Bieżączka gospodarcza

Komentujemy bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Awatar użytkownika
vanilla_riba_boi
gejlord
gejlord
Posty: 7427
Rejestracja: 23.02.2010 02:38:11
Lokalizacja: Pawilon Emilia

Bieżączka gospodarcza

Postautor: vanilla_riba_boi » 07.03.2013 23:29:57

Zakładam nowy temat, mam nadzieję, że się przyjmie. Wrzucamy i komentujemy newsy, przedstawiamy swoje prognozy i opinie, toczymy spory ideowe!

Na początek: Dupa zbita z łupkami.

[...] Dziś "Rzeczpospolita" poinformowała, że spółka Vabush Energy (grupa San Leon Energy) zrezygnowała z koncesji na poszukiwanie gazu w złożach niekonwencjonalnych na terenie województwa świętokrzyskiego. Z trzech koncesji poszukiwawczych (Legionowo i Mińsk Mazowiecki oraz Werbkowice) zrezygnował też ExxonMobil. Powód? Niesatysfakcjonujące dla koncernów wyniki fazy poszukiwawczej.

Awatar użytkownika
regis_godefroy
wyjadacz
wyjadacz
Posty: 1041
Rejestracja: 10.11.2012 01:55:23
Lokalizacja: Londyn

Postautor: regis_godefroy » 07.03.2013 23:36:26

Ja chcę temat do sporów politycznych! :)

Awatar użytkownika
vanilla_riba_boi
gejlord
gejlord
Posty: 7427
Rejestracja: 23.02.2010 02:38:11
Lokalizacja: Pawilon Emilia

Postautor: vanilla_riba_boi » 07.03.2013 23:42:05

regis, a 'Bieżączka polityczna'? Plus multum tematów światopoglądowych w dziale Religia/Światopogląd/Etyka? ;)

Awatar użytkownika
regysky
Administrator
Administrator
Posty: 16264
Rejestracja: 26.05.2006 11:05:47
Lokalizacja: Kraków Główny Osobowy

Postautor: regysky » 07.03.2013 23:49:49

Przecież te łupki to był zwyczajny sen o potędze energetycznej/surowcowej, w sumie dość banalny. Nic dziwnego, że nic z tego nie wyszło.
Polish priest blessing “an important road” in the Radom county. Dąbrówka Połężna, 2012.

Awatar użytkownika
vanilla_riba_boi
gejlord
gejlord
Posty: 7427
Rejestracja: 23.02.2010 02:38:11
Lokalizacja: Pawilon Emilia

Postautor: vanilla_riba_boi » 07.03.2013 23:58:25

Myślę, że odpowiedź na pytanie: "Łupki czy atom?" (wykluczenie równoległego rozwoju tych dwóch źródeł zasugerował prezes PGE) jest już jasna. Ministerstwo skarbu optowało za węglowodorami, chyba będą musieli jednak zmienić priorytety.

timtam12

Postautor: timtam12 » 08.03.2013 00:04:50

A ja właśnie czytam na wyborcza biznes, że nafciarze i bankowcy to firmy o najgorszej reputacji w USA. :lol:

Awatar użytkownika
regysky
Administrator
Administrator
Posty: 16264
Rejestracja: 26.05.2006 11:05:47
Lokalizacja: Kraków Główny Osobowy

Postautor: regysky » 08.03.2013 00:09:03

Tak, a General Motors zniszczył tramwaje. :P
Polish priest blessing “an important road” in the Radom county. Dąbrówka Połężna, 2012.

Awatar użytkownika
vanilla_riba_boi
gejlord
gejlord
Posty: 7427
Rejestracja: 23.02.2010 02:38:11
Lokalizacja: Pawilon Emilia

Postautor: vanilla_riba_boi » 12.03.2013 15:55:16

Nasze regiony i miasta rozwijają się inaczej, niż to sobie wyobrażamy. Pierwsze w historii badanie lokalnego poziomu rozwoju pokazało, że wbrew stereotypom życie w Rzeszowie może być lepsze niż we Wrocławiu, w Gdańsku lub Katowicach.

Trzy krótkie pytania, na które trudno odpowiedzieć. Chyba nikt nie wymyślił doskonałej metody do zmierzenia jakości życia i bogactwa. Najczęściej stosowane narzędzia - na czele z produktem krajowym brutto (PKB) liczonym per capita - pokazują tylko wycinek rzeczywistości. Może odpowiadają na pytanie o bogactwo, ale już niekoniecznie opisują jakość życia. Rosnące słupki PKB nie zawsze oznaczają, że w danym miejscu mieszkańcy są zadowoleni ze swojego życia. Senator Robert Kennedy miał kiedyś powiedzieć, że "PKB mierzy wszystko z wyjątkiem tego, co czyni życie wartościowym". A prof. Joseph Stiglitz dodał, że "PKB sam w sobie nie jest fałszywy, ale może być fałszywie używany".

Przykładowo, szacunek PKB nic nam nie mówi o wartościach niepieniężnych. Nie uwzględnia więc np. dewastacji środowiska, która - jeśli posunięta zbyt daleko - rujnuje jakość życia. W niektórych sytuacjach PKB jest wręcz generatorem fałszu: gdy katastrofa naturalna zniszczy jakiś region, zaczyna się jego odbudowa. I wówczas PKB szybko rośnie, choć miną lata, zanim mieszkańcy zniszczonych obszarów odczują poprawę.

Brak pełnego obrazu utrudnia konstruowanie lokalnych i krajowych strategii rozwoju. Ważna jest więc każda próba pogłębienia badania.

Taką próbę podjęło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które zleciło przeprowadzenie bezprecedensowego - pierwszego w Europie! - badania indeksu HDI na szczeblu lokalnym.

Indeks HDI to narzędzie znane, ale do tej pory stosowane tylko w odniesieniu do całych państw. Wskaźnik rozwoju społecznego (tak przyjęto tłumaczyć Human Development Index) to miernik wykorzystywany przez Organizację Narodów Zjednoczonych od lat 90. Uwzględnia on te elementy życia, na które szacunki PKB są ślepe, m.in. oczekiwaną długość życia oraz dostęp do wiedzy i edukacji. Od 1990 r. UNDP (agenda Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) regularnie publikuje rankingi krajów na podstawie HDI. Warto zauważyć, że Polska konsekwentnie pnie się w górę i od dwóch lat jesteśmy w gronie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego. W 2011 r. byliśmy na 39. pozycji w świecie, wyprzedzając m.in. Portugalię i Argentynę.

Na zlecenie MRR po raz pierwszy w Europie badanie HDI zostało przeprowadzone na poziomie lokalnym, na podstawie danych zebranych ze szczebla kilkuset polskich powiatów. Przeprowadziła je instytucja najbardziej doświadczona, właśnie wspomniany UNDP.

Gdzie się żyje najlepiej?

Efektem badania lokalnego HDI jest mapa rozwoju Polski w ujęciu powiatowym. To, co ona pokazuje, może być zaskakujące.

Owszem, część stereotypów się potwierdziła. Jak choćby ten o szybszym rozwoju obszarów metropolitalnych w porównaniu z obszarami wiejskimi. Potwierdziła się także "powszechna prawda", że tereny ekszaboru rosyjskiego to najsłabiej rozwinięta część Polski. To wzmacnia tezę, że na bogactwo lokalnych społeczności duży wpływ mają sięgające setek lat zaszłości historyczne.

Jednak badanie HDI pokazało też, że stan zdrowia mieszkańców południowo-wschodniej Polski jest dużo lepszy niż w centralnej części kraju. Oraz to, że w Rzeszowie żyje się lepiej niż we Wrocławiu, w Gdańsku i Katowicach (by wymienić tylko te trzy miasta).

To nie pomyłka. Rzeszów, z łącznym wynikiem 71,22, jest na siódmej pozycji w rankingu powiatów (i miast na prawach powiatu) indeksu HDI. Zajmująca pierwsze miejsce Warszawa ma wynik 87,63, a piąty na liście Kraków - już tylko 72,05.

Przegrywające z Rzeszowem Wrocław, Gdańsk i Katowice zebrały odpowiednio 66,53, 65,92 i 61,03 punktów. Mieszkańcy tych trzech miast i tak nie mają powodów do narzekań. Badanie HDI pokazuje, że w jeszcze gorszej sytuacji są mieszkańcy Łodzi - 44,96.

Miejscem, w którym poziom HDI jest najniższy, jest powiat suwalski - zaledwie 17,24.

Rzeszów wygrywa z Wrocławiem na kilku polach. Jego mieszkańcy cieszą się lepszym zdrowiem, lepszy jest też dostęp do edukacji. Widoczne są jej efekty i poprawa przez ostatnie lata (od przedszkola po wyniki egzaminu gimnazjalnego).

Zaskakujące może być także to, że - znów wbrew stereotypowi - wykorzystanie nowoczesnych technologii w codziennym życiu (np. e-usług) bywa podobne w Polsce wschodniej i zachodniej. Badanie obala tezę, że biedni nie umieją korzystać - i nie mają jak - z internetu. Okazało się, że cyfrowe kompetencje - mierzone choćby za pomocą liczby składanych e-deklaracji podatkowych - nie są zależne ani od geografii, ani od dochodów. Owszem, najwięcej osób korzystających z e-usług mieszka w dużych miastach, ale to jedyna generalizacja, jaką można postawić. Zresztą na pierwszym miejscu zestawienia jest Elbląg (7 proc. mieszkańców korzysta z e-usług), a nie Warszawa (5 proc.). Lublin natomiast ma dokładnie ten sam wskaźnik co Łódź - po 3 proc. Z kolei w Częstochowie, Radomiu, Koninie czy Grudziądzu jedynie 1 proc. podatników wysyła deklaracje podatkowe przez internet. Podobnie jest w Płocku czy powiecie limanowskim. Jak widać, nie ma żadnego geograficznego trendu.

Inne zaskakujące wnioski z badania - i mówiąc szczerze, dość zatrważające - dotyczą trzeciego co do wielkości polskiego miasta, czyli Łodzi. To jedno z najszybciej wyludniających się miast Polski, w którym drastycznie spada liczba osób w wieku produkcyjnym. Łódź to najbardziej drastyczny przykład negatywnych zmian demograficznych związanych ze starzeniem się społeczeństwa.

Badanie HDI potwierdziło, że najistotniejszą inwestycją, która zwraca się zarówno w zwiększonym poziomie dochodów, jaki i w poziomie zdrowia, jest edukacja. Okazało się też, że wsparcie w ramach Programu Operacyjnego "Kapitał ludzki" trafiło do powiatów o faktycznie niższym poziomie rozwoju społecznego. To dobra wiadomość, bo oznacza, że PO KL został dość dobrze sformatowany. I warto to utrzymać w kolejnym budżecie unijnym (na lata 2014-20).

To badanie powinno być kontynuowane

Oczywiście HDI nie jest narzędziem doskonałym. Ma również wady. Ale mówi o Polsce więcej niż same tylko słupki PKB. Pokazuje, że rozwój kraju jest dużo bardziej niejednoznaczny, niż mogło się wydawać.

Bardzo często w debacie publicznej formułowane jest oczekiwanie, by rząd podejmował decyzję na podstawie możliwie jak najlepszej analizy sytuacji. Zlecone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego badanie - pomocne np. przy programowaniu wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego i/lub Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - zdaje się odpowiadać na ten postulat.

Jakkolwiek by interpretować wyniki badania HDI, Warszawę i powiat suwalski dzieli przepaść. Już samo to starcza za uzasadnienie utrzymania specjalnego programu pomocowego dla ściany wschodniej. Byłoby dobrze, gdyby badanie HDI było prowadzone regularnie, tak żeby co kilka lat mierzyć efekt prowadzonych polityk rozwojowych i wprowadzać korekty tam, gdzie to jest potrzebne. Same słupki PKB nam nie powiedzą, gdzie życie się poprawia.


Pierwsze 10 powiatów w rankingu:
1. Warszawa
2. Piaseczyński
3. Pruszkowski
4. Warszawski zachodni
5. Kraków
6. Poznań
7. Rzeszów
8. Sopot
9. Gdynia
10. Legionowski

Całość: http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,13538103,Gdzie_w_Polsce_zyje_sie_najlepiej__Pierwsze_badanie.html?as=3#ixzz2NKydeVyA

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord
Posty: 17305
Rejestracja: 08.02.2003 17:05:35
Lokalizacja: Kufszynek

Postautor: Czartogromski » 12.03.2013 17:31:59

Co to jest "powiat Warszawa" :o
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
Hawken
gwiazda północy
gwiazda północy
Posty: 4449
Rejestracja: 05.08.2011 18:03:11
Lokalizacja: Syrenowo nad Wyschłą

Postautor: Hawken » 12.03.2013 19:32:37

Warszawa jest miastem na prawach powiatu.
Kim jesteście - byłem,
Kim jestem - będziecie. :twisted:

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader
Posty: 21108
Rejestracja: 26.08.2005 21:01:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Palpatine » 12.03.2013 21:07:41

jednocześnie jest też gminą :-)

Awatar użytkownika
CryBoy
gejlord
gejlord
Posty: 6424
Rejestracja: 28.05.2011 00:02:20
Lokalizacja: West End

Postautor: CryBoy » 12.03.2013 21:33:47

W wyniku reform wprowadzonych przez tzw. ustawę warszawską z 2002 roku, Warszawa stanowi tylko jedną gminę na prawach powiatu. Dotychczasowe gminy mają obecnie status dzielnic posiadających ograniczone kompetencje samorządowe. Wiele tych kompetencji odpowiada kompetencjom powiatu (np. prowadzenie rejestracji pojazdów). Ponadto granice Warszawy poszerzyły się o niezależną wcześniej gminę Wesoła tworząc w sumie 18 dzielnic.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawa#P ... istracyjny
Jednym słowem:
ni pies, ni wydra - coś na kształt świdra :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy
Posty: 5254
Rejestracja: 01.01.2010 19:36:14
Lokalizacja: Karpaty

Postautor: Mazemi » 12.03.2013 21:54:55

PKB jest bardziej obiektywne od HDI. O poziomie życia lepiej świadczą zarobki niż to, że ktoś składa papierową deklarację podatkową, a nie elektroniczną. Może komuś sprawia przyjemność wycieczka do urzędu skarbowego?
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

Awatar użytkownika
vanilla_riba_boi
gejlord
gejlord
Posty: 7427
Rejestracja: 23.02.2010 02:38:11
Lokalizacja: Pawilon Emilia

Postautor: vanilla_riba_boi » 12.03.2013 23:18:59

Ale przecież HDI nie odnosi się do formy składania deklaracji podatkowych.

HDI jest pojęciem szerszym od przyrostu produktu, ani gorszym, ani lepszym, po prostu szerszym. Choć niedoskonałym. Najdokładniejszy obraz rozwoju społecznego dają metaanalizy oparte na wielu różnych wskaźnikach.

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt
Posty: 11221
Rejestracja: 22.06.2005 11:45:17
Lokalizacja: Ziemia Ocalona - Daleka Północ

Postautor: Kawa » 13.03.2013 10:16:17

Palpatine pisze:jednocześnie jest też gminą :-)

Przez pierwsze lata po buzkowej reformie były większe jaja. Jeśli dobrze zapamiętałem - istniało kilkanaście gmin warszawskich (obecne dzielnice), gminy składały się na powiat warszawski. Dodatkowo istniało miasto Warszawa - które terytorialnie pokrywało się z powiatem. Miasto Warszawa i powiat warszawski były jednocześnie osobnymi bytami administracyjnymi.
Co by tu jeszcze zreformować? :D
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord
Posty: 17305
Rejestracja: 08.02.2003 17:05:35
Lokalizacja: Kufszynek

Postautor: Czartogromski » 13.03.2013 17:05:45

Chyba nadal nie rozumiem, po co w Warszawie powiat :evil:
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
CryBoy
gejlord
gejlord
Posty: 6424
Rejestracja: 28.05.2011 00:02:20
Lokalizacja: West End

Postautor: CryBoy » 13.03.2013 17:41:54

To proste.
Inne kompetencje przysługują gminom a inne powiatom.
Warszawa podobnie jak kilkadziesiąt innych miast w Polsce funkcjonuje jako powiat miejski ew. miasto na prawach powiatu. W praktyce oznacza to, że organy gminy w Warszawie (bo jest ona przecież gminą) czyli Rada i Prezydent Miasta łączą w sobie kompetencje odpowiednio:
Rady Powiatu i Rady Miasta oraz
Starosty Powiatowego i Prezydenta Miasta
natomiast Urząd Miasta Warszawy to de facto urząd gminy i starostwo powiatowe w jednym.
Obrazek

Awatar użytkownika
korek
arabska księżniczka
arabska księżniczka
Posty: 8309
Rejestracja: 25.06.2004 14:09:31
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: korek » 13.03.2013 18:46:04

To wszystko dlatego, że w Rzeszowie są fajne dupy :lol:
Rzeszów <3

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader
Posty: 21108
Rejestracja: 26.08.2005 21:01:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Palpatine » 13.03.2013 21:14:20

Czartogromski pisze:Chyba nadal nie rozumiem, po co w Warszawie powiat :evil:


Myślę, że mało kto rozumie po co w ogóle w Polsce powiaty :D

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord
Posty: 17305
Rejestracja: 08.02.2003 17:05:35
Lokalizacja: Kufszynek

Postautor: Czartogromski » 13.03.2013 21:20:14

PSL rozumie.
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek


Wróć do „1.1. Wydarzenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość