Tu stacja Lublin...

Rzeczpospolita samorządowa, podróże
Awatar użytkownika
mpp
Moderator
Moderator

Tu stacja Lublin...

Postautor: mpp » 06.10.2013 01:42:59

Nie znalazłem właściwego wątku, a ponieważ Szczecin, Kraków i Warszawa mają swój, to niesprawiedliwością by było, gdyby i Stołeczne Miasto Lublin nie miało swojego tematu.

Planuję w listopadzie wybrać się do Lublina z chłopakiem na wycieczkę. Przyznam wstydliwie, że wszystko, co leży na wschód od linii Kraków - Kielce - Warszawa - Suwałki to dla mnie terra incognita, a w okolicach lubelszczyzny nie byłem nigdy. Może zatem jakiś miły użytkownik z Lublina byłby uprzejmy polecić mi jakieś w miarę niedrogie miejsce do spania (może być akademik, byle nie KULu) oraz wskazać najciekawsze miejsca, które w okolicy trzeba koniecznie zobaczyć? Może jakieś regionalne przysmaki? :>

Ze względu na moje małe zboczenie oczywistą atrakcją jest lubelska sieć trolejbusowa, ale poza nią nie wiem, co warto, co trzeba, a czego nie warto.
Proszę pospieszyć z przesiadaniem.

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 06.10.2013 02:03:44

O BOŻE tak tak tak, powiedz tylko kiedy i o której mam was odebrać z dworca (?) :lol: Przy odrobinie szczęścia wezmę ze sobą eksperta od lubelskiej sieci trolejbusowej :P
Gorzej z tanim noclegiem, muszę zasięgnąć języka (co za chora sytuacja; gdybyś zapytał o tani nocleg w Warszawie, byłbym w stanie z miejsca polecić ci parę miejsc...) :P

Awatar użytkownika
Pszczolka Maja
gejlord
gejlord

Postautor: Pszczolka Maja » 06.10.2013 08:34:46

To zaopiekuj się kolegą i oprowadź po najciekawszych miejscach :)

Warto wybrać się na Zamek, przespacerować starym miastem, zajrzeć do podziemi, zjeść pyszną pizzę, obejrzeć Teatr Stary, wyskoczyć do Muzeum Wsi Lubelskiej (nie wiem jak będzie czynne w listopadzie) lub odwiedzić mauzoleum zagłady na obrzeżach Lublina (Majdanek).

Warto też unikać średnio fajnych dzielnic, ale Dzik na pewno Cię tam nie puści :)

Awatar użytkownika
rafih
forumowy
forumowy

Postautor: rafih » 06.10.2013 08:57:52

(może być akademik, byle nie KULu)
- pamiętaj że pod latarnią najciemniej ;P Do wyboru jest jeszcze dom misyjny na Podwalu :D
Dobrze zaplanuj wyjazd- sam Lublin czy liźniecie kawałek lubelszczyzny (Kazimierz Dolny, Zamość). Jeśli 1-2 dni to i na naszą metropolię może być mało. Na akademiki w ciągu roku akademickiego ciężko liczyć, szybciej serwis typu nocowanie.pl

edit: Zapomniałem o jeszcze jednej lubelskiej perełce: http://www.muzeumzamoyskich.pl/aktualnosci a na wieczór perełka miodowa :D

Awatar użytkownika
DzikiDzik
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: DzikiDzik » 06.10.2013 09:46:03

Pszczolka Maja pisze:Warto też unikać średnio fajnych dzielnic, ale Dzik na pewno Cię tam nie puści :)

To przytyk do mego gustu czy co?

Mpp, jeśli jedziesz do Lublin w listopadzie, to polecam wybrać się na długi weekend do nas - w dniach 8-11 listopada odbywa się u nas Falkon, czyli trzeci ( drugi? ) największych konwent fantastów w Polsce. Sam konwent będzie wart przyjechania do Lublina specjalnie. 8)

A tu masz trailer imprezy który przy okazji pokazuje Lublin w "magiczny" sposób:
http://youtu.be/caKnsXODBMA

Poza tym, to hmm, zależy co lubisz. Stare Miasto jest zawsze warte zwiedzenia- mamy naprawdę uroczę renesansowe kamieniczki - zwłaszcza w browarze Grodzka 15 miło się zagrzać. 8) Wczoraj zaś z Wilczkiem byliśmy w naleśnikarni Zadora, którą zawsze mogę polecić - naleśniki są PRZEPYSZNE i w miarę tanie, tylko nie brać barszczu bo jest naprawdę nie fajny tam - ale to w końcu naleśnikarnia. :P

Co do reszty atrakcji mogę doradzić tylko jak powiesz co cię interesuje poza trolejbusami.
It's okay to bi a geek bear! ;)

Awatar użytkownika
mpp
Moderator
Moderator

Postautor: mpp » 06.10.2013 12:04:36

Dziku, akurat właśnie wtedy jedziemy! Dobrze wiedzieć, bo to oznacza, że trzeba się lepiej postarać o nocleg, a nie tak, jak zazwyczaj - na wariackich papierach na dwa dni przed wyjazdem :) . Akurat konwent jest raczej poza naszymi zainteresowaniami, ale informacja jest bardzo cenna.

Co mnie interesuje? Właściwie poza nocnymi imprezami do rana to wszystko - i nie ma w tym niestety ani kszty przesady. Kiedy jadę w jakieś nowe miejsce to zazwyczaj chciałbym je poznać dogłębnie - nie wyłączając okolic, jak to raczył określić Pszczółek - średnio fajnych :D . Z racji zainteresowań chciałbym odwiedzić oczywiście miejsca związane z komunikacją (jest jakieś fajne miejsce do obserwacji pracy stacji manewrowej Lublin-Tatary?), a mój chłopak - organy piszczałkowe w każdej ilości, im bardziej z bliska, tym lepiej

Rafih, o Kozłówce też myślałem :) . A przy okazji można zwiedzić reaktywowaną linię kolejową Lublin - Lubartów :) . Niestety nie wiem, czy damy radę wyskoczyć do Zamościa, ale nie można mieć wszystkiego na raz. Jak mi się spodoba lubelszczyzna, to zarządzę tam wakacje i wtedy na pewno dokładniej spenetrujemy okolicę.

Użytkowniku, to wspaniale! Oczywiście, że z dworca PKP. Do Lublina co prawda kursuje z Katowic takie coś na gumowych kołach (bo autobusem bałbym się to nazwać), ale spędzenie ośmiu godzin w pojeździe przystosowanym do przewozu kartofli to nie moja bajka. Więc pewnie przywiezie nas RE Bolko, chyba że go zlikwidują do tego czasu. Odezwę się jeszcze do Ciebie na PW.

A co do noclegów - heh, dopiero teraz sobie uświadomiłem, że gdyby ktoś mnie zapytał o nocleg na Śląsku to też miałbym olbrzymi problem :) .

Awatar użytkownika
DzikiDzik
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: DzikiDzik » 06.10.2013 12:48:09

mpp pisze:Dziku, akurat właśnie wtedy jedziemy! Dobrze wiedzieć, bo to oznacza, że trzeba się lepiej postarać o nocleg, a nie tak, jak zazwyczaj - na wariackich papierach na dwa dni przed wyjazdem :) . Akurat konwent jest raczej poza naszymi zainteresowaniami, ale informacja jest bardzo cenna.

Zawsze możecie zwiedzać okolicę za dnia, a noc spędzać na konwencie, gdy już nie ma co innego robić w mieście. Z chęcią bym w nocy zagrał z wami w jakąś karciankę czy nawet planszówkę. :D A Targi Lubelskie na których Falkon będzie to miejsce rzut beretem od dworca PKP i busów. 8)

Podpytałem się znajomych i polecają jeszcze podziemia lubelskie pod Starym Miastem do zwiedziania czy Piwnicę pod Fortuną. Do tego cmentarze na Lipowej oraz Majdanek.
It's okay to bi a geek bear! ;)

Awatar użytkownika
my_sugar
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: my_sugar » 06.10.2013 18:17:33

Koniecznie Majdanek. No i mogę dorzucić coś, czego jeszcze nikt nie wymienił, a mianowicie Wieża Trynitarska (przy starówce koło katedry), wstęp jest płatny, ale za to widok na Lublin zajebisty.
Jeżeli chodzi o knajpy to polecam Szewca, fajna atmosfera, jedzenie, alko, tylko niekoniecznie tanio :p

A co do wakacji na Lubelszczyźnie to zachęcam pojechać na Roztocze. Przepiękny rejon odpowiednio przystosowany pod wczasowanie, czyli domki (niedrogie) i pola namiotowe. Sporo jeziorek, lasów, miejsc do zwiedzenia no i ogólnie świetny klimat okolicy. Byłem kilka razy w różnych miasteczkach i bardzo dobrze wspominam.

Może jakieś regionalne przysmaki? :>

cebularze XD

Awatar użytkownika
rafih
forumowy
forumowy

Postautor: rafih » 08.10.2013 00:19:38

o to bedziesz miał dylemat: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/8150,kazimierz-dolny-slynne-organy.html Chyba najbardziej znane organy w Polsce są w Kazimierzu Dolnym (tak- to lubelszczyzna :D )

Co do komunikacji: Marszałek reanimuje to i owo: Parczew/Lubartów, Kraśnik dalej do Stalowej czy mój ulubiony Zamość (bez skojarzeń- linia 69- do Rawy Ruskiej). W wakacje można dojechać aż do Jarosławia przez tzw. linię bałajską - piękne miasteczko, w sierpniu mają całkiem znany festiwal muzyki dawnej : http://pl.wikipedia.org/wiki/Festiwal_Muzyki_Dawnej_w_Jaros%C5%82awiu Jak jeszcze powiem że w Zamościu mają w użyciu semafory kształtkowe... :D

Do tego "sam" Lublin - Starówka magiczna o każdej porze roku, zresztą ocenisz :)

https://www.youtube.com/watch?v=fJiYFJzjvRE

Przysmaki: cebularze, pierogi po lubelsku (na słodko z serem białym), dalej na wschód pieróg biłgorajski (pieczony, z kaszy gryczanej). O czyms zapomniałem?

Awatar użytkownika
mpp
Moderator
Moderator

Postautor: mpp » 08.10.2013 00:51:10

Nie tyle najbardziej znane, co chyba najstarsze zachowane :) . Najbardziej znane są w Archikatedrze Wrocławskiej - przed wojną to był największy instrument na świecie, a teraz jest największy w Polsce.

Ale widzę, że lubelskie lobby aktywnie reklamuje region :D . Dobrze, mam w czym wybierać :P .

Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 08.10.2013 11:24:10

Ja nawet nie sądziłem, że tylu userów jest z tych stron :P

Kiedyś byłem na Lubelszczyźnie, na pewno warto odwiedzić (poza samym Lublinem) Zamość, Zwierzyniec, Kazimierz, Sandomierz, Baranów Sandomierski (nie wiem, czy to wszystko jeszcze Lubelszczyzna, Baranów i Sandomierz chyba już nie :hmmm:), Puławy i Kozłówkę.
Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
mpp
Moderator
Moderator

Postautor: mpp » 08.10.2013 11:32:39

Zależy, jak definiować lubelszczyznę. Jeśli to województwo lubelskie (nieważne, czy wg podziału z okresu przedrozbiorowego, II RP, PRLu, czy współczesnego), to Sandomierz nie należy do lubelszczyzny.

Ale i w Sandomierzu i w Kazimierzu i w Puławach już ongiś byłem, teraz pora na inne zakamarki.

A czy ktoś może czuje się na siłach, żeby wypowiedzieć się na temat jakości orkiestry w Filharmonii Lubelskiej?

Awatar użytkownika
rafih
forumowy
forumowy

Postautor: rafih » 09.10.2013 01:01:05

A mogę słówko organizacyjne? :D Dopóki Teatr w budowie (CSK) nie będzie ukończony, Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny błąkają się po mieście:
http://www.teatrmuzyczny.eu/front/page/get/66/id:10
http://filharmonialubelska.pl/524-as-nowy_adres_sali_koncertowej_i_kasy_filharmonii.html

Teatr w Budowie to była nasza atrakcja turystyczna: w 1974r rozpoczęto budowę teatru "na miarę naszych możliwości", która chyba zostanie wkrótce ukończona: http://pl.wikipedia.org/wiki/Centrum_Spotkania_Kultur_w_Lublinie

Może coś znajdziesz na wieczór w naszym nowym Teatrze Starym? :D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr_Stary_w_Lublinie

Awatar użytkownika
Pszczolka Maja
gejlord
gejlord

Postautor: Pszczolka Maja » 10.10.2013 07:26:08

DzikiDzik pisze:
Pszczolka Maja pisze:Warto też unikać średnio fajnych dzielnic, ale Dzik na pewno Cię tam nie puści :)

To przytyk do mego gustu czy co?

Absolutnie nie.

Awatar użytkownika
orofar
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: orofar » 10.10.2013 08:40:04

oj, ja nie z lubelszczyzny, ale bardzo lubię tamte strony, szczególnie Lublin - wielkie przecież miasto a mające w sobie takie coś swojskie, małomiasteczkowe - i to jest super, kiedyś byłem tam co tydzień w klubach ze znajomymi :P

W okolicy, powtórzę tylko co chłopaki wyżej - Kazimierz , Puławy (tam już byłeś ale i tak warto :P ) Kozłówka, Zamość, Roztocze ze Zwierzyńcem.
No i Nałęczów i okolice - jest gdzie pospacerować , w zimie nawet na nartach można pojeździć.

Nie wiem czy lubicie taki klimaty, ale proponowałbym odwiedzić muzeum wsi lubelskiej ;)
Ja strasznie lubię takie miejsca, gdzie można przyjrzeć się zanikającemu polskiemu folklorowi i tradycjach ludowych, nad czym btw, ubolewam ;(

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 10.10.2013 14:30:07

mpp pisze:A czy ktoś może czuje się na siłach, żeby wypowiedzieć się na temat jakości orkiestry w Filharmonii Lubelskiej?

Ja czuję się na siłach. Moim zdaniem jest całkiem znośna :P
Jejku, ale ja się boję że nie dam rady was obwieźć po Kazimierzu Dolnym, Zamościu, Kozłówce, Sandomierzu, Stalowej Woli, Zwierzyńcu, Baranowie Sandomierskim i Puławach :lol: I jak to się stało, że nikt tu Nałęczowa nie wymianił? :P

Awatar użytkownika
orofar
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: orofar » 10.10.2013 15:56:34

Ja wymieniłem !!! :D

Ale że Stalowa Wola?? :P

Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 10.10.2013 17:57:28

orofarforte pisze:Nie wiem czy lubicie taki klimaty, ale proponowałbym odwiedzić muzeum wsi lubelskiej ;)
Ja strasznie lubię takie miejsca, gdzie można przyjrzeć się zanikającemu polskiemu folklorowi i tradycjach ludowych, nad czym btw, ubolewam ;(

ja bardzo lubię jeździć po świecie, zwiedzać, odwiedziłem mnóstwo zakątków, ale jest jednak rzecz, która mnie nudzi i której nie trawię: to właśnie skanseny :x nie ciepię tego klimatu, starych wiejskich chałup itp :P

Awatar użytkownika
żmij
puer aeternus
puer aeternus
Kontakt:

Postautor: żmij » 10.10.2013 18:04:33

A ja myślałem, że tylko góry i morze lubisz.

Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 10.10.2013 18:08:04

To najbardziej, ale nie wyłącznie.

Wróć do „2.9. Ciekawe miejsca”