Polecam artykuł

Film, teatr, muzyka, książka, architektura.
Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Re: Polecam artykuł

Postautor: mare » 17.09.2016 19:39:45

http://wiadomosci.onet.pl/prasa/wyspy-nienawisci/1p6688

Wyspy nienawiści
Śmierć Polaka i przestępstwa na tle etnicznym pokazują, że Brexit to coś więcej niż decyzja o ekonomicznej przyszłości Wielkiej Brytanii.

Pierwsze ulotki z hasłami obrażającymi Polaków i żądaniami, by opuszczali Wielką Brytanię, były rozrzucane pod domami imigrantów w hrabstwie Cambridge kilka dni po zwycięskim dla obozu Brexitu referendum z 23 czerwca. Większość komentatorów politycznych uspokajała wówczas, że to pojedyncze wybryki. Podobne hasła stawały się jednak z każdym dniem coraz powszechniejsze przede wszystkim w mediach społecznościowych, gdzie powstawały grupy zrzeszające użytkowników pod hasłami: "Czas wyrzucić imigrantów z Europy Wschodniej" i "Odzyskajmy nasz kraj dla siebie".

Przez polskie media prawicowe przelała się fala krytyki wobec brytyjskiego aparatu państwowego, sugerująca, że Londyn nie radzi sobie ze skutkami Brexitu we własnym społeczeństwie. To diagnoza może i trafna, ale cokolwiek groteskowa w ustach komentatorów otwarcie domagających się "Polski dla Polaków".

donald

Postautor: donald » 18.09.2016 11:09:39

http://forsal.pl/artykuly/976583,soros- ... torem.html
Mam nadzieję, że kojarzycie co to Ordo Iuris.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 18.09.2016 11:53:30

NGO to potężna siła. Czy to znak, że trzeba uciekać z tego kraju?

Awatar użytkownika
żmij
puer aeternus
puer aeternus
Kontakt:

Postautor: żmij » 18.09.2016 13:45:55

To jeszcze tekst Ewy Siedleckiej o Ordo Iuris.
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226, ... dacji.html

Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
gejlord
gejlord

Postautor: uzytkownik_konta » 18.09.2016 13:47:33

Mazemi pisze:NGO to potężna siła. Czy to znak, że trzeba uciekać z tego kraju?

Wręcz przeciwnie! Ostatecznie ten pan jest ponoć potężnym miliarderem, więc dobrze go mieć po swojej stronie :lol:

Awatar użytkownika
żmij
puer aeternus
puer aeternus
Kontakt:

Postautor: żmij » 18.09.2016 16:39:03

Mazemiemu, jak mniemam, chodziło raczej o fragment artykułu, w którym jest napisane, że teraz kasa będzie płynąć do organizacji z drugiej strony barykady.
Zgodnie z zapowiedziami od 2004 r. Open Society Foundations zaczęła mocno obcinać nakłady na polskiego operatora. I tak w tym roku do Batorego z tego źródła trafiło już tylko 960 tys. dol. (ale pamiętajmy, nie bezpośrednio do samej fundacji, tylko za jej pośrednictwem do innych organizacji). Tylko, bo dla porównania w ramach pełnienia funkcji operatora dla tzw. funduszy norweskich (czyli Funduszu EOG pochodzącego od rządów Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, które nie będąc w Unii, w zamian za korzystanie z pewnych przywilejów wspólnego rynku zobowiązały się wspierać wyrównywanie poziomów w starej i nowej Unii) Batory obsługuje wydatkowanie ok. 130 mln zł rozłożone na trzy lata.

Dlaczego właśnie ta fundacja? – Zostaliśmy wybrani w konkursie na operatora ogłoszonym przez ówczesne Ministerstwo Rozwoju Regionalnego będące krajowym partnerem EOG. Ale ten program jest na finiszu, niemal 600 sfinansowanych w nim projektów już się zakończyło, teraz trwa ich rozliczanie i ewaluacja. Teraz czekamy na decyzję w sprawie kolejnej perspektywy EOG. Tym razem do rozdysponowania będzie jeszcze większa kwota, bo 150 mln zł – tłumaczy dyrektorka Batorego. Lada moment rząd będzie decydował, które instytucje będą miały do rozdysponowania blisko 500 mln zł. – Do niedawna wszyscy spodziewali się, że te pieniądze na pewno znowu dostanie Batory. Ale przyszła dobra zmiana, zmieniły się nastroje i nie jest to już wcale takie pewne – mówi Tomasz. – Zobacz, jak rosną w siłę prawicowe organizacje, takie jak Ordo Iuris, Klub Jagielloński czy nawet takie w miarę nowe twory jak Fundacja Rzecznik Praw Rodziców, czyli Elbanowscy, którzy przecież dopiero co zdobyli kontrakt z MEN. Czeka nas nowe rozdanie na rynku NGO.

A swoją drogą komentarze pod tekstem doskonale obrazują paranoję na temat Sorosa. :D

donald

Postautor: donald » 18.09.2016 17:15:19

Tak, właśnie o ten fragment mi chodziło. Z Mazemi się zgadzam. Trzeba uciekać lub przynajmniej być na to gotowym. Nigdy nie wiadomo, kiedy podjudzany przez prawaków tłum ochlokratów zacznie tłumaczyć nam, że w gruncie rzeczy nasze egzystowanie tutaj jest jałowe i lepiej będzie gdy przestaniemy zużywać zasoby pokarmu, wody i powietrza.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 23.09.2016 20:25:21

Ciekawy artykuł nt. przestępczości internetowej: https://niebezpiecznik.pl/post/tak-wpad ... nagrodami/

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 24.09.2016 12:52:34

Co dla części forumowiczów zdaje się nie do pojęcia, dla innych ludzi jest zupełnie logiczne:

Kilka wyjątków:

Dyskusje o polityce coraz częściej przeradzają się w kłótnie. Ostro bywa nie tylko w Sejmie, ale i w polskich domach.

Politycy (...) wiedzą, że przekaz podszyty lękiem czy agresją będzie oddziaływał na bardzo proste instynkty, czyli w języku psychologa - na starą korę mózgową. Osoby, które interesują się polityką, analizują je dodatkowo tzw. nową korą, odpowiadającą za głębszą refleksję. Natomiast reakcją osób z pierwszej grupy będzie lęk i wynikające z niego postawy zamknięte, nawet nienawistne, agresywne.

Dobrze to widać w internetowym trollingu. Czytam komentarze pod tekstami politycznymi i dziwię się, ile w ludziach potrafi siedzieć złości, nawet nienawiści. Ale jako psycholog widzę, że to latami tkwiące w ludziach pokłady złości, przenoszone na coś symbolicznego.

Najczęściej jest tak, że hamujemy agresję w pracy, jesteśmy uprzejmi w autobusie. A potem w domu tym samym językiem, którym hejtujemy w internecie, mówimy do żony albo dzieci. Sądzę więc, że ci hejterzy, których znamy z internetu, mogą mieć skłonności do agresji również w życiu prywatnym, w czterech ścianach swojego domu, dlatego na co dzień tej agresji nie widzimy.

Komentarze (...) są często niemerytoryczne, po prostu pełne złości i bólu wewnętrznego, pretensji do świata, do innych. Mówią więcej o kondycji psychicznej swoich autorów niż o czymkolwiek innym. Nie mówię, że autor musi być od razu zaburzony. Może być sfrustrowany, nieszczęśliwy, może mieć w sobie mnóstwo emocji i nie móc ich wyrazić po prostu - bo wie, że jeśli to zrobi, to spotka się z odrzuceniem i krytyką, jak w dzieciństwie.

Osoby, które mają tendencje lękowe i depresyjne, patrzą na świat zero-jedynkowo i wydaje im się, że np. jakaś decyzja polityczna prowadzi do odebrania im wszystkich praw, zniszczenia im życia. Takim osobom odradza się angażowania w politykę czy sprawy społeczne.

Do niedawna w zaciszu gabinetu mogłam jeszcze liczyć choćby na kulturę języka. A teraz zeszła na plan dalszy i ustąpiła hasłom ksenofobicznym, rasistowskim, mizoginicznym. Osoby, z którymi się spotykam, mówią "pedały" o gejach, "brudasy" o uchodźcach.

Ktoś zyskuje nagle duży dostęp do swojej złości i może ją wyrazić. Ale jeszcze nie ma śmiałości wypowiedzieć gniewu na przykład w stronę ojca czy matki, więc wyraża go początkowo w stronę sprzedawcy pochodzenia wietnamskiego - moja już w tym rola, by nakierować go na faktyczny obiekt. Bo Wietnamczyk to obiekt zastępczy dla naszej prawdziwej, głęboko ukrytej złości, tak samo jak gej, muzułmanin czy prawicowiec. Prawda często ulokowana jest bliżej, jest złością na kogoś z rodziny, na siebie samego.

Pracowałam kiedyś z bardzo doświadczonym terapeutą, który był przy okazji nacjonalistą. Pewnego razu nie wytrzymałam i zapytałam, czy jest świadomy, że jego radykalne poglądy mogą się kłócić z naszym zawodem. Zapewnił mnie, że oddziela jedno od drugiego.

Gdy pytają mnie, co sądzę na jakiś temat, nie odpowiadam na pytanie, i to nie tylko dlatego, że wyrażanie poglądów politycznych podczas spotkań nie mieści się w etosie psychoterapeuty - również dlatego, że prywatnie mam dość neutralny światopogląd. A więc nie odpowiadam, i wtedy czasem się denerwują. Chyba że kobieta mówi o swoim zięciu "brudas" - wtedy jasno stawiam granicę.

W grudniu ubiegłego roku psychologowie wystosowali do rządzących list, w którym zaapelowali o zaprzestanie dzielenia Polaków na gorszych i lepszych. Polska polityka psuje nam relacje społeczne?

- Tak. Zaczęliśmy postrzegać społeczeństwo w kategoriach "my" i "oni". "My" wiemy lepiej, jak trzeba żyć, "oni" chcą wszystko zepsuć i doprowadzić nas do ruiny. Po każdej stronie obserwujemy ogromną zaciętość.

Całość tutaj:
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,1521 ... yka-i.html

Awatar użytkownika
nigri
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: nigri » 24.09.2016 13:33:27

Artykuł jest błędny z założenia. Podział na "My" i "Oni" jest realny. Każda ze stron boi się drugiej i chce, żeby zniknęła. Udawanie, że jak się przestaniemy tym zajmować to problemy znikną, jest bardzo niebezpieczne. Nasi "Oni" są u władzy i mają realny wpływ na nasze życie. Więc wbrew pozorom nasze prawdziwe problemy również dotyczą tego co się dzieje w sejmie. Próba zachowania obiektywizmu nie zawsze daje się pogodzić z próbą zachowania bezstronności a próba zachowania bezstronności z mądrością.

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 24.09.2016 16:03:40

Nie, nie jest błędny, bo założenie jest inne.

Nie chodzi o zachowanie neutralności światopoglądowej w każdej sprawie, tylko o używanie neutralnego języka do rozmawiania o tych naturalnych różnicach. Niestety, wiele osób w Polsce już jest tak przesiąkniętych złością, że nie są w stanie nawet zrozumieć przekazu tego tekstu na poziomie zupełnie abstrakcyjnym i teoretycznym. Nie mówię już o zastosowaniu się do rad cytowanej psycholog, bo żyjący teraz Polacy to pokolenia w dużej mierze stracone (dlatego żadnych związków nie będzie, nie mówiąc o małżeństwach czy adopcji).

Awatar użytkownika
nigri
młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Postautor: nigri » 24.09.2016 22:36:52

Ja bym jednak proponował przyjrzeć się tekstowi głębiej niż na poziomie, jaki pani psycholog chce przekazać. A przyjrzawszy się głębiej co widzimy? Nie angażuj się, nie rozmawiaj o polityce, nie zajmuj się nią przy stole rodzinnym, ogranicz czas, który jej poświęcasz. Nie ma podpowiedzi - zaproponuj rodzinie inny język, porozmawiaj o tym jak rozmawiać, spróbuj ustalić jakieś ramy i zasady, itd. itp. Nie ma ani słowa o tym, że zajmowanie się polityką może mieć pozytywny, konstruktywny charakter. Że to co się dzieje w polityce jest ważne i ma wpływ na nasze życie. Nie. Nie angażuj się.

Innymi słowy, czekaj aż fanatycy, którzy nie czytają psychologów, uporządkują Ci życie wg swojego widzimisię.

Jest parę ciekawych spostrzeżeń, np. o braku wspólnego celu (bo niekoniecznie wroga), ale warto na ten tekst spojrzeć jednak krytycznie a nie bałwochwalczo.

donald

Postautor: donald » 25.09.2016 00:10:18

I jak się nie zgadzać z Nigri?

Poza tym to jak można mieć "dość neutralny światopogląd"?

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 25.09.2016 13:39:31

nie znałem tego tekstu Sierakowskiego... nigdy nie uważałem, że z Sierakowskiego wyrośnie drugi Bauman. był to dla mnie taki sympatyczny, młody publicysta, mający to szczęście, że płacą mu za czytanie książek. Ale poniższy artykuł mnie zaskoczył, bo wygląda na kazanie napisane dla polskiego biskupa, ale przypadkiem zamiast do zleceniodawcy wysłał je do redakcji KP :-)

Każdy dzień przynosi jakiś wstrząs. Gorączka podnosi się w kolejnych społeczeństwach, zamach goni zamach, ogłaszane są stany wyjątkowe, obieg gospodarczy dławi deflacja, rozprzestrzenia się wirus populizmu. Jeśli słowo kryzys pochodzi z medycyny, to Zachód doprowadzi się do stanu śmierci klinicznej. A wszystko tylko przez to, że zapragnęliśmy coraz więcej i więcej wolności.

http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/swiat/20160812/sierakowski-wojna-zachodu-z-zachodem

dla równowagi tekst K. Pacewicza z respubliki:
Kiedy Sierakowski pisze, że „Zachód upada właśnie od budowy nierealnego socjalizmu”, to zupełnie mija się z rzeczywistością. Owszem, polityka Zachodu jest obecnie zagrożona przez wszechobecność ksenofobicznego populizmu, który jednak jest skutkiem nie tyle kryzysu „nierealnego socjalizmu”, lecz kryzysu nierealnego turbokapitalizmu spod szyldu Lehman Brothers.

http://publica.pl/teksty/pacewicz-sierakowski-dal-sie-uwiesc-prawicy-57988.html

donald

Postautor: donald » 25.09.2016 13:45:34

Phi wielu lewicowców dało się uwieść 500+. Takie uwiedzenia to nic szczególnego.

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 31.10.2016 22:16:56

http://www.dwutygodnik.com/artykul/6822-artysta-faun-gej.html

na marginesie przybliżania działalności artystycznej Krzysztofa Junga i poświęconej mu wystawy, Karol Sienkiewicz stawia śmiałe tezy i postulaty

[...]mogłoby się na przykład okazać, że pedalstwo skalałoby lukrowany obraz Maisons-Laffitte, naszej narodowej świętości, od niedawna z delegaturą w nowo otwartym Pawilonie Czapskiego w Krakowie. Tymczasem większość starszych panów nie zauważyła, że zmowa milczenia dobiegła już końca.
To milczenie mnie osobiście dotyka i mam je starszym gejom za złe. Chciałbym ich historie poznać i by poznali je inni. Bo taka naga prawda to najlepsze narzędzie w politycznym sporze.

do dzisiaj HIV/AIDS to większe tabu niż dokonanie aborcji i na hifowe coming outy jeszcze czekamy

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 31.10.2016 23:23:13

Nie wiem, być może czegoś nie rozumiem, ale, w jaki sposób czyjeś życie, prawda o nim, może być narzędziem w politycznym sporze? Jak to ma wyglądać? Przecież - to tylko artystyczna fanaberia, spuentują. :wink:
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

usuniety_nr02

Postautor: usuniety_nr02 » 31.10.2016 23:27:15

bolevitch, bardzo Ci dziękuję za tę rekomendację.
:ok:

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 02.12.2016 19:47:12

jeszcze o zwycięstwie Trumpa i "alt-prawicy"

http://www.dwutygodnik.com/artykul/6870-najnowsi-barbarzyncy.html

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 02.12.2016 21:30:47

Bardzo ciekawy wywiad

http://m.krytykapolityczna.pl/artykuly/swiat/20161129/najwieksza-tajemnica-polskiej-polityki-wschodniej-jest-jej-brak

na zachętę:

Najpierw anegdotycznie: miesiąc po katastrofie p.o. prezydenta Bronisław Komorowski był w Moskwie. 36 godzin przedtem, zanim znalazł się na Białorusi, a konkretnie w Witebsku, skąd miał lecieć z powrotem do Polski, zadzwonił do mnie wiceminister spraw zagranicznych Białorusi. Z pytaniem, czy ja coś wiem, że Polski prezydent będzie na terytorium Białorusi, bo dowiedział się czegoś takiego od Rosjan. Po prostu kancelaria prezydenta zapomniała, że Witebsk jest w innym kraju niż Rosja, w związku z czym zapomniała poinformować polską ambasadę... To może tyle na temat wniosków z katastrofy.

Wróć do „2.3. Kultura”