[książki] Wypisy z lektury.

Film, teatr, muzyka, książka, architektura.
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Re: [książki] Wypisy z lektury.

Postautor: uzytkownik_konta » 09.01.2017 14:38:39

Mama natychmiast wyłapała podobieństwa, jak jej to przeczytałem :lol:

Obrazek

Obrazek

(R. Kapuściński, Wojna futbolowa)

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 09.01.2017 14:56:54

Duda się zbuntował?
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 09.01.2017 16:15:15

Co prawda nie, ale czy nie używa tego argumentu o wybraniu przez naród? :P

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 25.04.2017 14:42:42

Pan Tomasz udał się z wizytą do koleżanki z pracy:

Zbigniew Nienacki w odc. 18 Zabójstwa Herakliusza Pronobisa pisze:Powitała mnie w szlafroczku koloru żółtawego.
- Ach, Tomku! - zawołała, a głos jej lekko drżał. - Czytam o teorii "szklanki wody". To straszna, okropna teoria. Pomyśl: przespać się z mężczyzną, to tyle samo, co wypić szklankę wody? Jakież to niemoralne, ohydne, aż dreszcz mnie przenika na samo wyobrażenie o czymś takim... Co o tym sądzisz?
Wzruszyłem ramionami.
- Nie wiem nic o tej sprawie. Mało pijam wody. Wolę herbatę. Mocną.
Podeszła do mnie blisko, bliziutko, przewracała kartki książki jakby szukając odpowiedniego cytatu. Chyba nawet nie zauważyła, że szlafrok rozsunął się, obnażając jej nogę.
Autor tej książki - powiedziałem patrząc na udo "Mniszki" - był już człowiekiem starym, gdy zwalczał teorię "szklanki wody"...
Z trzaskiem zamknęła książkę.
- Tak nie wolno mówić. On jest zawsze młody. A ty jesteś zepsuty...
Zauważyła, gdzie biegnie mój wzrok. I czym prędzej zakryła nogę szlafrokiem.
Usiadła mi na kolanach. Objęła mnie za szyję. Zanurzyłem twarz w jej obszernym dekolcie. Przytuliła się do mnie, a wówczas piersi wypłynęły jej na wierzch jak dwie białe fasole.
- A ty... nie chciałbyś się ożenić? - zapytała całując mnie w usta.
Mruknąłem coś niewyraźnie.
Odepchnęła mnie, zerwała się i poczęła biegać dookoła stołu, a poły szlafroka fruwały jak skrzydła. Miała wysoki i bardzo wypukły kuperek, który czynił ją podobną do osy.
- Podły! Podły!

W najnowszym wydaniu powieści, dostosowanym do cyklu przygód Pana Samochodzika i poziomu nieletnich czytelników, tego fragmentu oczywiście już nie ma.

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 25.04.2017 19:15:42

Ogólnie Nienacki wznawiany / wydawany jest zupełnie bez głowy. (Pozwolę sobie na offtop, bo w powyższym cytacie raczej nie głowę chodzi). 8)
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 04.05.2017 18:41:16

Nowe tłumaczenie opowiadanka Wiktora Jerofiejewa o porannej erekcji. Poprzednio, pod tytułem "Cud o poranku", ukazało się w tomie "Mężczyzna", teraz ukazuje się w tomie "Ciało":
Obrazek
Jest też rozdział pt."Jaja".
*Wiktor Jerofiejew: Ciało. Przeł. Michał B. Jagiełlo.- Czytelnik, 2017.
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 05.05.2017 00:24:42

Piękne! :)
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 05.05.2017 14:05:02

Och, Wieniczka <3

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 20.06.2017 20:46:30

Ciąg dalszy wypisów z Jerofiejewa:
[…] Szeroko rozumiana kultura, podobnie jak kobiety, poświęca jajom zbyt mało uwagi. Na przykład, który z pisarzy rosyjskich zadał sobie trud, żeby opisać znaczenie męskich jaj? Jaja pozostają w cieniu. W najlepszym wypadku ma się do nich stosunek żartobliwy. Miło jest porozmawiać o jajach, ale to wszystko. Zbyt daleko odeszliśmy od czasów antycznych, kiedy znaczyły one więcej niż oczy: symbolami starożytnej cywilizacji były puste oczodoły i okazałe jaja greckich posągów.
Jaja nie stały się nawet przekleństwem. Nie były godne awansu do kategorii bluzgów. Pozostałe części organów płciowych trafiły do zestawu narzędzi szatana, a jaja dyndają same z siebie. […]
Krzepkie męskie jaja to dziś prawdziwy rarytas. Zgodnie z najnowsza modą jaja należy golić. Ale to tylko podkreśla ich asymetryczność. […]
Jaja to sprawa ryzykowna. Gorzko jest przyznać, że mniejszości seksualne lepiej orientują się w jajach niż większość ludności o tradycyjnych preferencjach seksualnych. […]

*Wiktor Jerofiejew: Jaja. W: Ciało / przeł. Michał B. Jagiełło. – Czytelnik, 2017
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 30.11.2017 19:44:43

Za późno, czyli kiedy?
Pytanie zadane przez Wisławę Szymborską przy okazji książki Karela Čapka "Inwazja jaszczurów". *
Odpowiedź pewnie niedługo poznamy
Obrazek
*Wszystkie lektury nadobowiązkowe, s. 669-671.
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
żmij
puer aeternus
puer aeternus
Kontakt:

Postautor: żmij » 24.12.2017 17:30:29

Lutz Van Dijk, Cholernie mocna miłość. Prawdziwa historia Stefana K. i Williego G.
Fragment z kalendarium na końcu książki:
W październiku 1936 roku, w trakcie reorganizacji policji kryminalnej, powstaje Centrala Rzeszy do zwalczania Homoseksualizmu i Aborcji [...]. Połączenie tych dwóch zjawisk wydaje się nazistom logiczne, ponieważ zarówno homoseksualnych mężczyzn, jak i kobiety, które chcą dokonać aborcji, traktuje się jako "niewypały batalii populacyjnej" [...].

Tymczasem my w 2017 roku mamy swojskie Ordo Iuris, fundacje Pro - Prawo do Życia oraz Życie i Rodzina.

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 20.02.2018 12:15:39

Karl Kerenyi. "Dionizos. Archetyp życia niezniszczalnego."
W tym ujęciu w grę mogło wchodzić jedno jedyne pregma, jedno tylko mysterion. Nasuwają się tu trzy analogie pomagające nam wyobrazić je sobie. Pierwsza to również otaczane tajemnicą budzenie Liknitesa, w systemie trieterycznym odbywające się co drugi rok i zajmujące w kalendarzu to samo miejsce co misteria Królowej w ateńskim Bukoleionie. Analogią rzeczowo dość bliską było również połączenie się Izydy ze złożonym ponownie z kawałków Ozyrysem, który w ten sposób dostępował wskrzeszenia. Wreszcie jest tu podobieństwo z mitem wyjaśniającym, dlaczego w pewnym miejscu nad otchłannym Jeziorem Alkionicznym koło Lerny, gdzie Dionizos zstąpił do Hadesu i stamtąd wrócił, na kurhanie grobowym sterczał fallos. Opis owego miejsca już sam w sobie jest pouczający. O powrocie Dionizosa ze świata podziemnego zaświadcza fallos wznoszący się z grobu. Znane są ze starożytności fallosy jako pomniki nagrobne; wyjaśnia je mit podziemnego Dionizosa. Wszelako ów mit lokalny mówi nie o fallosach nagrobnych, lecz o stosowanych powszechnie w kulcie fallosach z drewna figowego. Taki właśnie fallos postawił Dionizos na znak wdzięczności dla Prosymnosa bądź Polymnosa (oba te imiona oznaczają sławionego w pieśniach fallosa kultowego), ponieważ ten ostatni wskazał mu drogę do świata podziemnego, domagając się odeń w zamian oddania mu się w charakterze kobiety. (Sam jednak umarł przed powrotem Dionizosa). Dionizos spełnił to żądanie nadziewając się na fallos.

I po co być ateistą, skoro można mieć takiego Boga. :gay:
Chwała Amonowi Re
Niechaj będzie pochwalona Grota Antinousa zawsze chętna i Priap Hadriana wiecznie stojący

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 20.02.2018 12:45:56

Bo u większości ludzi to niestety tak nie działa, że sobie wybierają: "Od dzisiaj wierzę w istnienie Dionizosa" i zaczynają wierzyć.

Awatar użytkownika
Renly Baratheon
gejowy
gejowy

Postautor: Renly Baratheon » 20.02.2018 16:02:41

To myślisz, że trzeba by Ich indoktrynować od kołyski ? :P
Chwała Amonowi Re
Niechaj będzie pochwalona Grota Antinousa zawsze chętna i Priap Hadriana wiecznie stojący

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 23.03.2018 20:56:25

Zgrabny cytat z "Kosmosu" Carla Sagana:
Obrazek
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 23.03.2018 21:36:01

...możemy, ale wówczas przyznajemy cechy boskie Kosmosowi, który nas otacza, który można "zważyć i zmierzć" i istnieje w czasie. I jest absurdalnym, materialnym więzieniem. A nasze najbliższe otoczenie - Ziemia - trwającym miliony lat ewolucyjnym teatrem okrucieństwa, pełnym cierpienia biologicznych istot. I to wszystko? Troszkę trudno z tym. Po co więc się tak męczyć...

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 23.03.2018 21:46:24

Nawet, jeśli Wszechświat powstał w jakimś momencie, to nadal nie wyklucza tego, że jest absurdalnym, materialnym więzieniem i, mam wrażenie, jest to pierwsza ludzka intuicja zagłuszana przez różne systemy filozoficzne oraz religijne.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 23.03.2018 22:31:47

Czartogromski pisze:

Czyli, w skrócie, można być wierzącym lub niewierzącym, przy czym obie postawy są równoważne i niesprawdzalne. W sumie chyba najlepiej nie popadać w przesadę i przyjąć światopogląd uprzejmie agnostyczny.

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 23.03.2018 22:46:11

Ludzie nie lubią nie mieć zdania, co do agnostyków to jeszcze nigdy nie spotkałam takiego <<prawdziwego>>, który nie przychylałby się bardziej ku jednej bądź drugiej opcji. ;)
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 23.03.2018 22:48:16

Ja natomiast spotkałem bardzo dużo takich, którzy nie mogą zdecydować, czy lepsza jest pomidorowa czy ogórkowa.

Wróć do „2.3. Kultura”