Test wyborczy.

Komentujemy bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Awatar użytkownika
Believe
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: Believe » 07.07.2012 13:54:08

verreo-men pisze:a wiesz jaką pomoc mają samotne matki w Polsce i w Anglii?

W zasadzie to nie jest za bardzo związane z omawianą dyskusją, ale wątek pomocy już się pojawił, więc chcę go pociągnąć.

Ty wiesz do czego w UK taka silnie rozwinięta pomoc społeczna prowadzi?
To jest bardzo ciekawy przykład, którego użyłeś i jednocześnie może być pewnego rodzaju przestrogą do czego może prowadzić nadmierna pomoc społeczna ze strony państwa.

Statystyka pozakazuje, że średnio 20 nastoletnich Brytyjek dziennie zachodzi w ciążę. Większość przypadków, świadomego robienia sobie dzidziusia jest spowodowana faktem, że rząd UK z pieniędzy podatników przez pierwsze trzy lata po porodzie wydaje na nastoletnią matkę od 19 tys. do 25 tys. funtów. Co roku 20 tys. nieletnich Brytyjek zaczyna dorosłe życie na koszt państwa. W pewnych środowiskach wczesne rodzenie kolejnych dzieci jest sposobem na życie. Niektóre brytyjskie rodziny żyją na koszt państwa od trzech pokoleń. W grudniu ubiegłego roku ministerstwo spraw wewnętrznych ujawniło dane, z których wynika, że 140 tys. brytyjskich gospodarstw domowych dostaje ponad 20 tys. funtów zasiłków socjalnych rocznie. To więcej, niż wynosi przeciętna pensja. 6 mln Brytyjczyków, w tym 2,2 mln dzieci, żyje w rodzinach, w których nie pracuje ani jedna osoba. Na zasiłki dla bezrobotnych państwo wydaje 13 mld funtów rocznie.

Każdy rząd, który coś takiego wprowadza, strzela sam sobie w stopę. Wydaje miliardy funtów rocznie na utrzymywanie leni, obniża swój potencjał ludzki, potencjał przemysłowy i intelektualny.

Jeśli zaś chodzi o kwestię studiów:
No ja jestem nadal za bezpłatnymi studiami. Jak wspomniał Verreo (i o dziwo miał rację) wprowadzenie odpłatności naprawdę wielu ludziom podetnie skrzydła. W celu wyeliminowania tzw. „niepotrzebnych studentów" nie trzeba od razu wprowadzać odpłatności, tylko tak skonstruować program nauczania i podejście niektórych wykładowców, że studia będą po prostu rzeźnią – przechodzą najlepsi i zdeterminowani.

Owszem system jest zły, ale w obecnej sytuacji, niektóre problemy trzeba rozwiązywać stopniowo. Na pewno całkowita zmiana systemu edukacji, nauczania, podejścia, dyscypliny jest dobrym wstępem do osiągnięcia pewnego przełomu, jakim jest selekcja ludzi faktycznie chcących studiować a tymi, którzy studiują, bo się po prostu tak robi.

Jednocześnie przecież to nie wyklucza możliwości istnienia wielu placówek prywatnych. To co proponuje Jacques to program żywcem wyjęty z programu Janusza Korwina – Mikke (płatne studia zainteresują tylko tych, którzy faktycznie chcą iść na uczelnię i zdobyć porządne wykształcenie).

Ustalmy sobie pewną kwestię – program Korwina Mikke oparty na myśleniu Friedmana nie jest zły. On jest w gruncie rzeczy bardzo dobry, ale o tym, żeby owe rozwiązanie funkcjonowało, decyduje kilka czynników. Jednym z takich czynników jest niewątpliwie poziom życia obywateli i poziom bogactwa kraju.
My żyjemy obecnie w państwie, które nie może za bardzo wymagać od studentów, bo po zakończeniu edukacji przez nich, nic im nie oferuje. Jeśli zrobimy wszystko (a do tego są potrzebne reformy gospodarcze i kompletna zmiana tego systemu), aby bardziej urosnąć na pewno inaczej będziemy rozmawiali.
Obrazek

Jacques

Postautor: Jacques » 07.07.2012 14:00:05

ehhh, mogłem się nie trudzić, skoro Believe napisał chwilę później dokładnie to samo :?

Awatar użytkownika
Believe
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: Believe » 07.07.2012 14:01:22

O kurde nawet nie zauważyłem, że o minutę wcześniej coś poszło ;-)
Obrazek

Jacques

Postautor: Jacques » 07.07.2012 14:12:04

Believie, jak rozumiem teraz będziemy nawzajem imputować sobie Korwinizm :P ?

Awatar użytkownika
Believe
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: Believe » 07.07.2012 14:26:20

Patrząc po jakich stronach poglądowych stoimy, nie będzie to przychodziło Nam z trudem ;-)

Inna kwestia, że w wielu przypadkach (nie mówię, że we wszystkich) imputowanie sobie Korwinizmów, ma bardzo pozytywny wydźwięk ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
verreo-men
homme fatale
homme fatale

Postautor: verreo-men » 07.07.2012 14:46:14

Beliv, ustaliliśmy, że zawsze to Ty masz rację;-)
ja miewam ją czasami.

Jednak staram się wypowiadać na podstawie własnego doświadczenia, własnych przemyśleń.
Nie rozumiem, dlaczego studia mają być rzeźnią? Jak rozumiem wiele uwag sprowadza się do tego, że dzisiejsze studia nie zapewniają absolwentom pracy, że dostają się różni ludzie, że część kierunków jest nieopłacalna etc etc.
Tylko to jest perspektywa patrzenia na studia przez pryzmat ekonomicznego zysku. Studia mają zapewniać absolwentom pracę. Niestety to zbyt utylitarystyczne spojrzenie. Dla mnie studia to miejsce gdzie masz się rozwijać, zdobywać wiedzę. To uzasadnia istnienie humanistyki. Sam miałem kiedyś taką wizję doradzania ludziom na siłę. Rozmawiałem ze znajomą, która poszła na kierunek moim zdaniem nie zapewniający dobrej pracy. Więc starałem się ją przekonać, że robi źle, że nie znajdzie pracy, że zarobi mało. Gadałem, gadałem, chyba byłem nachalny i ona się w pewnym momencie powiedziała, że ją stać na taki kierunek, bo ma zapewnioną przyszłość. Wtedy chyba zrozumiałem, że każdy ma prawo studiować to co chce, z bardzo różnych względów. Po wielu kierunkach faktycznie trudno jest znaleźć pracę, jednak czy tylko o aspekt ekonomiczny chodzi? Moim zdaniem nie. Niech każdy studiuje to co chce (tu się świetnie sprawdza model studiowania 2 kierunków: 1 praktyczny = taki po którym znajdę pracę i 1 niepraktyczny, ale zgodny z zainteresowaniami).

Mnie się wydaje, że istnieje pewne niezrozumienie istoty studiów u wielu osób. Moim zdaniem istnieje ścisły związek między studiami i zawodem (czyli na kogo się wykształcę), ale nie między studiami i pracą (choć w pewnym zakresie tak). Nie można oczekiwać i mieć pretensji roszczeniowej, że po studiach ktoś ma znaleźć i dostać pracę. To już nie te czasy. Młodym ludziom wydaje mi się, brakuje wiedzy o tym, że po pewnych studiach ich szanse na rynku pracy będą mniejsze. Brakuje pewnych analiz rynkowych (najczęściej mówi się, że pracę znajdą lekarze, inżynierowie, informatycy).
Na to nachodzi coś o czym trafnie pisał ostatnio Regysky, w przypadku wielu ludzi istnieje ograniczona wiedza w zakresie kierunków studiów. Każdy słyszał o geografii, polonistyce, historii, psychologii, ale jest jeszcze cała gama innych kierunków.

Dlatego moim zdaniem, problemu nie należy rozwiązywać wprowadzając płatne studia.
Reforma powinna przebiegać w innym kierunku:
-maturzyści powinni już w lo/technikum posiadać pewną wiedzę rynkową + zorientowanie w ofercie edukacyjnej.
W zyciu jak na boisku nie każdy musi grac czysto;-)

Awatar użytkownika
regysky
Administrator
Administrator

Postautor: regysky » 07.07.2012 14:58:57

Wiedza rynkowa jest obarczona sporym ryzykiem. Nie da się przewidzieć przyszłości. Mówię to jako osoba, która wybrała studia patrząc na nie utylitarnie - zdobycia wykształcenia "zawodowego". Gdyby nie to, wybrałbym inny kierunek. I pozostaje jeszcze kwestia kształcenia na poziomie szkolnym, który też rzutuje na to, co się wybiera i czego się uczy później.

Mówienie o rynkowości i zapewnianiu pracy przez studiowanie przestało mi się podobać (kiedyś, nawet w dyskusji na tym forum, zajmowałem inne stanowisko). Nie można oczekiwać, że studia będą przygotowaniem do zawodu, bo tak jak pisał verreo, nie jest to (a na pewno nie jest podstawową i jedyną) ich rolą. Studia powinny nas wyposażyć w wiedzę, umiejętności, obycie. Coś, o czym kiedyś stanowiła matura...

To ciekawe, że powołujemy się na dominujący model anglosaski. Model kontynentalny (europejski) kształcenia był nieco inny. Z tym że Unia poszła w model reprezentowany przez dwa kraje głównie (UK i USA), założyła współczynniki kształcenia itd. Rozwaliło to coś, co mogło funkcjonować dobrze na swoich zasadach.
Polish priest blessing “an important road” in the Radom county. Dąbrówka Połężna, 2012.

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Re: Test wyborczy.

Postautor: Yoda » 01.05.2017 13:36:01

Znalazłem ciekawy test polityczny, a nie chciałem zakładać nowego wątku :)

https://8values.github.io

Mi wyszło coś takiego:

https://8values.github.io/results.html? ... 3.5&s=81.3

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 01.05.2017 14:23:50

https://8values.github.io/results.html?e=57.3&d=59.6&g=60.4&s=70.5

Podsumowanie trochę z dupy, ale poza tym test ok.
Chociaż czasem mam wrażenie, że odpowiadając na niektóre pytania jestem źle klasyfikowany.
No i co to znaczy np "zbytni interwencjonizm w gospodarkę"? Dla każdego to jest coś innego.

Awatar użytkownika
żmij
puer aeternus
puer aeternus
Kontakt:

Postautor: żmij » 01.05.2017 15:05:28

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 01.05.2017 15:08:36

Brzmi bardzo poprawnie :P

Obrazek

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 01.05.2017 17:11:10

Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
winshitxp
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: winshitxp » 02.05.2017 01:54:27

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 02.05.2017 23:19:42

Wyszedł mi prawicowy populizm. :gay:
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 04.05.2017 01:39:36

Brakuje tam kilku jeszcze pytań. Co z tego, że ktoś tam jest niby jakimś tam lewicującym tolerancyjnym kosmopolitą, jeśli chce swoje poglądy narzucać siłą reszcie społeczeństwa? Był już gdzieś tu taki teścik, z układem współrzędnych. Bardziej mi się podobał.

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 04.05.2017 09:36:10

Test nawet wiarygodny.
Wyszedł mi klasyczny liberalizm :P
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Awatar użytkownika
Selario
Zbanowany
Zbanowany

Postautor: Selario » 04.05.2017 18:14:49

Pamiętam, że w jakimś teście wyszła mi partia dla mniejszości niemieckiej (test był stary, sprzed 2003).
Potem w kilku innych wyszła mi Razem.
Teraz znowu Razem.
O ironio, akurat lubię Razem, choć nie we wszystkim.
Niemniej, nie widzę teraz innych kandydatów do głosowania niż Razem/Nowacka.

Awatar użytkownika
Dorian_Gray
Lord of the Twinks
Lord of the Twinks

Postautor: Dorian_Gray » 04.05.2017 21:23:28

Český je hezký!

Wróć do „1.1. Wydarzenia”