Budowanie związku - literatura

Dyskusje o najbardziej nieracjonalnej z namiętności.
Awatar użytkownika
kowalski-ktos.9
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Budowanie związku - literatura

Postautor: kowalski-ktos.9 » 05.02.2017 19:57:06

Drodzy,

przychodzę o radę. Jestem człowiekiem, który do swojego życia podchodzi racjonalnie. Mierzę się z kompletnie nowymi tematami - tworzenie związku. Chciałbym poradzić się Was o jakąś dobrą literaturę w tym temacie. Wydaje mi się, że budowanie związku to czynność do studiowania jak każda inna (rozumiem jeżeli macie inne spojrzenie na ten temat). Chciałbym przeżywać świadomiej to co się dzieje - lepiej rozumieć swoje potrzeby i tej drugiej osoby. Najbardziej zależy mi na zmierzeniu się z iluzjami jaki mogę mieć z np. bajek albo komedii romantycznych na ten temat (pokazują wyidealizowaną postać związków).

Z góry dziękuje za podzielenie się swoją opinią,

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Re: Budowanie związku - literatura

Postautor: jazzik » 05.02.2017 20:07:35

Takie coś mi się kojarzy:
Obrazek

Co w środku - nie mam pojęcia - ale możesz przejrzeć w księgarni, czy to jest to, o co Ci chodzi, bo, jak rozumiem, nie chodzi o żadną literaturę socjologiczną.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
Incertus
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: Incertus » 05.02.2017 20:18:43

Teoria ma zazwyczaj niewiele wspólnego z praktyką, więc jestem sceptycznie nastawiony do literatury na temat tworzenia związku. Nie pomogę Tobie :P
Il corpo faccia quello che vuole. Io non sono il corpo. Io sono la mente.

Awatar użytkownika
marcin
Tatromaniak
Tatromaniak

Postautor: marcin » 05.02.2017 21:39:36

Ja również nie wierzę w te wszystkie poradniki typu "jak znaleźć szczęście", "jak budować relacje", "jak być lubianym" itp. Co do związków i spraw okołozwiązkowych - to wydaje mi się, że tu trzeba różne sytuacje przeżyć po prostu na własnej skórze.
Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli nie chce, znajdzie powód.

Awatar użytkownika
kowalski-ktos.9
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: kowalski-ktos.9 » 05.02.2017 22:30:32

Dzięki Panowie za możliwość doprecyzowania. Literatura naukowa wykładana językiem laików jest bardzo mile widziana. @jazzik jak masz coś mocniejszego to nie wahaj się pochwalić. Na pewno zerknę też na to co podałeś.

Awatar użytkownika
Guido
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Guido » 06.02.2017 13:44:07

"Psychologia miłości" Wojciszke. Nie daje gotowych rozwiązań, bo wiadomo, tutaj raczej takich nie ma. Jednak pomaga zrozumieć jak generalnie ludzie funkcjonują w relacjach męsko-damskich (to literatura popularnonaukowa więc wiadomo opiera się na badaniach, a w kwestii związków nieheteroseksualnych, nie ma ich tak wiele). Odpowiada na pytania czym jest miłość (w nauce) jak się ją mierzy i bada. Jak przebiega związek w ciągu lat. W jaki sposób ludzie się dobierają, i tak dalej...

Awatar użytkownika
Avril
gejlord
gejlord

Postautor: Avril » 06.02.2017 14:03:50

marcin pisze: Co do związków i spraw okołozwiązkowych - to wydaje mi się, że tu trzeba różne sytuacje przeżyć po prostu na własnej skórze.

O właśnie! Trzeba się po prostu wspólnie dotrzeć i przede wszystkim rozmawiać, dużo rozmawiać. Nie ma ludzi uniwersalnych, poradniki natomiast takie są :wink:

Awatar użytkownika
Guido
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Guido » 06.02.2017 14:19:34

Nie wątpię, że warto rozmawiać, ale także warto stale się uczyć. A literatura (nie mówię tu o pseudo poradnikach) pozwala poznać i dowiedzieć się wielu rzeczy, dzięki którym już zawczasu uda się uniknąć niepotrzebnych problemów. Podobnie jak z gotowaniem. Nie trzeba nic wiedzieć by zrobić "na czuja" dobry posiłek (lub zupełnie skiepścić). Ale można spróbować czegoś się dowiedzieć i w ten sposób zrobić znacznie lepsze danie. Tym bardziej, że w tematach relacji (hetero- czy homoseksualnych) pełno jest mitów, które prowadzą na manowce. Im więcej się wie, tym większa szansa, że pewnych rzeczy na własnej skórze doświadczać nie będzie trzeba.

Awatar użytkownika
kowalski-ktos.9
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: kowalski-ktos.9 » 06.02.2017 17:09:26

@jazzik: zamówiłem co poleciłeś. Powinno dotrzeć do końca tygodnia
@Guido: dzięki bardzo, wydaje się bardzo interesująca pozycją. Jeżeli pierwsza książka nie zaspokoi moich potrzeb to zamawiam też Twoją.
@Avril: "Nie ma ludzi uniwersalnych, poradniki natomiast takie są" - bardzo fajna myśl. W pełni się zgadzam bo wydaje mi się, że "Nieuniwersalni ludzie mierzą się z uniwersalnymi problemami" :).

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 06.02.2017 17:53:15

Poleciłaś, ja jestem tutaj mniejszością spod znaku literki L. :wink:

Co do poradników, to czasami jednak pomagają, ja w niektórych znalazłam całkiem przydatne rady, które mi pomogły wybrnąć z wielu niezręczności, w jakie się wpakowywałam w okresie nastoletnim. :wink: Czasami też takie amerykańskie książki typu wszystko jest ołrajt, kochaj siebie itp. pomagają zaszczepić pozytywne myślenie.
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
kowalski-ktos.9
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: kowalski-ktos.9 » 06.02.2017 19:26:04

Wybacz za pomyłkę, już nie pierwszy raz robię ten błąd przez awatar :D

Awatar użytkownika
kowalski-ktos.9
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: kowalski-ktos.9 » 20.06.2017 21:42:57

jazzik pisze:Takie coś mi się kojarzy[...]

Skończyłem czytać. Tego własnie szukałem. Dzięki bardzo.

Książka opowiada o realnych problemach budowania, trwania i rozpadu związku - bez ideologi miłości czy polityki. Ogólnie książka to taki dialog pomiędzy gejem i seksuologiem. Poruszają różne tematy w ramach koleżeńskiej rozmowy i praktyki lekarskiej.

Zalety:
-łatwość w czytaniu - bez zbędnego żargonu naukowego
-bardzo szerokie spectrum poruszanych tematów (wiele z nich było początkami ciekawych przemyśleń / dyskusji z znajomym "kolegą")

Moim zdaniem warto przeczytać nawet jeżeli w związku jest wszystko OK lub nie jesteś / nie byłeś w związku.

Wróć do „2.1. Miłość”