Wpływ angielskiego na inne kultury, czyli czy język międzynarodowy to dobry pomysł?

Wszelkie dyskusje światopoglądowe, jak topnienie lodowców wpływa na dietę w San Escobar.
Awatar użytkownika
Selario
Zbanowany
Zbanowany

Wpływ angielskiego na inne kultury, czyli czy język międzynarodowy to dobry pomysł?

Postautor: Selario » 17.04.2017 17:21:00

Witam.
Jako, że język angielski stał się dziś językiem międzynarodowym, to wiadomym jest, że są z tego powodu zarówno korzyści, jak i wady, i właśnie chcę się spytać Was głównie o te wady.
Korzyści? Międzynarodowa komunikacja, łatwa przyswajalność (choć to zależy), elastyczne słowotwórstwo, skróty myślowe i wiele, wiele innych o których nie czas teraz tu wypisywać.
Wady.. no właśnie, i tu mam pytanie.

Kiedy wchodzicie na angielskiego neta to nigdy nie wiecie, czy gość/iówa z którym/ą gadacie jest na pewno Anglosasem, czy po prostu pisze po angielsku ze swego kraju. Kraju, w którym kultura wykształciła u tej osoby postawy anty-humanitarne, a za tym też i anty-mniejszościowe. Myślimy sobie wtedy ''eee, to pewnie kolejny debilowaty Amerykanin'', ale czasem wygląda to tak, że to może być nasz bliski sąsiad/przyjaciel, a my sobie z tego nie zdajemy sprawy. Wiadomym jest, że jak człowiek przeczyta wiele sprzecznych informacji to dostaje skonfundowania, ponieważ nigdy nie wie, czy artykuł pisany po angielsku odnosi się do jego miejsca zamieszkania/stanu zdrowia ze względu na różnice u różnych gatunków ludzi itp. itd. Jak tu nie zwariować?

Gdy się wchodzi do polskiego internetu to prawdopodobieństwo, że dany artykuł/komentarz pisała osoba nie pochodząca z Polski jest dużo mniejsze, ale jednak ryzyko na złapanie haczyka w postaci manipulacji istnieje nadal.

Nie mogę za bardzo znieść anglojęzycznego internetu, ponieważ imo panuje w nim większy nieład i nieporządek niż w polskim, a wszystko dlatego, bo jest dużo więcej ludzi nieprzychylnych do naszego stanowiska, z reguły bardziej wkurzających niż samych Polaków. Różnorodność sama w sobie jest piękna, ale imo język międzynarodowy moim zdaniem to nie powinien być język faworyzowanego kraju, w którym, w zależności od tego jak stoi u niego gospodarka potrafi rozwalić wszystkie kraje niczym domek z kart. Powinien to być jak dla mnie język wypracowany latami przez ludzkość, neutralny w różnych jego aspektach, z formami ugrzecznienia. Jasne, ktoś może pisać o esperanto, ale sami wiecie, że projekt się ten nie przyjął, i nic nie zanosi się na to, by to się miało zmienić, a szkoda.
Nie czujecie się przez to niewolnikami amerykańskiej machiny? Nie czujecie się przez to indoktrynowani nachalną amerykanizacją całego świata? No właśnie, czemu na każdym kroku spotykamy McDonaldy, mimo, że tak naprawdę nie są nam do życia potrzebne? Śmieszy mnie to, gdy ktoś pisze, że idea nauczania niemieckiego w szkołach ma nas ''zniemczyć'', ''germanizować'', a sami bez zastanowienia łykamy naukę angielskiego, który to przecież pochodzi z tej samej rodziny językowej. :D Chociaż to może moje przewrażliwienie. Cóż, dzisiaj ludzie w natłoku różnych informacji i podatności na nie, sami nie wiedzą co ze sobą zrobić. To jest wręcz smutne i dołujące. Mało to było przypadków, gdzie dzieci po wyczytaniu komentarzy na asku, lub twitterze popełniały samobójstwa? Nie wiadomo czy to pisali ich bliscy przyjaciele, czy choćby np. ja, czyli gość z nic nie znaczącej dla tej osoby Polski.

I tak sobie właśnie przeglądam angielskiego neta, i nie mogę wyjść z podziwu ile w nim pogardy i znienawidzenia mniejszości. I to bynajmniej nie chodzi mi o to, że nikt mi nie każe na tych stronach siedzieć. Nie, czytam te na których (przynajmniej teoretycznie) jest napisane o poziomie tolerancji chociażby dla LGBT, z tego samego miasta, środowiska (ponoć tolerancyjnego miasta wg. większości).

I teraz takie mam pytanie. Są kraje w których ludzie dobrze mówią po angielsku, ale czy nie uważacie, że ten angielski sposób myślenia i narzucania danych schematów przyczynia się negatywnie na dane społeczeństwa? Wybierając się do takiej np. Skandynawii, gdzie dużo ludzi mówi dobrze po angielsku, warto się uczyć nieprzydatnych dla nas wtedy języków skandynawskich z którymi to dogadamy się tylko w Skandynawii? Skoro dobrze mówią po angielsku, to po co się uczyć ich języka?

Jak Wy to widzicie?

Awatar użytkownika
Avril
gejlord
gejlord

Re: Wpływ angielskiego na inne kultury, czyli czy język międzynarodowy to dobry pomysł?

Postautor: Avril » 17.04.2017 17:26:52

Ile jeszcze założysz bezsensownych tematów ?

Awatar użytkownika
Selario
Zbanowany
Zbanowany

Re: Wpływ angielskiego na inne kultury, czyli czy język międzynarodowy to dobry pomysł?

Postautor: Selario » 17.04.2017 17:32:14

Dlaczego bezsensownych?
Czy dyskusja o słuszności języka międzynarodowego w porównaniu do fetyszów to wg. Ciebie temat bezsensowny? No, zastanów się. :|

Awatar użytkownika
w300
gejlord
gejlord

Postautor: w300 » 17.04.2017 17:47:03

I tyle z tego będzie ile pozostanie z esperanto.
Obrazek

Awatar użytkownika
aquilarojaaaa
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: aquilarojaaaa » 17.04.2017 17:47:34

Ale to chyba dobrze, ze ludzie potrafia sie łatwiej ze soba dogadac. Jedyna wada jaka w tym widzę, to niektorzy Brytyjczycy, Amerykanie czy inni ludzie ktorych angielski jest pierwszym jezykiem, ktorzy nie grzesza inteligencja, myslacy że kazdy ma znac angielski perfekcyjnie, a oni slowa w innym jezyku powiedziec nie potrafia.
Co do krajow skandynawskich to owszem mozna sie tam dogadac po ang bez problemu, ale gdy ktos bd sie chcial tam osiedlic na dłużej to nie wyobrazam sobie nie mowic w jezyku kraju, w ktorym sie mieszka.
Tyle wiemy o sobie,
ile nas sprawdzono.

I na moim podwórku kiedyś zaświeci slonce.
zaswiecilo :)

Awatar użytkownika
Selario
Zbanowany
Zbanowany

Postautor: Selario » 17.04.2017 18:08:05

Niby tak, ale w takiej Holandii z tego co słyszałem to ludzie/emigranci gadają wyłącznie po angielsku. :)

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 17.04.2017 18:15:03

W Holandii angielskim posługują się wszyscy. Nawet 70 letnie babcie klozetowe.
Nic dziwnego, że wszyscy rozmawiają po angielsku, on jest tam rzeczą normalną.
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Awatar użytkownika
aquilarojaaaa
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: aquilarojaaaa » 17.04.2017 21:20:41

W Amsterdamie tak, ale poza duzymi miastami ten odsetek spada.
Tyle wiemy o sobie,
ile nas sprawdzono.

I na moim podwórku kiedyś zaświeci slonce.
zaswiecilo :)

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 17.04.2017 21:59:12

Pewnie tak, ale zbytnio nie zauważyłem. Najczęściej mam bazę noclegową na granicy Belegii i Holandii nigdy nie było problemów z angielskim.
Teraz to i tak mi nie robi, bo mogę się już w miarę dogadać z nimi bez angielskiego. Przynajmniej zakupy i inne pierdoły.
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Awatar użytkownika
palsecam
Zbanowany
Zbanowany

Postautor: palsecam » 18.04.2017 00:20:20

Zamykam temat.
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xx
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xx
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xx
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xx
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xx
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xZamykam temat.
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xx
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xx
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xx
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xx
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

xx
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x
x
x
x
x
x
x
x

x

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 18.04.2017 00:34:13

Nie, no szkoda twojej i naszej fatygi. W świetle topiku Trzymiesięczny urlop i powyższego posta masz upragniony ban na 3 miesiące, proszę.

Edit. (2017.04.19)
Wiem, że ten post palsecama to śmieć, ale proszę go nie zgłaszać do usunięcia. Wpis zostaje żeby było widać, dlaczego jego autor został - ewentualnie - uznany za trolla, dla którego na forum nie ma miejsca.
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
Radekk
Radzio
Radzio

Postautor: Radekk » 11.05.2017 21:36:43

Angielski jest uniwersalnym językiem i to się nie zmieni przez co najmniej wiek, obstawiam. Musiałoby dojść do jakiejś wielkiej rewolucji. W każdym razie, to raczej nie stanie się za mojego życia.
Dobrze, że jest jeden język, uznawany za międzynarodowy. Ułatwia to wiele aspektów życia. Na razie widzę same plusy.

Moim zdaniem, jest trochę racji w tym, że nauka języka angielskiego może wiązać się z pozytywnym postrzeganiem brytyjskiej czy amerykańskiej kultury, ale chyba wiekszość ludzi, uczących się jezyka obcego, jest w stanie wyodrębnić naukę samego języka od aspektów kulturowych związanych z własną tożsamością i mieć świadomość, że dwie te rzeczy niekoniecznie zawsze idą w parze.
"Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do."
Rob Siltanen

Awatar użytkownika
marip
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: marip » 14.05.2017 04:38:38

Jakbby angielski nie byl jezykiem powszechnie rozumianym na swiecie to jadac na wakacje musielibysmy uczyc sie jezyka kraju do ktorego jedziemy. Tak wiec albo co roku musielibysmy uczyc sie coraz to innego albo jezdzilibysmy wciaz do tego samego kraju. A tak to jade sobie, gdzie tylko mi sie zamarzy i w zakresie podstawowych spraw jestem w stanie sie dogadac z tubylcami. Uczac sie jezyka do celow jedynie turystycznych nie jestesmy w stanie przewidziec jakie slownictwo moze sie nam przydac. Kto na przyklad przewiduje, ze w czasie wymarzonych wakacji moze miec do czynienia ze sluzba zdrowia, z policja czy bedzie musial w hotelu wytlumaczyc ze spluczka w toalecie nie dziala?

Wróć do „1.2. Światopogląd”