Jacek Dehnel

Film, teatr, muzyka, książka, architektura.
Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 19.06.2015 00:59:58

Lala, bo Stenka i Hycnar. :lol:

Proszę mi przypomnieć jutro o głosowaniu.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 23.06.2015 11:16:53

Jeszcze dwa dni głosowania:

Plebiscyt Dwójki. Wybierz słuchowiska, które nadamy latem!

Osoby uczciwe oddają jeden głos dziennie, osoby cwane korzystają z różnych przeglądarek i głosują tyle razy, ile przeglądarek mają zainstalowanych na kompie :x
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 25.06.2015 18:21:21

Latem będziemy mogli posłuchać "Miłości korepetytora" i "Lali"
http://www.polskieradio.pl/8/2931/Artykul/1459137,Letnie-sluchowiska-w-Dwojce-Poznaj-wyniki-plebiscytu
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 08.07.2015 20:04:23

Obrazek
Fragment:http://issuu.com/znak/docs/tajemnica_domu_helcl__w_issuu/1
Wdzięk klasycznego kryminału

W legendarnym domu starców popełniane są tajemnicze morderstwa. Wymancypowana i nieco znudzona profesorowa Zofia Szczupaczyńska odkrywa w sobie żyłkę detektywa i zaczyna drążyć sprawę.

W księgarniach pojawiła się „Tajemnica domu Helclów" - nowa książka Jacka Dehnela napisana wspólnie z Piotrem Tarczyńskim. To niebanalna zabawa literacka z konwencją kryminału retro. Autorzy nie tylko stworzyli doskonałą intrygę, ale także z dbałością o detale odmalowali Kraków z przełomu wieków. W książce nie brakuje opisywanych przez ówczesne gazety afer i ciekawostek.

Michał Rusinek napisał o książce: „Nie jestem pewien, co tu dla czego jest tłem: czy XIX wieczny Kraków dla misternej i zabawnej intrygi kryminalnej, czy też owa intryga dla arcyszczegółowo odtworzonego Krakowa i jego socjety. Jestem natomiast pewien, że to pyszna lektura."

http://www.wydawnictwoznak.pl/wydarzenie/Wdziek-klasycznego-kryminalu/2607
Obrazek
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 19.07.2015 14:27:00

La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 24.07.2015 22:33:12

Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
Stawrogin
jutrzenka
jutrzenka

Postautor: Stawrogin » 02.08.2015 19:10:11

Walpurg pisze:Lala, bo Stenka i Hycnar. :lol:

i Lalę można było wczoraj, wysłuchać na antenie Dwójki

dziś natomiast o 21, w Trójce redaktor Nogaś będzie rozmawiał z autorkami kryminału, znając moc intelektu redaktora zakładam, że nie będzie to porywający wywiad
może jednak kogoś na forum zainteresuje
malkontent i socjopatyczny cynik
Oczywiście, nie upieram się, że jako feministka jestem ideałem. Pewnie cechuje mnie zbyt duży dystans, by wykazać się autentycznością...

ಠ_ಠ

Awatar użytkownika
badeon
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: badeon » 18.08.2015 13:42:22

http://wyborcza.pl/1,75475,18584867,nik ... wiamy.html
Niech już ogłoszą tą finałową siódemkę!

A "Tajemnicę..." kupiłem ost przyjaciółce na urodziny. Mam nadzieję, że mi pożyczy :D
btw wyborcza go promuje ost ze zdwojoną mocą :P
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... ehnel.html

A i jako fejsbukowy poglądacz Dehnela nie mogę się powstrzymać, żeby zacytować tu tą zabawną historyjkę, która wydarzyła się pisarzowi zaledwie kilka godzin temu. Zatem proszę:

"Opowiedziałem dzieciakom o Ochotniczym Hufcu Porządkowania Cmentarza Żydowskiego i wsiadam do 111 na przystanku Esperanto, zajmuję wolne miejsce koło zasuszonej, pogodnej zakonnicy w granatowym habicie.
- Jaki piękny kapelusz! Żona też w kapeluszu chodzi?
- Nie mam żony, mam chłopaka.
- Chłopaka? Nie szkodzi, nie szkodzi, będziesz miał żonę, taki piękny jesteś, takie dzieło Boże... ja znam dziewczyny, ja cię z nimi poznam...
- Dziękuję, ale ja mam chłopaka i on mi wystarcza. Jestem gejem.
- Ale wiesz, że Pan Jezus cię kocha? Nikt cię nie kocha, tak jak on. On cię kocha najbardziej na świecie.
- Nie, mój chłopak mnie kocha najbardziej na świecie, a w Jezusa nie wierzę.
- To się nawrócisz! Ja też się nawracam, codziennie wstaję z łóżka, to od razu znak krzyża robię, radosna... bo to trzeba tak, jak Matka Boska uczyła świętą Bernadettę, o tak - tu mnie dotyka po ciele; w ogóle już mnie dotykała, ale teraz żegna się po mnie swoimi palcami - ja tak cię dotykam, bo dotykam Jezusa, bo Jezus jest w tobie!
- Bardzo siostrze dziękuję, ale ja naprawdę jestem niewierzący. Nie wierzę ani w Jezusa, ani w Marduka, ani w Zeusa. Siostra wierzy w Jezusa i ja to szanuję, ale niech siostra uszanuje moją niewiarę.
- Ale uwierzysz, uwierzysz, nie przejmuj się, ja się będę za ciebie modliła! Chrzczony jesteś?
- Jestem. Ale nie miałem...
- U pierwszej komunii, braciszku, byłeś?
- ...ale nie miałem na to wpływu...
- I bierzmowany?
- Ale nikt mnie nie pytał!
- To masz wielki, wielki dar, nasionko zostało zasiane, bo bez nasionka nic nie wzrośnie, a tak twoje ciało jest Świątynią Ducha Świętego! Będziesz miał żonę, dzieci...
- Ale ja jestem gejem!
- Ale Pan Jezus Cię kocha i on znajdzie ci dziewczynę, taki piękny jesteś, że nie mogę przestać na ciebie patrzeć! Taki dar Pana Boga!
- Ale ja nie chcę dzieci i nie chcę dziewczyny! Mam chłopaka!
- Z tego też się nawrócisz! Ja mam chętne dziewczyny, podam ci nazwiska, podam adresy, piękne dziewczyny... masz, ja byłam w Częstochowie, tam kupiłam takie różańce...
- Dziękuję, ale ja naprawdę w to nie wierzę i naprawdę się nie modlę.
- Ale Jezus cię kocha!
- Ale szanuję Jezusa jako etyka, natomiast nie wierzę w waszą religię. Episkopat to banda łotrów...
- Etam, to są grzesznicy, grzesznicy, jak wszyscy! Nic się nimi nie przejmuj, Maria cię kocha! Tu masz różaniec z takim medalikiem, święty Maksymilian Kolbe mówił, że to kulka na szatana! Kulka na szatana, krzyż, dwa serca, widzisz, Maryi i Jezusa, to jest obrona wspaniała! Szatan nienawidzi krzyża, przeżegnasz sie i ucieka! Znakomita obrona, jak tylko wstajesz, trzeba zrobić znak krzyża, pod tym znakiem zwyciężysz...
- Jeżeli ja szanuję siostry wyznanie i nie namawiam siostry do jego zmiany, to czemu siostra nie szanuje mojej niewiary?
- Ale ja szanuję, ja szanuję w tobie, braciszku, miłość Jezusa!
...i tak tokowała tak aż do placu Zamkowego, do ostatniej chwili chciała mi wcisnąć obrazek z Jezusem siostry Faustyny i różaniec, jak nie dla mnie, to dla babci ("Obie moje babcie nie żyją!" "A rodzice żyją?"), ale się obroniłem; mieszał się w niej rozbrajający uśmiech, głębokie zrycie mózgu propagandą do stopnia kompletnego wyprania z myśli, dobre serce i głęboki, jak się zdaje, obłęd.
Wniosek jest jeden: w Polsce nawet szalone, stare zakonnice mają tyle rozumu, żeby nie kwestionować opinii, że episkopat to banda łotrów."
Nie wiem na ile to prawdziwe, a na ile fikcja literacka... :lol:
Not angry, just hungry!

Awatar użytkownika
Hawken
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Hawken » 18.08.2015 18:19:55

Urzekło mnie to "nasionko co zostało zasiane" w Dehnelu. Można by zaryzykować stwierdzenie, że został przeleciany przez Kościół. :lol:
Kim jesteście - byłem,
Kim jestem - będziecie. :twisted:

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 18.08.2015 18:40:07

No przecież wygra Leder.

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 18.08.2015 20:56:28

Sytuacja z zakonnicą jest realna. Mnie kiedyś zaczepiła starsza kobieta uparcie usiłowała wręczyć katolicką zawieszkę.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
badeon
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: badeon » 20.08.2015 00:13:14

Tak, zmieniłem zdanie, na pewno było realne. Natomiast komentarze fejsbukowe wyrażały były różne, choć z przeważające pozytywne. Zdarzył sie natomiast jeden mega homofobiczny, zawierający groźby. Dehnel postanowił zgłosić to do prokuratury, natomiast rano napisał, że jest w kontakcie z Panem od wyzwisk i ten twierdzi, że podczas zakrapianej imprezy ktoś wszedł mu na fb. Co ciekawe Pan ten prowadzi Pizzerię w jednej mieścinie na zachodzie naszego kraju. Pisarz postanowił wezwać do bojkotu poprzez umieszczanie gwiazdek na fanpageu. Odzew był skuteczny. Podczas jednej nocy Panu drastycznie spadła ocena. Może to i trochę dziecinne, ale z drugiej strony gwiazdkami były z komentarzami o wyczynach właściciela, więc szansa na to, że jakiś nieświadoma osoba lgbt tam zawita zmniejszona.
Generalnie ja bym chyba tak nie potrafił, ale ma on rację, że na homofobię trzeba reagować natychmiastowo.
Not angry, just hungry!

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 08.09.2015 18:41:51

Ostatnio zmieniony 08.09.2015 20:01:22 przez Czartogromski, łącznie zmieniany 2 razy.
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
OpusDei
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: OpusDei » 08.09.2015 19:23:25

I tym sposobem do finałowej siódemki trafiły wszystkie tytuły z pierwotnej listy, które przeczytałem. Myślę, że trzy pozycje na siedem to całkiem nieźle, szczególnie jeśli w poprzednim roku miałem wynik 0/7*. :x

Niebko przeczytałem dopiero po wręczeniu nagród. I zastanawiam się, jakim cudem weszło do dwudziestki, o siódemce nie wspominając.

Awatar użytkownika
korek
arabska księżniczka
arabska księżniczka

Postautor: korek » 08.09.2015 23:45:35

Ale Pan Jezus Cię kocha i on znajdzie ci dziewczynę, taki piękny jesteś, że nie mogę przestać na ciebie patrzeć! Taki dar Pana Boga!

Siostrzyczka się zna 8)
Brałby go.

Awatar użytkownika
badeon
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: badeon » 08.09.2015 23:48:08

OpusDei pisze:I tym sposobem do finałowej siódemki trafiły wszystkie tytuły z pierwotnej listy, które przeczytałem. Myślę, że trzy pozycje na siedem to całkiem nieźle, szczególnie jeśli w poprzednim roku miałem wynik 0/7*. :x

Niebko przeczytałem dopiero po wręczeniu nagród. I zastanawiam się, jakim cudem weszło do dwudziestki, o siódemce nie wspominając.

Ja nie przeczytałem żadnej. Ale Sońka pożyczona od przyjaciółki leży na półce prawie od roku...
A Makryne kupilem tydzien temu mamie na urodziny. Ha, przewidzialem :D

Z zeszłorocznych udało mi sie chyba tylko "Nocne zwierzęta" i tez po fakcie..
I tez sie troche dziwilem, jakim cudem... :P
Not angry, just hungry!

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 09.10.2015 19:34:17

Czy w "Dzienniku Roku Chrystusowego" jest dużo promocji homoseksualizmu?

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 09.10.2015 22:00:01

Wg tego co napisali w ostatnim numerze Książek raczej dużo. Bo dużo o swoim partnerze Dehnel pisał.

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 10.10.2015 07:02:34

Co w ostatnim numerze Książek pisali, to ja przeczytałem.

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 10.10.2015 11:50:09

To od nas raczej więcej się nic nie dowiesz. Przecież ten dziennik trafia do sprzedaży dopiero za miesiąc - w Znaku będzie od 2015-11-05.

Wróć do „2.3. Kultura”