Przeznaczenie czy przypadek?

Wszelkie dyskusje światopoglądowe, jak topnienie lodowców wpływa na dietę w San Escobar.
Awatar użytkownika
shane82
starszy gejowy
starszy gejowy

Re: Przeznaczenie czy przypadek?

Postautor: shane82 » 28.12.2016 08:37

I zawsze będą się miały dobrze.
"Wiara, że naród za pomocą podatków może wybić się na dobrobyt, to jak człowiek stojący w wiadrze, wierzący, iż podniesie się, jeśli mocno pociągnie za uchwyt" Winston Churchill
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up
Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 28.12.2016 12:06

No tak, ale można to zrozumieć u ludzi o niskim poziomie intelektualnym i kiepskim wykształceniu. Ale jednak jest XXI wiek, raczej każdy ma maturę a nawet prawie każdy skończył studia, każdy na pewno ma w telewizorze 100 programów popularnonaukowych - no jednak to obliguje do jakiejś elementarnej pracy myślowej.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)
Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 28.12.2016 12:16

I co z tego, że ma 100 programów popularnonaukowych, skoro większości populacji starczy M jak miłość i Rolnik szuka żony, a ze słowem pisanym mają kontakt tylko przy okazji przeglądania programu tv?
Podobnie jest z Internetem - niby skarbnica wiedzy, a prawda jest taka, że większości starczy facebook i pudelek jako źródło wiedzy o świecie. Ma być dużo fotek i klipów, a tekstu mało, bo czytanie jest męczące. Na forach filmowych regularnie są pytania o to, czy dany film będzie w kinie z lektorem. No bo przecież, panie, komu by się chciało napisy w kinie czytać! Płacę za bilet i jeszcze mam się męczyć z czytaniem?!

Kiedyś były jakieś badania, z których wynikało, że znaczny odsetek nie rozumie rozkładów jazdy autobusów na przystanku, więc o czym my mówimy.
argumentum pessimi turba est
Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 28.12.2016 12:42

Do tego nie trzeba badań. Znam to z doświadczenia. Bardzo wielu Ludzi po prostu wsiada do autobusu i nie patrzą nawet na numer. Po chwili są zdziwieni, ze skręcił w prawo a nie w lewo.

Z drugiej strony, chyba zawsze tak było. Przecież 20 czy 200 lat temu nie było tak, że czytali wszyscy. Czytanie zawsze było czymś elitarnym. Ludzie, którzy dzisiaj czytają tylko jednozdaniowe wpisy kiedyś w ogóle nie czytali niczego.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)
Awatar użytkownika
shane82
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: shane82 » 28.12.2016 13:17

@Walpurg wielu wykształconych, oczytanych etc wierzy w Boga, czy inne Bożki, przeznaczenia los itd. Z Twojej wypowiedzi wynika, że im wyższy poziom wykształcenia tym mniej wiary, dla wielu jedno z drugim nie jest sprzeczne. Fakt, ze osobom mniej wykształconym łatwo jest wyjaśniać pewne rzeczy wiarą niż jakimiś dowodami, naukowymi.
@Marcin, dlatego demokracja jest zła bo pozwala decydować tego typu ludziom. JKM ma rację mówiąc, że większość jest głupia, a skoro tak i mamy demokrację to większość głupio wybiera i panuje głupota.
"Wiara, że naród za pomocą podatków może wybić się na dobrobyt, to jak człowiek stojący w wiadrze, wierzący, iż podniesie się, jeśli mocno pociągnie za uchwyt" Winston Churchill
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up
Awatar użytkownika
Hawken
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Hawken » 28.12.2016 14:31

Walpurgu, wybacz daleko idące uproszczenie, lecz uważam je za usprawiedliwione dla uwypuklenia różnicy: wykształcenie jest związane ze sferą rozumu, zaś wiara, zabobony itp. przynależą do sfery emocji. To dwie w różny sposób powiązane, ale jednak odrębne sfery umysłu człowieka. Znam osoby wykształcone, oczytane, wrażliwe kulturalnie, i jednocześnie głęboko wierzące, bądź wręcz ślepo religijne.
Kim jesteście - byłem,
Kim jestem - będziecie. :twisted:
Awatar użytkownika
donald
młodszy gejowy
młodszy gejowy

Postautor: donald » 28.12.2016 14:51

Wiara religijna albo szerzej myślenie magiczne pozwalają na łagodzenie dysonansów poznawczych. Z tego powodu każdy jakoś tam jest na to podatny. Osobom wykształconym łatwiej jest znaleźć inne sposoby takiego łagodzenia i wyjaśnienia otaczającej rzeczywistości.
Wg moderatora Leo jestem „gównianym specjalistą”

Mój mały manifest
Gardzę osobami bez odwagi cywilnej.
Awatar użytkownika
jezus_chytrus
gejlord
gejlord

Postautor: jezus_chytrus » 28.12.2016 23:23

poruchałbym, jest tu jakiś pasyw przeznaczony mojej osobie:?:?:?
Obrazek
Awatar użytkownika
kotek91
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: kotek91 » 28.12.2016 23:24

Judasz:P)
Awatar użytkownika
kotek91
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: kotek91 » 28.12.2016 23:25

marcin pisze:I co z tego, że ma 100 programów popularnonaukowych, skoro większości populacji starczy M jak miłość i Rolnik szuka żony, a ze słowem pisanym mają kontakt tylko przy okazji przeglądania programu tv?
Podobnie jest z Internetem - niby skarbnica wiedzy, a prawda jest taka, że większości starczy facebook i pudelek jako źródło wiedzy o świecie. Ma być dużo fotek i klipów, a tekstu mało, bo czytanie jest męczące. Na forach filmowych regularnie są pytania o to, czy dany film będzie w kinie z lektorem. No bo przecież, panie, komu by się chciało napisy w kinie czytać! Płacę za bilet i jeszcze mam się męczyć z czytaniem?!

Kiedyś były jakieś badania, z których wynikało, że znaczny odsetek nie rozumie rozkładów jazdy autobusów na przystanku, więc o czym my mówimy.

Daj linka do tych badań:P)
Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 28.12.2016 23:28

jezus_chytrus pisze:poruchałbym, jest tu jakiś pasyw przeznaczony mojej osobie:?:?:?

Nie jest ci przeznaczone bzykanie. Zaprzestań poszukiwań pasywów i zajmij się swoim właściwym przeznaczeniem.
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿
Awatar użytkownika
SonGoku
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: SonGoku » 28.12.2016 23:35

Idź do Pytii, ona Ci powie...
Awatar użytkownika
seven_days
gejlord
gejlord

Postautor: seven_days » 29.12.2016 17:25

jezus_chytrus pisze:poruchałbym, jest tu jakiś pasyw przeznaczony mojej osobie:?:?:?

musisz być cierpliwy, Góra na pewno ma dla Ciebie plan
Awatar użytkownika
Avril
supernowa
supernowa

Postautor: Avril » 29.12.2016 18:11

Jeżu :PPPP . Zupełnie przypadkowo musisz odmówić mitologiczne modły do Bogini Freji by wysłuchała Twoje prośby i przeznaczyła dla Ciebie seksownego pasywa :twisted: :lol: Tylko się śpiesz, bo Atropos utnie Twoją nić życia i będzie po olimpiadzie :mrgreen: Ewentualnie przy okazaniu krzty dobroci może odciąć Twojego kompana co byłoby jeszcze gorsze :gay:
Awatar użytkownika
Hawken
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Hawken » 29.12.2016 18:37

seven_days pisze:

Nieoficjalnie dementuję, by Administracja miała jakiś plan wobec Jeżusia. Przynajmniej w tej kwestii. :D
Kim jesteście - byłem,

Awatar użytkownika
jezus_chytrus
gejlord
gejlord

Postautor: jezus_chytrus » 29.12.2016 20:50

czyli jednak... nadal jestem obiektem plotek! miło!:D
Obrazek
Awatar użytkownika
seven_days
gejlord
gejlord

Postautor: seven_days » 31.12.2016 15:11

Hawken pisze:
seven_days pisze:

Nieoficjalnie dementuję, by Administracja miała jakiś plan wobec Jeżusia. Przynajmniej w tej kwestii. :D

pfff, nie schlebiajcie sobie
Awatar użytkownika
Hawken
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Hawken » 31.12.2016 15:48

Pfff, ponurak. :P
Kim jesteście - byłem,

Awatar użytkownika
jezus_chytrus
gejlord
gejlord

Postautor: jezus_chytrus » 31.12.2016 17:25

smerf ważniak:D
Obrazek
Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 12.01.2017 17:55

Mam nadzieję, że to spotkanie księdza w drzwiach to nie przeznaczenie :mrgreen:
Chociaż na bank! Wychodząc z domu mówiłem sam do siebie pewnie go spotkam, bo 17 :P
Słaboooo stał pod tą klatką i nikt mu nie otwierał. Uratowałem mu kolędę, jeszcze by zamarzł.
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Wróć do „1.2. Światopogląd”