Jasiu Korwin-Mikke

Komentujemy bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Re: Jasiu Korwin-Mikke

Postautor: shane82 » 27.08.2016 20:56:27

Zasadę że władcy zależy o wiele bardziej niż prezydentowi czy innym zmiennym urzędnikom. Złego monarchę można zawsze spróbować zlikwidować.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
nigri
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: nigri » 27.08.2016 21:33:34

Gówno prawda. Bezterminowo panującemu władcy nie zależy na państwie bo nie podlega weryfikacji i może poddanych mieć w jaśnie panującej dupie. Mieliśmy wiele przykładów monarchów w historii, których interes państwa nic nie obchodził i mieliśmy wielu wybieralnych urzędników będących znakomitymi państwowcami. Jkm lubuje się w tworzeniu takich atrakcyjnie brzmiących "reguł" ale chyba nigdy nie słyszał o czymś takim jak falsyfikacja.

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 29.08.2016 00:04:44

shane82 pisze:Zasadę że władcy zależy o wiele bardziej niż prezydentowi czy innym zmiennym urzędnikom. Złego monarchę można zawsze spróbować zlikwidować.

Tak, shane. Dużo więcej sensu będzie miał system w którym złego władcę trzeba obalić siłą wprowadzając przemoc, anarchię i chaos, niż taki w którym spokojnie, planowo się to weryfikuje co parę lat.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 29.08.2016 08:30:23

Tyle, że przez te parę lat taki np. PiS może przeistoczyć się złego władcę, który władzy nie będzie chciał oddać.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin

Awatar użytkownika
nigri
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: nigri » 29.08.2016 16:48:42

Czyli demontując instytucje demokratyczne doprowadzi do stanu, który postulujesz razem z JKM, ponieważ zostanie wprowadzona de facto monarchia. Nie cieszysz się?

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 29.08.2016 16:58:55

Cieszę się. Demokracja to głosowanie na tego kto da więcej.

Awatar użytkownika
nigri
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: nigri » 29.08.2016 21:06:04

Lepiej w ogóle nie mieć wyboru, prawda? A słyszałem, że libertarianizm miał coś wspólnego z podejściem wolnościowym, dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 29.08.2016 21:59:12

Wyboru czego? Władzy? Demokracja zwłaszcza ta jaką mamy obecnie ma niewiele wspólnego z wolnością. Wprowadzenie monarchii nie musi oznaczać wcale rezygnacji z demokratycznych wyborów np. posłów.
Z twoich wypowiedzi wynika że wolność sprowadzasz tylko do wyborów, a poza tym to godzisz się żeby jakiś poseł który cię nie zna decydował o wielu rzeczach za ciebie, mało tego, rościsz sobie prawo do decydowania o innych (poprzez wybory) tym samym ograniczając innym prawo do wolności i decydowania o sobie. Demokracja to tyrania tyle że nie jednego człowieka nad resztą a tyrania większości. Ta większość uzurpuje sobie prawo decydowania tylko dlatego że ma większość i przez to zakłada nieomylność lub ograniczenie możliwość podjęcia błędnych decyzji bo przecież większość nie może być w błędzie.

Awatar użytkownika
CryBoy
gejlord
gejlord

Postautor: CryBoy » 29.08.2016 22:12:22

:x
Obrazek

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 29.08.2016 22:27:33

Hehe jak ja uwielbiam reakcjonistyczne gadanie, że wystarczyłoby cofnąć zegarek do czasów z przed 1789 i byłoby znowu super :-D
Monarchia absolutna, czy tam oświecona, była dobra w określonym momencie dziejów. To, że dziś zasadniczo ten ustrój prawie już nie występuje (pomijając jakieś relikty) nie stało się bez przyczyny - po prostu inne formy rządów okazały się skuteczniejsze w zmienionych warunkach.
Liberalna demokracja też pewnie z czasem przepoczwarzy się w coś innego, zresztą już dziś odbiega od tej formy, jaką miała 100 lat temu.
Ale teza, że na kłopoty z jej funkcjonowaniem, najlepsze byłoby cofnięcie się do ustroju sprawdzającego się w erze dyliżansów pocztowych, jest równie sensowna jak postulat walki z zanieczyszczeniem powietrza poprzez powrót do transportu konnego.

Awatar użytkownika
nigri
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: nigri » 29.08.2016 23:18:51

shane82 a teraz powiedz mi w jaki sposób w monarchii masz więcej wolności niż w demokracji?

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 30.08.2016 09:12:58

Czy ja gdzieś napisałem że w monarchii jest zawsze więcej wolności? Choć biorąc np wolność gospodarczą to w królestwach: Wielkiej Brytanii, Norwegii, Belgii, Holandii i np. Danii jest tej wolności więcej.
nigri pisze:Gówno prawda. Bezterminowo panującemu władcy nie zależy na państwie bo nie podlega weryfikacji i może poddanych mieć w jaśnie panującej dupie.

Tyle że w monarchii władca zostawia państwo swoim potomkom więc mu zależy na tym żeby pozostawić kraj w jak najlepszym stanie. Kadencyjnym władzom zależy bardziej na nachapaniu się póki są u koryta.
nigri pisze:Lepiej w ogóle nie mieć wyboru, prawda? A słyszałem, że libertarianizm miał coś wspólnego z podejściem wolnościowym, dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu.

Libertariańskie argumenty na rzecz monarchii

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 30.08.2016 20:26:02

shane82 pisze:Czy ja gdzieś napisałem że w monarchii jest zawsze więcej wolności? Choć biorąc np wolność gospodarczą to w królestwach: Wielkiej Brytanii, Norwegii, Belgii, Holandii i np. Danii jest tej wolności więcej.
nigri pisze:Gówno prawda. Bezterminowo panującemu władcy nie zależy na państwie bo nie podlega weryfikacji i może poddanych mieć w jaśnie panującej dupie.

Tyle że w monarchii władca zostawia państwo swoim potomkom więc mu zależy na tym żeby pozostawić kraj w jak najlepszym stanie. Kadencyjnym władzom zależy bardziej na nachapaniu się póki są u koryta.

A pewnie :lol:

Obrazek

Zachować dla dzieci w doskonałym stanie! A najlepiej rozmnożyć.

A w ogóle to nie chodzi o państwo w jak najlepszym stanie tylko w którym dzieciom monarchy będzie się żyło najlepiej. A najlepiej będzie im się żyło, jeśli większość społeczeństwa będzie wykonywała niewolniczą pracę, jednocześnie pilnując się wzajemnie i broniąc granic podczas powszechnej, obowiązkowej, 30-letniej służby w armii królewskiej.

A co do królestw które wymieniłeś... Cóż, niestety nie są to jedyne monarchie na świecie. Prawda jest taka, że można znaleźć przykład państwa zabijającego w ogromnych ilościach swoich własnych obywateli wśród przedstawicieli wszystkich ustrojów z wyjątkiem... demokracji (tej bez poważnych dysfunkcji).

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 30.08.2016 20:42:23

W królestwach które wymieniłem nikt nie służy po 30 lat, nie pracuje niewolniczo na króla.
Każdy ustrój w którym zabija się ogromne ilości obywateli jest dysfunkcyjny, więc pisanie, że w normalnej monarchii się to zdarza, a w demokracji nie, no chyba że dysfunkcyjnej jest nadużyciem.

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 30.08.2016 22:01:35

Czy ty odróżniasz monarchie konstytucyjne, które są de facto pełnymi demokracjami, a monarchiami wyłacznie z nazwy od prawdziwych monarchii autokratycznych?

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 30.08.2016 22:06:26

Oczywiście że tak. To dla was monarchia to tylko tyrania i dyktatura. Ja nie jestem zwolennikiem monarchii absolutnej wbrew temu co próbuje się mi tu wmówić.

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 30.08.2016 22:45:45

I ja tym bardziej nie mogę pojąć!
No bo jeżeli ktoś by popierał monarchię absolutną, to jestem w stanie pojąć że temu komuś może się wydawać że to ma jakieś plusy - może dla mnie one są absurdem, ale rozumiem że ludzie mają różne preferencje, np. niektórzy lubią być wrzucani do masowej mogiły po tym jak umrą w wyniku pracy na polu kartofli przez 120 godzin bez przerwy podczas desperackiej próby wyrobienia pańszczyzny przed końcem miesiąca. Okej, na świecie jest 7 miliardów ludzi, siłą rzeczy musi istnieć przynajmniej jeden któremu się to podoba.
Ale nie jestem w stanie pojąć, dlaczego ktoś miałby chcieć przebudowy systemu w kierunku monarchii na wzór np. brytyjski. To wygeneruje koszty, a jedynym efektem będzie kilkaset osób więcej do wyżywienia i atrakcja turystyczna (może). Jak bowiem wiadomo, brytyjska królowa nie rządzi, ale panuje - i podobnie sprawa musi się mieć we wszystkich systemach, w których ma być zachowany cały pakiet praw obywatelskich oraz trójpodział i równowaga władzy. Bo jeśli władca otrzyma jakiś dodatkowy pakiet uprawnień, tzn. dostanie prerogatywy pozwalające mu np. stanowić prawo bez zgody parlamentu, dysponować budżetem, wydawać wyroki, czy coś w tym rodzaju, to cała równowaga zostanie zakłócona i bez "hamulców" które w demokratycznym państwie prawnym mają zapobiegać stoczeniu się po równi pochyłej, wcześniej czy później skończy się to dyktaturą albo monarchią absolutną. Nawet jeśli przyjmiemy, że monarcha otrzyma tylko nieznacznie zwiększone uprawnienia (ale takie "twarde", tzn. np. nie tylko będzie pełnił funkcję konsultacyjną, ale rzeczywiście uzyska podmiotowość - wystarczy sama prerogatywa do zmieniania wyroków, albo do wydawania aktów z mocą ustawy, albo do przejęcia władzy po wypełnieniu jakiejś przesłanki, np. zaburzenia separacji państwa i Kościoła czy wzrostu deficytu wydatków budżetowych powyżej 3%), to i tak zaburzy to równowagę władz i otworzy to drogę do tzw. self-coup, czyli nielegalnego uzyskania pełni władzy.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 31.08.2016 10:18:22

Po raz drugi to wklejam, proszę sobie poczytać "Libertariańskie argumenty na rzecz monarchii"
A tak nawiasem, dlaczego uważasz że monarchia absolutna musi być z gruntu zła?

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 31.08.2016 10:34:48

Może być sobie król, będę szlachcicem i będę imprezował na Wawelu, a może jakieś ksiażątko okazałoby się homo to bym oczarował go i zamieszkał na zamku.
Gdzie zbiera Korwin podpisy? :mrgreen: może pra,pra,praaaaaaaaaa dziadek miał kupę wiosek i tato odzyska pół województwa, jak ludzie komienice w Wawie :P
Jestem za, kto jeszcze szlachcic? Trzeba się ustawić na bal.
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 31.08.2016 16:19:02

shane82 pisze:Po raz drugi to wklejam, proszę sobie poczytać "Libertariańskie argumenty na rzecz monarchii"
A tak nawiasem, dlaczego uważasz że monarchia absolutna musi być z gruntu zła?

Iiii tak w koło Macieju. Monarchia jest fajna => Monarchia absolutna jest zła => Wcale nie chodzi o monarchię absolutną => Inne rodzaje monarchii to też zły pomysł => Monarchia absolutna jest za to fajna, etc. Bez sensu.
Wyżej pisałem czemu uważam że jest zła. Ciekawe czy będzie ci się podobało jak cię car weźmie do galopu. Wtedy dopiero będzie "Ale... Ale miała być wolność... Sprawne państwo... Dobrobyt... Bezpieczeństwo..." - "ZAMKNIJ SIĘ PARIASIE I ZBIERAJ SZYBCIEJ TE BURAKI BO DO ŻELAZNEJ DZIEWICY! ... A TERAZ BŁAZNUJ PRZED KRÓLEWICZEM! TAŃCUJ, TAŃCUJ PACHOLE!".

Wróć do „1.1. Wydarzenia”