Teatr - polecam spektakl, bo...

Film, teatr, muzyka, książka, architektura.
Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy
Lokalizacja: Tam, gdzie dwóch facetów może trzymać się za ręce na ulicy

Postautor: achim » 19.11.2012 19:44:49

Dziś w TVP na żywo ILUZJE Iwana Wyrypajewa w reż. Agnieszki Glińskiej , a w obsadzie kwartet aktorski : Landowska , Ostałowska, Stroiński i Lewandowski
Es gibt nur ein Leben und ich lebe es
Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 23.01.2014 22:39:05

ZAMEK wg Franza Kafki , reż. Marek Fiedor - zaskakująco uniwersalny i współcześnie brzmiący , świetny w sensie dramaturgii i przestrzeni teatralnej . Rolę główną gra mój ulubiony aktor Przemysław Bluszcz , który nie dość ,że jest doskonały aktorsko , to jeszcze się rozbiera :x

Romy Schneider

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 23.01.2014 22:40:49

Ale pokazywanie fiuta na scenie to już chyba przebrzmiała moda?
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 23.01.2014 23:00:38

żadnego fiuta , aktor grał w jednej scenie bez koszuli po prostu
a swoją drogą nagość jest kostiumem

Romy Schneider

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 23.01.2014 23:10:08

Eee... na goła klatę to najwyżej aktorki mogą łapać heteryków.
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 23.01.2014 23:13:32

Myslę ,że każdy średnio rozwiniety gimnazjalista widział gołe cycki i nie musi w tym celu udac się do teatru

Romy Schneider

Awatar użytkownika
avtoritet21
gejowy
gejowy

Postautor: avtoritet21 » 13.04.2014 13:25:58

Polecam "Złanocki", które aktualnie są wystawianie w Teatrze Rozrywki w Chorzowie! Byłem wczoraj z Naszą firmową trupą teatralną i wszyscy byli zadowoleni. Spektakl robiony nas podstawie skeczów kabaretu Potem, w reżyserii Jerzyka Połońskiego :)

Awatar użytkownika
kaylan
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: kaylan » 12.07.2014 22:07:49

Akurat zdarzyła się wolna sobota, nie byłem z nikim umówiony to sobie postanowiłem zobaczyćLubiewo w teatrze nowym

Książka nie przypadła mi do gustu, może nie było to to czego się spodziewałem sięgając po najsławniejszą polską powieść gejowską może była zbyt obleśna jak na moje gusta literackie.
Stwierdziłem a co tam zobaczę, zaryzykować 1,5 h jestem w stanie i teraz nie wiem czy głownie zmiana formy podawczej czy już wiedziałem czego się z grubsza spodziewać ale świetnie się bawiłem :D Było mnóstwo śmiesznych momentów, podobała mi się gra aktorska, lektorem była bardzo mi droga Krystyna Czubówna(nagrany głos).

Dodatkowo jeden młody aktor(inny niż na zdjęciu) był przepiękny :buja: fajnie zbudowany i miał zajebisty tyłek :oops: ponadto bardzo podobało mi się jak grał(nie miał kwestii mówionych wiec wszystkie emocje musiał wyrazić mimiką i ruchem :clever: )

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Re: Teatr - polecam spektakl, bo...

Postautor: achim » 03.07.2016 17:41:17

Jeżeli będziecie kiedyś nad zachodnią granicą , to polecam z czystym sumieniem " Ein Kafig voller Narren " w teatrze Gerhart Hauptmann Theater Gorlitz/ Zittau . Ten musical oparty na starej francuskiej farsie Jeana Polireta znany jest wszystkim z hollywódzkiej wersji " Klatka dla ptaków " z brawurowymi rolami Nathana Lane, Robina Williamsa , Gene Hackmana , Dianne West i młodziutkiej wtedy / 1996/ Calisty Flockhart.
Reżyser Sebastian Ritschel sięgnął jednakże po wersję musicalową Jerryego Hermana z hitami na miarę " I am what I am " i zrobił z tego zaskakująco współczesne , aktualne widowisko - apel o tolerancję i poszanowanie innych . Oczywiście cała musicalowa otoczka zostaje , opowieść o gejowskiej parze , której syn wiąże się z córką konserwatywnego polityka też , ale reżyser i autor inscenizacji dopisał tu bardzo aktualne tu i teraz monologi sceniczne Albina/ Zazy / fantastyczny ściągnięty z Berlina aktor musicalowy Adrian Becker/ o sytuacji gejów w Rosji Putina, o pozornej jednak równości par homo i hetero wobec prawa w Niemczech o dwuznacznej w tej sprawie postawie pani kanclerz Merkel i o prawicowej scenie politycznej w Niemiec.
Świetnie się to ogląda i nawet mój megakrytyczny Małżonek był zadowolony .
Oczywiście spektakl jest symultanicznie tłumaczony.

PS. Oczywiście jest jeden zgrzyt , na polskiej stronie teatru tytuł przetłumaczony jest jako " Klatka wariatek " / curiosum !/

Romy Schneider

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 03.07.2016 18:57:54

aaaaaaaaaaaaaaaaachim! :D
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 15.01.2017 13:21:42

„ Liżę Twoje serce” Teatr Capitol Wrocław
Świetny spektakl , podoba mi się nowoczesny sposób , w jaki twórcy przedstawienia Agnieszka Glińska i Tomasz Man tematyzują powojenną historię Wrocławia . Z jednej strony jest to opowieść o młodej Cygance / fantastyczna Helena Sujecka/ , która w powojennym wielokulturowym Wrocławiu szuka swojego ukochanego , a z drugiej wychodzą wszystkie współczesne problemy : nietolerancja , nieuczciwość polityków .
Wrocław 1945 to tygiel , w którym miesza się wszystko ; narodowości , języki , wpływy kulturowe , ale z drugiej jest nadzieja na nową lepszą przyszłość , czego dowodem jest piękny song prezydenta miasta / Emose Uhunmwango/ ,że będzie to miasto równych ludzi bez nienawiści , co dziś brzmi niestety trochę ironicznie .
Nade wszystko jest to jednak spektakl porywający wizyjnie ; świetnie zagrany i zaśpiewany , bardzo nowoczesny w formie .
Aktorsko rewelacyjna jest w głównej roli Helena Sujecka , której drogą twórczą obserwuję już od jakiegoś czasu , a poza tym spektakl ma kilka naprawdę porywających epizodów : Justyny Szafran / stara cyganka/ czy Modesta Rucińskiego / dyrektor ZOO/ .
Bardzo warto to zobaczyć , bo w „ Capitolu „ tworzy się jakaś nowa jakość polskiego teatru muzycznego . Oczywiście można nieustannie wystawiać polskie wersje amerykańskich przebojów , tylko myślę ,że wszyscy to już dawno znają.

Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 26.03.2017 00:02:51

„ Kilka sposobów na to jak schudnąć , ale zostać szczęśliwym . Czyli jak kapitalizm nas tuczy i nie pozwala dojeść”
To spektakl muzyczny, trochę performance na dwóch aktorów i muzyka wystawiany w ramach tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej , który być może wejdzie do repertuaru TEATRU MUZYCZNEGO CAPITOL we Wrocławiu. Tradycją PPA są autorskie recitale laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Artur Caturian, laureat ubiegłorocznego Grand Prix, wyśpiewanego natchnionym wykonaniem „Pielgrzyma” Cypriana Kamila Norwida występuje w towarzystwie Patryka Szwichtenberga i muzyka Kamila Tuszyńskiego . Rok temu tym „ Pielgrzymem” Caturian mnie zachwycił , potem było jeszcze „ Liżę Twoje serce „ w Capitolu i śledzę Jego drogę. Facet wygląda jak młodszy brat Walpurga i ma kawał głosu , osobowość sceniczną .Akcja tego mini spektaklu toczy się na sali ćwiczeń , dwóch aktorów toczy dyskurs o ciele ,jego sprawności i trzeba dużej dozy dystansu do siebie Artura Caturiana , żeby tak otwarcie o swoim ślicznym misiowym ciele opowiadać i go pokazywać . Ale ten spektakl to także opowieść o losie artysty dziś w dzikim kapitalizmie , artysty z czy bez etatu i ubezpieczenia.
Nowatorska forma , duża forma aktorska i wokalna Polecam .

Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 04.06.2017 20:51:13

„ Balladyna „ reż. Agnieszka Olsten Teatr Capitol Wrocław.
Bardzo nowoczesny w formie spektakl, w którym wszystko jest na wspak uświęconej tradycji ,tak jak odwrócony orzeł na płaszczu i sukni bohaterki/świetna Agnieszka Kwietniewska/.Już sama Balladyna to nie prosta dziewczyna z ludu , lecz androginiczna współczesna kobieta niczym Tilda Swinton . Jej kompletnym kontrastem jest Alina / Ewa Szlemo/ wyglądająca niczym ofiara przemocy domowej, czym zresztą w pewnym sensie przecież jest . Wszystko jest odwrócone łącznie z koroną Piastów , którą okazuje się magiczny wieniec gałęzi . To dzięki niemu wiejski parobek Grabiec / brawurowy Konrad Imiela / zmieni się w zaskakująco współczesnego dyktatora .
Tych aktualnych odniesień jest w tym mistycznym, bardzo plastycznym spektaklu więcej ; to Balladyna mówi ,że będzie panować bez woli ludu i że o zdobyciu władzy trzeba używać .

Romy Schneider

Awatar użytkownika
badeon
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: badeon » 09.06.2017 00:07:32

A mi udało się wczoraj dostac na Wesele Klaty.
Spektakl tak jak mozna bylo przeczytac we wszystkich recenzjach wybitny. Tekst uniwersalny, tak aktualny zwlaszcza w obecnych czasach.
Aranżacja wcale nie bardzo modernistyczna - a nawet jeśli - to nie w głupi sposób (choć oczywiscie nie mogło się obejść bez negliżu - i jest to ten właściwszy negliż ^^)
W zasadzie nie mam weny, żeby wypisywac dlugie recenzje, wiec wspomogę się fejsbukowym wpisem kolegi, pod którym podpisuje sie oboma rękami i zachęcam do podpisywania petycji.

"Ten spektakl trzeba zobaczyć. Mówię o "Weselu" Wyspiańskiego w reż. Jana Klaty.
Trzeba zobaczyć z kilku powodów.
Po pierwsze to dobra sztuka. Ze sztuki, która wystawiana była dziesiątki czy setki razy na przestrzeni lat nadal daje się wyciągać nowe wartości. Sam sposób interpretacji tekstu i przesunięcie niektórych akcentów wykorzystuje jego ponadczasowość i sprawia, że "Wesele" jest nadal aktualne, nie uciekając się przy tym do tanich sztuczek mających uwspółcześnić czy uaktualnić tekst. Oprócz tego, rzecz jasna, świetna oprawa muzyczna zespołu "Furia", scenografia i kostiumy też ciekawe, tworzą naprawdę niepowtarzalny klimat. Oprócz tego wspaniały, zgrany i wielopokoleniowy zespół aktorów, gdzie widać było, że każdemu naprawdę o coś chodzi
Po drugie, zaś, trzeba zobaczyć ten spektakl ze względu na trudny czas, w jakim znalazł się Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, trochę innych teatrów i nie tylko. Podczas długich owacji na stojąco, gdy aktorzy na scenie zaczęli tłuc kosami w podłogę, miałem wrażenie, że to już nie jest tylko oklaskiwanie dobrej roboty aktorów i reszty ekipy, w tym było coś więcej. Takie niewerbalne zabranie głosu w ważnej sprawie. Przypomina mi się jak Pani od Polskiego w liceum mówiła nam o słynnych inscenizacjach "Dziadów" w latach 60., gdzie ze sceny wypowiadane były te same słowa napisane wiele lat temu, a jednak emocje tam zawarte były tak świeże, aktualne i buzowały w widzach niezwykle mocno, jakby zaraz miały wybuchnąć. Nie chcę porównywać "wagowo" tamtych czasów i obecnych, ale po prostu pierwszy raz w teatrze poczułem, że we mnie też "buzuje". Bo oto nagle przychodzi ktoś, kto podważa wieloletni
dorobek kulturowy tego teatru i pragnie wprowadzać nowy porządek i jedynie słuszną ideologię, a nawet pisać na nowo historię. To co się dzieje w tym teatrze jest oczywiście tylko kroplą w morzu podobnych zdarzeń, które można zaobserwować codziennie w Polsce. Wspomniane "buzowanie" spotęgowały słowa aktora Juliusza Chrząstowskiego, który wyszedł po spektaklu do ludzi i opowiedział trochę o całej sytuacji, co nie przychodziło mu z łatwością, bo w pewnym momencie głos mu się załamał i musiał zrobić krótką pauzę, by powstrzymać płacz.
Zachęcam gorąco do obejrzenia spektaklu i też do zapoznania się i ewentualnego podpisania petycji w związku
ze zdarzeniami w Teatrze Starym w Krakowie.
http://www.petycje.pl/…/apel_do_ministra_kultury_i_dziedzic… "
Not angry, just hungry!

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 09.06.2017 00:30:42

Ech, niestety brak biletów nawet na wrzesień. Ale może nowa władza nie ściągnie go od razu z afisza?
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
badeon
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: badeon » 09.06.2017 09:36:20

Trzeba monitorować, bo bilety są zarezerwowane, a nie wykupione. W październiku na pewno jeszcze będzie, bo repertuar na październik ustala stara władza, co dalej nie wiadomo....
Poza tym wszystkim miejscowym polecam pójście na tzw. wejściówkę. Tzn przychodzisz pół h przed spektaklem, uśmiechasz się do Pani kasjerki i za 18 zł dostajesz bilet bez miejsca. Następnie czekasz do dzwonka i siadasz na wolnym miejscu - w najgorszym wypadku na schodach. Mi się udało zdobyć miejsce, zresztą chodzę w ten sposób od 8 lat i tylko raz siedzialem na schodach ;)
Not angry, just hungry!

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 09.06.2017 12:08:57

Ale ty jesteś młody a mnie się nie chce. Ja muszę jak stara dama mieć miejsce wydrukowane dla spokojności ducha. I najlepiej w pierwszy rzędzie, lub gdzieś z boku dla spkojności nóg :P

Awatar użytkownika
badeon
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: badeon » 09.06.2017 12:50:03

Wiadomo, że lepiej mieć miejsce - ale jak nie ma innego wyjścia :D
Not angry, just hungry!

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 09.06.2017 13:00:14

Mam małą traumę związaną akurat z wejściówką na Wesele.

W 1991 roku też byłem na Weselu w Starym, ale w reż. A. Wajdy. I stałem. Pamiętam to jako fascynację ale i męczarnię. A 3 dni później zmarł mój tata. I mam to gdzieś w głowie ciągle powiązane. Dlatego mam wyjątkowy opór przed wejściówkami akurat na Wesele :P Mało to racjonalne, ale jakoś dziwnie nie mam ochoty.

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 24.06.2017 23:38:22

„ Gdyby Pina nie paliła, to by żyła „ Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu
Pina Bausch jest dla mnie postacią ważną ; zajmowałem się Jej twórczością na studiach, uwielbiam oskarowy film Wendersa o Niej . No i moja kotka na cześć mistrzyni też nazywa się Pina .Pina Bausch była nie tylko wybitną tancerką i choreografką , ale także nałogową palaczką i ten nałóg pewnie kosztował Ją życie . Wałbrzyski świetny , bardzo zespołowy spektakl powiada o utracie ,jak tancerze radzą sobie bez swojej Mistrzyni i jak radzić sobie bez papierosa. Bausch mawiała ,że nie interesuje Ją , jak tancerze się poruszają , ale co nimi porusza . Tutaj jest to ewidentnie tęsknota , próba stworzenia z braku nowej jakości. Tym bardziej ,że świetni wałbrzyscy aktorzy nie są przecież zawodowymi tancerzami i Ich taniec też ma inne znaczenie.

Romy Schneider

Wróć do „2.3. Kultura”