Szkoła dla osób chcących być Psychoterapeutami - dla wszystkich

Zadbaj i pozwól dbać innym - zdrowie, uroda, pielęgnacja.
Awatar użytkownika
zlociutki
supernowa
supernowa
Posty: 5699
Rejestracja: 10.11.2006 13:20:27

Re: Szkoła dla osób chcących być Psychoterapeutami - dla wszystkich

Postautor: zlociutki » 05.01.2018 00:30:04

mare pisze:No właśnie, chodziło mi raczej o to, że skoro na studiach psychologicznych są przedmioty niezwiązane z psychoterapią, to może wcale nie jest takim złym pomysłem zorganizować jakąś tam dwuletnią szkołę monotematyczną?


Tak, masz rację, tylko takie szkoły "monotematyczne" istnieją, ale jest to kształcenie podyplomowe, które bazują na wcześniej zdobytej bardziej ogólnej wiedzy na temat człowieka na studiach magisterskich, ewentualnie niektóre szkoły psychoterapeutyczne dopuszczają już do szkolenia studentów ostatniego roku studiów magisterskich. Nie mogą być to jakiekolwiek studia, ale wymienione są te, które ktoś powinien skończyć jeśli chce zostać psychoterapeutą: lekarskie, pielęgniarskie, psychologiczne, pedagogiczne, resocjalizacja. Nie bez powodu wybrane są właśnie takie kierunki. Zresztą to widać w trakcie całego szkolenia i późniejszej pracy, że osoby nie będące psychiatrami i psychologami, mają duże zaległości w obszarze psychologii klinicznej i muszą te zaległości nadrobić. Zresztą nie-psychologom brakuje też wiedzy z psychologii rozwojowej, poznawczej, psychologii różnic indywidualnych, diagnozy, psychometrii. Nie może to być po prostu dwuletnia i pół letnia szkoła, która dopuszcza osoby z minimum wykształceniem średnim (bez konieczności zdanie matury), nawet później uzupełniana dodatkowymi dwoma latami, aby ilością godzin zmylić osoby, które nie mają zielonego pojęcia na temat wymogów, w której uzupełnia się wiedzę, jaką ktoś już powinien posiadać wchodząc do szkoły terapeutycznej, ma się dużo przedmiotów niezwiązanych z psychoterapią (negocjacje, socjoterapia, interwencja kryzysowa, autoprezentacje, kierowanie grupą itd), z jakaś częścią przedmiotów kierunkowych, ale prowadzonych przez grupę osób, które nie są psychoterapeutami, albo nawet jeśli są, to nie mają odpowiednich uprawnień, aby szkolić następnych psychoterapeutów. Szkoły psychoterapeutyczne trwają minimum 4 lata (są takie, które obejmują 7 lat nauki i więcej), wszystko też musi zgadzać się to godzinowo, a program szkolenia musi zawierać odpowiednie moduły, a całość rozbudowywana jest na wiedzy już zdobytej w trakcie 5 lat wcześniejszych studiów.

Psycholog nie jest psychoterapeutą i nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii, ani też odpowiednich umiejętności i narzędzi. Na studiach ma tylko jakąś zajawkę, aby mógł się zdecydować czy w ogóle chce się dalej szkolić w tym właśnie kierunku. Jeżeli chce, to musi przejść całą wspomnianą powyżej drogę, ale nie w takiej szkole.


Wróć do „2.6. Zdrowie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość