Ustawa CRS

Dyskusje najwyższej próby niepasujące do pozostałych działów.
Awatar użytkownika
Radekk
Radzio
Radzio

Ustawa CRS

Postautor: Radekk » 15.08.2017 12:34:40

Dostałem z banku (Nest Bank) maila, że muszę złożyć oświadczenie o statusie rezydencji podatkowej, bo wymaga tego ustawa CRS.

Zastanawiam się czy wszyscy muszą składać takie oświadczenia i czy są jakieś konsekwencje, jeśli takiego nie złożę. Właściwie to nie złożyłem, bo miałem 2 tygodnie. Dzisiaj 15. a mail przyszedł 1.
Nie czuję się jakoś pewnie podając mój zagraniczny adres do jakiegoś dokumentu, który bank gdzieś wyśle.

Czy z mieszkających poza granicami kraju albo w Polsce zetknął się z wymogiem złożenia takiej deklaracji?
"Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do."
Rob Siltanen

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Re: Ustawa CRS

Postautor: Leo » 15.08.2017 12:50:26

A nie chodzi o to, czy będąc klientem jesteś obywatelem Polski, czy rezydentem w Polsce? Coraz więcej obcokrajowców zakłada konta w bankach w Polsce.

Myślę, że co najwyżej wypowiedzą Ci umowę prowadzenia konta.

Nest Bank od paru miesięcy zaczął mi przysyłać powiadomienia o wyciągach bankowych, czego wcześniej nie robił. Innych maili nie zauważyłem, ale jakoś już straciłem nawyk częstego sprawdzania poczty elektronicznej.

Albo faktycznie, skarbówka sprawdza Cię i to skąd masz wpływy... :-D

Muszę poczytać o co chodzi...
https://www.union-investment.pl/crs_UI.pdf

Edycja, skoro automatycznie ma to działać więc niech sobie automatycznie zgadują, w którym kraju kto jest rezydentem.
Kogo dotyczy obowiązek składania oświadczeń o statusie CRS?
Obowiązek dotyczy nowych uczestników funduszy, którzy od dnia 1 maja 2017 r. otworzyli pierwszy rejestr.

Awatar użytkownika
Radekk
Radzio
Radzio

Re: Ustawa CRS

Postautor: Radekk » 15.08.2017 13:40:44

Chodzi o to w jakim kraju rezdynentem podatkowym jesteś, czyli w jakim kraju płacisz podatki. Ja mam jakieś pieniądze na polskim koncie, których używam będąc w Polsce 3 razy w roku albo płacąc za coś na Allegro od czasu do czasu. Pytanie czy chcą się przyczepić, dochodząc skąd te pieniądze pochodzą albo jeszcze kazać mi od nich płacić podatek? Gdyby doszło do takiej sytucji, to po prostu używałbym brytyjskiej karty w Polsce i nie miał konta w polskim banku.
"Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do."

Rob Siltanen

Wróć do „1.5. Pozostałe”