Wieści poświęcone

Komentujemy bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Re: Wieści poświęcone

Postautor: Renly Baratheon » 06.03.2018 21:48:57

W starożytności typowy prezbiter czy to na Wschodzie czy na Zachodzie wgl nie przestrzegał celibatu. Najczęściej miał żonę. Przecież Paweł z Tarsu zaleca małżeństwo jako formę obrony przed cudzołóstwem i wszelką inną szeroko pojętą nieczystością.
Zachodni kościół łaciński wprowadził przymusowy celibat poprzez tzw "reformy gregoriańskie" w XI - XII wieku. Gdyby nie te reformy kk może by nie dotrwał do naszych czasów.
Tak naprawdę przymusowy celibat w starożytnym chrześcijaństwie obowiązywał tylko mnichów - i tak jest nadal w prawosławiu. Prawosławie zachowuje bardziej starożytną "tradycję" niż tzw kościół rzymski - zachodni.
Chwała Amonowi Re
Niechaj będzie pochwalona Grota Antinousa zawsze chętna i Priap Hadriana wiecznie stojący

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 06.03.2018 21:50:20

Mało wiem o prawosławiu, ale, oglądając odcinkowy dokument o rosyjskich transseksualistkach, nabrałam przekonania, że ich duchowni (słowo pop jest, podobno, obraźliwe, tak?), są jeszcze bardziej tradycjonalistyczni niż ortodoksyjni katolicy.

Walp, zgadzam się z Tobą, jeszcze pamiętam co myślałam, mając te 19 lat, ale, jeśli się nie "daje rady", to oszukuje się siebie, oszukuje się wiernych no i chyba Boga, przynajmniej w ich optyce widzenia świata, a jednak nie odchodzą, więc chyba przestają być tymi biednymi 19 i 20-latkami a stają się... hipokrytami, cynikami?
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
Hermesiątko
jutrzenka
jutrzenka

Postautor: Hermesiątko » 06.03.2018 21:51:35

Wiem, ale czy nie uważacie, że było by to lepsze rozwiązanie niż celibat?

Rently w 1. liście do Tymoteusza jest: ,,Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony"
Carpe diem :cfaniak:
Cogito ergo sum :twisted:

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 06.03.2018 21:59:35

jazzik bo to tacy na wpół barbarzyńcy jak dla mnie. Oni zrobili sobie z putina takiego "swojego człowieka". W dodatku połowa z nich to komunistyczni agenci. Ja bym ich rozgonił batem na cztery krańce świata. Najlepsza Cerkiew już dawno zniszczona została. :( Aż się dziwię dziś sam sobie, że mnie przyciągały (jak miałem 19 lat) te niszowe prawosławne sekty czczące Mikołaja II jako swego rodzaju Zbawiciela Rusi. KK dopuścił kremację a oni dalej jej zabraniają, bo to dla nich "pogańskie".
Chwała Amonowi Re
Niechaj będzie pochwalona Grota Antinousa zawsze chętna i Priap Hadriana wiecznie stojący

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 06.03.2018 22:02:28

Zachodni protestantyzm też nie ma celibatu - pastor może mieć żonę.

W kościele rzymskim zresztą też częściowo tak jest - tzw. diakoni stali mogą być żonatymi mężczyznami, choć tak jak w prawosławiu, muszą najpierw mieć żonę a potem przyjąć święcenia.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 06.03.2018 22:03:41

Czas sobie uświadomić że kk nie ma dziś wiele wspólnego z pismem świętym.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 06.03.2018 22:06:37

To zależy, jak na to spojrzeć, bo taki prawosławny musi potem pozostać z tą żoną, bez względu na to, jak wielkim błędem był taki młodzieńczy ślub.
Nie ma chyba idealnych rozwiązań, jeśli z góry się zakłada, że każdy rozwód to wielkie zło.
Lubię oglądać programy kryminalne, czasami jest w nich taki motyw, że pastor wraz z kochanką, zamordowali żonę pastora (historie z USA), więc nierozwiązywalność małżeństwa też rodzi pewne problemy, by nie powiedzieć patologie.
Po prostu kościoły musiałyby chyba przestać być sobą, żeby znikły takie problemy i by, z pkt. widzenia ludzi świeckich, wszystko było okay. :D

Renly Baratheon, jeśli to są komunistyczni agenci, to ich miłość do KGB-isty odprowadzającego żurawie, zostałaby wyjaśniona. :mrgreen:
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 06.03.2018 22:15:45

Kiedy będąc w liceum świadomie nawróciłem się na chrześcijaństwo to wybrałem katolicyzm, i wcale nie dlatego, że wg mojego mniemania był/jest on zgodny z szeroko pojętym "pismem świętym", ale dlatego że tam jest specyficzny klimat. Tam jest rytuał, rytuał i jeszcze raz rytuał... W prawosławiu jeszcze bardziej to można zauważyć - tam to "politeistyczne" dziedzictwo objawia się np w okadzaniu ikon, czego akurat nie ma (chyba?) w kk. Tam wgl ikona jest jeszcze bardziej czczona niż święte obrazy w katolicyzmie. To swego rodzaju teologia ikony.
Protestantyzm i wgl szeroko pojęte chrześcijańskie odłamy reformacyjne zawsze mnie obrzydzały/odpychały. Tam są duże wymagania moralne, a "świątynie" nie robią imponującego wrażenia. Liturgia jest nudna. KK po II Soborze Watykańskim zmierza w kierunku "protestantyzacji". Oby tylko to nie było tak, że będzie większy nacisk kładziony na przestrzeganie moralności seksualnej itd, a zaczną niszczyć piękne dzieła sztuki i ten "teatr" który tak niezmiernie kocham czyli liturgię. :( Salvador Dali też chyba z tego powodu został katolikiem. :D
Chwała Amonowi Re

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 07.03.2018 00:36:50

Jeśli będzie położony nacisk na przestrzeganie moralności seksualnej, to, no cóż, przypuszczam, że wierni będą odchodzić. Skoro, jak tutaj dyskutujemy, nawet ludzie z powołaniem miewają z tym problemy.
Mnie się zawsze podobały protestanckie kościoły, nie przepadam za przepychem i stęchłym kadzidłem, zresztą moi przodkowie, nim odeszli od religii, byli luteranami. Pamiętam, że moja przyjaciółka z dzieciństwa zawsze mocno przeżywała, że nie może zostać ministrantem ani księdzem (zakonnice postrzegała jako służące księży) no i mocno modliła się o moje nawrócenie. Cóż, dzisiaj jest poza Kościołem, mieszka z partnerką w Lipsku i stale zapraszają mnie bym je odwiedzała, gdy tylko będę w tym mieście... siła złego, co zrobić. :evil: :D

Co do Dalego, to nie wydaje mi się, żeby to było tak do końca na serio. Nie prowadził zbyt katolickiego życia, wydaje mi się, ze dla niego katolicyzm to była kwestia czysto estetyczna; jak Gala sportretowana jako Madonna z Port Lligat.

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 07.03.2018 02:13:27

Właśnie o stronę czysto estetyczną mi chodziło. To jest to czego zawsze kk zazdroszczę: wspaniałej scenografii i kostiumów. :D
Chwała Amonowi Re

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 07.03.2018 14:39:57

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 07.03.2018 18:55:20

Renly Baratheon pisze:To jest to czego zawsze kk zazdroszczę: wspaniałej scenografii i kostiumów. :D

...doprowadzonych do perfekcji za czasów JPII - angażowani byli w tym celu świetni projektanci, etc. Wojtyła potrafił wykorzystać możliwości jakie daje transmisja TV
przedsoborowy ornat wywodzi się chyba od czegoś w rodzaju fartucha, którego kapłani używali przy zabijaniu zwierząt ofiarnych - i zupełnie mi się nie podoba.

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 07.03.2018 19:51:05

Ja posoborowie uważam za bezguście. :D Z tym mi się głównie kojarzy współczesny kk: z kiczowatą muzyką, strojami, wystrojem itd. Katolicyzm barokowy, albo z wczesnego średniowiecza to jest to "coś". :D Fajnie byłoby się przenieść do takiego wczesnośredniowiecznego Konstantynopola i podziwiać ówczesne liturgie. :buja:
Chwała Amonowi Re

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 07.03.2018 20:01:20

za wiele byś nie widział, chyba że byłbyś co najmniej subdiakonem. pamiętaj że w tych czasach prezbiteria były oddzielane od reszty kościoła nieomal "rajskimi wrotami", a co najmniej płotkami, kratami. wierni wchodzili i wychodzili z kościołów właściwie kiedy chcieli (ławek też zwykle nie było), msze odprawiane wyłącznie rano (na czczo), jedna za drugą, bo koncelebry nie było. Przed soborem zadaniem "ludu" w czasie mszy było np. śpiewanie godzinek, odmawianie różańca itp.

rozumiem że styl sacro-polo i cały ten zalew kiczu u człowieka zdolnego do wyższych uczyć estetycznych musi budzić grozę, ale jeśli chodzi np. o uroczystości w watykanie za JPII to trudno mieć zastrzeżenia.

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 07.03.2018 20:30:36

Tak bym wykombinował, że bym tam wszedł. Nie widziałeś co wyczyniał Gotfryd Śmiały i Łapserdak? :D Właśnie takie poczucie sfery sacrum i tajemniczość robi dobrze Religii... (Niektórzy się oburzają bo tzw "msza trydencka" była tyłem do ludu i nikt nic nie rozumiał, ale teraz jest przodem do wiernych, po polsku, a spytaj zwyczajnego parafianina o sens słów, które powtarzają to usłyszysz jakąś zdawkową odpowiedź. :lol: ) Teksty prawosławne (wschodnie) cudownie się czyta i "parafrazuje". Chyba chodziło Ci o "Carskie Wrota", ale jak po Grecku to nazywano to nie wiem. Jak w TVP2 pokazują polskie prawosławne rytuały to zawsze oglądam. :D I wszyscy się dziwią, dlaczego nie chodzę do kościoła, nie określam się jako "chrześcijanin" a te obrzędy "greckie" mnie tak fascynują... Ja nawet sam nie wiem. Mnie przyciąga Sacrum, Tajemnica, Piękno... Najlepiej to bym się chyba w Karnaku (Tebach) czuł za 18 Dynastii, ale tam to w ciemności w "Komnatach Bogów" dokonywano modłów i rytuałów. Pojedynczy Kapłani codziennie ubierali i rozbierali Posągi Bogów oraz ofiarowali jedzenie itd. Za to procesje z Barkami były publiczne. To musiał być imponujący widok.
To już chyba większy zwrot w kierunku większego poczucia estetyki był za "panowania" Ratzingera, który dostał nawet swoją tiarę. Tradsi tak się wtedy radowali jakby chrystus co najmniej powtórnie przyszedł "sądzić żywych i umarłych".
Chwała Amonowi Re

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 23.03.2018 20:33:11

Miałem wątpliwości czy to bardziej nie pasuje do tematu "Co mnie rozbawiło?" :lol:
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl/?p=5902
Wolna elekcja Jezusa Chrystusa na Króla Polski podczas Pielgrzymki Patriotów 1-3 maja!
ZAPRASZAMY – Pola Elekcyjne w Warszawie 02.05.2018, w wigilię Święta Matki Boskiej Królowej Polski!
Tego dnia zapraszamy wszystkich, aby przybyli z całej Polski na miejsce elekcji polskich królów! Tak już uczyniliśmy oddolnie w 2015 roku i co roku odnawiać będziemy ten akt, czekając aż dokona tego wreszcie władza polityczna i duchowna.
Uroczyste poddanie się Polski Panu Bogu i detronizacja człowieka zajmującego w swej grzesznej pysze tron należny Bogu.
Niech tron Polski obejmie w swe władanie Jezus Chrystus Król!
Tak jak nasi przodkowie, „wolni od obcej przemocy nakazu”, zgodnie z prastarą tradycją i zasadą WOLNEJ ELEKCJI, obowiązującą w czasach bezkrólewia, w wolnym i odpowiedzialnym akcie naszej woli, będziemy błagać Boga by zasiadł na polskim tronie.
BĘDZIE TO UROCZYSTA I POKUTNA PROŚBA NARODU, ABY NA TRON PAŃSTWA POLSKIEGO POWRÓCIŁ DEKALOG.
NIECH W OJCZYŹNIE ZNÓW OBOWIĄZUJE POSŁUSZEŃSTWO I PODDANIE PRAWU BOŻEMU,
A JEZUS CHRYSTUS OBEJMIE WE WŁADANIE OSIEROCONY TRON POLSKI.
ZANIESIEMY MODLITWĘ DO KRÓLOWEJ POLSKI NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY,
ABY ZGODNIE Z JASNOGÓRSKIMI ŚLUBAMI NARODU
„POLSKA STAŁA SIĘ PRAWDZIWYM KRÓLESTWEM MARYI I JEJ SYNA”

Henryka Walezjusza też błagali a uciekł bo Francja lepsza, to chyba Jezus tym bardziej z Niebieskiego Tronu nie zejdzie. xD
Hermesie, chciałeś I RP, to teraz masz okazję wziąć udział w elekcji. :mrgreen:
Ciekawość kogo będą "detronizować".
Małkowski to jednak świr... jeszcze większy niż reszta galilejczyków.
Chwała Amonowi Re

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 23.03.2018 20:36:47

Co chcesz, atrakcja turystyczna jak ta lala. :mrgreen:

Awatar użytkownika
CryBoy
supernowa
supernowa

Postautor: CryBoy » 23.03.2018 20:55:17

Sprawdzają się pogłoski o tragicznym stanie polskiej psychiatrii. :?
Obrazek

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 23.03.2018 21:05:02

Polska psychiatria ma się całkiem nieźle. Nawet jeśli ktoś jest, w potocznym rozumieniu tego słowa, świrem, to psychiatra nie ma możliwości go złapać i leczyć siłą.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 23.03.2018 21:09:42

Renly, złożysz liberum veto?

Wróć do „1.1. Wydarzenia”