Wieści poświęcone

Komentujemy bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Re: Wieści poświęcone

Postautor: Nathi » 15.06.2018 19:01:52

Nie wiem czym się podniecacie :P
Znalezienie kogoś w moim wieku, który chodzi do kościoła jest zbytnio nierealne. Chyba, że ta osoba jest ze wsi, ale to jeszcze nie gwarantuje chodzenia do kościoła.
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 15.06.2018 22:38:42

Co z tego, skoro i tak ci co nie chodzą, idą później do kościoła po ślub.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
regysky
Administrator
Administrator

Postautor: regysky » 15.06.2018 22:57:28

Ale nie biorą ślubu co tydzień (ku ubolewaniu domów weselnych i domów bożych).
Polish priest blessing “an important road” in the Radom county. Dąbrówka Połężna, 2012.

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 15.06.2018 23:03:54

Ten ślub jest raczej wynikiem nacisku tych starszych + mistyczna magia białej sukni ślubnej i welonu. Duchowy na bank nie jest. Jeszcze można dodać tradycję.

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 15.06.2018 23:16:19

Przecież welon, biała suknia ślubna (paskudztwo :P) nie są zarezerwowane wyłącznie do kościoła.
Później siłą rozpędu nabijane są statystyki i co z tego, że religijności mało, że wiedzy mało.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 15.06.2018 23:20:05

Do USC chyba ubierają się panny młode skromniej. No i chyba bez welonu? Przynajmniej na tych ślubach co byłem nie miały.

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 16.06.2018 00:18:00

Też tego nie rozumiem. Jak komuś podoba się "tradycyjny" strój ślubny to go sobie może nawet założyć do ślubu cywilnego.

Znałem feministkę, bojowniczkę antyklerykalną, która koniecznie chciała mieć taki tradycyjny ślub. Zaliczyła dla "picu" owe nauki przedmałżeńskie i dopięła swego.

Moja kuzynka jak pleban przychodzi do niej po kolędzie na pytanie dlaczego mają tylko cywilny ślub odpowiada: nie mamy wystarczających funduszy na zorganizowanie odpowiedniego wesela. Prezbiter ponoć nawet nie dał im reprymendy. Gdzie tu wiara?
Chwała Amonowi Re
Niechaj będzie pochwalona Grota Antinousa zawsze chętna i Priap Hadriana wiecznie stojący

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 16.06.2018 00:36:10

Zawsze mnie to zastanawiało, po co przyjmować kolędę, jeśli nie jest się praktykującym katolikiem lub się tego nie lubi?
Mam dobrą znajomą, sąsiadkę, co roku mówi, jak bardzo chętnie robiłaby coś innego w tym czasie, ale nie może, bo kolęda.
Może jakieś znaczenie ma fakt, że jest nauczycielką, ale w moim ZSE nie wszyscy nauczyciele byli katolikami i nie spotkało ich z tego powodu nic wielkiego.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 16.06.2018 08:05:06

Wśród moich znajomych chodzenie i niechodzenie do kościoła jest zdeterminowane wyłącznie wpływem rodziców. Osoby uzależnione od rodziców zapierniczają co niedziela dawać kasę na składkę, a ci niezależni mają na to wyjebane. Szczęśliwie następuje powolny rozpad "wielkiej rodziny" i młode pokolenie zwyczajnie jest dużo bardziej niezależne od rodziców, niż dawniejsze pokolenia, co oznacza, że młodzi coraz rzadziej są zmuszani do udziału w nabożeństwie.

Nie zmienia to faktu, że znam ludzi, którzy są ultra dewotkami, chorymi pisowskimi pojebami, mimo iż nie chodzą do kościoła.

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 16.06.2018 10:45:28

Znam wiele osób, które do kościoła nie chodziły, ale gdy przyszło do ślubu.... : "no wiesz, rodzina". No i potem już leci, bo to chrzciny (na wszelki wypadek, no i rodzina) i tak dalej. Co ciekawe, o ile ślub bez księdza przeciętny Polak z prowincji jest w stanie zaakceptować, to już pogrzebu nie. Na logikę powinno być odwrotnie, bo nieboszczykowi już wszystko jedno.
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 16.06.2018 11:31:02

No właśnie ślub jest i dla rodziny i dla zainteresowanego, a nie każdemu zainteresowanemu pasują czary mary czarnego szamana. Inaczej jest w przypadku pogrzebu, bo zmarli głosu nie mają :)

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 16.06.2018 11:34:26

Mają za życia w tej kwestii :P

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 16.06.2018 11:43:23

Pytanie powinno brzmieć: Czy powinno odczyniać się złe uroki (czytaj sakramenty/sakramentalia itd)? Czy też są one jedynie bezwartościowymi ceremoniami i nie mają na Nas żadnego wpływu?
Chwała Amonowi Re
Niechaj będzie pochwalona Grota Antinousa zawsze chętna i Priap Hadriana wiecznie stojący

mike
gejowy
gejowy

Postautor: mike » 16.06.2018 11:58:56

Śmieszne, że wielu pomimo braku poczucia przynależności do sekciarstwa, nie potrafi się od niego całkowicie odciąć, tym samym przyczyniają się do utrzymania i wpływów tego dziadostwa. Jakoś mnie się udaje wytrwać w postanowieniu całkowitego bojkotu jakichkolwiek przejawów religijności. Nawet nie uczestniczę w kościelnych ślubach i pogrzebach :-D
I walk alone

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 16.06.2018 12:13:56

To nie czarna sekta wymyśliła śluby i pogrzeby. Oni tylko przejęli wcześniejsze zwyczaje pogańskie, które z kolei powstały jako odpowiedź na pierowotne instynkty.

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 16.06.2018 12:16:32

Sprawa jest prosta - pogrzeby z księdzem mają określona celebrę, do której wszyscy są przyzwyczajeni. I byle wikary potrafi pogrzeb odpowiednio poprowadzić. A z tymi ceremoniami świeckimi to różnie bywa.
Mama była kiedyś na pogrzebie świeckim. Nikt nie wiedział, jak się zachować, nie było żadnego mistrza ceremonii, rodzina pogrążała się w żałobie, a zgromadzeni znajomi patrzyli skonsternowani jeden na drugiego. W końcu z publiczności ktoś zaczął odmawiać Ojcze nasz, czy Różaniec, trumnę spuścili do grobu, gość z firmy pogrzebowej podziękował za obecność... Przygnębiająco to wszystko wyszło, równie podniośle, jak wyrzucanie śmieci do zsypu.
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 16.06.2018 12:19:04

Trzeba będzie szkolić Kapłanów. Długa droga przed Nami. Przede wszystkim musi być podniośle i pompatycznie.
Chwała Amonowi Re

mike
gejowy
gejowy

Postautor: mike » 16.06.2018 12:33:34

Trudno, sam fakt, że ktoś modły zaczął odmawiać świadczy o tym, że z niereligijnego pogrzebu zrobiono szopkę. Jak dotąd uczestniczyłem w jednym świeckim i atmosfera oraz jakość były odpowiednie. Najbliższe osoby przemawiały opisując życie zmarłego, była puszczona ulubiona jego piosenka, nad trumną ludzie rzucali kwiaty. To nie jest tak, że albo możemy mieć wzniosły katopogrzeb (choć dla mnie nie ma w nim nic wzniosłego ani ciekawego), albo drętwo, nudno i beznadziejnie. Pogrzeb wymaga właściwej organizacji i oprawy, pogrzeby świeckie takie mogą być i często bywają.

Mazemi pisze:To nie czarna sekta wymyśliła śluby i pogrzeby. Oni tylko przejęli wcześniejsze zwyczaje pogańskie, które z kolei powstały jako odpowiedź na pierowotne instynkty.

Owszem i nie zmienia to faktu, że to żaden argument za tym, aby ateiści uczestniczyli w obrządkach katosekty. To brak logiki, konsekwencji, aberracja. Nie przyjmuję usprawiedliwiania się, że to niby przez szacunek dla zmarłego jak i jego rodziny, bo to oznacza, że nie szanuje się własnych przekonań. Skoro jestem ateistą, mam gdzieś religie, a na dokładkę traktuję katosektę jako organizację zbrodniczą, która na swym koncie ma mordy wielu milionów ludzi, to naturalne i oczywiste jest, że nigdy nie przekroczę progu żadnej ich "świątyni", nie usiądę na ławeczce i nie będę wysłuchiwać bredni pajaca z ambony, który najpewniej ma mnie za zboczeńca. Gdybym się tak zachował nie potrafiłbym spojrzeć w lustro.
Brak uczestniczenia w gusłach nie jest brakiem szacunku, nawet jeśli dotyczy naszych bliskich. Ślub się nie kończy na kościele, można uczestniczyć i pogratulować na samej imprezie. Tak samo pogrzeby w takich przypadkach można odwiedzić grób. Jak się ma normalnych bliskich i znajomych to oni to zrozumieją.
I walk alone

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 16.06.2018 13:34:29

Niestety, przesadzasz i to bardzo.

Udział w ślubie czy pogrzebie nie ma kompletnie żadnego związku z twoją wiarą czy jej brakiem. Jesteś tam dla nowożeńców/zmarłego. Owszem, gdybyś specjalnie poleciał po 10 latach do spowiedzi, żeby potem iść do komunii, to byłoby to kuriozalne, ale jeśli tego nie robisz i tylko pasywnie jesteś w świątyni, to nie narusza w żaden sposób twoich przekonań. Podobnie jakbyś poszedł do cerkwi, meczetu czy synagogi.

Dwa lata temu miałem pogrzeb babci. Oczywiste było dla mnie, że będę w kościele, ale nie pójdę do komunii, choć ciotka co spotkanie to powtarza (i w gruncie rzeczy wypomina tamtą sytuację), że "jedynym marzeniem babci było, by wszyscy poszli do komunii". Choć więc ją bardzo kochałem i była mi strasznie bliska, to tego nie zrobiłem. Już samo oczekiwanie tego ode mnie jest pogwałceniem mojej wolności sumienia.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

mike
gejowy
gejowy

Postautor: mike » 16.06.2018 13:43:25

Mógłbym od biedy uczestniczyć w ceremonii religijnej organizacji, co do której nie byłoby podejrzeń natury pogwałcenia Praw Człowieka oraz etyki humanizmu. Katosekta nie jest obojętną organizacyjką religijną, nad którą jako ateista przeszedłbym do porządku dziennego uznając, że mogę sobie raz na ruski rok "pasywnie być w świątyni". Katosekta jest organizacją przestępczą, na koncie ze zbrodniami przeciwko ludzkości. Mało tego, wciąż aktywnie uprawia propagandę anty-LGBT, a ty mi w tym kontekście raczysz wciskać, że przesadzam. Otóż to nie ja przesadzam, tylko niestety ty oceniasz przez pryzmat swoich emocji i prywatnych doświadczeń rodzinnych związanych z pogrzebami/ślubami. Ja nie należę do tych, którzy wolę bliskich zmarłych i żyjących traktują wyżej niż własne przekonania. Napisałeś, że nie spełniłeś woli babci, w związku z czym czujesz się wspaniale, bo w końcu nie przystąpiłeś do komunii, a jedynie odbębniłeś posiedzenie w kościele. Jak pisałem ja w takiej sytuacji czułbym się fatalnie, zaś fakt nie przyjęcia komunii nie byłby dla mnie wielkim pocieszeniem bo i tak dałbym się wkręcić w gusła samą swoją obecnością, co dla mojego samopoczucia byłoby fatalne w skutkach.
I walk alone

Wróć do „1.1. Wydarzenia”