Katastrofa fryzjerska!

Jak się obnosisz, czyli w hołdzie różowego paska.
Awatar użytkownika
Radekk
Radzio
Radzio

Postautor: Radekk » 11.01.2010 18:45:57

Dokładnie :!:
"Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do."
Rob Siltanen

Maikeru

Postautor: Maikeru » 11.01.2010 19:51:02

prnjavor pisze:
Xellos pisze:Raczej przymiotnik odczasownikowy, a nie imiesłów przymiotnikowy.

"wykluczone" - imiesłów przymiotnikowy bierny!!! Wszystkie imiesłowy są odczasownikowe. Innych nie ma.
wykluczający, -a, -e - imiesłów przymiotnikowy czynny
wyluczony, -a, -e - imiesłów przymiotnikowy bierny
wyluczając - imiesłów przysłówkowy współczesny
wykluczywszy - imiesłów przysłówkowy uprzedni
Określenie 'przymiotnikowy' dotyczy użycia imiesłowu w roli przydawki przymiotnikowej (stoi obok rzeczownika). Okreslenie 'przysłówkowy" mówi, że można go użyć przysłówkowo (jako okolicznika, przede wszystkim okolicznika czasu i sposobu).

Z lingwistycznym pozdrowieniem!

O kur**, Ty jesteś z Wałbrzycha!!! :shock: :o :-o

Awatar użytkownika
Caryca
gejowy
gejowy

Postautor: Caryca » 11.01.2010 23:17:38

prnjavor pisze:"wykluczone" - imiesłów przymiotnikowy bierny!!! Wszystkie imiesłowy są odczasownikowe. Innych nie ma.
wykluczający, -a, -e - imiesłów przymiotnikowy czynny
wyluczony, -a, -e - imiesłów przymiotnikowy bierny
wyluczając - imiesłów przysłówkowy współczesny
wykluczywszy - imiesłów przysłówkowy uprzedni
Określenie 'przymiotnikowy' dotyczy użycia imiesłowu w roli przydawki przymiotnikowej (stoi obok rzeczownika). Okreslenie 'przysłówkowy" mówi, że można go użyć przysłówkowo (jako okolicznika, przede wszystkim okolicznika czasu i sposobu).

Aaaa, czyli wszystkie imiesłowy pochodzą od czasowników. Nie miałem o tym pojęcia. Dziękuję za pouczenie i informację, sypię głowę popiołem.
No dobra, a teraz serio. Skarbie, jeśli chcesz mnie poprawić, to rób to, ale wysil się trochę, aby zrobione to było dobrze.
Nie mam pojęcia po co ten wykład o imiesłowach. Lol, takich rzeczy uczy się w gimnazjum.
Clue sprawy sprowadza się do różnicy pomiędzy imiesłowem przymiotnikowym a przymiotnikiem odczasownikowym. Otóż, imiesłowy jako takie nie tylko pochodzą od czasowników, ale odnoszą się do wykonywanych czynności. A więc jeśli wracamy z siatami z zakupów, to jesteśmy nimi obciążeni. Jeśli pierzemy koszulę, to koszula jest prana. I TO są właśnie imiesłowy przymiotnikowe bierne, o których tyle się napisałeś. Jeżeli natomiast słowo pochodzi od czasownika, ale określa sam podmiot, a nie wskazuje na jakąś chwilowo wykonywaną czynność, to jest to przymiotnik odczasownikowy. Słowo "wykluczony" zwykle używamy w kontekście stałym, czyli np. mówimy o wykluczeniu z jakiejś grupy, środowiska, itd. Nie odnosi się ono do konkretnej, wykonywanej czynności, tylko mówi o stanie w jakim znajduje się podmiot, świadczy o jakiejś jego cesze. Jest to więc bez wątpienia przymiotnik odczasownikowy, a nie imiesłów przymiotnikowy bierny.
Również pozdrawiam.

thePlaguedOne

Postautor: thePlaguedOne » 11.01.2010 23:31:10

Maikeru Zdajeś jakiś polonista,
Może tak...Twój nauczyciel? :P
:D

Awatar użytkownika
prnjavor
forumowy
forumowy

Postautor: prnjavor » 12.01.2010 19:43:19

Xellos pisze:[No dobra, a teraz serio. Skarbie, jeśli chcesz mnie poprawić, to rób to, ale wysil się trochę, aby zrobione to było dobrze.
Nie mam pojęcia po co ten wykład o imiesłowach. Lol, takich rzeczy uczy się w gimnazjum.
Clue sprawy sprowadza się do różnicy pomiędzy imiesłowem przymiotnikowym a przymiotnikiem odczasownikowym. Otóż, imiesłowy jako takie nie tylko pochodzą od czasowników, ale odnoszą się do wykonywanych czynności. A więc jeśli wracamy z siatami z zakupów, to jesteśmy nimi obciążeni. Jeśli pierzemy koszulę, to koszula jest prana. I TO są właśnie imiesłowy przymiotnikowe bierne, o których tyle się napisałeś. Jeżeli natomiast słowo pochodzi od czasownika, ale określa sam podmiot, a nie wskazuje na jakąś chwilowo wykonywaną czynność, to jest to przymiotnik odczasownikowy. Słowo "wykluczony" zwykle używamy w kontekście stałym, czyli np. mówimy o wykluczeniu z jakiejś grupy, środowiska, itd. Nie odnosi się ono do konkretnej, wykonywanej czynności, tylko mówi o stanie w jakim znajduje się podmiot, świadczy o jakiejś jego cesze. Jest to więc bez wątpienia przymiotnik odczasownikowy, a nie imiesłów przymiotnikowy bierny.
Również pozdrawiam.

Jak wracamy z siatami, jesteśmy obciążeni (imiesłów). Jak się rodzimy z gejostwem, jesteśmy nim obciążeni (cecha stała - przymiotnik dewerbalny) :))).

Ostatnio zmieniony 12.01.2010 21:30:42 przez prnjavor, łącznie zmieniany 12 razy.

Fanta

Postautor: Fanta » 12.01.2010 19:46:41

Czuć tutaj groze :o wyluzujcie :)

Uczymy się tutaj języka polskiego :D

Maikeru

Postautor: Maikeru » 12.01.2010 19:48:04

thePlaguedOne pisze:Maikeru Zdajeś jakiś polonista,
Może tak...Twój nauczyciel? :P
:D

Akurat języka polskiego nigdy mnie facet nie uczył, ale to i tak dla mnie ogromny szok, że prnjavor jest z W-ch!

Awatar użytkownika
prnjavor
forumowy
forumowy

Postautor: prnjavor » 12.01.2010 20:03:51

Maikeru pisze: Akurat języka polskiego nigdy mnie facet nie uczył, ale to i tak dla mnie ogromny szok, że prnjavor jest z W-ch!

A co? Czujesz zapach koksu czy kojarzę się Tobie z biedaszybami?

Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Lord of the Twinks
Lord of the Twinks

Postautor: Dorian_Gray » 13.01.2010 22:36:05

:)
włosy zostały mi tylko na rękach i łydkach ... :x
Český je hezký!

Pegaz

Postautor: Pegaz » 13.01.2010 22:43:32

Nie zapomniałeś o jakichś zakamarkach?

Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Lord of the Twinks
Lord of the Twinks

Postautor: Dorian_Gray » 13.01.2010 22:44:28

:-( mam tam goło i ... wesoło :x
Český je hezký!

Awatar użytkownika
Avril
gejlord
gejlord

Re: Katastrofa fryzjerska!

Postautor: Avril » 16.07.2016 16:41:00

Spotkała mnie dzisiaj :(

Prosiłem boki krótko, góra wyżej i grzywka trochę na skos :/ Widać moje wymagania przerosły panią fryzjerkę, Dlaczego znowu to mnie spotyka :(

Wróć do „2.5. Moda”