Linux

Komputerowe rady i porady, gadżety, programy.
Awatar użytkownika
geek
supernowa
supernowa

Linux

Postautor: geek » 25.06.2008 15:48:22

Linux-temat dla milosnikow dystrybucji linuksowych, doswiadczenia, uwagi i w ogole wszystko.
Jordan 2001-2009
Rest In Peace

Awatar użytkownika
geek
supernowa
supernowa

Postautor: geek » 25.06.2008 16:06:44

NA POCZATEK LOGO MOJEJ DYSTRYBUCJI-UBUNTU 7.10

Obrazek
Jordan 2001-2009

Rest In Peace

Estebanek

Postautor: Estebanek » 25.06.2008 19:15:23

Kurcze, geek to jakiś wypasiony informatyk musi być :-o Respekt! 8)

A tak serio, to ja mam swojego kochaniuteńkiego Knoppixa tylko, który nie raz mnie z opresji ratował jak winda się bezczelnie zawiesiła. Niestety, większość gier jak i wykorzystywanych przeze mnie obecnie programów edukacyjnych wymaga Microshitu i nie jestem w stanie się tego na razie wyzbyć :evil:

Poza tym próbowałem kiedyś sciągnąć RedHut'a, ale mam na to za wolne łączę (a może jestem zbyt niecierpliwy?), by dociągnąć proces do końca.

Ale na taką mandrivę to bym się skusił...

Tak wygląda to coś o czym wspominałem na początku:
Obrazek

A tu macie prezentacje niesamowitych możliwości najnowszych linuksów:
- http://www.youtube.com/watch?v=g2U0V0RvCLM&feature=related -> podstawowe możliwości Compiz Fusion
- http://www.youtube.com/watch?v=_ImW0-MgR8I&feature=related -> ten jest lepszy i ma fajną francuską muzyczkę w tle :-P

Awatar użytkownika
geek
supernowa
supernowa

Postautor: geek » 25.06.2008 19:25:48

knoppixa znam tylko ze slyszenia. opowiedz cos wiecej. jak dlugo go uzywasz ? jakies uwagi? ja sie dopiero ucze linuxa, oswajam mozna powiedziec, takze bede wdzieczna za wszelkie wskazowki
Ostatnio zmieniony 25.06.2008 19:40:07 przez geek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jordan 2001-2009

Rest In Peace

Estebanek

Postautor: Estebanek » 25.06.2008 19:38:59

Huh, zagalopowałaś się :-P - otóż nie jestem żadnym omnibusem i podobnie jak Ty linuksa nadal nie mam w pełni oswojonego.

Z Knoppixa korzystam tylko jak mam jakiechś probelmy z windą, bądź też robie sobie format i ogólną reinstalkę systemu. Podoba mi się w nim to, że nawet w przypadku awarii hd można korzystać z komputera, co w przypadku takiego maniaku internetu jak ja, jest istnym błogosławieństwem.

Niniejszy OS jest dostępny zarówno na płycie CD jak i DVD (ja dysponuje tą wersją) i zawiera w sobie automatycznie mnóstwo programów (mój coś koło 5 gb) - w tym: mozillę, openoffice, gimp, specjalistyczne kalkulatory, proste gry logiczne, odtwarzacz multimedialny, und so weiter. Niczego z tych rzeczy nie trzeba samemu instalować, a system na moim leciwym już pececie załadowuje się w 3-5 min. Można go ze sobą wszędzie zabrać i korzystać na dowolnym komputerze, zawsze mając dostęp do tych samych, jakże przydatnych programów. Przy okazji, to dzięki niemu wykrywam, czy jak komp mi się nie włącza, to przyczyna windy, dysku, czy coś poważniejszego np. z płytą główną.

Jako człek nie powiązany w żaden sposób profesjonalnie z informatyką mogę go tylko polecić każdemu, kto nie lubi męczyć się samemu przy instalacji jakiegoś systemu, a np. musi koniecznie odebrać ważny mail, akurat w momencie kiedy WinXP się mu zawiesił na dobre. :)
Ostatnio zmieniony 25.06.2008 19:51:41 przez Estebanek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
geek
supernowa
supernowa

Postautor: geek » 25.06.2008 19:48:02

bardzo ciekawe. tzn. ze masz knoppixa na live cd, tak? ja mam klopoty z driverami . mam port do odczytu kart sd ale brak do niego drivera pod ubuntu :( koles ma profesjonalna drukarke za 20.000 i tez nie znalazl drivera pod Debiana. dla mnie to najwiekszy mankament linuxa :( czy miales problemy tego typu?
Jordan 2001-2009

Rest In Peace

Awatar użytkownika
Brzuś
Informatyk Forumowy
Informatyk Forumowy

Postautor: Brzuś » 25.06.2008 19:53:38

Ha, nareszcie temat w całości dla mnie :D

Geek, masz ubu 7.10? czmu nie 8.04? (dla nie wtajemniczonych, numerek przed kropką to rok wydania a po kropce to miesiąc)

Ja sam zaczynałem od Debiana :) Świetny system ale wszystko trzeba było w nim konfigurować, nie żeby to było trudne ale bardzo czasochłonne, od roku używam Ubuntu i jestem w pełni zadowolony :) wystarczy "sudo apt-get install <nazwa>" i mam co chcę i do tego skonfigurowane ;)
Sam próbowałem wielu dystrybucji, w tym Knopipxa, PLD, czy inne pochodne Redhata, ale jak by nie patrzeć pakiety rpm są o WIELE mniej wygodne od deb. Poza tym Wszystkie dystrybucje Redhatowe używają domyślnie KDE, które jest moim zdaniem strasznie plastikowo - Windowsowe :P
Moim skromnym zdaniem nie ma leprzego systemu niż Debian, a dla leniwych Ubuntu ;) Ale oczywiście to moje prywatne zdanie.

Estebanek, a nie próbowałeś używać Wine? Niedawno wyszłą wersja 1.0, i naprawdę Ogromną część softu windowsowego i gier Pozwala uruchomić bez problemu czy straty jakości na Linuxie, a niektóre gierki chodzą lepiej niż na Windows (mi na przykład SimCity 4 się ostro ciął na Windows a na Ubuntu z Wine działa płynnie i pięknie ;)

Geeku, knoppix jest o wiele mniej wygodny, rpmy nie są aż tak dokładne przy sprawdzaniu zależności ;) Poza tym wszystkie systemy RedHatowe zachowywały się u mnie mniej stabilnie niż Debiany. Więc naprawdę Nie polecam ;)

Co do twoich problemów geeku, podaj model czytnika kart SD i drukarki, mi z drukarek tylko niektóre Lexmarki nie działały, czytnik kart SD w moim ś.p. Laptopie działał pięknie ;)

Estebanek

Postautor: Estebanek » 25.06.2008 19:57:30

Niestety (na szczęście? :-P) geek, toteż nie mogę Ci raczej pomóc. Jak już mówiłem nie znam się dobrze na komputerach (tzn. nie tak dobrze, jakbym to sam od siebie oczekiwał...), a Knoppix owszem na live cd (taka jest jego główna rola) - nie promuję go, tylko mówię, że ten system jest imho świetny do takich zastosowań, jakie w moich diabelnych łapskach znajduje... czyli jak pisałem pow. pomoc przy jakiejś awarii. :)

Awatar użytkownika
geek
supernowa
supernowa

Postautor: geek » 25.06.2008 20:14:49

Wiedzialam Pawelku , ze Ci sie spodoba ten temat :) Co do czytnika sd i drukarki to dam Ci odp. na pw w najblizszym czasie, bo pozyczylam laptopa. I jeszcze jedno czy sa jakies istotne roznice miedzy dystrybucjami 7.10 i 8.04 ? Chodzi mi oto , ze mam zaistalowany domyslnie xp i dodatkowo ubuntu 7.10 .czy musialabym odinstalowac 7.10 i zainstalowac 8.04 ? czy jest jakis prostszy sposob? W jaki sposob ty aktualizujesz ubu ?
Jordan 2001-2009

Rest In Peace

Awatar użytkownika
Brzuś
Informatyk Forumowy
Informatyk Forumowy

Postautor: Brzuś » 25.06.2008 21:07:22

Różnic jest wiele i to bardzo istotnych ;)
1. Wreszcie Użyto w nim PulseAudio, czym jest PA? To taki "serwer" dźwięku umożliwiający wirtualizację kart dźwiękowych na wszystkich komputerach w sieci lokalnej ;) Dam dwa przykłady:
-Masz 2 komputery w sieci, laptop i Stacjonarny, jak wiadomo laptopki mają marne głośniczki, a Stacjonarny z porządnymi głośnikami stoi po drugiej stronie pokoju i nie chce Ci się wstawać aby posłuchać muzyki, więc otwierasz pulseaudio, zmieniasz jednym klinięciem serwer PA na którym ma być odgrywana muzyka i magicznie dźwięki grane na laptopie zamiast z głośniczków laptopowych lecą w pełnej jakości na głośnikach podłączonych do stacjonarnego ;) (z dowolnego programu/gry/odtwarzacza)
-Masz dwie karty dźwiękowe w komputerze, I do obu masz Podłączone głośniki, albo słuchawki. Normalnie nie miał byś możliwości odtwarzania na obu tego samego dźwięku, ale dzięki PA jedno kliknięcie i masz ;)
Oczywiście PA ma wiele więcej zastosowań, ale te mi się osobiście najbardziej podobają ;)

2. Jest najnowszy Gnome, który ma poprawioną obsługę kamerek, program do ich obsługi i wiele innych ulepszeń
3. Sam Ubuntu 8.04 Obsługuje od samego początku o wiele więcej urządzeń. Już nie muszę się bawić z ndiswrapperem aby karta WIFI w moim nieżywym już laptopie działała, bo działa od razu.
4. Oprogramowanie jest nowsze i jest go więcej.
5. I system opiera się na nowszych składnikach.

Nie musisz instalować go od nowa. To nie Windows, wystarczy że uruchomisz Menadżera aktualizacji (System->Administracja->Menadżer Aktualizacji) i tam powinna pojawić się informacja że jest nowsza dystrybucja, wystarczy na nią kliknąć i samo ściągnie co potrzeba i zainstaluje. Sporo to trwa, mi chyba ze 2 godziny, ale warto.

Awatar użytkownika
geek
supernowa
supernowa

Postautor: geek » 25.06.2008 21:28:33

Cos czuje , ze sie ten temat rozwinie :) W sobote odzyskam laptopa i zacznie sie prawdziwa zabawa. sprobuje go zaktualizowac tak jak mowisz. :) Na razie mam zupelnie "golego " ubuntu . Bede Cie chyba Pawelku mocno wykorzystywac (tzn. twoja wiedze :P ) i dreczyc :)

interesuje mnie glownie problem zdalnego dostepu (kojarzysz telnet na xp?)
do drugiego kompa. chce zbudowac wlan gdzie jeden laptop bedzie na xp a drugi na ubuntu. mam dupowata neostrade bez statycznego ip takze nie wiem czy to w ogole mozliwe.

to tylko jeden z pomyslow. duzo informatykow, ktorych cenie przerzucilo sie na linuxa wiec sprobujemy co da sie z nim zadzialac :)
Jordan 2001-2009

Rest In Peace

Estebanek

Postautor: Estebanek » 25.06.2008 21:31:43

A z wine starsze programy też by poszły? Przyznam, że z linuksem nie mam zbytnio praktycznego obycia (raczej tylko teoretyczne, nie licząc knoppixa) i choć nie przeraża mnie widok pingwinka, to jednak wiele nauki jeszcze przede mną :P Np. nie wiem, czy takie SuperMemo, czy gg mi pod linuksa poszło, podobnie jak i gry typu: Microshit TrainSim albo Voyage Century. No i w szkole wymagają raczej Office'a, tak to z przekonwertowywaniem formatów trzeba sobie robić problem...
Ale i tak, jak tylko będę mieć własnego kompa (tzn. za wlasne pieniądze) to pewnie zdecyduje się na linuksa, bo wtedy już na windę, czy gry mnie nie będzie raczej stać :P

Awatar użytkownika
Brzuś
Informatyk Forumowy
Informatyk Forumowy

Postautor: Brzuś » 25.06.2008 22:09:06

Wykorzystywać mnie, znaczy moją wiedzę :P możesz bez zahamowań, bardzo to lubię, bo przy tym się dodatkowo rozwijam :)

Kojarzę telnet :P To przestarzałe i niezabezpieczone w żaden sposób przed przechwyceniem, narzędzie. W linuxie stosuje się ssh, który też można też doinstalować w windowsie, oczywiście jest też klient telnetu. Poza tym jest klient Zdalnego pulpitu windowsowego (RDP) jak i VNC.
Raczej nie widzę problemu, jeżeli będziesz znał adres ip komputera z którym chcesz się połączyć, albo jeżeli podczepisz go pod domenę no-ip z programem aktualizującym ip na serwerze no-ip

Estebanku, Mario to masz na linuxie w wielu odmianach i konwersjach od oryginalnych do dziwnych przeróbek ;) Do gg też masz mnóstwo oprogramowania, od pidgina na Gnome, po Kadu na KDE ;) Voyage Century działa bez problemu na wine, M$ train sim nie działa podobno. A co do MS Office, podobno ludziom działa, ale ja wolę używać OpenOffice'a i albo zapisywać w formacie windowsa (jeżeli muszę) albo po prostu jako PDF (najwygodniej).

A starsze programy w większości chodzą.

Estebanek

Postautor: Estebanek » 26.06.2008 10:27:22

W takim razie mnie by jeszcze interesowały wymagania sprzętowe tego całego Compiz Fusion ;) - mam dość stary komputer (nawet Thief: Deadly Shadows i Deus Ex : IW nie chcą mi pójść :( ) i nie wiem, czy na nim też można by było robić takie zabawy z pulpitem jak w linkach, które podałem na początku (no może nie aż takie, ale przynajmniej lepsze niż na Windzie - w której dla wydajności i tak zmuszony byłem wyłączyc wszelkie "świecidełka i inne ozdóbki" :-( )

Awatar użytkownika
Brzuś
Informatyk Forumowy
Informatyk Forumowy

Postautor: Brzuś » 26.06.2008 15:00:12

Kolega z Celeronem 700mhz, GeForcem 2MX i 512 MB ram używał Compiza na średnich ustawieniach :) Więc ma dość małe wymagania, szczególnie w porównaniu z Viśtą ;p
Jednak tu pojawia się mały problem, bo jak masz kartę ATI (tak jak ja) to wydajność jest ogólnie marna, ponieważ ati ma koszmarne sterowniki pod linuxa... Niestety... Jakby im sprzątacz je pisał po godzinach. Do starszych kart świetnie się nadają otwarte sterowniki i wtedy działa wszystko pięknie, jednak z kartami powyżej Radeona 9600 nie ma co liczyć na akceleracje 3d na nich więc trzeba używać sterowników od ATI. A na nich compiz działa bardzo słabo.

Estebanek

Postautor: Estebanek » 26.06.2008 22:22:54

No ja mam Athlon XP 1600+, Geforce MX 400 (jak powyżej), tylko te 256 mb ddr mnie martwi :? Choć wątpię, by linuks mógł być bardziej pamięciożerny od takiego xpka...

Np. na pewnym forum też mi już odradzili najnowsze ubuntu, bo mam za słabe ramy ;s

Awatar użytkownika
geek
supernowa
supernowa

Postautor: geek » 26.06.2008 22:30:32

a nie masz mozliwosci rozszerzenia?

poza tym nie wiem w czym problem. wypal sobie ubuntu jako live cd i odpal. najwyzej sie nie uda. w co osobiscie nie wierze.
Jordan 2001-2009

Rest In Peace

Estebanek

Postautor: Estebanek » 26.06.2008 22:39:59

Niestety nie - za dużo mam innego rodzaju wydatków, by móc poświęcać kasę na takie "widzimisie". Zresztą, kompa dostałem w 2002 i jak stał tak stoi, bez jakichś większych zmian (nie licząc nagrywarki dvd). Jak do tej pory te 40 gb hd mi jak najbardziej wystarczało, nie jestem jakimś wymagającym użytkownikiem a z grami już się dawno pożegnałem (nie licząc tych starych).

Na live cd mam już knoppixa i to mi starczy. O Ubuntu myślałem raczej na zasadzie takiego wyprobowania go na pewien czas zamiast reinstalacji windy. Jeśli zechcę się kiedyś całkowicie przesiąść na linuksa (w co nie wątpię) to będę go mieć na hd, live cd kojarzy mi się z czymś pomocnym i ciekawym, ale nie do końca "poważnym" (nie wiedziałem jak określić to, co mam na myśli, ale wierzę, że mnie jakoś zrozumiecie.) :)

Awatar użytkownika
Brzuś
Informatyk Forumowy
Informatyk Forumowy

Postautor: Brzuś » 26.06.2008 23:11:17

Od razu podkreślam że każdy livecd żre więcej ramu niż wersja zainstalowana na dysku, bo tworzy sobie tymczasową partycję w tymże ramie aby mogła normalnie działać (zapis konfiguracji przy uruchamianiu itd. itp.). Ale 256 to rzeczywiście mało jak na Ubuntu i Kubuntu (kubuntu to ubuntu które zamiast gnome ma KDE), nie mówię że by nie poszły, ale by się strasznie ślamazarzyły. Ale proponował bym Xubuntu (zamiast gnome jest Xfce), albo OpenGeu (oparty na Enlightenment zamiast na gnome), Te odmiany Ubuntu są na lekkich środowiskach graficznych, co prawda nie obsługują one Compiza, ale do maszyn z małą ilością ramu nadają się świetnie. Użytecznością im nie szczególnie ustępują. Przy czym Xfce nie jest może najpiękniejszy, ale porównywalny do czystego gnome, ale za to jest bardzo stabilny, enlightenment jest bardzo ładny, ma fajne efekty i małe wymagania, ale jest jeszcze w fazie rozwoju przez co jest dość mało stablilny.

Linku do dystrybucji:
Ubuntu
Kubuntu
OpenGeu
Xubuntu

Ship IT, ZA DARMO wysyłają Różne wersje Ubuntu zapakowane w ładne opakowania, z ładnymi oryginalnymi nadrukami na płycie i czasami dorzucają naklejkę "Ubuntu Linux for Human Beings" ;) Tylko długo się czeka, ja zwykle koło miesiąca.

Awatar użytkownika
geek
supernowa
supernowa

Postautor: geek » 26.06.2008 23:20:56

Dzieki Ci Pawelku-skarbnico wiedzy). Moze zmienisz range na D.G (digital god )?

a teraz cos dla czempionow : kto wie cokolwiek o Linpus? :P
Czekam na komentarz :)
Jordan 2001-2009

Rest In Peace

Wróć do „2.8. Komputery”