Polecam artykuł

Film, teatr, muzyka, książka, architektura.
Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Re: Polecam artykuł

Postautor: Mazemi » 03.12.2016 00:02:46

Bardzo dobry artykuł, zwłaszcza w morzu internetowych pierdoletów nt. polityki zagranicznej. Bardzo realistycznie opisuje politykę resortową za czasów "by żyło się lepiej".

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 04.01.2017 14:45:06

Bardzo dobry tekst Anne Applebaum nt. wpływania Rosji na rzeczywistość międzynarodową poprzez dezinformację.
klik

Cieszy, że coraz więcej poważnych publicystów zauważa problem, który jest naprawdę poważny.

There are precedents. The printing press, praised by Martin Luther as “God’s highest and extremest act of Grace,” led to the Reformation, the Counter-Reformation — and a century of bloody religious wars. The invention of radio led to Hitler and Stalin, who understood the new medium better than anyone else, as well as to the 20th century’s totalitarian regimes and ideological wars.

Eventually equilibrium was reached, and someday we will reach equilibrium, too. But until then we should be prepared for political turmoil of a kind we thought was long behind us.

:brawo:

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 04.01.2017 17:07:05

Właśnie wczoraj rozmawiałem z tym swoim, który generalnie z racji studiów siedzi w telewizji i w Holandii, o tym że niderlandzki system medialny przechodził transformację w latach 60. - wtedy powstawały regulacje prawne i instytucje odpowiedzialne za zapewnianie pluralizmu i bezpieczeństwa treści przekazywanych w mediach. Wyczytał, że w tym okresie nastąpiły te przemiany i pytał, dlaczego. Doszliśmy do wniosku, że wraz z bogaceniem się Europy po wojnie i rozwojem techniki, właśnie wtedy telewizja zaczęła osiągać taki zasięg i takie znaczenie, że konieczne okazało się uregulowanie zasad jej działania.

I potem w zasadzie, idąc za ciosem, pokusiłem się o konstatację, że może podobne zjawisko obserwujemy teraz. Działania Republiki Czeskiej, "rezolucja Fotygi", ferment w USA włącznie z wydaleniem rosyjskich dyplomatów z powodu ich "elektronicznej" ingerencji w wybory, wreszcie sposób prowadzenia przez Federację Rosyjską wojny informacyjnej sprawiają, że prawdopodobnie właśnie unaoczniają się skutki skali oddziaływania internetu. I konieczne okazuje się powstanie norm regulujących zamieszczane tam treści. I, miejmy nadzieję, regulacje takie powstaną podobnie jak w poprzednich przypadkach.

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 04.01.2017 18:54:21

Działania Republiki Czeskiej? W sprawie wojny informacyjnej? Nie znam tematu, możesz o tych działaniach coś więcej napisać?
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 04.01.2017 19:12:30

Czeska agencja zajmie się walką z rosyjską dezinformacją

Ministerstwo spraw wewnętrznych Czech powoła do działania centrum do walki z terroryzmem i zagrożeniami hybrydowymi 1 stycznia 2017 roku. Głównym zadaniem departamentu będzie analiza zagrożeń oraz informowanie o wydarzeniach, które mogą destabilizować życie polityczne kraju.

Czechy są kolejnym państwem, które otwarcie przyznaje się do tego, że boi się wpływu rosyjskich służb na przebieg demokratycznych wyborów. Kraj nie ogranicza się jednak tylko do publicznych oświadczeń na ten temat. Powołuje specjalny departament odpowiedzialny za przeciwdziałanie rosyjskim posunięciom. Decyzja o powołaniu nowego centrum wewnątrz resortu i korzystającego z jego zasobów zapadła po przeprowadzeniu audytu bezpieczeństwa w zeszłym roku.

(...) Działania hybrydowe, czyli dezinformacyjne lub atakujące miękkie cele w kraju, zostały prawnie zrównane z zagrożeniami politycznego terroryzmu. Oznacza to, że Czesi traktują tak samo ruchy tzw. Państwa Islamskiego jak akcje trolli hybrydowych na usługach Kremla.

(...)

Warto dodać, że centrum będzie również odpowiedzialne za przekazywanie informacji, które ocenione zostaną jako fałszywe, opinii publicznej w celu wyeliminowania nieprawdziwego obrazu rzeczywistości. Wszystkie analizy osób pracujących w agencji będą opierać się na otwartych zasobach. Każdy obywatel będzie mógł sprawdzić, nad czym pracują eksperci. (...) Można tylko domniemywać, że będzie to mechanizm analizujący duże ilości danych, podobny do tych używanych przez "wielką czwórkę" audytową.

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 04.01.2017 19:29:04

Dzięki!
Widzę, że czytasz Defence24. :)

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 04.01.2017 20:13:40

uzytkownik_konta pisze:I potem w zasadzie, idąc za ciosem, pokusiłem się o konstatację, że może podobne zjawisko obserwujemy teraz. Działania Republiki Czeskiej, "rezolucja Fotygi", ferment w USA włącznie z wydaleniem rosyjskich dyplomatów z powodu ich "elektronicznej" ingerencji w wybory, wreszcie sposób prowadzenia przez Federację Rosyjską wojny informacyjnej sprawiają, że prawdopodobnie właśnie unaoczniają się skutki skali oddziaływania internetu. I konieczne okazuje się powstanie norm regulujących zamieszczane tam treści. I, miejmy nadzieję, regulacje takie powstaną podobnie jak w poprzednich przypadkach.

Jestem sceptyczny z powodów ekonomicznych. Bariera wejścia na rynek prasy drukowanej, telewizji czy nawet radia jest jednak bardzo duża. A przy internecie, to co za problem wystartować z blogiem?
Próba regulacji przypominałaby próbę dawania koncesji na darcie ryja wieczorem na osiedlu...

Nie wiem, jedynej szansy upatruję chyba w zwiększeniu średniego poziomu świadomości odbiorców - oczywiście wszystkich to nie uratuje, ale może udałoby się obniżyć ilość ludzi łykających wszystko jak pelikany poniżej masy krytycznej.

Awatar użytkownika
Hawken
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Hawken » 04.01.2017 23:14:14

Tylko pozostaje taki "drobiazg" - co miałoby zwiększyć ten średni poziom świadomości odbiorców? :-(
Kim jesteście - byłem,
Kim jestem - będziecie. :twisted:

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 04.01.2017 23:15:32

No właśnie. Obawiam się, że wielu ludzi już ma tak wyprane mózgi, że potrafi zaklasyfikować jako manipulację sam fakt, że ktoś podaje im najbardziej klasyczne sposoby weryfikowania informacji. Przypomina mi się ten swego czasu słynny Krótki film o prawdzie i fałszu i - nieliczne co prawda - komentarze pod nim, których autorzy twierdzili że jest to czystej wody propaganda.
Kawa pisze:Widzę, że czytasz Defence24. :)

Niezbyt. Pierwszy raz czytałem o tym chyba na TVN24, a teraz tylko szukałem artykułu który by o tym mówił i tego pierwotnego nie mogłem znaleźć :P Portal ten znam, ale jakoś nigdy nie byłem wielkim fanem. Może po prostu mam uraz od czasu kiedy kuzynka się uparła, żeby mi udowodnić jakim złem są uchodźcy, więc zarzucała mnie linkami do Defence24 i polecała mi poczytać :P

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 04.01.2017 23:58:26

Ja na Defence24 śledzę przede wszystkim wojnę Kurdów z ISIS.

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 05.01.2017 22:18:44

Hawken pisze:Tylko pozostaje taki "drobiazg" - co miałoby zwiększyć ten średni poziom świadomości odbiorców? :-(

To Twoja działka ;)

Awatar użytkownika
Hawken
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Hawken » 05.01.2017 22:49:23

Znalazł się cwaniak! Z próżnego i Salamon nie naleje, jak mawiał towarzysz Wiesław. Obrazek :P
Kim jesteście - byłem,

Kim jestem - będziecie. :twisted:

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 06.01.2017 00:18:17

uzytkownik_konta pisze: prawdopodobnie właśnie unaoczniają się skutki skali oddziaływania internetu. I konieczne okazuje się powstanie norm regulujących zamieszczane tam treści. I, miejmy nadzieję, regulacje takie powstaną podobnie jak w poprzednich przypadkach.

jedyną drogą ich wprowadzenia byłaby likwidacja internetu jaki znamy - co jest administracyjnie możliwe

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 06.01.2017 00:43:54

Niekoniecznie. Mam wrażenie, że patrzycie na to bardziej z punktu widzenia cenzury prewencyjnej albo jakiegoś systemu koncesjonowania, niż odpowiedzialności za własne słowa. Tymczasem moim zdaniem problem polega na tym, że teraz można bezkarnie gadać bzdury i szkalować nawet wielkie grupy ludzi pod warunkiem, że nie obraża nikogo, kto może za to pozwać. Powiedzmy, że mam popularny profil na facebooku - np. taki na miliony polubień - i napiszę tam, że opozycja strzelała do dzieci w Częstochowie. Kto mi udowodni, że to kłamstwo? Kto mnie zmusi do sprostowania? Kto zażąda odszkodowania?

donald

Postautor: donald » 06.01.2017 00:48:59

Egzekwowanie norm prawnych ograniczających swobodę wypowiedzi jest w przypadku sieci o charakterze globalnym utrudnione. Mówiąc szczerze to zupełnie nie wiem jak ten problem rozwiązać. Właściwie w przypadku każdego pomysłu daje się wskazać pewne istotne wady.

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 06.01.2017 01:06:09

uzytkownik_konta pisze: opozycja strzelała do dzieci w Częstochowie. Kto mi udowodni, że to kłamstwo? Kto mnie zmusi do sprostowania? Kto zażąda odszkodowania?

ale idąc takim tokiem, nie widzę różnicy czy napiszesz to na blogu, na fejsie, czy w wydasz drukiem...

problem jaki wyniknął w ostatnich miesiącach polega na tym, że internet, a w szczególności facebook oraz google stają się narzędziami do manipulowania stanami emocjonalnymi i przekonaniami dużych grup ludzi, i że to pozwoliło (być może) kilkudziesięcioosobowemu zespołowi ludzi ( raczej zupełnie nietrafnie nazywanych "hakerami") opłacanych przez rosyjski rząd (a także niczego nieświadomych reklamodawców) wpływać na wynik wyborczy w takim kraju jak USA. I może być także wykorzystane w innym kraju do innych celów. To wywołuje niepokój władz wielu krajów oraz James Clappera, szefa wywiadu USA

Awatar użytkownika
Stawrogin
jutrzenka
jutrzenka

Postautor: Stawrogin » 31.01.2017 19:40:37

O tym dlaczego biedny żyje drożej, tekst w Tygodniku Powszechnym, trzeba się zalogować i można czytać jak prawdziwy bogacz - gratis :) https://www.tygodnikpowszechny.pl/ile-k ... eda-146510
malkontent i socjopatyczny cynik
Oczywiście, nie upieram się, że jako feministka jestem ideałem. Pewnie cechuje mnie zbyt duży dystans, by wykazać się autentycznością...

ಠ_ಠ

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 20.03.2017 13:50:29

Przepraszam za źródło, bardzo przepraszam, ale sądzę, że sam tekst może zainteresować wielu fanów Tolkiena

Okazało się bowiem dzięki ustaleniom Ryszarda Derdzińskiego, że rodzina autora "Hobbita" i "Władcy Pierścieni" przybyła do Londynu z Gdańska a nie z Saksonii jak dotąd sądzono.

Co ciekawe, pan Derdziński mieszka w Sosnowcu, jest pilotem wycieczek, zna ze sto języków obcych i jest tolkienologiem. Choć wrogi ideowo :P jest dość ciekawą postacią - prowadzi fascynujące blogi i strony o swojej pasji.
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/726325,hobbit-w-kinach-28-grudnia-a-w-sosnowcu-mieszka-znawca-jezykow-srodziemia,id,t.html
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 20.03.2017 14:32:15

Życiowy cel. Też bym chciał być ekspertem od czegoś, co nie jest nikomu potrzebne, ale budzi podziw :lol:

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 26.03.2017 13:08:25

http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,21544556,wszystkie-zakrety-pawla-kukiza.html#BoxGWImg

Niby nic nowego, ale ciekawie przeczytać takie podsumowanie...

Wróć do „2.3. Kultura”