Jasiu Korwin-Mikke

Komentujemy bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Awatar użytkownika
palsecam
Zbanowany
Zbanowany

Re: Jasiu Korwin-Mikke

Postautor: palsecam » 31.08.2016 17:16:46

Zastanawia mnie, czy istnieje między monarchią absolutną, a konstytucyjną, w której król, względnie królowa, pełni głównie funkcje dekoracyjne coś, co w dzisiejszych czasach jako tako działa i nie oznacza ani jedynowładztwa i dyktatury króla (rodziny królewskiej) ani sprowadzenia wyżej wymienionego do roli straży żyrandola. Do głowy przychodzą mi tylko niektóre monarchie arabskie, np. Arabia Saudyjska, ale tam jest rząd, są jakieś tam wybory, król na pewno ma wiele do gadania, ale przecież nie zna się na wszystkim i sporą część kompetencji musi przekazać rządowi. Zastanawiam się czy to odpowiada zwolennikom przywrócenia monarchii, czy jednak za daleko od absolutyzmu (ale przecież absolutyzmu nie popierają), a za blisko monarchii żyrandolowo-dekoracyjnej? Edit: według wiki AS jest jednak monarchią absolutną, mimo obecności rządu jako organu wykonawczego i jakiegoś ersatzu konstytucji.

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 31.08.2016 18:22:16

Bo tak jak wspominałem wcześniej, jakakolwiek monarchia w której władca pełni funkcję inną niż dekoracyjna (tzn. ma realny wpływ na podejmowanie decyzji, a nie np. tylko wygłasza orędzie na sesji parlamentu i wyraża niewiążącą opinię na temat projektów ustaw), byłaby ustrojem o zaburzonej równowadze władz. Ustrój o zaburzonej równowadze władz dość łatwo może ewoluować w nieprzyjemnym kierunku. Zwłaszcza, że monarcha nie ponosi odpowiedzialności politycznej - nie musi troszczyć się o reelekcję, a więc o to żeby społeczeństwo (albo chociaż parlament w jego imieniu) aprobowało jego działania.

Awatar użytkownika
Horticulturist
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Horticulturist » 01.09.2016 01:09:55

Fajnie, monarchia, zamki, chwała, pajac do chwalenia i dużo innych walorów, tylko właściwie to po co?
Przykład monarchii absolutnej macie na przykładzie Watykanu i papieża. Czy ta jego władza jest jakoś mocno absolutna to bym nie powiedział. Mafia purpuratów jednak robi swoje.

Ja jestem za demokracją bezpośrednią. Serio. Nie żebym jakoś bezczelnie wpychał swoje zdanie w dyskusję o monarchii ale zauważcie, że zastęp wielu pajaców w formie posłów zamieniacie na jednego pajaca. Jedynie w zamian za jednomyślność, która w ogóle nie powinna być tu rozpatrywana. A że jak wszyscy wiemy potrzeba wymusza dostosowanie, może nagle naród by nam zmądrzał, gdyby musiał czytać nad czym głosuje, zamiast zastanawiać się jeno nad wyborem między jedną, a drugą przaśną świńską mordą? Jedyne co stoi na przeszkodzie to legiony urzędników z zeszłej epoki, które nie potrafią obsługiwać własnych systemów, ale z pewnością przy takim poważnym przewrocie znalazłoby się dla nich miejsce. W jakimś krematorium.

Tak tak, oczywiście nastałaby anarchia bo przecież Polacy nie są Szwajcarami (z resztą i ich system trzeba by MOCNO zmienić) i cofnęliby swój kraj do średniowiecza. A prawda jest taka, że kto nie posmaruje ten nie pojedzie. Kto się nie interesuje państwem ten nie interesowałby się nim nadal, z tą jednak różnicą, że tym brakiem zainteresowania nie działałby na swoją szkodę wybierając darmozjada.
No ale, Korwin woli snuć swoje sny o monarchii i wielkiej Polsce kompletnie nie potrafiąc przełożyć tak uważnie przez siebie przestudiowanych praw wolnego rynku na politykę. Lub nie chcąc.

EDIT: Mam świadomość, że jakieś urzędnicze twarze są potrzebne. Ale niech mi ktoś powie, że ich obecnie nie jest za dużo.
Cuddling is great Obrazek is better

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 01.09.2016 18:20:26

palsecam pisze:Zastanawia mnie, czy istnieje między monarchią absolutną, a konstytucyjną, w której król, względnie królowa, pełni głównie funkcje dekoracyjne coś, co w dzisiejszych czasach jako tako działa i nie oznacza ani jedynowładztwa i dyktatury króla (rodziny królewskiej) ani sprowadzenia wyżej wymienionego do roli straży żyrandola. Do głowy przychodzą mi tylko niektóre monarchie arabskie, np. Arabia Saudyjska, ale tam jest rząd, są jakieś tam wybory, król na pewno ma wiele do gadania, ale przecież nie zna się na wszystkim i sporą część kompetencji musi przekazać rządowi. Zastanawiam się czy to odpowiada zwolennikom przywrócenia monarchii, czy jednak za daleko od absolutyzmu (ale przecież absolutyzmu nie popierają), a za blisko monarchii żyrandolowo-dekoracyjnej? Edit: według wiki AS jest jednak monarchią absolutną, mimo obecności rządu jako organu wykonawczego i jakiegoś ersatzu konstytucji.

Są jeszcze jakieś reliktowe monarchie afrykańskie jak Lesotho i Suazi.
Jest Brunei, które jest zamordyzmem pełną - nomen omen - gębą.
Arabia Saudyjska, jak wspomniałeś, jest najprawdziwszą monarchią absolutną.
Słyszałem też plotki, że jak najprawdziwszym monarchą zamierza być następca tronu Tajlandii, kiedy obecny król Bhumibol w końcu opuści ten świat (panuje już 70 lat).
No i są jeszcze monarchie absolutne we wszystkim poza nazwą - chociażby Korea Północna czy Turkmenistan.
Wydaje mi się, że żadne z wymienionych państw nie jest wzorem, który chciałoby się naśladować.
ale że monarchistycznemu koledze brakuje elementarnej logiki wywodu to żadna nowość :-D

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 01.09.2016 19:35:47

Korea Północna to Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna
Każdy ustrój czy to monarchia czy demokracja może przekształcić się w totalitaryzm, władze absolutną.
Zresztą dyskusja w kimś kto się tylko zafiksował na: monarchia jest be, to powrót średniowiecza, panszyzny, wyzysku obywateli, obowiązku służby przez 30 lat, a demokracja zawsze cool nie ma sensu.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 01.09.2016 19:49:21

Horticulturist pisze:Nie żebym jakoś bezczelnie wpychał swoje zdanie w dyskusję o monarchii ale zauważcie, że zastęp wielu pajaców w formie posłów zamieniacie na jednego pajaca.

Oj już z tym, że wszyscy politycy to pajace to taki wyświechtany, populistyczny argument. Wiadomo, każdy Polak jest specjalistą od wszystkiego i ma świetny pomysł na rozwiązanie każdego problemu, a że ci w parlamencie jeszcze nie zlikwidowali biedy, przestępczości, podatków i głodu to dlatego że to wszystko albo debile, albo oszuści i złodzieje.
W ogóle to jest też jeden z tych argumentów które wszyscy traktują jak aksjomat i jeśli ktoś się nie zgadza, to albo wariat, albo frajer, albo jeden z nich i ma w tym jakiś interes. Nie lubię takiego toku rozumowania.
shane82 pisze:Korea Północna to Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna
Każdy ustrój czy to monarchia czy demokracja może przekształcić się w totalitaryzm, władze absolutną.

Co to za argument? Kpisz sobie z nas? Czemu nie szanujesz ludzi z którymi rozmawiasz?
shane82 pisze:Zresztą dyskusja w kimś kto się tylko zafiksował na: monarchia jest be, to powrót średniowiecza, panszyzny, wyzysku obywateli, obowiązku służby przez 30 lat, a demokracja zawsze cool nie ma sensu.

Wiesz, jeśli wszyscy tak mówią, to nie mówię że zaraz mają rację, ale... Może trzeba się nad tym zastanowić?

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 01.09.2016 21:04:33

A dlaczego uważasz że się nie zastanawiałem? Bo nie mam zdania jak większość? Czy Ty się zastanowileś? Argumenty za monarchią połączoną z elementami demokracji masz w artykule który podawałem.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin

Awatar użytkownika
Horticulturist
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Horticulturist » 01.09.2016 21:34:01

uzytkownik_konta pisze:
Horticulturist pisze:Nie żebym jakoś bezczelnie wpychał swoje zdanie w dyskusję o monarchii ale zauważcie, że zastęp wielu pajaców w formie posłów zamieniacie na jednego pajaca.

Oj już z tym, że wszyscy politycy to pajace to taki wyświechtany, populistyczny argument. Wiadomo, każdy Polak jest specjalistą od wszystkiego i ma świetny pomysł na rozwiązanie każdego problemu, a że ci w parlamencie jeszcze nie zlikwidowali biedy, przestępczości, podatków i głodu to dlatego że to wszystko albo debile, albo oszuści i złodzieje.
W ogóle to jest też jeden z tych argumentów które wszyscy traktują jak aksjomat i jeśli ktoś się nie zgadza, to albo wariat, albo frajer, albo jeden z nich i ma w tym jakiś interes. Nie lubię takiego toku rozumowania.

Ja wiem że na tych przeszło czterystu posłów około setkę stanowią osobistości medialne i śmieszne, bo jestem świadom choćby sylwetek posłów z własnego okręgu, którzy niezależnie od partii stoją daleko od kamer, ale za to w większości są inżynierami i zasiadają w odpowiednich komisjach. Tymczasem pierwszoplanowe pacynki i groteskowe lalki na sznurkach Prezesa to twarze, po których bardzo łatwo pochopnie ocenić urząd posła. Ale właśnie, to one przeszkadzają i sieją ferment, a przeszkody powinno się usuwać z drogi dla komfortu wszystkich, zamiast je omijać i udając, że nie istnieją czekać aż urosną do kolosalnych rozmiarów.
Biedy, przestępczości, podatków, głodu i śmierci niestety na tym świecie uniknąć się nie da. Buractwa niestety też, ale je przynajmniej można odsunąć. Stąd nie rozumiem sentymentu do jakiegokolwiek buractwa, nawet jeśli jest ono buractwem przychylnym nam światopoglądowo. Nie lubię świętości urzędów i dlatego pisałem, że Szwajcaria to totalnie zły przykład. Wiem też jakie wady niosłaby możliwość odwoływania posłów na szeroką skalę.

Trzeba się tylko zastanowić czy kultywowanie zaduchu i innych sprawdzonych rozwiązań oraz uszczelnianie sceny politycznej, uskutecznione z braku laku to ścieżki, które w ogóle dokądkolwiek prowadzą. Oczywiście można powiedzieć, że skoro trzystu nie rzuca się w oczy z aferami, to pajacykom można dać spokój. Ano nie można bo niestety mają zbyt dużą siłę przebicia ze swoimi farmazonami i w ten sposób trzymają się władzy.

Zatem co czynić Regencie?!
Cokolwiek nowego. Nie ma laboratorium na prowadzenie eksperymentów o państwowości, takie eksperymenty trzeba po prostu wprowadzić w życie i zebrać ich żniwo. Wiem, że wszyscy, którzy poprzednio tak mówili skończyli na budowaniu obozów pracy. Ale tak na logikę: nie będzie nowej lepszej formy rządów, jeśli stale będziemy wracać do starych form rządów.
Zobaczymy jak będzie z chipami i maszynokracjami. Oby lepiej jak w SFach.
Cuddling is great Obrazek is better

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 01.09.2016 22:36:07

shane82 pisze:Korea Północna to Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna

A NSDAP była socjalistyczna. Korwinowy standard...
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
palsecam
Zbanowany
Zbanowany

Postautor: palsecam » 02.09.2016 01:16:05

Figurki już przewrócone, szachownica obsrana, gołąb się cieszy z wygranej, a wy próbujecie grać dalej ;-).

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 02.09.2016 13:24:38

@Horticulturist: Wprowadzanie jakichkolwiek tego rodzaju zmian co prawda zawsze będzie trochę "eksperymentem", ale nie sądzę żeby robienie "czegokolwiek" i dochodzenie do właściwych mechanizmów metodą prób i błędów było dobrym rozwiązaniem. Problem polega na tym, że jeśli zaczniemy eksperymentować tą metodą, to w najgorszym wypadku po pierwszej próbie możemy już nie żyć :P
Trzeba też pamiętać, że system szwajcarski nie różni się od naszego tylko rozbudowanymi instytucjami demokracji bezpośredniej i kulturą polityczną, ale też kształtem całego systemu. Tam jest on bardzo specyficzny na skalę świata. Jest jednocześnie uważany przez wielu specjalistów za bardzo dobry, ale i nie ulega wątpliwości że jest dość niebezpieczny i wymaga właśnie bardzo dużej odpowiedzialności od wszystkich którzy biorą w tym udział.
Można spojrzeć np. na tę sprawę. Biorąc pod uwagę to, co dzieje się wokół 500+, trudno wyobrazić sobie Polaków odrzucających masowo "10000+" (no chyba, że uznaliby to za obietnicę niemożliwą do zrealizowania i oszustwo). Może właśnie to jest źródłem sukcesów Szwajcarii.

A poza tym, to ja znowu muszę popełnić faux pas przeciwstawiając się kolejnemu niekwestionowanemu "aksjomatowi" (bo to przecież każde dziecko wie, że jest bieda, policyjna przemoc, obywatel nie ma praw, a w ogóle to nie da się żyć :P ), czyli temu że u nas koniecznie trzeba coś zmienić, bo jest strasznie źle. Otóż sądzę że nie jest i że oczywiście system wymaga poprawek, ale nie takich które by wymagały ingerencji w same jego podstawy. Nie sądzę, żeby konieczna była np. zmiana konstytucji (poza wprowadzeniem lepszych "hamulców" pod wpływem ostatnich wydarzeń). Nie sądzę, żeby trzeba było zmieniać formę rządów.

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 02.09.2016 13:36:05

uzytkownik_konta pisze:Biorąc pod uwagę to, co dzieje się wokół 500+, trudno wyobrazić sobie Polaków odrzucających masowo "10000+"

No, no co ty! Ja tam sobie doskonale wyobrażam referendum w sprawie dochodu gwarantowanego gremialnie odrzucane przez Polaków (bo dlaczego mój sąsiad darmozjad miałby dostać za darmo jakąś kasę!) - raczej sobie nie wyobrażam odwrotnej sytuacji, że Polacy to przyjmują :D
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
nigri
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: nigri » 02.09.2016 16:27:54

Przeczytałem ten wklejony artykuł. Obawiam się, że jeśli chciałbym go skomentować, to musiałbym co drugie zdanie cytować i opatrywać komentarzem "bzdura+uzasadnienie".

Szkoda czasu.

Awatar użytkownika
Incertus
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: Incertus » 02.09.2016 19:00:20

Speaking of which. Francuzi chcą króla! :P
http://www.pch24.pl/francuzi-chca-krola ... 719,i.html
Il corpo faccia quello che vuole. Io non sono il corpo. Io sono la mente.

Awatar użytkownika
OpusDei
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: OpusDei » 02.09.2016 19:21:36

Chyba tylko po to, żeby go zgilotynować xD

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 03.09.2016 02:48:14

nigri pisze:Przeczytałem ten wklejony artykuł. Obawiam się, że jeśli chciałbym go skomentować, to musiałbym co drugie zdanie cytować i opatrywać komentarzem "bzdura+uzasadnienie".

Szkoda czasu.

Dlatego się nie wdaję w to. W erystyce to się, jeśli dobrze pamiętam, nazywało galop i polegało na zarzuceniu przeciwnika taką ilością argumentów - nawet i zupełnie pozbawionych sensu - żeby obalenie ich wszystkich wymagało absurdalnie dużo czasu i wysiłku. Potem wystarczy się dopominać i stwierdzić, że skoro nikt nie obalił każdego z osobna, to się wygrywa dyskusję.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 03.09.2016 09:55:39

Nigdzie się nie domagałem riposty na wszystkie argumenty. Nigdzie nie pisałem że wygrałem dyskusje. Jedyna odpowiedź to bzdura a argumenty z Twojej strony to panszczyzna, średniowiecze, 30 lat służby wojskowej, wyzysk i dyktatura. Także dyskusja jest bardzo merytoryczna. Cóż to jest poziom dyskusji z lewicą.

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 03.09.2016 14:06:34

Nie domagałem się odpowiedzi na wszystkie argumenty... Ale wobec nieodniesienia się do nich ogłaszam że dyskusja jest niemerytoryczna a moi oponenci wypaczeni :lol:

Awatar użytkownika
nigri
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: nigri » 03.09.2016 17:05:56

Shane, zarzucać bzdurnym artykułem zamiast samemu napisać jakiś sensowny argument to niewielki wysiłek.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 18.10.2016 14:34:36

JKM miał rację chyba dokonując podziału na homoseksualistów i gejów klik

Wróć do „1.1. Wydarzenia”