od małpy, czy od Adama i Ewy

Wszelkie dyskusje światopoglądowe, jak topnienie lodowców wpływa na dietę w San Escobar.

Skąd pochodzi człowiek?

Od Adama i Ewy
4
10%
Od Małpy
26
63%
Inne - pomysł zapisz w poście
11
27%

Liczba głosów: 41

Awatar użytkownika
Prestige
młodszy gejowy
młodszy gejowy

Re: od małpy, czy od Adama i Ewy

Postautor: Prestige » 07.05.2016 18:01:41

Mam wrażenie, że rozmawiamy o kompletnie innych rzeczach. Nie mam zamiaru przeprowadzać kolejnej nic nieznaczącej tu dyskusji na temat stałości teorii naukowych i tego, czy warto posiadać choć trochę sceptycyzmu do każdej z nich.

W temacie, według obecnej wiedzy naukowej, "od małpy" jak to określają niektórzy.

Awatar użytkownika
czarnemorze
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: czarnemorze » 08.05.2016 00:11:10

Owszem i to próbuję Ci pokazać odkąd włączyłeś się do dyskusji - że mylisz pojęcia, nie wiesz co oznacza teoria naukowa. Trudno więc byśmy mówili o tym samym. Rzecz w tym, że teorię ewolucji nazwałeś "tylko teorią", tak, jakbyś mówił o hipotezie. I to cały czas próbuję wytłumaczyć - nie myl hipotezy naukowej czy poglądu naukowego opartego na hipotezach z teorią naukową. Teorii naukowej nie obalisz (pogląd naukowy oparty na mniej lub bardziej prawdopodobnych hipotezach - da się) i teoria naukowa nie jest "tylko teorią", jest aż teorią, nie ma w nauce nic ponad teorię naukową. Cała współczesna biologia opiera się o ewolucjonizm i, jak to powiedziało już wielu najważniejszych biologów i lekarzy XX i XXI wieku, w tym genetyków, embriologów, zoologów, botaników czy neurologów oraz mikrobiologów: nic w biologii nie ma sensu, jeśli nie rozpatruje się tego w kontekście ewolucji. I to jest swego rodzaju truizm. Proces ewolucji biologicznej, to że zachodzi zostało udowodnione w mnóstwie badań na przestrzeni ponad 100 lat. To jak zachodzi, a co opisuje teoria ewolucji także udowodniono w bardzo wielu badaniach. I są to rzeczy, których nie obalisz, bo nie obalisz teorii dziedziczenia czy teorii doboru naturalnego. Możesz zmodyfikować, uaktualniając teorię ewolucji np. o dziedziczenie epigenetyczne, ale istoty tego procesu, jego fundamentalnych mechanizmów i tego co udowodniono, że z nich wynika, za nic nie obalisz.

Awatar użytkownika
Fryku
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Fryku » 08.05.2016 07:04:33

Prestige - daj sobie spokój. Chciałem się włączyć do dyskusji i pogadać o pochodzeniu życia na ziemi, przedstawić teorie, o których czytałem, wymienić się poglądami i być może nauczyć czegoś :lol: , zamiast tego z 10-razy odczytałem, czym jest teoria naukowa, że jak prawie wszyscy gadam bzdury, następnie kazano mi się tłumaczyć czemu nie jestem zwolennikiem ewolucji (choć jestem) i gdy po raz ostatni chciałem coś napisać odkryłem, że mój rozmówca, zamiast dyskutować, podmienił swoje wcześniejsze wypowiedzi prawdopodobnie dlatego, żeby zrobić ze mnie debila :wink: :lol:
A jeszcze dowiedziałem się, że jestem trollem. Tak oto dyskutuje się na tematy "naukowe".

Nie ma najmniejszego sensu tracić czasu. Zresztą ta dyskusja nie poszła w żadnym kierunku i nie pójdzie. Zaglądanie tu (co czynię po raz ostatni) jest zwyczajną stratą cennego czasu.
A to co dyskutanci sobie pomyślą, to już wyłącznie ich sprawa. :wink:

donald

Postautor: donald » 08.05.2016 09:56:23

Fryku pisze:[...] Zaglądanie tu (co czynię po raz ostatni) jest zwyczajną stratą cennego czasu.

Czyli nie wyjaśnisz swoich zarzutów pod moim adresem o co już dwukrotnie prosiłem? Żałosny przejaw braku kultury.

Zarzuciłeś mi, że z dwóch twoich wypowiedzi zrobiłem jedno zdanie. Gdy czyni się taki zarzut wypada umieć pokazać z jakich. To, że tego nie potrafisz zrobić bardzo źle o tobie świadczy.

Awatar użytkownika
nigri
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: nigri » 08.05.2016 10:50:19

Nie próbuj sprzeciwiać się frykowi, to niebezpieczne :lol: a w temacie - dopóki ktoś nie przedstawi sensownych powodów, dla których należałoby zacząć wątpić w powszechnie uznaną teorię, dopóty nie ma powodów, żeby jej nie uznawać. I nie, twierdzenie, że może być inaczej a teorie naukowe można obalić, nie jest przedstawieniem sensownych powodów.

Awatar użytkownika
Prestige
młodszy gejowy
młodszy gejowy

Postautor: Prestige » 08.05.2016 12:17:33

nigri pisze:dopóki ktoś nie przedstawi sensownych powodów, dla których należałoby zacząć wątpić w powszechnie uznaną teorię, dopóty nie ma powodów, żeby jej nie uznawać. I nie, twierdzenie, że może być inaczej a teorie naukowe można obalić, nie jest przedstawieniem sensownych powodów.
Myśmy tu nie obalali ewolucjonizmu, tylko cały czas pisali o tej pierwszej części (przynajmniej ja). Czyli czy są szanse jakiekolwiek na obalenie teorii naukowych (dotyczące nauk przyrodniczych)? Niestety, ale niektórzy tutaj myślą, że odrobili lekcje, jak sypną słowem hipoteza naukowa, za której prawdziwością przemawiają zwykle przesłanki czy nawet nic.

W każdym razie, ja kończę również dyskusję w tym temacie. W sumie nic nie wniosła ona do mojego życia poza utwierdzeniem się w pewnych przekonaniach na temat ludzi.
Bardziej pasjonujące jest dyskutowanie o początkach życia na Ziemi, czy wręcz w ogóle świata. Pierwszy człowiek to przy tym pryszcz. Jak ktoś chce wrócić z czymś sensownym, zapraszam na PW, a nie offtop tutaj.

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 08.05.2016 13:42:53

A co na temat teorii, ze geje pasywne pochodza od Ewy, a aktywne od Adama?

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 08.05.2016 14:05:37

A uni od kogo?
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
Hawken
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Hawken » 08.05.2016 15:14:09

Uni i bi od węża. :-D
Kim jesteście - byłem,
Kim jestem - będziecie. :twisted:

Awatar użytkownika
Stawrogin
jutrzenka
jutrzenka

Postautor: Stawrogin » 08.05.2016 19:12:46

Ja jestem w prostej linii od Lilith
malkontent i socjopatyczny cynik
Oczywiście, nie upieram się, że jako feministka jestem ideałem. Pewnie cechuje mnie zbyt duży dystans, by wykazać się autentycznością...

ಠ_ಠ

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 08.05.2016 20:10:28

shane82 pisze:A uni od kogo?

Może najpierw ustalmy, co takiego zamierzałeś tu wyartykułować. To najistotniejszy aspekt tej krótkiej wymiany poglądów.

Zdajesz sobie sprawę, że to, co tu napisałeś, to nie jest hipoteza? Rozumiesz różnicę między problemem badawczym, pytaniem badawczym i hipotezą?

Ile nieuctwa i ogólnego pomieszania pojęć muszę tu znosić...

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 08.05.2016 20:14:08

Nie musisz tego wszystkiego znosić, wystarczyjak nie będziesz do tego tematu zaglądać. :lol: :P
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 08.05.2016 20:22:47

Muszę :( Nie widzę innego sposobu na udowodnienie sobie i innym, że są niemotami.

Awatar użytkownika
czarnemorze
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: czarnemorze » 08.05.2016 20:26:00

Fryku pisze:A to co dyskutanci sobie pomyślą, to już wyłącznie ich sprawa. :wink:

Napisałeś, że fałszuję rozmowę, bo edytowałem swój post by go rozwinąć, generalnie parokrotnie mnie bezpodstawnie obraziłeś. Rzuciłeś też wiele stwierdzeń, np. że istnieją poważni naukowcy i media naukowe, którzy nie uznają teorii ewolucji oraz że może ona zostać obalona. Napisałeś też kilka innych tego rodzaju rzeczy. Od paru dni proszę byś napisał o jakich konkretnie naukowców i naukowe media Ci chodzi, a Ty nie konkretyzujesz swoich zarzutów tylko próbujesz odwracać kota ogonem, odchodząc od meritum. W obliczu tego, co wyżej, napisałeś do administracji, że ja powinienem dostać ostrzeżenie, bana czy cokolwiek za ten wątek. Nie sądzę by w takiej sytuacji olewanie dyskutantów to był dobry pomysł.

Prestige pisze:Myśmy tu nie obalali ewolucjonizmu, tylko cały czas pisali o tej pierwszej części (przynajmniej ja). Czyli czy są szanse jakiekolwiek na obalenie teorii naukowych (dotyczące nauk przyrodniczych)? Niestety, ale niektórzy tutaj myślą, że odrobili lekcje, jak sypną słowem hipoteza naukowa, za której prawdziwością przemawiają zwykle przesłanki czy nawet nic.

Niektórzy myślą, że jak pochwalą się skończeniem studiów z fizyki, to pseudonaukowe bzdury, które głoszą, będą wydawały się mądre.

Prestige pisze:W każdym razie, ja kończę również dyskusję w tym temacie. W sumie nic nie wniosła ona do mojego życia poza utwierdzeniem się w pewnych przekonaniach na temat ludzi.

No tak, brak argumentów, brak przyznania się do błędu, to musi być foch. Na zachętę dodam, że ja na forach wlatywałem z tekstem w stylu "Jestem biologiem, więc muszę mieć rację!", pisząc tego rodzaju bzdurki, co Ty nam tu zafundowałeś, gdy byłem na 1 roku studiów. Dawno to było, z ignorancji da się wyjść. :ok:

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 08.05.2016 21:13:58

Stawrogin pisze:Ja jestem w prostej linii od Lilith

Chciałem właśnie napisać, że od Lilith pochodzą transi.
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
młodszy gejowy
młodszy gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 20.03.2018 16:19:52

Co do Lilith.
Samael Aun Weor in The Pistis Sophia Unveiled writes that homosexuals are the "henchmen of Lilith".

Co do głównego pytania: Re uronił łzy. Chnum połączył łzy z gliną i uformował na kole garncarskim człowieka.
Chwała Amonowi Re
Niechaj będzie pochwalona Grota Antinousa zawsze chętna i Priap Hadriana wiecznie stojący

Awatar użytkownika
Incertus
gejowy
gejowy

Postautor: Incertus » 20.03.2018 17:15:52

Człowieka. Ok. A którego konkretnie przodka gatunku homo sapiens masz na myśli?
Il corpo faccia quello che vuole. Io non sono il corpo. Io sono la mente.

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
młodszy gejowy
młodszy gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 20.03.2018 17:31:30

Nie ma w "Mitologii" Egipskiej czegoś takiego jak "Adam" i "Ewa". Jest to dość abstrakcyjny dogmat.
Chnum natomiast miał mieć permanentny udział w podtrzymywaniu istnienia rodzaju ludzkiego. Posługując się kołem garncarskim lepił on z gliny płody ludzkie i ich dusze, po czym umieszczał je w łonach kobiet.

Pisząc człowieka mam na myśli to co nauka nazywa "homo sapiens". Nie za bardzo bawię się/znam na ewolucji. Uznaję, że Bogowie stworzyli człowieka jako istotę, którą nauka nazywa homo sapiens.
Chwała Amonowi Re
Niechaj będzie pochwalona Grota Antinousa zawsze chętna i Priap Hadriana wiecznie stojący

Awatar użytkownika
Incertus
gejowy
gejowy

Postautor: Incertus » 20.03.2018 18:44:34

A kto stworzył istoty, od których wywodzi się gatunek homo sapiens? Oczywiście mam na myśli mitologię twojej religii.
Il corpo faccia quello che vuole. Io non sono il corpo. Io sono la mente.

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
młodszy gejowy
młodszy gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 20.03.2018 19:14:58

Pisałem już przecież: Re z powodu powrotu swej Córki, uronił łzy, z których z kolei powstali ludzie. (Nie pobierałem nauk w Tebach, żeby szczegółowo opowiedzieć jak to się stało, o ile wiem nie było 1 pary ludzkiej, ludzie zostali stworzeni od razu w setkach/tysiącach itd.)
Nie jestem galilejskim dogmatykiem, żeby ustalać 100% pewne fakty. Każdy ze starożytnych ludów posiadał swoją wersję. Grecy uważali, że Prometeusz ulepił człowieka z gliny. Po potopie zesłanym przez Zeusa, ludzkość natomiast powstała z rzucanych za siebie przez Deukaliona kamieni. Orficy twierdzili, że Siedmiu Tytanów pożarło Zagreusa (syna Zeusa) za co zostali zniszczeni Jego Piorunem, a z ich popiołu powstali ludzie. :)
Problemem, który mnie smuci :( jest fakt, że poszczególne mity mają swoje warianty, dlatego trzeba się trochę natrudzić, żeby dopasować do siebie poszczególne fragmenty. ;)
Masz jeszcze jakieś pytania?
Chwała Amonowi Re

Wróć do „1.2. Światopogląd”