Niebieski Wieloryb - śmiertelna gra

Komputerowe rady i porady, gadżety, programy.
Awatar użytkownika
diAngelo
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Niebieski Wieloryb - śmiertelna gra

Postautor: diAngelo » 17.03.2017 20:08:15

Cześć,

słuchając dzisiaj wiadomości w radiu, usłyszałem, że do Europy przywędrowała gra o nazwie "niebieski wieloryb", którą swoje początki ma prawdopodobnie w Rosji. Na pierwszy rzut oka owa gra nie wyróżnia się niczym, nawet niewinnie brzmi, prawda?
Co jest w tej grze, że jest ona taka niebezpieczna? Gra polega na wykonywaniu różnych zadań przez 50 dni, które dyktowane są przez, nazwijmy ich, administratorów gry. Zadania mogą być różne, np. słuchanie smutnej muzyki przez cały dzień, nie rozmawianie z nikim, siedzenie na krawędzi dachu. Zadania chociaż są różne, mają na celu izolowanie gracza, pogłębianie uczucia smutku i samotności. Takich zadań jest w sumie 49. Co z ostatnim zadaniem? W końcu było ich 50. Ostatnie zadanie polega na popełnieniu samobójstwa w taki sposób, jaki podyktuje administrator wieloryba. Z informacji jakie pojawiają się w Internecie, szacuje się że obecnie jest 130 odnotowanych przypadków śmiertelnych. Dlaczego gracze nie rezygnują? Powód jest prosty, to SZANTAŻ. Obejmuje m.in. groźbę zabicia bliskich ofiary (gry), czy też ujawnienie jakichś wstydliwych informacji.
Dodam jeszcze, że przystąpienie do tej gry wiąże się z narysowaniem lub wycięciem ostrym narzędziem wieloryba na ręku.

Stworzyłem ten temat, żeby ostrzec użytkowników forum, szczególnie nastolatków, ponieważ to właśnie ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na efekty tej gry.

Jakie jest wasze zdanie na temat tej "chorej" gry? Co myślicie o osobach, które dopuszczają się takich zachowań - mam tutaj na myśli twórców i ofiary.

Awatar użytkownika
Hermesiątko
jutrzenka
jutrzenka

Re: Niebieski Wieloryb - śmiertelna gra

Postautor: Hermesiątko » 17.03.2017 20:11:28

Dzieciaki chcą się pobawić, a twórcy to jakieś zjeby.
Carpe diem :cfaniak:
Cogito ergo sum :twisted:

Awatar użytkownika
SonGoku
gejowy
gejowy

Postautor: SonGoku » 17.03.2017 21:31:42

Mnie najbardziej śmieszy w tym wielorybie to, że gdyby te radia i inne o tym w ogóle nie mówiły, to praktycznie nikt by o tym nie usłyszał. Już widzę, jak nastolatki szukają zasad gry w "niebieskiego wieloryba" na ruskim forum :hahaha:

niebieski

Postautor: niebieski » 17.03.2017 22:16:56

Skąd ten wieloryb wie o jakichś wstydliwych rzeczach albo skąd zna bliskich ofiary? Mało prawdopodobne mi się to wydaje.

Awatar użytkownika
diAngelo
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: diAngelo » 17.03.2017 23:22:05

Tutaj pojawia się problem z poczuciem bycia anonimowym w Internecie. Jak wiesz, w Internecie nikt nie jest anonimowy, wynika to głównie z możliwości namierzenia adresu IP, czy też namierzaniem sygnału urządzenia. Ustalenie adresu zamieszkania nie jest wtedy problemem. Należy zaznaczyć, że przeciętny użytkownik Internetu nie jest w stanie tego zrobić, ale istnieją osoby mogące zrobić to bez problemu - w końcu coraz częściej słychać o cyber-przestepstwach.

Jest też druga możliwość, o której napisałeś Niebieskioko, że takie groźby są zwykłą ściemą. Chcę odwołać się jeszcze do mojego pierwszego postu - zadania mają na celu odizolowanie ofiar od społeczeństwa, pogłębić uczucie smutku, bezradności. Z psychologicznego punktu widzenia, ofiara jest "urabiana" przez administratora gry, przez co łatwiej jest taką osobą manipulować. Może przykład, który teraz przytoczę będzie błędny, ale to działa na zasadzie sekty - najpierw wciąga się ofiarę w swoje szeregi, daje złudne poczucie zrozumienia i bezpieczeństwa, a następnie manipuluje jej zachowaniem tak, że ofiara może nie być w pełni świadoma tego co robi.

Tak Ja rozumiem działanie wieloryba.

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 17.03.2017 23:57:40

Ja wiedziałem już 20 lat temu, że radyjko babuni z rydzolem to nic dobrego.

Temat przeniesiony z Wydarzenia.

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 18.03.2017 00:28:23

Zastanawia mnie, czemu jakieś takie popieprzone rzeczy z dzieciakami w roli głównej zawsze zaczynają się w Rosji. Wieloryby, pociągi, samojebki śmierci, obozowe katastrofy, jakieś kuźwa bezdomne dzieci i narkotyki itp. Ja wiem, że Rosja to generalnie nie jest najbezpieczniejszy i najprzyjemniejszy dla młodych ludzi kraj do życia, ale na litość boską, są gorsze.

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 18.03.2017 00:36:54

Może to jest poszukiwanie adrenaliny w tej całej beznadziei?
Poza tym tam chyba nie ma takiej uwagi skupionej na bezpieczeństwie dzieci.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 18.03.2017 00:42:26

Zresztą bezpieczeństwo pojmować można różnie. Np. potrzebuję założyć konto na Microsofcie aby do tego konta doczepić kod aktywacyjny pakietu office. I oni chcą mojego numeru dla bezpieczeństwa. :) Chyba ich pogięło, że go podam, bo raczej chodzi o tworzenie baz danych, a nie bezpieczeństwo. :)

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 18.03.2017 01:00:55

To co innego, dziecko już prędzej w internecie pozna jakiegoś socjopatę, jak ten od "wieloryba", lub pedofila a później będzie wielki płacz.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
marcinekk
Yuno
Yuno
Kontakt:

Postautor: marcinekk » 18.03.2017 04:36:30

Trzeba, naprawdę być głupim tępakiem i mieć zero wyobraźni, aby wykonywać takie zadania jak : "Wytnij żyletką wieloryba na ręce", "idź na najwyższy dach, stań na krawędzi", "potnij swoje usta".
No helloł, naprawdę w dzisiejszych czasach mamy takich tępaków, którzy są, aż tak słabi psychicznie, którzy nie potrafią rozróżnić dobra od zła :?:
Obrazek

Awatar użytkownika
Snape
gejlord
gejlord

Postautor: Snape » 18.03.2017 12:30:01

temat niewarty dalszego rozważania, zamykam

Awatar użytkownika
Incertus
gejowy
gejowy

Postautor: Incertus » 18.03.2017 12:35:09

O czymś nie wiemy? Masz uprawnienia moderatorskie? :P
Il corpo faccia quello che vuole. Io non sono il corpo. Io sono la mente.

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 18.03.2017 13:06:44

marcinekk pisze:Trzeba, naprawdę być głupim tępakiem i mieć zero wyobraźni, aby wykonywać takie zadania jak : "Wytnij żyletką wieloryba na ręce", "idź na najwyższy dach, stań na krawędzi", "potnij swoje usta".
No helloł, naprawdę w dzisiejszych czasach mamy takich tępaków, którzy są, aż tak słabi psychicznie, którzy nie potrafią rozróżnić dobra od zła :?:

Myślę że to bardziej skomplikowane, niż tylko kwestia głupoty.

Awatar użytkownika
żmij
puer aeternus
puer aeternus
Kontakt:

Postautor: żmij » 18.03.2017 15:09:05

To przecież jest ściema.

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 18.03.2017 15:32:07

Ja wiem? To brzmi co prawda jak jakaś historia o czarnej wołdze, ale z drugiej strony... :x
TVN24 pisze:Wcześniej w piątek szczecińska prokuratura okręgowa informowała o wszczęciu śledztwa ws. trzech przypadków samookaleczeń, których uczniowie dokonali pod wpływem internetowej gry. Śledztwo rozpoczęto w ostatnich dniach po zawiadomieniu dyrektora jednej z zachodniopomorskich szkół. "Troje nastoletnich dzieci z powiatu pyrzyckiego dokonało samookaleczenia na ramionach i przedramionach poprzez wycięcie ostrym narzędziem symbolu 'f50'. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi już śledztwo dotyczące namawiania tych trojga ustalonych dotychczas małoletnich do targnięcia się na własne życie" - głosi komunikat Prokuratury Krajowej.

Awatar użytkownika
diAngelo
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: diAngelo » 18.03.2017 23:48:18

marcinekk pisze:Trzeba, naprawdę być głupim tępakiem i mieć zero wyobraźni, aby wykonywać takie zadania jak : "Wytnij żyletką wieloryba na ręce", "idź na najwyższy dach, stań na krawędzi", "potnij swoje usta".

Młoda osoba, szczególnie w wieku dojrzewania, nie rozróżnia dobra i zła, tak jak osoba dorosła. W dużej mierze ma to związek właśnie z dojrzewaniem, hormonami, wpływem społeczeństwa, czy też takich czynników jak wpływ kolegów, udowodnienie czegoś sobie i komuś, szukanie siebie, miłości i rozstania. Jednym słowem, młody człowiek jest zagubiony i myśli mniej racjonalnie. Problemy, które moglibyśmy uznać błahe, dla innych mogą być niemal jak koniec świata.

Wróć do „2.8. Komputery”