Poezja, cytaty :-)

Film, teatr, muzyka, książka, architektura.
Awatar użytkownika
iwanttobelieve89
gejątko
gejątko

Poezja, cytaty :-)

Postautor: iwanttobelieve89 » 10.02.2016 22:49:28

Witam!

Zakładam ten temat ponieważ z pewnością wiele tutaj osób na forum zna jakieś ciekawe wiersze i cytaty dające do myślenia. Z chęcią poznam z nich te które w coś Was zmieniły, dały do myślenia, pozostawiły z jakąś myślą, która nie była dla Was obojętna, być może zadziałały inaczej niż napisałem a tego nie uwzględniłem w opisie.

Zachęcam do dzielenia się, luźnych skojarzeń, interpretacji.

Zacznę od tego, który mam w stopce, a raczej fragmentu wiersza Juliana Tuwima pt: "Inne":

"Umrę ci kiedyś.
Oczy mi zamkniesz.
I wtedy - swoje
Smutne, zdziwione,
Bardzo otworzysz."

Dla mnie ten fragment mówi o tym, że ludzie nie doceniają się, często do chwili aż tracą człowieka, dopiero gdy ktoś znika z naszego życia przychodzi świadomość jak wiele ta osoba w naszym życiu znaczyła, jak ciężko jest bez niej funkcjonować na co dzień, jak jest to trudne. Uświadamiamy sobie wpływ tej osoby na naszą codzienność, spędzany z nią czas i jaj nadzwyczajną obecność gdzieś w świecie, w tym w którym jest dla nas dostępna, mimo że nie na wyciągnięcie ręki ale jednak. Odchodzi bezpowrotnie i wtedy właśnie, nieświadomi stają się świadomi. Wszakże na co dzień "chodzące nieświadomości".

Pozdrawiam.
"Umrę Ci kiedyś. Oczy mi zamkniesz. I wtedy - swoje smutne zdziwione, bardzo otworzysz." - Julian Tuwim.

Odnośnie awataru - tak, szukam drugiego ptaka, na stałe :-)

Awatar użytkownika
Jacusiek
starszy forumowy
starszy forumowy
Kontakt:

Postautor: Jacusiek » 10.02.2016 23:34:56

Nie wiem, skąd to, ale brzmi to tak:

"Chwila cierpliwości, kiedy jesteś wściekły, zaoszczędzi Ci sto chwil żalu." Bardzo mi się podoba, jest bardzo życiowe.
Mówiłem już, że lubię lisy?
No i lubię rudych. Najwięksi przystojniacy na świecie :D
Obrazek

to_live_again

Postautor: to_live_again » 11.02.2016 00:17:32

Nie wiem czy można podciągnąć to pod cytaty itp., ale podzielę się pewnymi myślami ;d
Nie warto się mścić, bo to życie wyrównuje za nas wszelkie cierpienia.
Jest wielu doradców, ale słuchajmy tylko siebie, własnego serca.
Żeby otworzyć się na dobro w życiu, najpierw trzeba pozbyć się nienawiści.
Wartość człowieka budujemy całe życie.

Na razie to tyle :) Często w zwykłych codziennych sytuacjach, próbuję postępować zgodnie z tym, co wyżej napisałem. Taki mój mały przewodnik :)

Awatar użytkownika
Jacusiek
starszy forumowy
starszy forumowy
Kontakt:

Postautor: Jacusiek » 11.02.2016 01:57:15

Ogólnie cytaty bardzo fajne, ale nie zgadzam się z jednym:
to_live_again pisze:
Jest wielu doradców, ale słuchajmy tylko siebie, własnego serca.

Bo co zrobić, jak ktoś jest psychicznie chory i wydaje mu się, że robi dobrze, a robi źle? Albo psychopata bez serca? xd

A tak jeszcze spytam:
to_live_again pisze:Nie warto się mścić, bo to życie wyrównuje za nas wszelkie cierpienia.

Jak mógłbym to zrozumieć? Tzn. jako tako tam po swojemu rozumiem, ale nie wiem, czy to jest tak, jak Ty to przedstawiasz.
Obrazek

to_live_again

Postautor: to_live_again » 11.02.2016 11:12:38

Jacusiek biorąc pod uwagę, że ktoś miałby być psychiczny, to nie tylko ten cytat byłby nieodpowiedni. Czepiasz się szczegółów :D
Co do samego cytatu, bardziej utożsamiam go z uczuciami, emocjami. Bo tak naprawdę, w podświadomości tylko my wiemy co jest dla nas dobre. Może być tysiące doradców dookoła, ale pojawiają się pytania: czy oni na pewno chcą dla nas dobrze? Czy ich życzliwość nie jest niekiedy fałszywa? Te pytania, wątpliwości pojawiają się może też dlatego, że nie jestem zbyt ufny ;d Warto posłuchać tych, którzy mają pewne doświadczenie życiowe, wiele przeżyli- ale ostateczna decyzja powinna wynikać tylko od nas, wynikać z tego, co podyktowało nam serce. Bo tylko to co czujemy jest prawdziwe i dotyczy nas samych.

W drugim cytacie, który zacytowałeś chodzi po prostu o karmę. Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie ma ludzi, którzy nie wyrządzili mi krzywdy. Jednak złość odczuwam wtedy, kiedy to się dzieje. Po czasie potrafię się wyciszyć- może nie zapomnieć, ale nie chowam urazy do tego człowieka. Wiem, że życie prędzej czy później wyrównuje te straty. Przecież nie warto skupiać swojej uwagi na kimś, kto emanuje negatywną energią, kto nie życzy nam dobrze, kto najczęściej nie znajduje się w kręgu naszych zainteresowań. Lepiej odciąć się od tych przykrych wydarzeń, skupić się na tym co dla nas dobre.
Mam nadzieję, że chociaż po części odpowiedziałem na twoje pytania :)

Awatar użytkownika
Jacusiek
starszy forumowy
starszy forumowy
Kontakt:

Postautor: Jacusiek » 11.02.2016 13:58:27

to_live_again, a jeśli człowiek jest zły? To wiesz, posłucha się głosu serca, złego serca i na przykład zacznie mordować ludzi. Dla niego co prawda to będzie odpowiednie i przynoszące ukojenie lub też co innego, ale dla innych niekoniecznie.

To drugie już teraz rozumiem, dzięki :)

PS Tak, wiem, lubię się czepiać xd
Ostatnio zmieniony 12.02.2016 02:35:16 przez Jacusiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

to_live_again

Postautor: to_live_again » 11.02.2016 16:16:03

Wychodzę z założenia, że każdy człowiek z natury jest dobry, wszystko to co później następuje go zmienia, na dłuższą lub krótszą chwilę wytrąca z normalności. Ale gdzieś pod tą skorupą zła, nadal tkwi ta lepsza strona. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że nie jestem do końca zdegradowany, wtedy cytat ten może mieć znaczenie :D

Awatar użytkownika
iwanttobelieve89
gejątko
gejątko

Postautor: iwanttobelieve89 » 11.02.2016 18:34:09

Kopniaki w dupę od życia to nie tylko coś co nas zasmuca i dołuje, ale ubogaca, to doświadczenie :-) wyciągajmy z tego wnioski starając się nie powtarzać błędnych decyzji, poza tym czasem dopiero po miesiącach i latach wychodzi na to że decyzja, która wydawała się błędna z perspektywy czasu była tą najlepszą... :-)

Każdy ma swoją rzeczywistość, swoje doświadczenia = okulary przez które patrzy na świat, wiec ja tam się zgadzam z tym że należy w pierwszej kolejności słuchać samego siebie (oczywiście zależy w jakich sprawach - to zdanie z dedykacją dla czepliwego kolegi od lisów :P), ja tam się nie boję kopniaków od życia mimo, że nie są one przyjemne.
"Umrę Ci kiedyś. Oczy mi zamkniesz. I wtedy - swoje smutne zdziwione, bardzo otworzysz." - Julian Tuwim.

Awatar użytkownika
Horticulturist
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Horticulturist » 11.02.2016 21:08:12

Generalnie nie przepadam za wierszami klasyków, a Henley jeśli chodzi o poezję jest mało hipsterski (dobra, do bólu znany i zwałkowany, wuj), ale po prostu go lubię. Poniższy wiersz może także odsłonić tajemnicę mojego ateistycznego politeizmu : >

"Z nocy co wokół mnie zapada
Czarnej jak samo piekła łono
Bogu, czy bogom dzięki składam
Za duszę swą niezwyciężoną

W tego, co cierpię tu, okowach
Ani się krzywię, a pod chłostą
Trafu krwią spływa moja głowa
Lecz ją niezmiennie trzymam prosto

Poza padołem tym goryczy
Tylko się Strach przed cieniem czai
Grozie lat, choć się z nią liczę
Przystępu w serca głąb nie daję

Nieważne, jak jest wąska brama
I spis kar jak się ciągnie zwojem
Bo swego losu jestem panem
I kapitanem duszy swojej"

Wiersz, jak każdy można interpretować na różne sposoby. Osobiście uważam, że pomimo dość makabrycznego brzmienia ma raczej łagodną wymowę i skupia się nie tyle na zbrodni, ile nonkonformizmie, determinacji oraz sile woli. Wskazuje na to kontekst, Henley spisał go jako młodzik, kiedy amputowano mu nogę. Dodaje specyficznej otuchy, zmieszanej z zapałem, podobnie jak Litania Przeciwko Strachowi, z Diuny.

No i na koniec dodaję cytat z Kiplinga. Ciastko dla tego, kto odgadnie w jakim filmie był umieszczony, a jak nie, to nie będzie ciastków : x

"Down to Gehenna or up to the Throne,
He travels the fastest who travels alone."
They say there's not much difference between a good man and a long drag from a cigarette,
Sometimes you feel it, sometimes you don't,
Sometimes you need it, sometimes you don't,
But no one likes a ghost.

Awatar użytkownika
Incertus
gejowy
gejowy

Postautor: Incertus » 11.02.2016 23:01:48

A co to takiego, ten ateistyczny politeizm???
Il corpo faccia quello che vuole. Io non sono il corpo. Io sono la mente.

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 11.02.2016 23:04:30

Taka postawa petroniuszowska. :wink:

"Lubię nawet naszych bogów… jako figury retoryczne"
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
Incertus
gejowy
gejowy

Postautor: Incertus » 11.02.2016 23:09:27

Teraz załapałem :) zmyliła mnie ta dusza występująca w wierszu :P

Awatar użytkownika
Stawrogin
jutrzenka
jutrzenka

Zbigniew Sajnóg 88`

Postautor: Stawrogin » 13.02.2016 22:33:28

mam flupy - usłyszałem
od dziewczyny
i myślę: co?
co? Pytam
no leci mi z pizdy
malkontent i socjopatyczny cynik
Oczywiście, nie upieram się, że jako feministka jestem ideałem. Pewnie cechuje mnie zbyt duży dystans, by wykazać się autentycznością...

ಠ_ಠ

Awatar użytkownika
OpusDei
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: OpusDei » 13.02.2016 23:25:26

A fuj, bruLion.

Awatar użytkownika
Jacusiek
starszy forumowy
starszy forumowy
Kontakt:

Postautor: Jacusiek » 15.02.2016 01:27:36

"Jeśli chce się mieć przyjaciela, trzeba też chcieć prowadzić o niego wojnę; aby zaś prowadzić wojnę, trzeba umieć być wrogiem."
Fryderyk Nietzsche

Co o tym sądzicie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Incertus
gejowy
gejowy

Postautor: Incertus » 15.02.2016 13:14:44

To teraz ja wrzucę parę cytatów, które bardzo mocno na mnie wpłynęły. Temat od początku bardzo mocno mi się spodobał. Co prawda miałem duży dylemat, bo cytatów dających do myślenia jest mnóstwo, mądrych ludzi było przecież w historii wielu 8)

Prawdziwej wartości człowieka nie określa posiadanie, domniemane czy też prawdziwe, Prawdy, lecz raczej trud, by do tej Prawdy dotrzeć. Nie posiadanie Prawdy, lecz dążenie do Prawdy, dzięki czemu człowiek powiększa własny potencjał i zbliża się ku nieustannie rosnącej doskonałości. Posiadanie czyni nas biernymi, rozleniwionymi i pełnymi pychy.
Gotthold Lessing

powiązana z tym cytatem jest myśl zmarłego w styczniu tego roku pioniera sztucznej inteligencji Marvina Minsky'ego:
You don’t really understand something if you only understand it one way. (wybaczcie, że w oryginale, ale nie chciałem psuć tego zdania własnym tłumaczeniem)

Natomiast poniższy cytat pomógł mi bardzo w ostatecznej samoakceptacji, ale tez zrozumienia punktu widzenia innych ludzi:

Nasz mózg buduje modele świata i nieustannie je modyfikuje na podstawie sygnałów docierających do zmysłów. Tym zatem, co faktycznie spostrzegamy, są modele świata stworzone przez nasz mózg. Nie są one światem, ale dla nas praktycznie są tym samym co świat. Można by powiedzieć, że nasze spostrzeżenia to fantazje, które pokrywają się z rzeczywistością.
Chris Frith (z jednej z najbardziej niezwykłych książek jakie przeczytałem "Od mózgu do umysłu")

I na koniec by dodać odwagi sobie i innym poszukującym swego miejsca w świecie :P
Tylko ci, którzy podejmą ryzyko pójścia za daleko, przekonają się, jak daleko można dotrzeć.
Thomas S. Eliot

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 15.02.2016 22:11:11

W końcu temat dla mnie. Jestem fanem cytatów Coelho. Ten człowiek to geniusz. Jego mądrość życiowa i niesamowita umiejętność przekazywania skomplikowanych acz głębokich prawd w prostych słowach nie raz pokierowała moim życiem!!

O, pierwszy z brzegu, porażający:

Miłość może nas pogrążyć w og­niu piekieł al­bo zab­rać do bram ra­ju, ale zaw­sze gdzieś nas prowadzi

Awatar użytkownika
Jacusiek
starszy forumowy
starszy forumowy
Kontakt:

Postautor: Jacusiek » 16.02.2016 14:36:08

mare pisze:
Miłość może nas pogrążyć w og­niu piekieł al­bo zab­rać do bram ra­ju, ale zaw­sze gdzieś nas prowadzi

Nas, czyli mnie, czy nas, czyli mnie i osobę, którą kocham? :P
W sumie można to dwojako interpretować.

To taki jeszcze ode mnie:
Cytat: "Własne cierpienia uczą, że nikomu nie należy robić żadnej przykrości."
Obrazek

Awatar użytkownika
iwanttobelieve89
gejątko
gejątko

Postautor: iwanttobelieve89 » 16.02.2016 20:43:54

Cieszy mnie to, że niektórym temat przypadł do gustu. Pojawiło się wiele ciekawych cytatów dających do myślenia :)

Cytat odnośnie miłości który cytuje Jacusiek zdecydowanie jest odnośnie każdego z nas :P cytaty, wiersze i inne tego typu rzeczy mają to do siebie, że jest dowolność interpretacji, podobnie jak obrazy, sztuka :)
coś w stylu co autor MÓGŁ mieć na myśli
każdy patrzy na te rzeczy ze swojej perspektywy, przez pryzmat swoich doświadczeń życiowych.

Cytat Gottholda Lessinga jest niezwykle ciekawy - mówi o tym że posiadanie prawdy ostatecznej czyni nas leniwymi, a najbardziej wartościowe jest dociekanie do niej, bowiem to otwiera horyzonty. Wspaniały tekst.

Kolejny Marvina Minsykiego też bardzo dobry, osoby które mają coś wspólnego z psychologią i nie tylko też na to zwrócą uwagę z pewnością :-)

Tutaj dodam tylko tekst który ktoś kiedyś do mnie powiedział
"Każdy ma swój koniec świata",

po prostu mój prywatny koniec świata to będzie gdy nie będę mógł chodzić, a dla innego kiedy straci rodzinę, przyjaciół,
to prawda największa na świecie, po prostu ... :-)

każdy z nas ma tak jakby swoją rzeczywistość w której żyje i się porusza, pewien jej obraz i nie koniecznie on jest zgodny z tym jak świat postrzegają inne osoby. To cudowne :-) dzięki temu m.in. jest tyle różnic, poglądów i wiele innych rzeczy na świecie.

Odnośnie tekstu Thomasa S. Eliota, przypomina mi się pewien tekst - którego autorem jestem ja ale młodszy o kilka lat niż obecnie :P

"Głupcy porywają się na rzeczy nierealne, nie wiedząc, że nie są w stanie takich dokonać, dzięki temu pokonują granice, które tak naprawdę nie istnieją..."

Odnośnie cytatu Fryderka Nietzsche akurat się nie zgodzę - bowiem uważam, że o prawdziwego przyjaciela nie trzeba walczyć :-)

Pozdrawiam wszystkim i dzięki za udzielanie się w temacie! :-)

Awatar użytkownika
Horticulturist
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Horticulturist » 16.02.2016 22:32:53

Jedyną myślą nie do zniesienia jest to, że znieść można wszystko. ~ Rimbaud
They say there's not much difference between a good man and a long drag from a cigarette,
Sometimes you feel it, sometimes you don't,
Sometimes you need it, sometimes you don't,
But no one likes a ghost.

Wróć do „2.3. Kultura”