Bieżączka polityczna

Komentujemy bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Re: Bieżączka polityczna

Postautor: shane82 » 30.01.2018 22:00:31

Przecież nikt nie neguje że wśród Polaków byli tacy którzy wydali czy zabili żydów. Chodzi o karanie za twierdzenie że to Naród Polski lub państwo Polskie za to odpowiadają. Sporo tych Polaków którzy kolaborowali to byli Polscy żydzi których jako żydów Izrael nie uznaje. PiS szykuje wielką ustawę nacjonalizacją o szacowanej wartości 800 mln także to może być przyczyna ustawy USA i skowytu żydów.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 30.01.2018 23:07:38

Ja nie mam absolutnie żadnej wątpliwości, że holokaust dokonał się przy bierności / milczącej aprobacie większości Polaków. Wystarczy spojrzeć, co się dziś dzieje z uchodźcami. Ta nienawiść nie wzięła się znikąd.

Naturalnie w konkretnych przypadkach jest to teren domysłów, bo gdy ktoś «milczy», «jest bierny», to trudno przypisywać mu jakieś zdefiniowane opinie, ale obserwacja polskiej mentalności nie świadczy dobrze o naszych ojcach i dziadkach.

1 stycznia 1937 wprowadzono zakaz uboju rytualnego uderzający w praktyki religijne, rzeźników, ich rodziny i dostawców

Dalej twierdzicie, że zakaz uboju to nie przejaw polskiego antysemityzmu?

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 31.01.2018 00:00:09

Rozumiem, że mieli stawiać aktywny opór? Dlaczego największa w Europie społeczność nie stawiała?
Polacy są tacy sami jak w każdym innym kraju, nie wiem dlaczego przypisujesz temu narodowi wszystko, co najgorsze.
Łatwo mówić o pomaganiu i ratowaniu w czasach pokoju.
Co do uchodźców, to niestety smutne. Myślę jednak, że gdyby już tu byli, to krzywda by im się nie działa.

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 31.01.2018 00:11:12

No przecież my się właśnie też sprzeciwiamy przypisywaniu Polakom czegokolwiek. A w szczególności wyjątkowego altruizmu i bohaterstwa.
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 31.01.2018 00:13:45

Za pomaganie groziła śmierć, dla porównania, w literaturze dot. Holocaustu, znalazłam wzmiankę, że, przykładowo, we Francji była to jedynie grzywna.

15 października mija 75 lat od wydania przez Niemców trzeciego rozporządzenia o ograniczeniu miejsc pobytu w Generalnym Gubernatorstwie. Znalazł się w nim zapis o karze śmierci dla wszystkich, którzy "świadomie dawali Żydom kryjówkę"...

Prof. Andrzej Żbikowski: Nie był to jedyny obszar, gdzie zabijano za pomoc świadczoną Żydom - w Serbii funkcjonował analogiczny przepis. Także na ziemiach ukraińskich, na Podolu, obowiązywała kara śmierci. Natomiast podobnych rozporządzeń nie znano w okupowanej Europie Zachodniej, a także na terytoriach włączonych do Rzeszy.

(...)

Choć problem szmalcownictwa istniał...

Prof. Andrzej Żbikowski: Oczywiście, ale występował głównie w Warszawie i Krakowie, w ograniczonym stopniu także we Lwowie. Szmalcownictwo to proceder, który może zaistnieć tylko w dużych miastach, nie jest bowiem nastawiony na wydanie Żyda, a na szantażowanie go i systematyczne łupienie. Nawet po zupełnym "ogołoceniu" swej ofiary szmalcownik często nie odprowadzał jej na posterunek żandarmerii czy policji, bo bał się, że odpowie za przywłaszczenie majątku, który miał się przecież należeć III Rzeszy.

Inna sprawa to donosy, które brały się zarówno z lęku, jak i chęci uzyskania korzyści materialnych. Najgorsze skutki miały w małych miasteczkach. Były dosłownie pojedyncze przykłady, że ktoś przeżył, ukryty wcześniej w ziemiance czy piwnicy. Niektórzy ocaleli tylko dlatego, że uciekli do lasu. Zdarzały się również przypadki składania donosów przez Żydów na Polaków, którzy świadczyli pomoc. Wszystko pod wpływem lęku albo tortur zastosowanych przez Niemców.

Czy znane są szacunki dotyczące ilości Polaków, którzy za ukrywanie Żydów zapłacili najwyższą cenę?

Prof. Andrzej Żbikowski: Dokładne liczby nie są znane. Według Programu Index, uruchomionego przez Fundację Instytut Studiów Strategicznych, liczba Polaków zamordowanych za pomoc Żydom nie przekroczyła 1,5 tys. osób. Bilans ten rośnie, jeśli uwzględnimy ofiary "amnestii Franka". Uzyskamy wówczas liczbę co najmniej dwukrotnie wyższą.

Skali uratowanych Żydów też nie jesteśmy w stanie doprecyzować. W bilansie sporządzonym przez referat żydowskiej opieki społecznej w grudniu 1944 roku podano, że na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie wyszło z ukryć ok. 6,5 tys. osób.

Można założyć, że ogółem na ziemiach GG dzięki Polakom uratowało się 20-30 tys. Żydów. Wojnę przeżyło znacznie więcej. Są dane mówiące, że w samej Warszawie ocalało ok. 12 tys. Żydów - nie wszyscy znaleźli się wcześniej w getcie, byli zasymilowani, przechrzczeni, sami czuli się Polakami. Choć oczywiście podlegali pod ustawodawstwo norymberskie.

Całość: tutaj.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 31.01.2018 00:36:14

Ale przecież stawiali aktywny opór. Tylko nie wszyscy. Nie można mówić że nie walczył tylko dlatego, że nie wszyscy walczyli - szczególnie w kontekście rozmiarów państwa podziemnego i wielkości jego struktur (oraz istnienia armii Berlinga i Andersa, ale to trochę inna sprawa). Gdybyśmy przyjęli stanowisko, że to za mało aby liczyć się jako stawienie zbrojnego oporu, to w zasadzie okazałoby się że w II wojnie wszystkie okupowane państwa były bierne. Twierdzenie że Polacy ponoszą współodpowiedzialność za zagładę to też jakieś nieporozumienie. Nie można mówić, że naród jest współodpowiedzialny, bo jakiś jego członek zrobił coś złego.
Z drugiej strony, rozumiem o co chodzi tym Żydom: że nie można zakazywać ustawowo mówienia właśnie o tym, co niektórzy Polacy w tamtych czasach robili (wbrew obiegowej opinii, w ustawie nie chodzi tylko o polskie obozy). Zarówno z nimi, jak i z NYT mam przede wszystkim ten problem, że od tego - skądinąd słusznego - stwierdzenia przechodzą płynnie do Polacy ponoszą współodpowiedzialność za holokaust. Na podstawie takich przesłanek można przypisać odpowiedzialność właściwie wszystkim. Włączając w to USA - i mogę to udowodnić.

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 31.01.2018 01:01:20

Kara śmierci w GG była stosowana dość powszechnie i za wiele "przewinień". Podaję za Wikipedią:

Zakres stosowania kary śmierci był stopniowo rozszerzany wydawanymi rozporządzeniami i dekretami, stanowiąc istotny składnik polityki terroru i represji – kara śmierci groziła m.in. za:

- czyny uznane za skierowane przeciwko władzom niemieckim lub osobom narodowości niemieckiej oraz wszelkie przejawy oporu wobec niemieckich władz okupacyjnych, rozporządzenie Hansa Franka z dnia 31 października 1939 (o zwalczaniu czynów gwałtu w Generalnym Gubernatorstwie)
- zarażenie Niemca chorobą weneryczną, rozporządzenie z dnia 20 lutego 1940 (o zwalczaniu chorób wenerycznych w GG),
- niezarejestrowanie się przez oficerów Wojska Polskiego, rozporządzenie z dnia 31 lipca 1940,
- za żądanie lub przyjmowanie cen wyższych od maksymalnych przez osoby sprzedające towary na rynku oraz za ukrywanie przedmiotów codziennego użytku, rozporządzenie z dnia 21 stycznia 1940 (o zwalczaniu nadmiernych cen),
- za niedostarczenie kontyngentów przez rolników, rozporządzenie z dnia 11 lipca 1942 (o ochronie zbiorów),
- za ukrywanie Żydów, kara śmierci obowiązywała od 1942 i przeprowadzana była często bez wyroku sądu doraźnego, tzw. egzekucją na miejscu zdarzenia (niem. an Ort und Stelle),
- uchylanie się młodzieży od Służby Budowlanej (niem. Baudienst), rozporządzenie z dnia 24 lipca 1943,
- za wykroczenia przeciwko ustawom i rozporządzeniom niemieckich władz okupacyjnych, rozporządzenie Hansa Franka z dnia 2 października 1943 (o zamachu na Niemieckie Dzieło Odbudowy). Był to jeden z najbardziej surowych aktów prawnych, który usankcjonował całkowicie zasadę odpowiedzialności zbiorowej, dekret ten stwierdzał m.in.: "Osoby narodowości nieniemieckiej, które w zamiarze hamowania lub przeszkadzania Niemieckiemu Dziełu Odbudowy, wykraczają przeciw ustawom, rozporządzeniom i zarządzeniom władz, należy karać śmiercią”

Można pomyśleć, że ukrywanie Żydów było mniejszym problemem, niż zawyżanie cen, czy zarażanie chorobami wenerycznymi.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 31.01.2018 21:41:58

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 31.01.2018 22:02:06

Hebius pisze:
Można pomyśleć, że ukrywanie Żydów było mniejszym problemem, niż zawyżanie cen, czy zarażanie chorobami wenerycznymi.

bo z pewnością było. Zapewnienie odpowiedniego zaopatrzenia żywnościowego i dbałość o zdrowie żołnierzy musiało być najważniejsze, skoro w planach był podbój ZSRR.

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 31.01.2018 22:43:23

Z artykułu cytowanego przez Jazzik jasno wynika, że okupowane ziemie polskie - wbrew obiegowemu mitowi, upowszechnianemu ostatnio - nie były jedynym obszarem, na którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Że na okupowanych przez III Rzeszę terenach ZSRR - domyślałem się. W okupowanej Serbii - dowiedziałem się teraz. W zasadzie większość podbitej Europy Wschodniej została poddana dużo brutalniejszemu reżimowi, niż podbita Europa Zachodnia.

Co trzeba podkreślić - ustawa o IPN, od której zaczęła się burza, nie została uchwalona przez gówniarzerię w lesie, częstującą się tortem z wafelkami, tylko przez parlamentarną większość sejmu RP.

Teraz polskie instytucje rządowe na chybcika usiłują upowszechniać informacje o niemieckich obozach śmierci. Promowana przez Polskie Radio strona "German Death Camps" jest reklamowana anglojęzycznym filmikiem przedstawiającym między innymi mapę okupowanej Europy. A naniesione granice i "tłumaczone" na angielski nazwy to jakaś szkolna partanina:
Obrazek
Jeżeli cała strona jest równie profesjonalna, to należy się spodziewać, że wśród zagranicznych odbiorców (do których ponoć jest adresowana) będzie miała takie powodzenie, jak tureckie serwisy tłumaczące, że ludobójstwo dokonane przez Turków na Ormianach nie było ludobójstwem i nie zostało dokonane przez Turków.

Trójka zapowiedziała publikowanie relacji o Polakach - Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Przykre, że Sprawiedliwi są traktowani jak listek figowy do przykrycia polskiego antysemityzmu.
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 31.01.2018 23:02:51

A na dodatek:

„Po nowelizacji ustawy o IPN, wbrew często powtarzanym w mediach informacjom i zapewnieniom polityków PiS, nie będzie karalne posłużenie się określeniem »polski obóz śmierci« (lub analogicznym), ponieważ nie jest ono równoznaczne z przypisaniem Polakom sprawstwa konkretnej zbrodni” – ocenia dla OKO.press dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczeń prof. Andrzeja Zolla, autor bloga „Dogmaty Karnisty”. (...)

Nowelizacja ustawy o IPN przyjęta 26 stycznia 2018 roku przewiduje „wprowadzenie nowego typu przestępstwa polegającego na przypisywaniu Polakom lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie”. Takie nowe przestępstwo wprowadza art. 55a.1, zgodnie z którym ścigane będzie przypisywanie publicznie i wbrew faktom Narodowi lub Państwu Polskiemu współsprawstwa zbrodni nazistowskich lub innych zbrodni przeciwko ludzkości.

„By doszło do tego przestępstwa musi więc paść wyraźna teza lub stwierdzenie wskazujące na fakt sprawstwa danej zbrodni” – zauważa Małecki. Zdaniem prawnika, samo użycie przymiotnika „polski” w zestawieniu z nazwą obiektu (obozu koncentracyjnego, obozu Zagłady) nie spełnia tego wymogu.

Określenie „polski obóz zagłady” świadczy o sporym braku wyczucia i ignorancji osoby, która go używa, ale to za mało, by wyczerpać znamiona nowego przestępstwa.

Jeśli mówimy np. o „niemieckiej autostradzie”, to niekoniecznie mamy na myśli jej inwestora i wykonawcę. „Określenie to w danym kontekście wskazuje na lokalizację obiektu” – podkreśla prawnik.

https://oko.press/ustawa-o-ipn-porazka- ... wiewa-mit/

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 01.02.2018 00:03:03

Przecież chodzi o przypisywanie zbrodni państwu lub narodowi. O planowe, zorganizowane czystki. Nikt nikomu nie zabroni mówić, że w Jedwabnem był taki zły Kowalski, co kilku Żydów zabił.

Patrzcie:
https://youtu.be/WaUQGkRujww

Jestem w szoku. Ponownie.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 01.02.2018 12:18:49

Ale to co piszesz to kłamstwo. W Jedwabnem to nie jakiś tam morderca Kowalski zabił paru Żydków. To duża grupa Narodu Polskiego motywowana antysemicko dokonała masowego morderstwa Żydów.

Departament Stanu USA zagroził trwałym i znaczącym pogorszeniem się stosunków w przypadku, gdy mówienie prawdy o holokauście będzie w Polsce karane. Ciekawe, kiedy ta informacja dotrze do prawicowych mediów i jak na nią zareagują. Na razie nie widzą słonia.
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 01.02.2018 13:49:20

Duża grupa narodu? Co ty, pijany?
W dodatku pod niemiecką okupacją i kontrolą.
Sąsiedzi zamordowali sąsiadów.
O tym nikt nikomu nie zabroni mówić, obejrzałeś video z linku? Nie widzisz, że ta Żydówka kłamie w żywe oczy?

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 01.02.2018 13:51:57

Jak duża? Co znaczy duża? Czy można mówić o odpowiedzialności Narodu? Państwa?
Za to co działo się podczas wojny odpowiedzialność "państwową" ponosi okupant czyli Niemcy, zresztą to z ich inspiracji dokonano tej zbrodni.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 01.02.2018 13:56:27

Nie moja wina, że to PiS chce karać za szkalowanie tak abstrakcyjnego bytu jak Naród Polski.
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 01.02.2018 14:06:05

W kwestii Jedwabnego:
Krystyna Pawłowicz na komisji procedującej ten nowy paragraf pisze:Przepraszam, jeszcze ja skończę. To wszystko podlega ocenie, natomiast pan mówi o Jedwabnem, a przecież jeśli ktoś sobie chlapie bez podstawy jak pan Gross, jeśli nie czyni tego na podstawie faktów, to są to tylko jego nienawistne emocje wobec Polski. To jest oczywiste, że będzie można go ścigać.

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 01.02.2018 14:21:51

Ciekawe, czy ta międzynarodowa «dyskusja» by inaczej wyglądała, gdyby wyeliminować aspekt ekonomiczny. Może PiS się zorientował, że nie tyko Niemców da się pozwać o reparacje?

A tak ogólnie, to na najwyższym miejscu podium cierpiących narodów nie mogą być jednocześnie Żydzi i Polacy, stąd na poziomie symbolicznym zrodził się konflikt.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 01.02.2018 14:27:54

Wiadomo, że najbardziej cierpiącym Narodem są Polacy. Wyznania krześcijańskiego i mojżeszowego. W Jedwabnem też ofiarami byli wyłącznie Polacy. Proste.

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 01.02.2018 17:47:47

Co do Grossa, to podał on znacznie zawyżoną liczbę ofiar. Nie ma to w sumie wielkiego znaczenia.
Na dokładną ekhumację nie było zgody. Zgadnij czyjej.

Wróć do „1.1. Wydarzenia”