty SIM w samolocie?

Jak wyglądała wasza pierwsza podróż? czy polecieliście samolotem czy pojechaliście autokarem? Z tego co wiem, w busie więcej mi rzeczy się zmieści i co za tym idzie pojawia się u mnie kolejne pytanie... co ze sobą wziąć z Polski? bo zdaje się, że mógłbym zabrać co najmniej trzy walizki.

Czy do GP mogę się zapisać tylko na dowód czy lepiej sobie wyrobić paszport? iii o co chodzi z regularną płatnością? w sensie, że automatycznie płacić za czynsz?

Sorrki, że wyrzucam pytania jakbym był nakręcony, ale próbuję dopiąć do końca wyjazd, żeby się potem przykro nie rozczarować

Awatar użytkownika
Fryku
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Fryku » 08.07.2016 20:33:27

Przede wszystkim:
1. Przyjedź z jedną walizką, albo małym plecakiem. Resztę rzeczy, bez których "nie możesz się obyć", włóż do pudeł i jak się osiedlisz, niech ci je ktoś wyśle na wskazany adres.
Jest wiele tanich firm przewozowych, które dostarczają paczki "od drzwi, do drzwi". Nie rób inaczej, bo nadmiar rzeczy będzie ci ciążył okrutnie.

2. Paszport wyrób.

3. Wynająć pokój możesz z Polski. Po prostu spokojnie poszukaj i wynajmij mały pokój za max. 550 funtów/ miesiąc.

4. Jak przyjedziesz, zadzwoń do TV licence i powiedz, że chcesz zapłacić abonament. Wybierz opcję "płatność co 2 tygodnie". W ciągu 5- dni przyślą ci kartę i to co potrzebujesz - POTWIERDZENIE ADRESU.

5. Z potwierdzeniem adresu idź do banku (ja wolę Barclays - mam tam konto 12 lat) i załóż konto.
Jak założysz konto, będziesz miał kolejne potwierdzenie adresu. Do założenia konta potrzebujesz potwierdzenia adresu i dwóch dokumentów ze zdjęciem.

6. Idź do biura i aplikuj po NIN.

7. Z potwierdzeniem adresu z banku idź do GP i do dentysty (NHS) i zarejestruj się.

8. Szukaj pracy. Na początek rozdaj CV w centrum, idź do Starbucks bo dostaniesz pracę od razu, potem jak już będziesz miał pracę i podstawowe pieniądze typu 300 funtów na tydzień, poszukaj porządnej, lepszej pracy.

Wróć do „2.9. Ciekawe miejsca”