Właśnie byłem w kinie

Film, teatr, muzyka, książka, architektura.
Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy
Lokalizacja: Tam, gdzie dwóch facetów może trzymać się za ręce na ulicy

Re: Właśnie byłem w kinie

Postautor: achim » 28.06.2018 01:48:52

„Kochając Pabla, nienawidząc Escobara „
To jest solidnie zrealizowane, z dużym rozmachem inscenizacyjnym kino na podstawie wspomnień kolumbijskiej dziennikarki, Virginii Vallejo, kochanki największego bossa narkotykowego wszech czasów, Pablo Escobara. Film to także opowieść o Kolumbii, kraju przeżartym korupcją, gdzie byle szumowina może rozdawać karty i pociągać za sznurki.
Ale przede wszystkim to portrety bohaterów i trzeba przyznać, że małżonkowie Cruz- Bardem nie starają się „ wybronić „ swoich postaci, tylko pokazują ich w całej prostocie, ale i złożoności . Escobar Bardema to szumowina, Arturo Ui czy Nikodem Dyzma, prostak i prymityw, jest bezwzględny , okrutny , ale potrafi być czuły i delikatny wobec córki, choć miewa niewiele starsze kochanki . Bardem potrafi fizycznie oszpecić się do roli i tutaj prezentuje tłuste, obwisłe cielsko .
Vallejo w interpretacji Cruz to natomiast trzpiotka – idiotka, która poleciała na kasę , dała kupić się i złapać w pułapkę utrzymanki. Cruz nie pokazuje intelektualizmu dziennikarki, owszem Virginia jest zalotna, elokwentna, ale nie potrafi przewidzieć swojej przegranej.
Oboje bohaterowie są bowiem skazani na porażkę, lecz tę gorycz pozna jedynie Vallejo, która dzięki związkowi z Escobarem dojrzewa.
Film rozgrywa się w latach 80- tych i ta koszmarna estetyka też jest na ekranie widoczna
Es gibt nur ein Leben und ich lebe es
Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 30.06.2018 00:15:38

„ Lato 1993 „
Debiutancki film Carli Simon kryje w sobie drugie dno . Z pozoru to opowieść o osieroconej dziewczynce, którą przygarnia nowa rodzina :wujek z ciocią i córeczką. Ale im bardziej poznajemy historię małej Fridy, tym bardziej „ Lato 1993 „ staje się przede wszystkim opowieścią o traumie. Nie przepadam za dziećmi w życiu i na ekranie , ale Laia Artigas w roli Fridy jest fascynująca : nieznośna i czuła, pragnąca miłości i odtrącająca najbliższych . Frida nie schodzi praktycznie z ekranu i nie sposób od niej oderwać oczu. Dzieciństwo nie jest tu sielskie, ani anielskie , tym bardziej ,że Frida nie do końca rozumie, co się w jej życiu stało.

Romy Schneider

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 01.07.2018 02:36:26

Tak, "Lato 1993" to ciekawy film, interesujące jest też piętno, które towarzyszy dziecku i chyba dopiero pod koniec filmu pojawia się taka iskierka, że Frida być może w końcu znalazła rodzinę.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
jordi
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: jordi » 01.07.2018 15:41:42

Właśnie wróciłem z filmu "Jestem taka piękna". Lekka przyjemna komedia

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 04.07.2018 22:23:05

Oglądałam "Ja, Godard". Tło stanowią wydarzenia paryskiego maja '68. Uwielbiam takie filmy, cudownie ironiczne.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
bolevitch
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: bolevitch » 08.07.2018 19:03:06

Zimna wojna
znów jasna jak w przypadku "Idy" teza:"świat w złu leży" i nie ma dla ludzi ratunku poza chrześcijaństwem. ten romans to chyba także obraz (tak akcentowana w filmie "metafora") relacji Polska-Zachód, czy może polskiej duszy rozdartej między wschodem a zachodem

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 11.07.2018 00:46:45

„ Isabelle i mężczyźni „
Błędem jest reklamowanie tego filmu jako komedii romantycznej na lato, bo jest to kino bardzo feministyczne z bardzo jasnym i czytelnym przekazem. Film opiera się na kreacji Juliette Binoche, która jest magnetyczna i praktycznie nie schodzi z ekranu. Jej bohaterka fascynuje i irytuje jednocześnie , z jednej strony dojrzała kobieta i artystka, z drugiej szuka miłości za wszelką cenę, niemalże na siłę, kandydaci do jej serca są, oględnie mówiąc, dość rożni i raczej niewiele warci, ale i ona w swoim poszukiwaniu uczucia bywa irytująca .
Film pokazuje życie uczuciowe / i seksualne/ osób dojrzałych, ma taki francuski klimat i jest dość przegadany . Mojemu Towarzyszowi kinowemu film się nie podobał, ale ja lubię tzw. „kino kobiece” i uwielbiam Binoche.

Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 12.07.2018 00:51:42

„ Whitney „
Whitney Houston miała wszystko : talent, urodę, sukcesy, ale miała też, o czym mówi sama w filmie, demony, które doprowadziły ją do upadku. Ten świetny dokument ukazuje biografię amerykańskiej piosenkarki rzetelnie i chronologicznie od solistki chóralnej i fotomodelki po uzależnioną od narkotyków megagwiazdę. W filmie wypowiadają się najbliżsi zmarłej wokalistki : mama, bracia, były mąż, ale film stawia pytania sugerując jedynie odpowiedzi. Bobby Brown nie chce mówić o narkotykowym nałogu żony, sprawę ewentualnego molestowania seksualnego w dzieciństwie czy biseksualizmu Whitney jedynie naszkicowano.
Ale film ma też fantastyczną ścieżkę dźwiękową i pokazuje karierę amerykańskiej gwiazdy także na tle politycznym, obyczajowym i etnicznym.

Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 13.07.2018 23:04:00

„ Ostatnie prosecco hrabiego Ancilotto”
To jest idealny film na lato; piękne pejzaże włoskie, sympatyczny główny bohater/ misiowaty komisarz , grany przez Giuseppe Battistona, pamiętnego z roli geja w „ Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”/, intryga kryminalna, przesłanie ekologiczne.
Mimo kilku trupów film ma akcenty komediowe i taki włoski wdzięk, lekkość, szyk.

Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 30.07.2018 13:05:33

„ Obietnica poranka „
Ekranizacja autobiograficznej prozy francuskiego pisarza i dyplomaty Romaina Gary ego to wzruszająca opowieść o toksycznej, ale zarazem pięknej i budującej relacji matki/ rewelacyjna Charlotte Gainsbourg/ i syna / charyzmatyczny Pierre Niney/. Ona niespełniona aktorka, modystka, według dzisiejszych kryteriów kobieta biznesu walczy wszelkimi środkami o lepszą przyszłość dla swojego jedynaka . On czerpie z miłości matki siłę, ale jej oczekiwania wobec jego przyszłości są ogromne i Roman nie chce ich zawieść .
W tle jest historia Europy XX. wieku : antysemityzm w armii, II. Wojna Światowa.
Mimo że film ma epicki rozmach, miłość matki i syna pozostaje cały czas na pierwszym planie. Nawet podczas wojennych perypetii Romana, jego pamięć o matce jest żywa.
Świetny film, wybitna rola Gainsbourg, która dla potrzeb roli nauczyła się mówić po polsku.

Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 02.08.2018 01:30:36

„ McQueen”
Biograficzny dokument o zmarłym przed blisko dziesięcioma laty projektancie mody jest bardzo rzetelnie zrobiony . Wypowiadają się w nim bowiem rodzina, przyjaciele, partnerzy , nauczyciele czy współpracownicy artysty, ale autorzy dopuszczają też do głosu modę i przyznać trzeba, że sceny z pokazów mody są wręcz fascynujące. Przypominają bowiem ,że moda może być sztuką, a pokaz mody barwnym i porywającym widowiskiem.
Na pierwszym planie stoi jednak Alexander McQueen . W reklamie filmu opisany jako wizjoner, buntownik i geniusz, ale tych twarzy film pokazuje znacznie więcej . Jest kochającym synem, gejem, niepozornym chłopcem, który dzięki talentowi robi wielką karierę / i pieniądze/ . Potrafił być lojalny w przyjaźni i wymagający wobec współpracowników. Erwin Axer napisał po śmierci Łomnickiego, że warto się było z Nim męczyć i tutaj ze strony współpracowników też padają wypowiedzi w podobnym tonie.
Film pokazuje też wizjonerstwo McQueena, jak wiele wniósł do współczesnej mody, czy wręcz estetyki .
Natomiast film pomija niestety dwa tematy. O ile homoseksualizm projektanta , jego strach przed coming outem wobec ojca czy kolejni partnerzy są rzetelnie pokazani, to fakt zarażenia się wirusem HIV został tylko wspomniany . Podobnie ma się rzecz z uzależnieniem od narkotyków McQueena.

Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 03.08.2018 21:44:27

„ Odnajdę Cię „
Kino gatunkowe, próba przeniesienia na nasz, w dodatku śląski , grunt mrocznych skandynawskich kryminałów. Policjantka Justa musi znaleźć świadka koronnego, gdyż jej córka jest w rękach porywacza. W tle jest oddział polski , gdzieś na wschodzie, ale film stoi postacią Justy. Ewa Kaim to świetna krakowska aktorka teatralna i pedagożka . Film nie dał Jej jeszcze szansy, ale tutaj pokazuje cały wachlarz możliwości. Jest silna, wyemancypowana, niezależna, zdecydowana, ale też pełna uczuć. Dojrzała kobiecość, wojowniczka, ale też wrażliwa kobieta i matka.

Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 09.08.2018 01:12:02

„ Nieposłuszne „
Twórczość filmowa pochodzącego z Chile Sebastiana Lelio jest dla mnie bardzo ważna zarówno zawodowo, jak i prywatnie.
W swoich filmach „ Gloria „ i oskarowej „ Fantastycznej kobiecie „ portretuje On silne, niezależne kobiety, walczące o niezależność i robi to tak, że widz im sprzyja. Dojrzała Gloria niczym Wańka- Wstańka walczy o siebie, nie chce zamykać się w tradycyjnych rolach przypisanych kobiecie , chce być niezależna, wolna . Tytułowa bohaterka „ Fantastycznej kobiety” walczy z całym światem o bycie sobą , a potem także o swoje ambicje zawodowe i artystyczne. Jest w tym filmie scena, gdy bohaterka idzie pod silny wiatr i ona ilustruje zmagania z losem bohaterek Lelio. Ważny jest również ich kontekst geograficzno – społeczny, żyją one w latynoskiej kulturze maczo .
Nie inaczej jest z najnowszym filmie „ Nieposłuszne”, ale tym razem reżyser opuszcza społeczno- polityczny kontekst Chile i ukazuje zamkniętą społeczność judaistyczną we współczesnej Anglii. O tym jak tradycyjny judaizm traktuje homoseksualizm pamiętamy z doskonałego filmu „ Oczy szeroko otwarte” . Nie inaczej jest i tutaj, Ronit lesbijka, córka szanowanego rabina porzuca tę tradycyjną wspólnotę i ucieka do Nowego Jorku . Wraca na pogrzeb ojca i spotyka swą dawną miłość Esti, teraz żoną Dovida, ucznia zmarłego mistrza, który ma go zastąpić . Ronit zdobyła się na ucieczkę, emancypację, lecz czy jej życie jest szczęśliwe . Na pozór jest kobietą sukcesu, uznaną fotograficzką , potrafi zakwestionować ideały wspólnoty. Na próbę buntu zdobędzie się także Esti, lecz reżyser pozostawia otwarte pytanie, czy jej bunt się uda. Jest jeszcze trzecia osoba dramatu Dovid, on wie, co oznacza przyjazd Ronit, jest inteligentny, zna uczucia żony.
Napięcie między tymi trzema postaciami jest siłą napędową filmu, ale napięcie wynika też z rygorystycznych , opresyjnych nakazów religii, którym Esti i Dovid się podporządkowują . Konfrontacja tych norm i zamkniętej , hermetycznej , represyjnej / donos w szkole/ społeczności z uczuciem i namiętnością bohaterek stanowi ogromny kontrast. Tym bardziej, że opuszczając swoją dzielnicę bohaterki mogą trzymać się za ręce czy całować na ulicy.
Świetny film.

Romy Schneider

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 10.08.2018 21:24:59

Boże, chyba pójdę do kina, bo już nie mogę patrzeć, jak się jeden achim męczy z tym topikiem :D
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 10.08.2018 23:51:51

Uśmiałem się, ja kocham chodzić do kina i właśnie planuję dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi kinowy weekend w miłym towarzystwie. :lol: :lol: :lol:

Romy Schneider

Awatar użytkownika
Czartogromski
gejlord
gejlord

Postautor: Czartogromski » 11.08.2018 11:35:47

:-D W Kufszynku nie ma przyzwoitego kina, więc działalność Achima zapewnia mi jaką taką orientacje w bieżącym repertuarze. Proszę nie ustawać :-D
Znośność bytu jest nielekka
Czartogromskie Czytanki 2.0
La Dolce Fiamma
Obrazek

Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 13.08.2018 12:43:45

Postaram się wspomagać Achima :P

NA PLAŻY CHESIL
Bardzo dobry film. Oto młode małżeństwo, ich noc poślubna w małym hoteliku nad morzem w Anglii. I pierwszy seks. Ona niedoświadczona, boi się, on boi się, że się nie sprawdzi. Noc kończy się źle, padną słowa, po których już nic nie będzie takie samo...
Piękny film, jeden z takich bardzo niespiesznych, gdzie ważna jest gra gestów, spojrzeń. Bardzo polecam!

Piękny zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=4dPGPx-W8WA

Obrazek
Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 14.08.2018 21:48:38

„ Le Brio „
„ Le Brio „ to po francusko mistrzostwo, błyskotliwość i genialność, po niemiecku film nazywa się „ Die brillante Mademoiselle Neila „. Kino francuskie ma długą tradycję w pokazywaniu wielokulturowości swojego państwa . Reżyser Yvan Attal robi to w formie gorzkiej i błyskotliwej komedii . Absolutnie niepoprawny politycznie profesor retoryki/ pięknie dojrzały Daniel Auteuil/ ma przygotować początkującą studentkę prawa / nagrodzony Cezarem debiut piosenkarki Camelii Jordana/ do międzyuczelnianego konkursu . Dziewczyna jest ambitna, pyskata, pochodzi z imigranckiego blokowiska i marzy o karierze adwokatki. Oczywiście dla obojga jest to szansa zawodowa . Film bazuje na opozycjach bohaterów / młodość- dojrzałość/ , ale pokazuje przełamywanie własnych barier i stereotypów.
Inteligentna, błyskotliwa komedia i interesujący przyczynek do dyskusji o „ multi- kulti „

Romy Schneider

Awatar użytkownika
achim
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: achim » 14.08.2018 23:46:30

„ 303”
Dawno temu był taki film „ Przed wschodem słońca” , w którym młodziuteńcy Julie Delpy i Ethan Hawke przeżywali romantyczne zauroczenie. Film doczekał się potem kontynuacji i dzieło niemieckiego reżysera Hansa Weingartnera ma coś z tego klimatu.
Jadąca samochodem kempingowym z Berlina do Portugalii Jule/ Mala Emden / bierze na stopa chłopaka Jana/ Anton Spieker/. Ona jedzie do chłopaka, on do Hiszpanii poznać biologicznego ojca. Oboje są trochę zagubieni, wymądrzają się na tematy związków, miłości, o czym mają jeszcze mgliste pojęcie. Żadne z nich nie trafi tam, dokąd pierwotnie zmierza, ale po drodze znajdą coś innego, być może ważniejszego.
„303” to połączenie filmu drogi i historii miłosnej, uroczy, młodzi bohaterowie, piękne pejzaże/ Francja, Hiszpania no i cudne Porto/ i bardzo romantyczny nastrój na ekranie.

Romy Schneider

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 15.08.2018 00:02:27

Nie wiem, film może i dobry, ale 303 to tylko dywizjon!
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Wróć do „2.3. Kultura”