Czy podoba wam się zwyczaj całowania kobiet w rękę?

Dyskusje najwyższej próby niepasujące do pozostałych działów.

Tak
20
32%
Nie
42
68%

Liczba głosów: 62

Awatar użytkownika
Kawa
Arcybiszkopt
Arcybiszkopt

Postautor: Kawa » 17.10.2005 09:55:04

Pytanie jak w tytule.

Powiem tylko, że moje zdanie w tym temacie jest takie:
Wyobraźcie sobie: facio - jakiś wiceprezesunio - w wieku dajmy na to: 60 lat, uczesany "na pożyczkę" a' la prezydent Łukaszenko - i narzuca się kobietom z firmy (średnia wieku pań: 25 lat). "Och, pani Gosiu!", "Pani Basiu, całuję rączki!" I bierze się do tych rączek ze śliną: "Ślurrrrrrrrp!" :? Ble!
W Izraelu zwyczaj ten jest przedmiotem kpin. I jest nazywany "polskim pocałunkiem".
A co wy sądzicie o całowaniu w rękę?
Ceterum censeo konserwa winna być zniszczona!

Awatar użytkownika
Palpatine
Argent Crusader
Argent Crusader

Postautor: Palpatine » 17.10.2005 09:59:52

Moim zdaniem w rękę to można całować biskupów albo tych co wyżej w hierarchii (jeśli ktoś lubi)... Chociaż chyba należy ich boćkać po pierścieniach...? Kobiet w rękę nie całuję nigdy - uważam, że to stary i głupi zwyczaj - lepiej witać się zwyczajnie - po męsku :)

btw pewien prałat (nie ten najbardziej znany :lol: ) też lubił jak go babiny po rękach całowały :shock:

Elendur

Postautor: Elendur » 17.10.2005 10:15:46

Nie lubię całowania kobiet w rękę - co więcej - kobiety też nie przepadają (wersja awersji soft). Czują się zażenowane. Całowanie w rękę jest dobre dla zgrzybiałych 90letnich staruszek, które przeżyły pandemię grypy hiszpanki, noszą koronki a ich dłonie spoczywają na gustownych laskach i są pokryte setkami starczych plam.
Ale lubię całować w rękę facetów - w ramach okazywania uczuć :) No i jak mnie ktoś całuje w łapkę... to też miło :)

Awatar użytkownika
marcinekk
Yuno
Yuno
Kontakt:

Postautor: marcinekk » 17.10.2005 11:35:56

Dobre wychowanie oraz savoir-vivre nakazuje całować na powitanie w rękę starsze panie wraz z ukłonem. Natomiast rówieśniczkom lub młodszym kobietom wystarczy tylko podać dłoń i lekko uścisnąć. Tylko trzeba pamiętać, że to kobieta pierwsza wyciąga rękę w kierunku mężczyzny, a nie na odwrót.

A wracając do tematu. Ten zwyczaj mi się podoba i będę go kontynuował póki żyję.
Obrazek

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 17.10.2005 11:47:30

A ja dorzucę coś bardziej przyziemnego: stan higieny w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Niestety, duża część ludzi (obu płci) nie ma w zwyczaju myć rąk po skorzystaniu z WC. To przykre, ale tego zwyczaju nie mają nawet osoby, które z wyglądu o higienę dbają. Dezodorant, perfumy, szminki i puder - to nie jest jeszcze higiena!
Znacznie ważniejsze jest umycie rąk w ciepłej wodzie i mydle!

Całować, lub być całowanym przez kogoś takiego, to narażać się na kłopoty zdrowotne.

Nie muszę dodawać, że profilaktycznie nikogo w rękę nie całuję.

Awatar użytkownika
kicius...
forumowy
forumowy

Postautor: kicius... » 17.10.2005 11:54:33

Całowanie wyłącznie kobiet w rękę to oczywisty seksizm.

Ale skoro sam "obyczaj" ma w sobie jakąś treść, nie należy go odrzucać, bo może się w niestereotypowej sytuacji okazać ciekawym trickiem.

Mężczyzna, którego ja pocałowałbym w rękę np. musiałby umrzeć młodo... od jadu :twisted:

Awatar użytkownika
scynk
zastępca członka
zastępca członka

Postautor: scynk » 17.10.2005 12:45:20

Nie praktykuję. Także dlatego, że wiele kobiet wcale nie chce być slinionych po łapach przez obcych samców. To katolicki zabobnon. OHYDA. (Dlaczego kobiety nie miałyby całować mnie w nogę - na przykład. - Taki sam ma to sens). I wcale to nie jest wyraz szacunku - tylkoPODPORZĄDKOWANIA kobiety mężczyźnie. - My cię całujemy po rękach, a ty masz siedzieć przy garach i się do "męskich" spraw nie wtrącać.

Awatar użytkownika
marcinekk
Yuno
Yuno
Kontakt:

Postautor: marcinekk » 17.10.2005 13:20:37

scynk pisze:Nie praktykuję. Także dlatego, że wiele kobiet wcale nie chce być slinionych po łapach przez obcych samców. To katolicki zabobnon. OHYDA. (Dlaczego kobiety nie miałyby całować mnie w nogę - na przykład. - Taki sam ma to sens). I wcale to nie jest wyraz szacunku - tylkoPODPORZĄDKOWANIA kobiety mężczyźnie. - My cię całujemy po rękach, a ty masz siedzieć przy garach i się do "męskich" spraw nie wtrącać.

Ja tak tego nie odbieram. Dla mnie chłopak całując kobietę w rękę, wyraża szacunek właśnie. Według mnie ten zwyczaj wywyższa kobietę na piedestały, że staje się kimś bardzo ważnym, jest wielką damą.
Obrazek

Elendur

Postautor: Elendur » 17.10.2005 13:52:09

Blah! Przeżytek!
W epoce równouprawnienia - kobieta powinna też - w celu wyrażenia szczególnego szacunku - całować mężczyznę na powitanie.
Wolę pozostawić całowanie w rękę w sferze specyficznej pieszczoty - okazania miłości partnerowi - a nie jako powitania.
W "Blisko, coraz bliżej" jeden z bohaterów (Niemiec) tłumaczy Niemce, że po tym można poznać Polaków - po całowaniu w ręke. I że to strasznie staroświeckie i śmieszne.
I coś w tym jest skoro już w 1920 roku tak uważano :)

Awatar użytkownika
marcinekk
Yuno
Yuno
Kontakt:

Postautor: marcinekk » 17.10.2005 13:55:11

No cóż może i jestem staroświecki. Ale lubię ten zwyczaj. :)
Obrazek

Elendur

Postautor: Elendur » 17.10.2005 13:57:07

Dobra :) Zobaczymy co będzie jak cię koło Barbakanu pocałuję na powitanie w rękę :P

Awatar użytkownika
marcinekk
Yuno
Yuno
Kontakt:

Postautor: marcinekk » 17.10.2005 14:00:36

Sam jestem ciekawy reakcji. :P :D :)
Obrazek

Kirke

Postautor: Kirke » 17.10.2005 14:18:30

Mnie po rękachnie tyle co nie należy ale TRZEBA całować. :P ;)
Spójrzmy prawdzie w oczy, zwyczaj ten jest stary, a Polska to jedyny kraj w którym jest jakoś kultywowany. Taki folklor. Chwalimy sie bocianami, skansenami i bursztynem, chwaslmy sie całowaniem. W czasach, gdzie wszystko się zlewa a kulturę można znaleźć co najwyżej w pojemniku z jogurtem, dobrze jest tak odstawać. :D

Kaczorek

Postautor: Kaczorek » 17.10.2005 14:29:34

Nie, jestem dosyć nieśmiały i troche mnie krępuje takie cmokanie panienki po ręce wiec bym tak po prostu nie zrobił

Awatar użytkownika
scynk
zastępca członka
zastępca członka

Postautor: scynk » 17.10.2005 14:54:50

Kirke pisze:Mnie po rękachnie tyle co nie należy ale TRZEBA całować. :P ;)
Spójrzmy prawdzie w oczy, zwyczaj ten jest stary, a Polska to jedyny kraj w którym jest jakoś kultywowany. Taki folklor. Chwalimy sie bocianami, skansenami i bursztynem, chwaslmy sie całowaniem. W czasach, gdzie wszystko się zlewa a kulturę można znaleźć co najwyżej w pojemniku z jogurtem, dobrze jest tak odstawać. :D

A właściwie to dlaczego Ty mnie nie miałabyś całować po rękach?

Awatar użytkownika
Pafcioo
gejątko
gejątko

Postautor: Pafcioo » 17.10.2005 16:20:51

calowaniu bab w reke mowie: NIE! Kiedys mialem taka sytuacje...pojechalem na jakies wesele ze swoja kumpelką....to bylo wesele kogos z jej rodziny...oczywiscie wszystko dzialo sie na wsi...w koncu nadszedl moment w ktorym poznawalem sie z wujakmi ciotkami i babkami mojej kumpeli....wczesniej slyszalem o jednej z ciotek ze straszna z niej damulka ale chodzi srac do obory....i ta wlasnie damulka mi reke do calowania wystawia....co mialem zrobic...gdybym nie pocalowal to bym byl skreslony juz na wejsciu....wiec musialem..ale potem spedzilem 15 minut w kiblu płukajac jame ustna w obawie ze jakies syfy mi na twarzy powyskakują.... ;/

Awatar użytkownika
peck
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: peck » 17.10.2005 18:41:22

Nie widzę nic zdrożnego w całowaniu kobiety w dłoń podczas np. powitania. Ponoć (jak wyczytałem), charakterystyczny zdawałoby się dla kultury polskiej, a zwłaszcza szlacheckiej, pocałunek w rękę nie jest właściwy jedynie naszemu sarmackiemu obyczajowi. Istnieje już od czasów antycznych, bohaterowie Homera przejęli go, jak się zdaje, od Persów, a w "Iliadzie" roi się od dowodów wdzięczności składanych tą właśnie metodą. Pocałunek w rękę pojawia się także w Rzymie, jako element tradycyjnego pozdrowienia.
Jak napisano w jakimś poradniku savoir -vivre:
Pocałunek w rękę
- dopuszczalny w zamkniętych pomieszczeniach nie jest elegancki na ulicy;
- mężczyzna pochyla się w kierunku ręki kobiety;
- należy delikatnie ująć końce palców kobiety i nieznacznie przybliżyć dłoń do ust;
- należy pamiętać, że pocałunek w rękę jest wyrazem szacunku, a nie czułości.
Tak naprawdę więc, o "ślinieniu" i braku higieny nie powinno być mowy :)

Awatar użytkownika
sat2
młodszy forumowy
młodszy forumowy

Postautor: sat2 » 18.10.2005 01:11:14

NIE PODOBA MI SIE TEN ZWYCZAJ I NIE ROBIE TEGO.

Awatar użytkownika
skorpo85
forumowy
forumowy

Postautor: skorpo85 » 18.10.2005 01:28:26

mi sie ten zwyczaj nie podoba, zreszta nie chcial bym zeby ktos calowal mnie w reke

Awatar użytkownika
marcinekk
Yuno
Yuno
Kontakt:

Postautor: marcinekk » 19.10.2005 15:13:12

skorpo85 pisze:mi sie ten zwyczaj nie podoba, zreszta nie chcial bym zeby ktos calowal mnie w reke

A może spodobało by Ci się to :?: :P
Obrazek

Wróć do „1.5. Pozostałe”