Emerytura

Dyskusje najwyższej próby niepasujące do pozostałych działów.
aniolek.pl

Postautor: aniolek.pl » 10.01.2014 23:36:35

wyjaśniam
ostatnio dostałem taka informację z administracji mieszania w którym mieszkam
mianowicie chodzi o wodę, nie zgadza się suma z licznika głównego z suma z liczników wszystkich mieszkań
gdzie ta woda? ktos ja kradnie? rury dziurawe?
każą wszystkim lokatorom wyrównać różnicę

Awatar użytkownika
pokerFace
starszy wyjadacz
starszy wyjadacz

Postautor: pokerFace » 10.01.2014 23:41:20

Zastosował bardzo mocne uproszczenia, a mimo to wyszła mu różnica tylko na poziomie 30%, nieźle ;)

Awatar użytkownika
Andrzejek
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: Andrzejek » 10.01.2014 23:48:47

Aniołek pisze:wyjaśniam
ostatnio dostałem taka informację z administracji mieszania w którym mieszkam
mianowicie chodzi o wodę, nie zgadza się suma z licznika głównego z suma z liczników wszystkich mieszkań
gdzie ta woda? ktos ja kradnie? rury dziurawe?
każą wszystkim lokatorom wyrównać różnicę

Albo podają odczyty telefonicznie :P
U mnie też tak było, większości nigdy nie było gdy chodził pan odczytywać liczniki. W końcu gdy różnica sięgnęła 1000 m3 zrobili obowiązkowy przegląd wszystkich wodomierzy i okazało się, że w 6 mieszkaniach lokatorzy zaniżali znacząco odczyty. Ciekawe, że wszystkie te mieszkania były zajmowane przez studentów.

Awatar użytkownika
mpp
Moderator
Moderator

Postautor: mpp » 11.01.2014 06:11:14

pokerFace pisze:Zastosował bardzo mocne uproszczenia, a mimo to wyszła mu różnica tylko na poziomie 30%, nieźle ;)

No nie uwzględniono chociażby, że część składki emerytalnej wędruje do OFE, czyli nie na wypłatę bieżących świadczeń. Nie uwzględniono części składki, która idzie na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Uproszczenie jest więc faktycznie baaardzo mocne :) .
Proszę pospieszyć z przesiadaniem.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Re: Emerytura

Postautor: Mazemi » 26.02.2018 08:48:45

Nie ma darmowych obiadów ani emerytur dających przeżyć z obniżonym wiekiem emerytalnym:
Projekt przewiduje, że do „dobrowolnej” składki płaconej przez pracownika (zmniejszającej jego pensję netto o 2-4 proc.) pracodawca musi dołożyć swoją - od 1,5 do 4 proc. pensji brutto. - To próba ukrycia faktycznej podwyżki składek na ubezpieczenia społeczne i zwiększenia obciążeń pracodawców. Duzi sobie poradzą, ale mali i średni będą mieli problem - uważa Sebastian Chwedeczko, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Przypomina, że obniżając w zeszłym roku wiek emerytalny, rząd zapewniał, iż system to uniesie i nie będzie trzeba podnosić składek. - Najwyraźniej tak nie jest - mówi szef IPH.

http://www.gazetakrakowska.pl/strefa-bi ... ,12956590/
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 26.02.2018 11:14:23

Najbardziej mnie przekonuje w całej ustawie ta dobrowolność. :) Pod karą więzienia pracodawca nie może namawiać, by nie zniechęcać pracowników do dodatkowych dobrowolnych opłat. :D Mnie tam pracodawców w obecnej sytuacji Polski nie żal. Jeżeli kogoś nie stać na pracownika, niech zwija interes. I tak zarabiamy 4x mniej niż na zachodzie więc niech się dopłaca.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 26.02.2018 11:38:19

To jest chore, żeby pracownik miał prawo dobrowolnie zmusić pracodawcę do płacenia wyższych składek. To będzie generowało olbrzymie patologie na rynku pracy.
kotek91 pisze:Mazemi-jeśli chodzi o mnie to ja mam zawsze swoje zdanie bo jestem dowartościowany i ludzie w pracy i znajomi mnie lubią.Natomiast Ty w pracy jak i na forum jesteś tylko pionkiem ,także twoje zdanie się nie liczy..... 8)

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 26.02.2018 12:30:32

Nie to nie tak, chyba :D, system dodatkowy jest dobrowolny, ale pracodawcy grozić będzie więzienie, gdy pracownika będzie namawiał, aby nie oszczędzał dobrowolnie dodatkowo na emeryturę (tak to zrozumiałem). Po prostu dobrowolnie musisz chcieć i tyle. ;) W ogóle nie wiem, po co w tej ustawie używają słów typu dobrowolność...

Generalnie to te zmiany niczego nie gwarantują. One są po to, aby teraz zwiększyć wpływy, wszak obietnice i kupowanie głosów kosztują. Jeszcze.
Nie gwarantują dopóki prawdziwe polskie Złote nie będą realnie przypisane do konta, a nie jakieś informacje o jakichś tam wartościach w systemie informatycznym będącymi bez pokrycia.

Do tej pory tylko OFE realnie odkładało pieniądze na emeryturę, choć nie był idealny, ale w momencie wprowadzania miał sens. Zmieniły się potem realia i obszary, na których system miał inwestować i zarabiać, zwyczajnie powstała posucha. Ale jak mówię, OFE gwarantowało realne złotówki, a nie wirtualne. Inną kwestią jest, czy potem OFE zarabiało, czy traciło a już w ogóle nie wspominam o opłatach pośredniczących, bo to zupełnie inna kwestia.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 26.02.2018 13:47:45

Jak pokazało życie OFE też nic nie gwarantowały, chyb, że tzw. trzeci filar.
W systemach jak nasz nigdy nie masz żadnej gwarancji bo nigdy nie wiesz jak bardzo przyciśnie kolejne rządy żeby to co rzekomo masz Ci zabrać.
PiS tak naprawdę podwyższa składki tylko nazywają to inaczej.
Leo pisze:Jeżeli kogoś nie stać na pracownika, niech zwija interes.

Widzisz jak ktoś zatrudniał to go było stać, potem przychodzi jakiś rząd dopierdala nowymi podatkami i to powoduje że kogoś już na pracownika nie stać. Obyś Ty sam kiedyś nie znalazł się w takiej sytuacji. Poza tym to na Twoje barki (tych co będą jeszcze pracowali) spadnie utrzymanie zwolnionych pracowników i pracodawców którzy będą musieli zwinąć interes.
Poczytak sobie "Ekonomię w jednej lekcji" Henryka Hazlitta
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 26.02.2018 14:18:35

Leo pisze:Nie gwarantują dopóki prawdziwe polskie Złote nie będą realnie przypisane do konta,

Przypomniało mi się, jak matka oszczędzała w banku na jakiejś książeczce/polisie dla dziecka, którą się zamykało z chwilą osiągnięcia pełnoletności, a zaoszczędzona kwota miała pomóc w starcie w dorosłe życie.
Jak likwidowałem ten wkład za zgromadzone pieniądze mogłem sobie kupić jedną książkę. Bratu wystarczyło na koszulę do garnituru :D
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 26.02.2018 23:22:38

Leo, o to w tym nonsensie chodzi, że każdy pracownik jest domyślnie zapisany do systemu PPK. Z racji tego dopisania i pracodawca i pracownik płacą składki (odpowiednio 1,5% oraz 2%). Problem w tym, że tylko pracownik ma prawo dobrowolnie wyjść z systemu. Mimo, że pracodawca jest zobowiązany do opłacania składki za pracownika, nie może wyjść z systemu. Innymi słowy to jest taki układ, w którym i ja i Ty składamy się na paliwo do Twojego Stilo, ale tylko Ty masz prawo zrezygnować z tego układu.

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 26.02.2018 23:36:50

Niestety, nie ma systemów idealnych. Gdyby fundusze inwestycyjne (w które ofe wkładały pieniądze) działały, a działały do roku 2007, to z ofe nadal nie byłoby źle. Może teraz na chwilę system mógłby w wejść w bitcoiny. ;) :D

Shane, jeszcze raz to powtórzę, jeżeli pracodawcę nie stać na pracownika, to kiepski ma pomysł na biznes i powinien go zwijać. :) I nie ma co wywijać kocim ogonem. :)

Awatar użytkownika
marip
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: marip » 27.02.2018 00:45:44

Tak wlasnie jest w Wielkiej Brytanii - pracownik decyduje o tym, czy chce przeznaczac malutka czesc swojej pensji na dodatkowe swiadczenia emerytalne. Pracodawca nie moze podejmowac w tym wzgledzie zadnych decyzji - jesli pracownik zdecyduje sie na potracanie pewnej sumy ze swojej pensji to pracodawca ma obowiazek sie dolozyc do tego. Ponadto rzad dodaje tez cos od siebie w postaci ulgi podatkowej bodajze.

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 27.02.2018 01:43:18

No u nas ci co robią, nie mają szans na ulgi. Przecież obietnice kosztują. Ktoś musi być łupany, aby ktoś inny dostał 500 plus. Nie czarujmy się, bo tutaj wszyscy raczej nie będziemy mieć żadnych ulg, zresztą związków też nie.

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 27.02.2018 09:12:02

W Polsce, co do zasady, zarobki przeznaczone na oszczędności emerytalne są zwolnione z opodatkowania. Jak jest w tym przypadku nie doczytałem, ale nie sądzę, żeby doszło do podwójnego opodatkowania.

Katastrofa emerytalna dla młodego pokolenia jest pewna, kalkulator ZUS twierdzi, że gdybym pracował do 67 roku życia, to dostanałbym emeryturę w wysokości kilkunastu procent ostatnich zarobków. Dodatkowe samooskładkowanie nic nie zmieni, dalej przymierałbym głodem (o ile bym dożył, bo ubezpieczenia zdrowotne też będą na mizernym poziomie, gdy ilość świadczeniobiorców znacząco zwiększy się w porównaniu do zmniejszającej się liczby płacących składki).

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 27.02.2018 09:44:15

Dlatego cały ten pseudo sprawiedliwy system należy zlikwidować. Ani to sprawiedliwe ani wydajne, to zwykła piramida finansowa.
Leo a do Ciebie niech dotrze, że lepiej niech pracownik z pracodawcą zarobią troszkę mniej a zarobią niż stracą dochód i pójdą na zasiłek, na który Ty będziesz pracował. Dzięki takiemu podejściu jak Twoje powstaje bezrobocie.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
CryBoy
gejlord
gejlord

Postautor: CryBoy » 27.02.2018 19:33:12

No! Widzicie jakie to proste!? ;)
Różne "eksperty" głowią się, skąd się bierze bezrobocie a shane - szast-prast - i już ma winnego. ;)
Brać go do rządu! Jest lepszy niż Daniel "Mogę Wszystko" Obajtek! :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 27.02.2018 20:17:42

Chcecie mi powiedzieć, że ktoś dobrowolnie odda rządowi cześć swojej wypłaty, z nadzieją, że będzie miał więcej emerytury? :mrgreen:
Jeszcze bym zrozumiał w cywilizowanym kraju.
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Awatar użytkownika
Mazemi
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Mazemi » 27.02.2018 20:30:29

Za 10 lat okaże się, że te pieniądze będą bardziej potrzebne na wypłatę bieżących emerytur i papa kochane składeczki :papa:

Awatar użytkownika
Nathi
Księżniczka
Księżniczka

Postautor: Nathi » 27.02.2018 20:46:50

Nie lepiej te 2-4%,wpłacać na IKE? Tam chyba nie może forsa wyparować :lol:
Obrazek ✿ ✿ ✿ Natalka je bent mooi ✿ ✿ ✿

Wróć do „1.5. Pozostałe”