Czy religia/wiara to przeżytek, którego głoszenie powinno...

Wszelkie dyskusje światopoglądowe, jak topnienie lodowców wpływa na dietę w San Escobar.

Czy religia/wiara to przeżytek, którego głoszenie powinno być zabronione?

Tak, to przeżytek, który całkiem powinien być zabroniony
6
12%
Tak, ale jedynie samo głoszenie religii i wiary powinno być zabronione
2
4%
Nie, wolność wyznania i jego głoszenie nie powinny być zabronione
42
84%

Liczba głosów: 50

Awatar użytkownika
wpcomet
starszy gejowy
starszy gejowy

Czy religia/wiara to przeżytek, którego głoszenie powinno...

Postautor: wpcomet » 30.04.2009 23:38:27

Czy religia/wiara to przeżytek, którego głoszenie powinno być zabronione?

igel

Postautor: igel » 30.04.2009 23:41:17

A dlaczego ma być zabroniony? Skoro można mówić o wszystkim to i o religii powinno się rozmawiać.

Awatar użytkownika
wpcomet
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: wpcomet » 30.04.2009 23:44:35

W moim pytaniu nie chodzi mi o rozmowę, ale o głoszenie (programy TV, prasa, Internet, itd.), czyli niekoniecznie dialog.

igel

Postautor: igel » 30.04.2009 23:49:07

Rozumiem. Uważam, że powinno być dozwolone, bo religia to część każdego z nas, mamy prawo mówić o tym, co nas dotyczy zatem o religii też nawet, jak ktoś jest niewierzący czy coś innego, to ma prawo zamanifestować to i ogłosić swoje poglądy. Jednak nikt nie ma prawa narzucać mi czegoś siłą i zawsze mogę zmienić program jak w TV poleci np. disco polo.

Awatar użytkownika
regysky
Administrator
Administrator

Postautor: regysky » 30.04.2009 23:55:22

Tak zadane pytanie oczywiście wskazuje na negatywną odpowiedź. Dlaczego zabraniać? I nie ma tu znaczenia czy to "przeżytek", co to ma do rzeczy?

Natomiast wchodząc w szczegóły można się zastanawiać nad kilkoma aspektami związanymi z religią i wolnością słowa. Czy pod szyldem religii można nawoływać do rzeczy społecznie nieakceptowanych lub szkodliwych, jak to się często dzieje? I co jest "szkodliwe społecznie", "niepoprawne politycznie" itd?

Zazwyczaj cały problem sprowadza się do wpływu religii na osoby w społeczeństwie jej nie wyznających i na odwrót. Ideałem byłoby, gdyby tego wpływu nie było, ale to jest niemożliwe.
Polish priest blessing “an important road” in the Radom county. Dąbrówka Połężna, 2012.

Awatar użytkownika
Radekk
Radzio
Radzio

Postautor: Radekk » 01.05.2009 07:38:09

Dla jednych przeżytek, dla innych sens życia a dla kolejnych nic szczególnego. Głoszenie doktryn religijnych powinno być zabronione wtedy, kiedy w kontekście wyznawanej religii nawołują one do mordów i nienawiści, jak również, kiedy próbują ograniczyć wolność innych.
"Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do."
Rob Siltanen

Awatar użytkownika
zlociutki
supernowa
supernowa

Postautor: zlociutki » 01.05.2009 11:28:11

Nie widze problemu z prezentowaniem religii i roznych wartosci religijnych ... w mediach religijnych. Oczywiscie nie da rady zupelnie tego uniknac, rozdzielic calkowicie religije od przestrzeni publicznej, ale co innego podawanie informacji, a co innego jeden wielki potop, wymuszajacy sila na innych pewna wizje swiata, czy tez jej milczaca akceptacje z ich strony.

Nie przekonuje mnie tez to, ze moge sobie zawsze przelaczyc kanal, bo przeciez nie chodzi tu o jeden program, ale o prawie calkowite zdominowanie publicznej przestrzeni. Nie przypominam sobie tez, zeby w TV mozna bylo ogladac czesciej niz tylko sporadycznie programy propagujace wartosci islamskie, buddyjskie, hinduistyczne, prawoslawne, protestanckie itd (a jesli juz, to pojawiaja sie one glownie tylko jako programy informacyjne czy edukacyjne). Nie rozumie wiec dlaczego jedna religia ma miec takie prawa, a prawa wyznawcow innych religii sa pomijane. Mowienie o prawie wiekszosci nie jest dla mnie w ogole przekonywujace. Podobnie zreszta przeraza mnie, ze rowniez ateizm jest w jakis sposob napietnowany i wymusza sie na osobach niewierzacych uznawanie takich rzeczy jak zakaz aborcji czy eutanazji, nie mowiac juz o koniecznosci podporządkowywania sie propagowanej religijnej wizji swiata.

Religie, nie wazne jak archaiczne moga sie komus one wydawac, maja prawo istniec i sie rozwijac, ale powinny pozostawac tak gdzie ich miejsce: w sercach osob wierzacych, w kosciolach, meczetach, mandirach, swiatyniach, a do ich propagowania powinny istniec media religijne.

Edit: Jesli chodzi o net, to nie widze problemu, jesli ktos kto o nich pisze calkowicie akceptuje to, ze ktos inny ma prawo do wyrazania calkowicie odmiennych wartosci i otwartego niezgadzania sie z wartosciami przedstawianym przez ta osobe. Nie przeszkadzaloby mi to, gdyby ktos nawet umieszczal tu na forum plan rekolekcji, ale przeszkadza mi, jesli narzuca on takie wartosci innym i rząda ich przestrzegania.
Ostatnio zmieniony 01.05.2009 11:36:36 przez zlociutki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OPEL-GSI
R.I.P.
R.I.P.

Postautor: OPEL-GSI » 01.05.2009 11:34:54

nomen omen "RELIGIA TO ZŁO KONIECZNE" dla wielu.
Trzeba z tego leczyć !!
Monogamista i faszysta.
Dżihad po niemiecku https://www.youtube.com/watch?v=YoHXZYAEBgI

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 01.05.2009 11:37:34

Słowo przeżytek jest tu nie bardzo na miejscu, bo nie o przeżytki tu idzie. Istotna jest kwestia równości obywateli. Państwo i media publiczne powinny być świeckie, bowiem - paradoksalnie - tylko w ten sposób można zapewnić równe prawa wyznawcom różnych religii.
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
OPEL-GSI
R.I.P.
R.I.P.

Postautor: OPEL-GSI » 01.05.2009 11:40:17

Pożyteczna nigdy !!
Monogamista i faszysta.

Awatar użytkownika
zlociutki
supernowa
supernowa

Postautor: zlociutki » 01.05.2009 11:42:35

... a tak przy okazji nie bralem udzialu w ankiecie, gdyz brakuje mi w niej opcji "moze byc propagowana w miejscach do tego przeznaczonych lub w sposob nieingerujący w przekonania innych".

Awatar użytkownika
OPEL-GSI
R.I.P.
R.I.P.

Postautor: OPEL-GSI » 01.05.2009 11:46:46

Propagowanie czyichś chorych wizji (RELIGII), powinno być zabronione i karane! Tak jak szerzenie ideologii faszystowskich!
Monogamista i faszysta.

Awatar użytkownika
Radekk
Radzio
Radzio

Postautor: Radekk » 01.05.2009 11:49:03

Tak samo mówią homofoby.
"Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do."

Rob Siltanen

Awatar użytkownika
OPEL-GSI
R.I.P.
R.I.P.

Postautor: OPEL-GSI » 01.05.2009 11:59:20

A może byłoby mniej homofobowi ??
Religie w większości wprowadzają tylko: podziały i nienawiść dla innych (czyli nie współwyznawców).
Monogamista i faszysta.

Awatar użytkownika
regysky
Administrator
Administrator

Postautor: regysky » 01.05.2009 12:05:45

I znowu wszystko odnosicie do naszego poletka, które bliskie ideału w żaden sposób nie jest. Uprzywilejowanie jednej religii w mediach jest niedopuszczalne. Jeszcze gorszym jest podawanie informacji przez pryzmat religii i stosowanie ocen przez jej moralne sitko. Natomiast, czy konieczne jest zupełne wymiecenie programów religijnych z mediów - nie wiem.

Nie wydają mi się właściwe relacje w stylu "Dziś mamy rocznicę śmierci naszego papieża", "Dziś przeżywamy misterium męki pańskiej" zamiast "Katolicy obchodzą dziś..." etc.

U nas religia wciąż ma zbyt uprzywilejowaną pozycję. Pal licho krzyż nad drzwiami i tym podobne drobiazgi, mnie to nie przeszkadza. Natomiast to, że początek roku szkolnego często rozpoczyna się od obowiązkowej mszy świętej, wiele zaklęć publicznych kończy się frazą "tak mi dopomóż Bóg" jest problemem dla osób, które pomocy Boga wcale nie potrzebują.
Polish priest blessing “an important road” in the Radom county. Dąbrówka Połężna, 2012.

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 01.05.2009 12:08:49

Religia jest sprawą prywatną i taką powinna pozostać. Jeśli chodzi o obrzędy odbywane publicznie, to generalnie nie mam nic przeciwko, ale uważam, że powinny one podlegać takim samym regułom i ograniczeniom jak wszystkie imprezy masowe (z tego punktu widzenia nie opwinno być żadnej różnicy w traktowaniu parady równości i drogi krzyżowej).

Niedopuszczalne jest dla mnie natomiast, jeśli ktoś łamie prawo chowając się pod płaszczykiem wolności religijnej - uważam,k że rozmaitych ciemnych ulemów i imamów należy od razu wsadzać do pierdla, jeśli w kazaniach nawołują do dyskryminacji kobiet chociażby.

Awatar użytkownika
OPEL-GSI
R.I.P.
R.I.P.

Postautor: OPEL-GSI » 01.05.2009 12:34:38

Może z moich przemyśleń wyjdą: "mydła-powidła, masło-maślane".
Jak chcesz wieżyc, to:
- wierz we wszystko co Ci( co komu) pasuje.
- Nie staraj się mnie przekonywać, jak sam nie świecisz przykładem !!
Oszustwo dla wyciągnięcia korzyści materialnych mnie nie bierze.
Niektóre ideologie są wspaniale, jednak ludzie nie CI !
Głoszenie słowa bożego mija się z celem, bo: niema Boga, jak by był, to sam by głosił swoje słowa. No dobra niektórzy powiedzą, że ogłosił. Jednak czy to prawda ?? Wszystkie teorie religijne są względne i opierają się na wierze, tylko na wierze i zaufaniu w dogmaty. Nikt tego nie sprawdził i nie udowodnił.
Wiara na przestrzeni dziejów jest oszustwem. Służącym utrzymaniu władzy i otępianiu ludzi! Celem ich podporządkowania. Troszkę bardziej "mądrzejsi" starają się podporządkować za sprawa religii pozostałych, to cala filozofia wszelkich religii.
Co innego etyczne zachowanie, które religia nakazuje, jednak by naprawdę być etycznym wszyscy tworzący religie i ja głoszący powinni podać prawdę, właśnie czemu ma ona służy: (zagładzie osobowości poszczególnej jednostki, ujednoliceniu ogółu, by nim sterować i wywierać odpowiednie zachowanie). Cala prawda: chujowo jednak jednakowo.
Monogamista i faszysta.

Awatar użytkownika
wpcomet
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: wpcomet » 01.05.2009 12:43:24

Pragnę przypomnieć "subtelną" różnicę, że wiara w istnienie Boga to nie to samo co WIEDZA o istnieniu Boga. A co do wiary (w cokolwiek) i ideologii, to dzięki nim ludzie podejmują działania - raz słuszne, dobre, innym razem złe, niedobre.

Dla mnie chrześcijaństwo jako ideologia jest wspaniała, ponieważ przypomina o tym, byśmy dla dobra wszystkich starali się nie być "krótkowzrocznymi egoistami".

[Poprawiłem "krótkowzrocznych egoistów"]
Ostatnio zmieniony 01.05.2009 12:47:49 przez wpcomet, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kanton
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: kanton » 01.05.2009 12:45:35

wpcomet idź ty bezbożniku!
Im coming back

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 01.05.2009 12:46:50

Polecam przeprowadzkę do Arabii Saudyjskiej, Iranu lub Afganistanu, gdzie w imię Boga i Wiary dzieje się mnóstwo wspaniałych rzeczy.
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek

Wróć do „1.2. Światopogląd”