Nowoczesna PL

Komentujemy bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Awatar użytkownika
kaylan
starszy gejowy
starszy gejowy

Nowoczesna PL

Postautor: kaylan » 31.05.2015 13:57:43

Dyskutujemy sobie o jakiś neokomuchach to może o innych inicjatywach również, przyznaje że o ile z większością(oczywiście nie całym) przytoczonego wywiadu się zgadzam, to z uwagi na pewne przesłanki świadczące że niektóre grupy interesu mogą chcieć budować tzw szalupę, i że zapowiadać niekoniecznie znaczy skutecznie działać, zachowuje życzliwy dystans. A czy wy macie jakieś przemyślenia.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18024387,Petru__Wkurza_mnie_to__co_sie_dzieje_w_Polsce__Bo.html#MT

Ryszard Petru, były doradca Leszka Balcerowicza, później ekonomista m.in. w Banku Światowym i szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich, rusza do polityki. W Warszawie odbędzie się dzisiaj kongres stowarzyszenia Nowoczesna.pl, które Petru, ze wsparciem Balcerowicza i Władysława Frasyniuka, chce wprowadzić do Sejmu.

Krzysztof Lepczyński: Po co to panu? Ta polityka?

Ryszard Petru: - Wkurza mnie to, co się dzieje w Polsce.

Co konkretnie?

- Wkurzają mnie bramki na autostradach, wkurza bezsensowna debata o ochronie zdrowia, bo nic z niej konkretnego nie wynika, nic się po niej nie dzieje, czy promocja systemu taniej siły roboczej w Polsce. My jesteśmy dumni, że jesteśmy tani, a potem ludzie dziwią się, że zarabiają 2 tysiące. Wkurza mnie to, że obecnej klasie politycznej już nic się nie chce. Są zadowoleni, uważają że reszta sama się będzie toczyła.

A dlaczego Polacy po wyższych uczelniach stają się bezrobotnymi? Albo jest hasło, żeby zlikwidować gimnazja, a minister mówi, że 100 tys. ludzi straci pracę. To gimnazja są dla nauczycieli czy nauczyciele dla uczniów? To takie pierwsze z brzegu przykłady, ale można z tego zbudować większą historię.

Co to będzie za historia? Drugi plan Balcerowicza?

- Po prostu nie widzę grupy osób, która chciałaby zmieniać ten kraj. W bajce o Filemonie był jeszcze Bonifacy, taki powolny kot, któremu nic się nie chciało. To nasza kasa polityczna. Miller, Kaczyński, Piechociński, Kopacz, Tusk. Im się nic nie chce, im jest dobrze.

I proszę unikajmy etykietek. Czytam dzisiaj, że powstaje partia Balcerowicza i Petru, a to jest przede wszystkim inicjatywa młodych, energicznych ludzi, którym się coś chce. I Petru.

Ale etykiety pomagają. Bo wszyscy chcą zmiany, ale nie wiadomo jakiej.

- Chcę zmiany odważnej, konstruktywnej, nowoczesnej, lepszej.

Pan unika tego słowa: liberalizm. A już nie daj Boże: neoliberalizm.

- Nie jestem liberałem, nie jestem neoliberałem. Staram się szukać...

...trzeciej drogi?

- Nie. W Polsce jest dziś inny podział. Na tych, którzy są nowocześni, i na tych, powiedzmy, staromodnych, którzy utknęli gdzieś w starych koleinach. Mamy dominującą klasę polityczną, która jest pod wrażeniem tego, co się udało przez 25 lat. A jak nie jest pod wrażeniem, to ma pretensje o to, co się wydarzyło przy Okrągłym Stole. Mówią o przeszłości.

Jest także ogromna grupa zaangażowanych ludzi, którzy są poza polityką, którzy się o nią ocierają, i ich głos do nikogo nie dociera. I to jedyna forma, żeby nas usłyszeć. Bo jeśli mówię jako ekspert, do niektórych to w ogóle nie trafia.

Do kogo pan chce trafiać: do zadowolonych czy niezadowolonych?

- Do tych, którzy wiedzą, że można więcej i lepiej.

Czego?

- Więcej wolności gospodarczej, państwa sprawnego, wspierającego, ale nie zajmującego się wszystkim.

Wolności? Już nawet Jacek Rostowski mówi, że Keynes ma rację raz na 70 lat i pech chciał, że to właśnie ten moment. Mówi to liberał!

- Rostowski nie jest liberałem, Rostowski jest symbolem socjalistycznego etatysty w PO. Przecież to on zmienił kierunek.

Ale kiedy tacy ludzie zmieniają kierunek...

- To jego problem, nie mój. Rostowski zabił OFE, trzymał Ministerstwo Finansów w rygorze gmatwania prawa i dobijania przedsiębiorców. On jest typowym etatystą. Przecież żaden liberał nie zabrałby ludziom oszczędności z OFE.

I pan je odda?

- To nie takie proste - one zostały wydane. Wolałbym trzeci filar. W emeryturach wszystko jest proste, to matematyka. Trzeba dwa razy więcej odkładać niż pobierać. Trzeba zebrać, żeby wydać.

No dobrze, czyli ma być...

- Wolnorynkowo, konkurencyjnie, ale oczywiście myślimy też o tych najbiedniejszych. Musimy ukrócić takie wykluczenie najbiedniejszych, przywrócić aktywnie do społeczeństwa, ale damy wędkę, a nie jałmużnę.

Czyli co?

- Dobra edukacja na wsi, pomoc społeczna, która wyciąga z biedy, a nie utrzymuje w niej. Trzeba unikać sytuacji, w której wszystkim dajemy te same kwoty.

Niewiele już dajemy, pomoc jest oparta na ulgach podatkowych.

- To złe rozwiązanie.

Złe, bo najbardziej wspieramy klasę średnią.

- Polityka społeczna powinna być przeznaczona dla 20 proc. najbiedniejszych Polaków. A nie wszystkich. To dobry przykład, jak marnotrawione są pieniądze.

I minister Szczurek dostaje zwrot z PIT.

- Minister Szczurek to nie problem. Większy problem jest z naprawdę bogatymi ludźmi. Nie powinni dostawać ulgi, to bez sensu.

Ale kwotę wolną od podatku pan zwiększy?

- Chciałbym do tego przekonać. Ulga podatkowa dla ludzi tylko do pewnego poziomu dochodów. I z tych pieniędzy podwyższamy kwotę wolną od podatku.

Jeszcze wrócę do programu. Czytam: innowacyjna przedsiębiorczość, nowoczesna gospodarka oparta na wiedzy... Wszyscy o tym mówią.

- Ale mało kto jest wiarygodny. Zabrzmi nieskromnie, ale jestem o wiele bardziej wiarygodny niż stare partie. PO osiem lat nic nie robiła. PSL? To nie ich program. PiS-u tym bardziej nie. To kto?

Czyli pan? I co z tego będzie?

- Mam wizję, że Polska może być gospodarczo takimi małymi Niemcami Europy. O podobnym systemie gospodarczym, z dominującym przemysłem, którzy wytwarza wartość dodaną i nie jest montownią. Gdzie ludziom się żyje dobrze. Obecna Polska jest krajem, gdzie politycy są dumni, że jesteśmy tani. Sprowadzają inwestorów zagranicznych, którzy nie płacą podatków i tworzą dużo tanich miejsc pracy. Ta filozofia kończy się tym, że ludzie zarabiają dwa trzysta i starcza im jedynie na podstawowe potrzeby.

I to się da zmienić? Lata pracy.

- Dwa lata wystarczą.

W dwa lata zmieni pan wektor polskiej gospodarki?

- W Czechach, na Słowacji zrobili to w rok. Na Węgrzech i w Czechach wartość dodana jest większa niż w Polsce. A kadry mamy te same, tylko oni szukali innych inwestorów.

To co, zamknie pan specjalne strefy ekonomiczne?

- Tak, byłbym zwolennikiem zamknięcia SSE. I obniżenia w zamian CIT albo innego podatku.

To dla przedsiębiorców, a pracownicy? Umowy śmieciowe? Ludzie zmuszeni do samozatrudnienia?

- Kodeks pracy jest przeregulowany. Jak pracodawca się boi, proponuje umowy poza kodeksem, bez ochrony. Doświadczenia Hiszpanii pokazują, że jak przeregulujemy, rośnie bezrobocie. Trzeba dać możliwość umów kontraktowych, które nie muszą być odnawiane na czas nieokreślony.

Płacy minimalnej pan nie podwyższy?

- To powoduje wyższe bezrobocie.

Teraz jest podwyższana i nic takiego się nie dzieje.

- Dzieje się to, że przegrała PO. Ludzie są niezadowoleni. Efektem tych wszystkich działań, włącznie z płacą minimalną, nie jest wcale szczęście Polaków.

To co im daje szczęście?

- Ciekawa perspektywa pracy i rodzina. Jeśli chodzi o rodzinę nie chcę mieć wpływu...

Czyli w sprawy światopoglądowe się pan nie miesza?

- Związki partnerskie tak. In vitro dawno powinno być załatwione.

Dotowane przez państwo?

- Tak. Rozdział Kościoła od państwa - tak. Ale w dialogu z Kościołem, a nie w atmosferze ataku.

JOW-y?

- Jestem zwolennikiem systemu mieszanego. Większy kontakt obywatela z posłem. Trzeba też zredukować liczbę posłów do 200, wprowadzić kadencyjność. Marzę, żeby do politycy szli ludzie z doświadczeniem i dorobkiem, a nie ci, którzy chcą się na niej dorobić.

I co pan zrobi, żeby to wszystko było?

- Trzeba mieć duże poparcie. Wejść do parlamentu.

Niedawno pan mówił, że parlament to za mało. Więc co, przejąć władzę, już, teraz?

- A w ciągu ilu miesięcy Duda wygrał wybory? A Kukiz? Wieje wiatr zmian. Ludzie chcą świeżości, wiarygodności.

I na razie ma pan cztery, pięć procent w sondażach.

- Gdyby Duda się przejmował sondażami, to by nie startował.

A jak skończy pan na tych czterech procentach? Dorżnie pan PO.

- Platforma sama się...

Dorzyna.

- Pan to powiedział. Najprawdopodobniej PO przegra kolejne wybory. I czerwona kartka dla Komorowskiego to dopiero początek.

Czemu pan się teraz dystansuje od Leszka Balcerowicza?

- Nigdy się nie dystansowałem. Ja się cieszę z każdego głosu wsparcia i sympatii. Ale kiedy podkreślam wyraźnie, że NowoczesnaPL to moja inicjatywa, a niektóre media powtarzają jak zaklęte, że to partia Balcerowicza, to już nie wiem co mam mówić. Balcerowicz nigdy nie chciał tworzyć osobiście partii, nie będzie go także na Kongresie. A z dobrych rad mądrych ludzi zawsze chętnie korzystam.

A jego duch się unosi?

- Sam pan to musi powiedzieć.

Miejscami się unosi. I nie przeszkadza panu to stwierdzenie?

- W ogóle.

Na kongres zgłosiło się ponad 9 tysięcy osób. Kto to?

- Nie znam wszystkich tych osób. Przyznaję, efekt Palikota na listach to główne ryzyko projektu.

Prekariusze to nie są. Przedsiębiorcy?

- Ludzie z doświadczeniem życiowym. Z samorządu, przedsiębiorcy, działacze organizacji pozarządowych. Te trzy grupy wystarczą. Pytanie, czy zdążę wszystko sensownie połączyć.

A jak się nie uda?

- To się nie uda.

Ankieta usunięta na prośbę autora tematu.
/ Nathi 26.11.2015

Awatar użytkownika
Stawrogin
jutrzenka
jutrzenka

Postautor: Stawrogin » 31.05.2015 14:07:46

już demokraci.pl myśleli, że te literki sprawią, że młodzi spuszczą się z radości i zagłosują na tak nowoczesną partię
a i Palikot kombinował z hasłem nowoczesna polska tylko okazało się zastrzeżone
dodatkowo mam jeszcze jedno wybitne przemyślenie w bonusie
Balcerowicz naprawdę uwierzył, że może zostać politycznym papieżem
malkontent i socjopatyczny cynik
Oczywiście, nie upieram się, że jako feministka jestem ideałem. Pewnie cechuje mnie zbyt duży dystans, by wykazać się autentycznością...

ಠ_ಠ

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 31.05.2015 14:24:51

Wywiad flaki z olejem. Teraz wszystkie partie chcą wprowadzać związki partnerskie i robić laskę przedsiębiorcom ustami państwa. Efekt jest taki, że związków partnerskich nie ma i nie będzie, przestępczość gospodarcza urosła do monstrualnych rozmiarów, a uczciwi przedsiębiorcy już dawno pozamykali biznesy, bo z przestępcami w garniturach nie mają szans na rynku. Nie, Petru nie przekonał mnie do poparcia Nowoczesnej PL.
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

Awatar użytkownika
blumsztajn
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: blumsztajn » 31.05.2015 14:25:01

Niestety już im przyczepili łatkę neoliberalizmu.
W wywiadzie dla gazety przypomniał bajkę o kocie Filemonie. Kocham tę bajkę! Bonifacy to jeden z moich ulubionych bohaterów.
W bajce o Filemonie był jeszcze Bonifacy, taki powolny kot, któremu nic się nie chciało. To nasza kasa polityczna. Miller, Kaczyński, Piechociński, Kopacz, Tusk. Im się nic nie chce, im jest dobrze.

No pewnie, można zrobić wiele, by wszystkim było gorzej, żeby wszyscy byli tak samo wkurzeni i oburzeni.
Jednak z życzliwością będę obserwował tę inicjatywę.W przerwach między drzemkami starego, leniwego kocura, jakim jestem.
Obrazek
"Człowiek jest złym zwierzęciem. I to jest zasada. Żaden człowiek, kiedy jest silny, nie jest dobry.''
Marek Edelman

Timtam

Postautor: Timtam » 31.05.2015 14:36:38

nie czytałem, nie mam zamiaru czytać, życzę tej chimerze porażki sromotnej
ja pindole, bo mało to w polsce nawiedzonych obrońców rynku, jeszcze ci potrzebni

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 31.05.2015 14:38:08

Petru pisze:My jesteśmy dumni, że jesteśmy tani, a potem ludzie dziwią się, że zarabiają dwa tysiące.

"My" czyli banksterzy, zarabiający na polskie warunki kosmiczne kwoty, są dumni, że polski plebs pracuje za dwa tysiące. Bo gdyby nie plebs, który w dodatku można bezkarnie oszukiwać (vide sprawa kredytów hipotecznych mBanku), to banksterom tak dobrze by nie było a duma z tego, że sąsiad zapierdala za miskę ryżu, by znikła. Dziękuje bardzo za takiego posła.
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 31.05.2015 14:59:49

Nie chce mi się teraz tego zbyt szczegółowo komentować, ale znalazłem śliczny, wymowny mem :D

Obrazek

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 31.05.2015 15:51:05

kaylan nie to forum do takich tematów, szczególnie, że panowie chcą ograniczyć pomoc społeczną :P
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Awatar użytkownika
Robespierre
Araneus Rex
Araneus Rex

Postautor: Robespierre » 31.05.2015 16:41:29

Zaczęli od świństwa - kradnąc cudzy pomysł na barwy partyjne i hasła.

Nie wiem, czy serio warto cokolwiek dyskutować o inicjatywie "zrobimy to samo co inni, tyle że lepiej".

Z tego co wiem, zaangażowany miał być naczelny Liberte!, więc można się spodziewać także trochę wyraziście antyklerykalnych tonów, jeśli to kogoś interesuje.
Maximilien de Robespierre pisze:Ukarać oprawców ludzkości jest łaską, wybaczyć im byłoby okrucieństwem

Awatar użytkownika
palsecam
Zbanowany
Zbanowany

Postautor: palsecam » 31.05.2015 16:58:45

Jeszcze ich brakuje w tym burdelu, jakim Sejm prawdopodobnie stanie się po wyborach jesiennych. Won na szczaw.

Awatar użytkownika
Robespierre
Araneus Rex
Araneus Rex

Postautor: Robespierre » 31.05.2015 17:07:28

Ja bym do tego tak nie podchodził.

Wprowadziłbym w Polsce STV (jako drogę wyłaniania 3/4 mandatów) i Sejm otworzył. Niech wchodzą do niego różne mniejsze i nowsze siły i niech się usiłują się zaprezentować. Pokazać, że mają coś do zaoferowania. Zbudować reprezentację i rozpoznawalność.

Ja nie jestem taki autorytarny, jak niektórzy fundamentalistyczni faszyliberałowie ;)
Maximilien de Robespierre pisze:Ukarać oprawców ludzkości jest łaską, wybaczyć im byłoby okrucieństwem

Timtam

Postautor: Timtam » 31.05.2015 17:12:25

jesteś

Awatar użytkownika
Robespierre
Araneus Rex
Araneus Rex

Postautor: Robespierre » 31.05.2015 17:41:46

Są doniesienia z Kongresu i komentarze z różnych miejsc sceny politycznej i metapolitycznej:

Racjonalista pisze:Kiedy po ośmiu latach rządów hasło Polski "obywatelskiej" wymiętoliło się i wyblakło, wciągane jest na sztandary hasło Polski "nowoczesnej", jako nowej kocimiętki dla lemingów gospodarczych. Oznacza ono ten sam model gospodarki, ubrany w nieco inną retorykę. Jest to wolność gospodarcza, której symbolem jest raj podatkowy na Cyprze oraz prezydent nowosolski orędujący za eksmisjami na bruk. Globalne koncerny i międzynarodowi gracze mają żywotne interesy w tym, by w Polsce utrzymywać tego typu poglądy. Międzynarodowa wolność gospodarcza jest wspaniała, lecz dla silnych gospodarek, dzięki czemu mogą pęcznieć. By natomiast zbudować tę siłę trzeba przede wszystkim rozumnie chronić swą gospodarkę, by dać jej szansę rozwoju.
"Państwo powinno tak regulować gospodarkę (cła, żeglugę), aby zapewnić wzrost potęgi narodu, mimo konkurencji ze strony innych narodów. Dopiero po osiągnięciu odpowiedniego stopnia rozwoju, gdy konkurencja ze strony innych narodów nie jest groźna, należy znosić bariery i promować współpracę międzynarodową." - Friedrich List

Podsumowanie Jagielloński24.pl:

Krótkie podsumowanie konwencji partii NowoczesnaPL, czyli o zmianie warty w rodzaju "wracamy do punktu wyjścia".

- Obok Ryszarda Petru wystąpili młodzi ludzie - Karolina Wigura z Kultury Liberalnej, Rafał Brzoska - założyciel InPostu czy prezydent Nowej Soli - Wadim Tyszkiewicz. Ale to twarze ze starej Unii Wolności liczyć się będą najbardziej - Balcerowicz, Olechowski, Frasyniuk.

- Postulaty partii wskazują na PO bis, z początków jej istnienia: likwidacja przywilejów emerytalnych, odejście od finansowania partii z budżetu państwa, ograniczenie do dwóch kadencji obecności posłów w parlamencie, postulaty wolności gospodarczej, zmiany systemu pomocy społecznej, dostosowanie edukacji do rynku pracy.

- Lider, czyli Ryszard Petru jest przeciwieństwem Pawła Kukiza, nie tylko jeśli chodzi o postulaty, ale przede wszystkim o charyzmę. Jego wystąpienia nie różnią się bardzo od wykładu uniwersyteckiego. Ma się wrażenie, że jest liderem, ponieważ L. Balcerowicz byłby zbyt oczywistym powrotem do starego.

- Biorąc pod uwagę jak dużo miejsca poświęcają Nowoczesnej największe media, można przewidywać, że PO straci kilka punktów procentowych jej kosztem. Partia KORWiN też może ucierpieć z tego tytułu, ludzie lubią oddawać głos na silniejsze podmioty. A Nowoczesna już dziś uzyskuje w sondażach lepsze wyniki.

Mamy dzisiaj trzy podmioty, które będą walczyć o wejście do parlamentu. Ruch społeczny P. Kukiza, liberalną partię R. Petru i partię Razem odwołującą się do prekariatu. Z najważniejszą kwestią, sfinansowaniem projektu, najlepiej da sobie radę NowoczesnaPL*, co daje jej dużą przewagę nad konkurencją. Ponieważ jednak zmiennych jest zbyt wiele, możemy tylko stwierdzić, że na jesieni dojdzie do największego przetasowania w parlamencie od dekady.
-----
* Książkę Ryszarda Petru wsparły finansowo państwowe instytucje: Narodowe Centrum Kultury oraz Orlen. A kto wsparł organizację kongresu założycielskiego jego ruchu politycznego?

Oświadczenie fundacji Nowoczesna Polska w sprawie wykorzystywania jej nazwy do celów politycznych

Fundacja Nowoczesna Polska jest niezależną organizacją pozarządową. Nie uczestniczymy w życiu politycznym, działamy na rzecz kultury i edukacji. Od 2001 roku rozwijamy projekty edukacyjne związane z nowymi technologiami: bibliotekę internetową Wolne Lektury, program Edukacja Medialna, serwis Prawo Kultury i wiele innych projektów. Ogromnie niepokoi nas ponowne (poprzednio czynił to Janusz Palikot w 2010 roku) wykorzystywanie nazwy naszej fundacji do celów politycznych. Zarząd fundacji rozważa podjęcie kroków prawnych w celu ochrony nazwy i tożsamości fundacji w związku z używaniem przez Ryszarda Petru i związane z nim osoby słów „Nowoczesna Polska” na określenie inicjatyw politycznych.
Od dwóch tygodni powtarzają się sygnały, że nasza fundacja jest mylona z nową inicjatywą polityczną Ryszarda Petru. W biurze fundacji odbieraliśmy skierowane do niego telefony, a na naszym profilu na facebooku znalazły się krytyczne wobec jego inicjatywy wpisy. Jako organizacja pozarządowa chcemy stać z boku politycznych sporów. Budujemy naszą markę w oparciu o dobre, pożyteczne inicjatywy. Wśród pracowników i współpracowników fundacji mamy osoby o bardzo różnych poglądach politycznych, a łączy nas wspólny cel: ułatwianie dzieciom dostępu do kultury, podnoszenie kompetencji cyfrowych, działania na rzecz rozwoju systemu edukacji. Postronnym obserwatorom może się to wydać nieistotne, ale dla organizacji pozarządowej, która istnieje dzięki setkom darczyńców i wolontariuszy, mylenie instytucji z inicjatywą polityczną będzie miało katastrofalne skutki.
Nazwa „Nowoczesna PL”, pod którą odbywa się obecnie kongres Ryszarda Petru, nie jest identyczna z nazwą „Nowoczesna Polska”, ale jest myląco podobna. Do tego stopnia, że to sami działacze tej inicjatywy rozwijają skrót do słów „Nowoczesna Polska”. Takie rozwinięcie skrótu jest dokonywane np. przez Ryszarda Petru w materiale serwisu Interia. Paweł Rabiej podczas dzisiejszego wystąpienia na kongresie wprost namawiał do „zapisywania się do Nowoczesnej Polski”. A pierwszym punktem programu kongresu była „Mapa wyzwań Nowoczesnej Polski”.
Wygląda więc na to, że politycy usiłują dokonać po raz kolejny zawłaszczenia atrakcyjnej z ich punktu widzenia nazwy używając do tego różnych środków. Zgadzamy się, że „Nowoczesna Polska” to dobra nazwa. Jest to nazwa, którą posługujemy się od 15 lat. Została ona także zarejestrowana jako znak towarowy.
Usiłowaliśmy zakomunikować ten problem Ryszardowi Petru. Po wysłaniu emaili, jeszcze w kwietniu, długo czekaliśmy na odpowiedź, aby w końcu odebrać telefon od osoby związanej z jego biurem, która (niestety, tylko ustnie) zapewniła, że nie mamy się czego obawiać, bo podczas kongresu inicjatywa wystartuje pod zupełnie inną nazwą. Prezes fundacji Nowoczesna Polska został nawet zaproszony na kongres. Niestety, zapewnienia te okazały się niezgodne z prawdą i najwyraźniej służyły tylko powstrzymaniu fundacji przed podjęciem kroków prawnych przed kongresem. Kongres odbył się pod nazwą „Nowoczesna PL”, a słowa „Nowoczesna Polska” na określenie nowej inicjatywy padały ze sceny w regularnych interwałach.
Duża inicjatywa Ryszarda Petru dysponuje budżetem i obecnością medialną nieporównywalną z możliwościami, jakie ma mała organizacja pozarządowa. Rozumiemy, że z jego perspektywy jest to problem nieważny bądź wydumany. Jest on jednak dla nas problemem realnym. I nie jest to tylko problem jednej organizacji, bo pokazuje on w ogóle stosunek klasy politycznej do prawdziwie, odpolitycznionych, oddolnych działań obywatelskich. O tym, czy posunięcia Ryszarda Petru są sprzeczne z prawem zdecyduje sąd, z pewnością jednak nie można ich zaliczyć do etycznych i zgodnych z deklarownymi hasłami programowymi. Dobre praktyki działań politycznych nakazują szacunek dla innych podmiotów życia publicznego, nawet jeśli są one niewielkie i działają lokalnie.
Fundacja Nowoczesna Polska już raz była w takiej sytuacji. W 2010 roku start swojej inicjatywy politycznej ogłosił Janusz Palikot pod oficjalną nazwą „Ruch Poparcia Palikota – Nowoczesna Polska”. Nieoficjalnie, podobnie jak Ryszard Petru, posługiwał się także nazwą „Nowoczesna Polska”. W wyniku podjętych przez nas działań prawnych i medialnych Janusz Palikot podjął decyzję o zmianie nazwy, argumentując to faktem, że nie można budować proobywatelskiej polityki jednocześnie w oczywisty sposób krzywdząc niezależne, oddolne, apolityczne inicjatywy. Decyzja ta została przywitana z uznaniem przez środowisko organizacji pozarządowych.
Mamy nadzieję, że podobną decyzję podejmie Ryszard Petru. Jej brak zmusi nas do obrony naszej tożsamości na wszelkie dostępne nam sposoby. Bycie uznawanym w powszechnym odbiorze za inicjatywą polityczną, związaną z jedną konkretną opcją światopoglądową, jest dla nas po prostu wyrokiem śmierci. Jednocześnie będziemy wdzięczni za wszelkie wsparcie w tej sprawie.

Jarosław Lipszyc
prezes zarządu fundacji Nowoczesna Polska

Jeśli ktoś uważał, ze NPL nie będzie ekspozyturą określonych grup biznesowych - powinien to myślenie porzucić. To - podobnie jak Razem - partia o bardzo czytelnej identyfikacji klasowej. Założona przez uprzywilejowanych, dla wyłącznej realizacji interesów grup uprzywilejowanych.

Ale może to dobrze? Polska polityka potrzebuje czytelnych, zrozumiałych, a przy tym - realnych - podziałów. Dziś bowiem zagospodarowana jest przez spory całkowicie sztuczne.

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 01.06.2015 19:35:34

Kolejny, ale dość wymowny obrazkowy komentarz:

Obrazek

I komentarz Kukiza, wyjątkowo celny:

Obrazek

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 01.06.2015 21:15:02

Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Timtam

Postautor: Timtam » 01.06.2015 21:32:43

w dzisiejszym sondażu millward brown mają 10%, pis 25, kukiz 20, po 17

Awatar użytkownika
żmij
puer aeternus
puer aeternus
Kontakt:

Postautor: żmij » 01.06.2015 22:29:56

Kukiz. Partia Kukiza. Ludzie Kukiza. Spoko, nie ma to jak uwzględniać w sondażu poparcie dla ugrupowania, które nie istnieje i zupełnie nie wiadomo kto ewentualnie, poza jednym Kukizem, miałby się tam znaleźć.

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 02.06.2015 22:38:30

A ja im życzę powodzenia.
Wprawdzie nie moja bajka, ale uważam, że w normalnym europejskim państwie powinna tez istnieć partia ściśle liberalna, jakiś odpowiednik FDP.
Wiadomo, że nie będą sami rządzić nigdy, ale jeśli stabilnie zdobywaliby te 8-10% głosów to wystarczy.
W ogóle wolałbym, żeby zamiast 2 partii po 40% mieć kilka mniejszych - byłyby ciekawsze możliwości składania koalicji.

Swoją drogą mają niezłe publicity, na Euronews była zajawka o powołaniu partii.

Awatar użytkownika
palsecam
Zbanowany
Zbanowany

Postautor: palsecam » 02.06.2015 22:54:45

Palpatine pisze:Wprawdzie nie moja bajka, ale uważam, że w normalnym europejskim państwie powinna tez istnieć partia ściśle liberalna, jakiś odpowiednik FDP.
Wiadomo, że nie będą sami rządzić nigdy, ale jeśli stabilnie zdobywaliby te 8-10% głosów to wystarczy.
W ogóle wolałbym, żeby zamiast 2 partii po 40% mieć kilka mniejszych - byłyby ciekawsze możliwości składania koalicji.

Mam podobne zdanie, choć panowie tworzący tę partyjkę budzą we mnie dość głęboką niechęć. POPiS trzeba rozbić, ale nie wiem czy jest właściwe robienie tego za pomocą jeszcze gorszej kiły.

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 02.06.2015 23:50:54

Mnie wystarczyło, że posłuchałem tego pana od In Postu. Gdybym chciał kibicować odjechanej egzotyce wystarczy mi Korwin-Mikke.
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Wróć do „1.1. Wydarzenia”