Czy religia/wiara to przeżytek, którego głoszenie powinno...

Wszelkie dyskusje światopoglądowe, jak topnienie lodowców wpływa na dietę w San Escobar.

Czy religia/wiara to przeżytek, którego głoszenie powinno być zabronione?

Tak, to przeżytek, który całkiem powinien być zabroniony
6
12%
Tak, ale jedynie samo głoszenie religii i wiary powinno być zabronione
2
4%
Nie, wolność wyznania i jego głoszenie nie powinny być zabronione
42
84%

Liczba głosów: 50

Awatar użytkownika
Stawrogin
jutrzenka
jutrzenka

Postautor: Stawrogin » 21.04.2014 15:43:27

regis_godefroy pisze: Kiedy świętujesz urodziny to pierwsze co Ci przychodzi do głowy to pójść do kościoła albo strzelić salwę w powietrze?

Jeszcze nigdy nie byłem w Australii ale słyszałem, że Australia day świętowane jest w Australijskie lato wyjściem na piknik. Żadnych procesji, żadnych smutnych panów składających wieńce w deszczu.

z góry i z dołu przepraszam za offtop ale nie mogę się powstrzymać
ja to w swoje urodziny już nie raz miałem ochotę strzelić albo chociaż granat odbezpieczyć :x

w Polsce też celebracja jest zupełnie poza kościołem jak jest jakieś święto to najlepiej kumulacja z ładną pogodą piwem i grillem a i tak wszyscy narzekają, że nie potrafimy uczcić święta
ale ja już wole te plenerki z piwkiem (i ten boski luz w mieście) niż marsze w mundurach czy ornatach

a co do islamu to przypominam, że były takie czasy kiedy homoseksualizm nie był tam tak napiętnowany (przypominał mi się ten wers makam al hammaniego wszedłem w niego z całą siłą mego pożądania) a zacofanie i konserwatyzm w jakim tamte rejony się znalazły są konsekwencją kolonizacji
malkontent i socjopatyczny cynik
Oczywiście, nie upieram się, że jako feministka jestem ideałem. Pewnie cechuje mnie zbyt duży dystans, by wykazać się autentycznością...

ಠ_ಠ

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 21.04.2014 16:33:56

Nie były napiętnowane jedynie stosunki starszych facetów na dworze sułtańskim z młodymi chłopcami, a to i tak tylko w czasach Imperium Osmańskiego (nie licząc innych krajów i okresów historycznych).

Lesbijki natomiast zawsze miały zdecydowanie pod górkę.

Awatar użytkownika
palsecam
Zbanowany
Zbanowany

Postautor: palsecam » 21.04.2014 16:36:03

orso4 pisze:a zacofanie i konserwatyzm w jakim tamte rejony się znalazły są konsekwencją kolonizacji

Hm, to się mogło najwyżej jedno z drugim na siebie nałożyć, a zacofanie i konserwatyzm jest konsekwencją kolonizacji raczej w tych krajach, które się doczekały chrystianizacji przez kolonistów (zwłaszcza brytyjskich).

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 21.04.2014 20:23:17

Co do islamu, to nie jest aby tak, że sam Koran się o gejach nie wypowiada, za to są niektóre hadisy, które się do tematu odnoszą?
Nie wiem, gdzieś coś takiego widziałem, ale chętnie bym przeczytał jakiś syntetyczny tekst podsumowujący zagadnienie.
Ale to tak na marginesie.

regis_godefroy pisze:Z tej perspektywy uważam, że Polska jest semi-teokracją i wszystkie krzyże w urzędach państwowych (w tym szkołach!) powinny być usunięte, a przedstawiciele KK nie powinni pełnić żadnych funkcji na uroczystościach państwowych

Jestem absolutnie za, ale blumsztajn też ma rację. W Polsce nie mamy rozwiniętej świeckiej celebry. to bardzo widać np. na świeckich pogrzebach (chociaż to się powoli zmienia), ale też - w sferze publicznej - w uroczystościach państwowych.

Pewnie kulturoznawcy wiedzą lepiej (żmij do tablicy), ale wykształcenie się form obrzędowych to chyba bardzo długotrwały proces, który trudno zadekretować, bo inaczej naraża się go na śmieszność.
Poza tym brak chyba woli tworzenia takich rytuałów, skoro prościej i bezpieczniej jest zaimportować gotowe wzory religijne...

Rob_

Postautor: Rob_ » 21.04.2014 22:47:16

Łeb mnie napier...., gdy czytam te wszystkie mądrości.

Awatar użytkownika
kaylan
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: kaylan » 21.04.2014 22:57:05

a zacofanie i konserwatyzm w jakim tamte rejony się znalazły są konsekwencją kolonizacji

proponowałbym powtórzenie dat z historii,

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 22.04.2014 01:25:00

Palpatine pisze:Co do islamu, to nie jest aby tak, że sam Koran się o gejach nie wypowiada, za to są niektóre hadisy, które się do tematu odnoszą?
Nie wiem, gdzieś coś takiego widziałem, ale chętnie bym przeczytał jakiś syntetyczny tekst podsumowujący zagadnienie.

http://wikiislam.net/wiki/Islam_and_Homosexuality

Statystyki:

http://wikiislam.net/wiki/Muslim_Statis ... omosexuals

http://wikiislam.net/wiki/Persecution_of_Homosexuals

Homosexuality is considered to be one of the worst sins in Islam and one of the greatest crimes punishable under Islamic law.[1] The Prophet Muhammad not only condemned homosexuality[2] but even the "appearance" of homosexuality (effeminate men and masculine women).[3] With the rise of the Islamic population amongst historically non-Muslim societies, also comes the rise in persecution. For example, while Muslims comprise just 2% of the total British population, they commit 25% of all anti-Homosexual crimes.[4]

Jak dla mnie wystarczający powód, aby nie powielać błędów Zachodniej Europy w tym zakresie i zaczerpnąć przykłady np. z państw Dalekiego Wschodu - Japonii czy Korei Południowej. Państwo, które nie jest w stanie narzucić społeczeństwu pewnych cywilizowanych norm kulturowych i społecznych, jest państwem słabym. To co uchodzi za akceptowalne w Sudanie, Afganistanie, czy niektórych dzielnicach Londynu/Amsterdamu, wcale w Polsce takie być nie musi. O ile przyjmiemy rzecz jasna racjonalizm jako punkt odniesienia, a nie katolickie nauki :P

Jeszcze jedno - nie zamierzam usprawiedliwiać polskiego katolicyzmu, który ma swoje na sumieniu w naszych kwestiach ,ale gwoli sprawiedliwości należałoby stosować jednolite standardy i przy ostrej krytyce ks. Oko, który mówi o leczeniu gejów, po prostu odmawiać imamom nawołującym do mordów osób homoseksualnych nie tylko prawa do wypowiadania swoich poglądów, czy przebywania na wolności, ale także prawa do przebywania w krajach europejskich w ogóle (jeśli nie mają obywatelstwa).
Ostatnio zmieniony 22.04.2014 01:38:51 przez Yoda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 22.04.2014 01:38:18

Jednego cycatu zapomniales:

How is WikiIslam different from Wikipedia?

WikiIslam's primary focus is on the criticism of Islam while Wikipedia is a compendium of general knowledge. These differing goals have led to different policies and guidelines.

;)

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 22.04.2014 01:41:12

Mimo wszystko nie pasuje mi sytuacja, w której gej jest akceptowany (w nielicznych sytuacjach) tylko wtedy, gdy wygląda męsko, jest aktywny i zabawia się tylko z nieletnimi chłopcami.

Awatar użytkownika
mpp
Moderator
Moderator

Postautor: mpp » 22.04.2014 09:40:04

RobSon85 pisze:Łeb mnie napier...., gdy czytam te wszystkie mądrości.

A ktoś Cię trzyma przy komputerze na siłę i bije pasem po tyłku, że musisz czytać?
Proszę pospieszyć z przesiadaniem.

Awatar użytkownika
prnjavor
forumowy
forumowy

Postautor: prnjavor » 22.04.2014 11:09:40

[/quote]
Pewnie kulturoznawcy wiedzą lepiej , ale wykształcenie się form obrzędowych to chyba bardzo długotrwały proces, który trudno zadekretować, bo inaczej naraża się go na śmieszność.
Poza tym brak chyba woli tworzenia takich rytuałów, skoro prościej i bezpieczniej jest zaimportować gotowe wzory religijne...[/quote]

– Ona nie może się tak nazywać: Tradycja!
– Dlaczego niby?
– Pytasz, dlaczego? No bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza… To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
Bez tebe je gorko vino.
Nece tugu da mi blazi
i ja ne mogu da se smirim,
srce samo tebe trazi...

Rob_

Postautor: Rob_ » 22.04.2014 15:42:52

mpp pisze:
RobSon85 pisze:Łeb mnie napier...., gdy czytam te wszystkie mądrości.

A ktoś Cię trzyma przy komputerze na siłę i bije pasem po tyłku, że musisz czytać?

A co to ma do rzeczy?
Nikt mnie nie zmuszał przecież.
Przeczytałem wszystko, bo chciałem i łeb mnie rozbolał, tak jak wspomniałem.

Awatar użytkownika
mpp
Moderator
Moderator

Postautor: mpp » 22.04.2014 15:51:53

Gdzież tam, zupełnie nic. Po prostu jak Cię głowa boli, to może dla własnego dobra nie czytaj. A jak Cię nie interesuje, to nie komentuj.
Proszę pospieszyć z przesiadaniem.

Rob_

Postautor: Rob_ » 22.04.2014 15:56:31

Nie skumałeś najprostszej odpowiedzi jaką mogłem w tej chwili Tobie udzielić i od razu zarzucasz mi, że temat mnie nie interesuje. Zauważ, że przeważnie piszę się tak, że prawie każde zdanie ma dwie strony medalu - dosłowną i przenośną.

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 20.07.2015 23:06:38

Wszyscy wiemy, jak bardzo popularny stał się Adblock do blokowania reklam w przeglądarce. Ktoś podchwycił pomysł i przygotowuje Godblocka, do blokowania treści religijnych, w założeniach bardzo przydatnego do prawidłowego wychowania dzieci :D

http://godblock.com

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 21.07.2015 17:39:32

AdBlock to za mało. Do tego koniecznie AdNauseam. 8)
Filtrowanie treści mnie nie interesuje, wolę sam oceniać, co jest dla mnie dobre.

donald

Re: Czy religia/wiara to przeżytek, którego głoszenie powinno...

Postautor: donald » 17.02.2017 16:52:46

Chyba ten temat jest odpowiedni by podzielić się dobrą nowiną.
http://cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_004_17.PDF

Awatar użytkownika
Incertus
gejowy
gejowy

Postautor: Incertus » 17.02.2017 21:14:15

Obserwując ludzi w mojej okolicy i czytając lokalną prasę (!) niestety nie można powiedzieć, że wiara to przeżytek. Może to tylko moje rodzinne peryferie Polski są takie średniowieczne, że w tygodniku o największym nakładzie reklamuje się kółka różańcowe, a miejska biblioteka poszerza zbiory o propagandowe lektury na temat rodziny i wiary, zamiast książek popularnonaukowych :pada:
Il corpo faccia quello che vuole. Io non sono il corpo. Io sono la mente.

Awatar użytkownika
SonGoku
gejowy
gejowy

Postautor: SonGoku » 17.02.2017 21:50:23

Incertus, przecież Podlasie to zaścianek Polski. Tam za sto lat nic się nie zmieni ;)

Awatar użytkownika
Incertus
gejowy
gejowy

Postautor: Incertus » 17.02.2017 21:58:25

Dostęp do wiedzy jaki jest możliwy dzięki internetowi na niewiele się zdaje. Nadzieja którą miałem, jest matką głupich :P
Il corpo faccia quello che vuole. Io non sono il corpo. Io sono la mente.

Wróć do „1.2. Światopogląd”