Jak kupić system operacyjny

Komputerowe rady i porady, gadżety, programy.
seven_days

Re: Jak kupić system operacyjny

Postautor: seven_days » 20.04.2016 12:24:34

Mazemi pisze:Jeśli nie ma czegoś takiego, jak nielegalny Windows, to czemu WSZYSTKIE porządne sklepy sprzedają go w cenie powyżej 400 zł, a te sklepy, który sprzedają go taniej, niż 400 zł to firmy-krzaki?

Za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami (naklejką) też jest paragraf z kodeksu karnego.

przecież napisałem, że to oprogramowanie się niczym nie różni, zapewne na naklejkach są jakieś szwindle

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 20.04.2016 13:25:51

Naklejki odklejane są od sprzętów, które pracowały na brandowych kluczach (brandowych, tzn. producentów takich jak Samsung, Toshiba, Lenovo...).

O co chodzi? Np. producenci laptopów nie bawią się w produkcję sprzętu, któremu w każdej sztuce z osobna wklepują klucz z naklejki przyklejonej do laptopa, tylko mają jeden klucz brandowy albo jakiś inny systemowy rodzaj klucza brandowego.

Sprawdźcie sobie sami swoje klucze waszych systemów operacyjnych za pomocą programu winproductkey (albo w rejestrze). Jeżeli ktoś nie reinstalował, nie odnawiał systemu itp, to na pewno klucz licencyjny systemu operacyjnego będzie miał inny niż na naklejce.

Jeżeli stary laptop to złom i już nic nie będę zmieniał z systemem (bo takie zmiany wymagałyby już podania klucza z naklejki), mam naklejkę licencyjną, to czemu miałbym nie spróbować wykorzystać swojej starej naklejki ze złomowanego laptopa do nowego sprzętu? Za stary laptop przecież zapłaciłem wraz z systemem, trudno system złomować. Nie potrafię się zgodzić z zapisem, że system przypisany jest do sprzętu, ale to już troszkę inna dyskusja.

To nie mój problem, że producent systemu operacyjnego nie dogadał się z producentem sprzętu, z czego może wyniknąć właśnie sposób wykorzystania drugiego życia naklejki.

Etyka? Cena za nowy system sięgająca 600zł to etyczna cena dla Polaka? Wiem, nie stać mnie, nie muszę mieć laptopa albo zainstalować sobie linuxa, gdzie z każdą pierdołą będę musiał się pitolić, kombinować i wkurzać (np. edytor tekstu, przystępny i najlepiej rozbudowany, moim zdaniem, to windowsowski Word Office).

Swoją drogą Mazemi, po co pytasz, jak doskonale sam najlepiej wiesz, co jest legalne, a co nie? Sprawdzasz nas? :)

seven_days

Postautor: seven_days » 20.04.2016 14:48:42

nie wspomnę, że office kosztuje drugie tyle co system operacyjny :lol:

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 20.04.2016 16:36:09

Z office to pół biedy, bo są darmowe edytory, równie dobrze funkcjonalne.

seven_days

Postautor: seven_days » 20.04.2016 17:28:54

tylko, żeby nikogo nie pokusiło tworzenie ankiety z pytaniem czy posiadasz oryginalny system windows?, bo jeszcze nas zaczną inwigilować :lol:

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 20.04.2016 22:28:48

Ja mam orginalny na każdym komputerze :p mogą mnie inwigilować :D
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

seven_days

Postautor: seven_days » 21.04.2016 09:02:01

musisz zmienić ksywę na dolar :?

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 21.04.2016 15:52:01

Raczej funcik, bo lepiej teraz stoi :-D

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 21.04.2016 17:28:27

leonek pisze:Naklejki odklejane są od sprzętów, które pracowały na brandowych kluczach (brandowych, tzn. producentów takich jak Samsung, Toshiba, Lenovo...).

O co chodzi? Np. producenci laptopów nie bawią się w produkcję sprzętu, któremu w każdej sztuce z osobna wklepują klucz z naklejki przyklejonej do laptopa, tylko mają jeden klucz brandowy albo jakiś inny systemowy rodzaj klucza brandowego.

Sprawdźcie sobie sami swoje klucze waszych systemów operacyjnych za pomocą programu winproductkey (albo w rejestrze). Jeżeli ktoś nie reinstalował, nie odnawiał systemu itp, to na pewno klucz licencyjny systemu operacyjnego będzie miał inny niż na naklejce.

Jeżeli stary laptop to złom i już nic nie będę zmieniał z systemem (bo takie zmiany wymagałyby już podania klucza z naklejki), mam naklejkę licencyjną, to czemu miałbym nie spróbować wykorzystać swojej starej naklejki ze złomowanego laptopa do nowego sprzętu? Za stary laptop przecież zapłaciłem wraz z systemem, trudno system złomować. Nie potrafię się zgodzić z zapisem, że system przypisany jest do sprzętu, ale to już troszkę inna dyskusja.

To nie mój problem, że producent systemu operacyjnego nie dogadał się z producentem sprzętu, z czego może wyniknąć właśnie sposób wykorzystania drugiego życia naklejki.

Etyka? Cena za nowy system sięgająca 600zł to etyczna cena dla Polaka? Wiem, nie stać mnie, nie muszę mieć laptopa albo zainstalować sobie linuxa, gdzie z każdą pierdołą będę musiał się pitolić, kombinować i wkurzać (np. edytor tekstu, przystępny i najlepiej rozbudowany, moim zdaniem, to windowsowski Word Office).

Swoją drogą Mazemi, po co pytasz, jak doskonale sam najlepiej wiesz, co jest legalne, a co nie? Sprawdzasz nas? :)

Nie wiem jakie są dokładnie warunki licencji Microsoft, dlatego założyłem ten temat. Tłumaczenia, że Polska nie biednym krajem nie przekonują do tego, żeby kraść w gruncie rzeczy tanie oprogramowanie. Na chleb mam pieniądze, na dobry komputer też, czy to uzasadnia fakt, że nie chce mi się kupić legalnego oprogramowania? Moim zdaniem nie.

To od właściciela praw autorskich (Microsoftu) zależy, w jaki sposób udzieli innym prawa do korzystania z danego oprogramowania (systemu operacyjnego). Microsoft wymyślił, że będzie sprzedawał jedną licencję na jeden konkretny komputer. Zainstalowanie tej kopii na innym komputerze oznacza złamanie praw autorskich i jest nielegalne. Pytanie brzmi: kto i w którym momencie decyduje, że dana kopia Windowsa może być zainstalowana wyłącznie na konkretnym komputerze? Czy decyduje o tym samo naklejenie naklejki na obudowę czy też muszą być spełnione jakieś inne wymogi? Nigdzie nie widzę tej informacji. Wyjaśnienia Microsoftu są niestety pokrętne, radzą najpierw kupić tani system a potem do nich zadzwonić żeby spytać, czy jest on legalny. http://answers.microsoft.com/pl-pl/wind ... 8a8?auth=1 Biorąc pod uwagę fakt, że tanie windowsy sprzedają firmy-krzaki myślę, że w w przypadku zakupu lipnej licencji nie można liczyć na zwrot pieniędzy.
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 21.04.2016 17:55:42

Mazemi pisze:Microsoft wymyślił, że będzie sprzedawał jedną licencję na jeden konkretny komputer.
Wymyślił licencje oem, box i 365.

Awatar użytkownika
PageOfCups
forumowy
forumowy

Postautor: PageOfCups » 05.05.2016 13:32:57

jezus_chytrus pisze:Jeżeli sprzedawca na allegro twierdzi, że system jest legalny, to nie widzę przeciwwskazań do zakupu systemu za 40 zł. Sam tak zrobiłem, wszystko się ładnie zainstalowało i zaktualizowało.
A technikowi życzyć miłego walenia.

Dokładnie. Niektórzy to lubią sobie szukać problemów na siłę...

Ale swoją drogą jak się kupuje i tak nowy komputer (zwłaszcza laptopa) i zamierza się mieć Windowsa na nim, to dlaczego nie kupić już z Windowsem? Zawsze tak robię, dla mnie cena komputera jest ceną z Windowsem i nie mam potem problemu zastanawiania się jak tu dokupić system ;) (i tak samo z systemem potem odsprzedaję oczywiście).
"Oh, you're straight? So is spaghetti, until it gets hot."

seven_days

Postautor: seven_days » 05.05.2016 21:46:19

bo zazwyczaj masz do wyboru komputer z albo bez OS, a różnica cenowa jest już zauważalna. Nie wiem, kiedyś to było chyba koło 200-300 złotych.

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 06.05.2016 07:51:41

PageOfCups pisze:
jezus_chytrus pisze:Jeżeli sprzedawca na allegro twierdzi, że system jest legalny, to nie widzę przeciwwskazań do zakupu systemu za 40 zł. Sam tak zrobiłem, wszystko się ładnie zainstalowało i zaktualizowało.
A technikowi życzyć miłego walenia.

Dokładnie. Niektórzy to lubią sobie szukać problemów na siłę...

Ale swoją drogą jak się kupuje i tak nowy komputer (zwłaszcza laptopa) i zamierza się mieć Windowsa na nim, to dlaczego nie kupić już z Windowsem? Zawsze tak robię, dla mnie cena komputera jest ceną z Windowsem i nie mam potem problemu zastanawiania się jak tu dokupić system ;) (i tak samo z systemem potem odsprzedaję oczywiście).

ja komputer składałem i nie miałem ochoty wydawać tych 400 zł na system...

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 06.05.2016 08:19:45

Złodziej. Pod sąd! Zbieraj już na wysokie odszkodowanie. ;)

Awatar użytkownika
PageOfCups
forumowy
forumowy

Postautor: PageOfCups » 07.05.2016 21:06:02

seven_days pisze:bo zazwyczaj masz do wyboru komputer z albo bez OS, a różnica cenowa jest już zauważalna. Nie wiem, kiedyś to było chyba koło 200-300 złotych.

Ale to tak jak pisałem - najlepiej przyjąć sobie cenę z systemem, po prostu zmienić punkt widzenia i problem znika :P
No i jeszcze zależy gdzie kupujesz ten komputer - ja zawsze na Allegro, zazwyczaj ceny są właśnie o te kilkaset zł mniejsze niż w sklepach stacjonarnych...
"Oh, you're straight? So is spaghetti, until it gets hot."

seven_days

Postautor: seven_days » 07.05.2016 21:54:39

allegro no ok, ale i tak z fizycznie istniejącego sklepu, bo z firmy krzak to bym nie brał. choć tam też masz do wyboru oszczędność kilku stówek, a nikt przecież nie wymaga instalacji tylko windowsa. Co kto lubi, jeżeli dzięki tym 400 zł wydanym macie czyste sumienie, no to nikt wam tego przecież nie zabrania.

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 23.06.2016 11:58:28

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 lipca 2012 r. w sprawie C-128/11 art. 4 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych należy rozumieć w taki sposób, że drugi nabywca licencji, podobnie jak każdy następny, mogą się powołać na przewidziane w art. 4 ust. 2 tej dyrektywy wyczerpanie prawa do rozpowszechniania, a w konsekwencji są uprawnionymi nabywcami kopii programu komputerowego.

Brawo Europa 8)

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 23.06.2016 12:38:12

Skoro to takie stare, to skąd w ogóle ta dyskusja?

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 24.06.2016 01:38:55

Z braku bycia świadomym?

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 24.06.2016 09:13:18

Biedny mazemi. Wydał kilka stów.

Wróć do „2.8. Komputery”