Przyjdzie zima i posprząta

Dyskusje najwyższej próby niepasujące do pozostałych działów.
usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 01.12.2014 23:44:41

Yoda pisze:Dużo bardziej boli mnie wydawanie pieniędzy z moich podatków na spasiony kler :P A i na marginesie - płacenie podatków powinno być cnotą i powodem do dumy. Natomiast unikanie ich płacenia - powodem do wstydu i ostracyzmu społecznego.

wg ciebie
warto dodać

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 01.12.2014 23:50:47

Obiektywnie. Płacenie podatków jest formą brania współodpowiedzialności za państwo. Jest też formą dojrzałości. Unikanie podatków jest zwykłym pasożytnictwem.

Liberałowie domagają się, aby państwo było ograniczone do minimum, a wszelkie relacje miały charakter kontraktowy. A może to odwrócić? Gdyby hipotetycznie zastosować przestarzałą już nieco instytucję wyjęcia spod prawa (czyli państwo nie realizuje swoich zadań wobec niepłacącego - nie chroni nawet jego bezpieczeństwa i byle człowiek może go zabić w majestacie prawa), szybko okazałoby się, że państwo jest potrzebne każdemu...

Awatar użytkownika
palsecam
Zbanowany
Zbanowany

Postautor: palsecam » 01.12.2014 23:55:06

Yoda pisze:To ja tylko przypomnę, że nie ma czegoś takiego jak stereotypowy bezdomny. A i dodam, że około 40% bezdomnej młodzieży w USA to młodzież LGBT...

Można źródło?
Tak, czy inaczej, osoby LGBT, zwłaszcza młodzież, są bardziej narażone na bezdomność. Ostatnio jedno ze stowarzyszeń, chyba Lambda, zaczęła budowę hostelu interwencyjnego dla osób LGBT, myślę, że to dobry kierunek, ale nie może być tak, że takie inicjatywy są zdane tylko i wyłącznie na datki sponsorów i osób prywatnych - państwo aspirujące do miana cywilizowanego powinno wesprzeć organizacje walczące z bezdomnością (również organizacje gejowskie) - zamiast zwiększać wydatki na kler.

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 01.12.2014 23:57:08

@okwip1, masz źródło:

http://thinkprogress.org/lgbt/2012/07/1 ... ing-cause/

"Cywilizowana" Ameryka, krynica postępu i rozwoju, a jednak pełna kontrastów i rzeczy, które w Europie zdarzają się rzadziej.

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 01.12.2014 23:58:25

płacenie podatków jest też przymusem, nie nazywałbym tego braniem współodpowiedzialności

oczywiście za miganiem się od płacenia nie jestem, trzeba się dostosować do panującego systemu, niestety

ale komunikację mam za 50%, dzięki;c

Awatar użytkownika
Robar7
starszy forumowy
starszy forumowy

Postautor: Robar7 » 02.12.2014 00:04:19

Yoda pisze:płacenie podatków powinno być cnotą i powodem do dumy. Natomiast unikanie ich płacenia - powodem do wstydu i ostracyzmu społecznego.

W utopinjym państwie, nie w Polsce.

Awatar użytkownika
palsecam
Zbanowany
Zbanowany

Postautor: palsecam » 02.12.2014 00:08:12

Pół Europy jest utopijne :)

Awatar użytkownika
blumsztajn
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: blumsztajn » 02.12.2014 10:51:05

hebius pisze:Polecam uwadze krótki dokument:
Jak wesprzeć bezdomnych? Piotr Ikonowicz, Anna Grodzka i Andrzej Dominicza
Ikonowicz jest momentami strasznie radykalny, niczym pierwsi chrześcijanie, ale ogólnie podobają mi się jego propozycje.

Wysłuchałem.Ciekawa rozmowa.Warto wysłuchać całości.
Oczywiście nie można polecać zaproszenia do własnego domu bezdomnych. To bowiem bardzo ryzykowny krok i wymaga pewnego rodzaju heroizmu.Dawanie spotykanym bezdomnym po 2 zl. też nie rozwiązuje problemu, a stwarza następne, czyli żebractwo z okolicznymi patologiami.
Bezdomność to problem społeczny i polityczny.Jesteśmy po wyborach samorządowych i dobrze byłoby pilnować, by nowe władze wypełniały swoje obietnice. Akurat w Poznaniu Jaśkowiak ma plan budowy mieszkań komunalnych i stworzenia biura bezpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych, walki z czyścicielami kamienic. Z tego, co mówili Grodzka i Ikonowicz wynika, że ich walka przynosi efekty i zmienia się świadomość klasy politycznej.
Chyba nikt z nas (niezależnie od sympatii politycznych i ideologicznych) nie chce żyć w państwie, w którym ludzie umierają z zimna na ulicach, w rozpaczy, skrajnej samotności i poczuciu wykluczenia.
Tak, chcę by z moich podatków państwo finansowało pomoc dla zagrożonych bezdomnością.Zacznijmy wymagać od polityków, by spełniali naszą wolę!
To jest problem empatii, a nie ideologii. Trochę słabe jest ciągłe zwalanie całego zła na ten przebrzmiały od dekady neoliberalizm. W pewnym momencie dziejowym wydawał on się potrzebny, a teraz jest już błędem, niemodnym balastem. Tak jak jedni od 25 lat po upadku komuny są coraz bardziej antykomunistyczni, tak przez następne ćwierćwiecze inni będą trąbić o walce z neoliberalizmem. Mnie interesują konkrety, które uchronią ludzi przed bezdomnością. Grodzka i Ikonowicz takie konkrety podali. Dzięki za linka.
Na dzisiaj pozostaje tylko wesprzeć sprawdzoną fundację charytatywną, najlepiej stałym zleceniem, choćby malutkim. To dużo.
Na przykład
http://www.bratalbert.org/
Obrazek
"Człowiek jest złym zwierzęciem. I to jest zasada. Żaden człowiek, kiedy jest silny, nie jest dobry.''
Marek Edelman

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 02.12.2014 13:10:29

Związek między neoliberalną polityką, a bezdomnością jest chyba oczywisty - to Reagan, Thatcher i ich mentalni następcy w Polsce (Balcerowicz realizujący plan Sachsa) doprowadzili do sytuacji, w której pojawiło się strukturalne bezrobocie dochodzące w pewnych okresach do 20%. Skoro pojawiła się grupa ludzi bez dochodów, to logiczne, że musiało dojść do zadłużeń czynszowych i utraty mieszkań.

Poza tym komunizmu już nie ma, a kapitalizm w wydaniu neoliberalnym trwa nadal.

A skoro już o Ikonowiczu mowa, to polecam poczytać jego profil publiczny na fejsie. Parę dni temu napisał coś takiego:

Demokratura

Na początku transformacji ustrojowej nikt nas nie pytał o to jaki ma być kształt nowego ustroju. Najważniejsze zmiany w okresie „dyktatury Balcerowicza” załatwiał Sejm kontraktowy, wybrany w wyborach, które były parodią demokracji. Teraz okazuje się, że trzeba było zapytać, bo z narzuconego modelu dzikiego kapitalizmu opartego na darwinowskiej zasadzie, że przetrwają tylko najsilniejsi zdecydowana większość społeczeństwa nie jest zadowolona.
Tylko jedna trzecia Polaków jest zdania, że wolny rynek jest lepszy niż socjalistyczna gospodarka planowa. Z kolei dwie trzecie społeczeństwa nie ma żadnych oszczędności i nie jeździ na urlopy. Z badań CBOS wynika, że Polacy chcieliby, aby to rząd zapewniał obywatelom pracę (85 proc.) oraz żeby miejsca pracy tworzył (93 proc.). Zapewniać ma też darmową opiekę zdrowotną (85 proc.) oraz dostęp do przedszkola (aż 95 proc.). Z badań wynika również, że mając wybór: praca w państwowej firmie czy prywatnej, zdecydowanie częściej wybieramy państwową (ponad 61 proc.).
Z kolei z badania pracowni Homo Homini wynika, że chcemy płacić wyższe podatki w zamian za lepszą opiekę ze strony państwa. Taką deklarację złożyło 56 proc. Polaków.
Rządzące elity swe działania wbrew woli większości społeczeństwa opierają na thatcherowskiej zasadzie TINA (There Is No Alternative) czyli, że dla panującego neoliberalnego nie ma żadnej alternatywy. I bardzo dbają o to, aby taka alternatywa się nie pojawiła. Służy temu teza, że każdy kto kontestuje kapitalizm z jego uwielbieniem zysku i poniżeniem człowieka, jest osobą niespełna rozumu, gdyż marzy mu się powrót do PRL. Argument ten, który sprowadza sprawę do zasady „wszystko albo nic” jest podstawą nie dopuszczania do debaty publicznej nad zasadami ustroju gospodarczego i społecznego państwa. To kneblowanie oponentów do złudzenia przypomina PRL-owską właśnie cenzurę, która problemy ustrojowe wykluczała z przestrzeni publicznej. Oczywiście techniki są dziś bardziej subtelne, oficjalnej cenzury nie ma, ale kto chce widzieć i słyszeć ten wie, że próba zabrania głosu w sprawach zasadniczych, systemowych kończy się wyłączaniem mikrofonu albo niewybrednym wysyłaniem dyskutanta do Korei Północnej.
Najtrudniejsza zapora dla promowania opiekuńczej i redystrybucyjnej roli państwa były podatki. Skoro bowiem państwo świadczy coraz mniej, wielu ludzi zgadzało się z twierdzeniem, że podatki to grabież w biały dzień. Jeżeli Ośrodek Pomocy Społecznej na warszawskiej Pradze Północ otrzymał na zasiłki dla około 2000 podopiecznych zawrotną kwotę 9 500 zł na trzy pierwsze miesiące 2013 roku, to łatwo policzyć, ze koszt funkcjonowania tego ośrodka był kilkakrotnie wyższy od sum wypłacanych potrzebującym A stąd już tylko krok do żądania likwidacji systemu, który wprawdzie zapewnia posady urzędnikom, ale nie zapewnia żadnej pomocy potrzebującym. Mimo takich numerów, ponad połowa ankietowanych nie daje za wygraną i nie daje się przekonać, że skoro państwo działa źle, to należy je stopniowo likwidować. Większość gotowa jest płacić wyższe podatki w zamian za większą opiekę ze strony państwa. Gdyby w tym badaniu pytanie zadano uczciwie, czyli zapytano by o opodatkowanie tych co mają więcej a nie wszystkich, odsetek ten byłby o wiele wyższy.
Największym „chłopcem do bicia” liberalnych mediów jest ZUS. A jednak nikt jakoś nie wątpi, że gdyby władza zgodziła się na wolność wyboru ubezpieczalni, większość społeczeństwa znalazłaby się z powrotem w ZUS-ie, doprowadzając Otwarte Fundusze Emerytalne do wolnorynkowej śmierci.
Żeby nie wiem jak oficjalna propaganda wychwalała prywatna przedsiębiorczość ludzie na podstawie życiowych doświadczeń wolą pracować na państwowej posadzie niż u prywaciarza.
Żyjemy w kraju, w którym regularnie odbywają się wybory. Nikt nie twierdzi, że są one fałszowane. Ale żadne z ugrupowań, którym udało się wejść na scenę i na niej utrzymać nie obiecuje nawet wyborcom, że spełni ich życzenia, których wyrazem są badania opinii publicznej.
Ważne dla społeczeństwa sprawy wypiera mama Madzi, katastrofa smoleńska i personalne przepychanki polityków, czyli co kto kiedy o kim powiedział. Nic o podatkach, emeryturach, umowach śmieciowych, pomocy społecznej, prawa do leczenia czy dachu nad głową. W myśl zasady: zero programu, sto procent Public Relations. Ważne jest kto z kim, a nie w jakiej sprawie.
Ten kto przeczyta uważnie badania opinii, zacznie mówić na temat i jakimś cudem wedrze się do debaty publicznej wygra z całą resztą tej hałastry, która walczy tylko o stołki, nie udając nawet, że chcą coś zrobić dla odmiany zgodnie z oczekiwaniami większości.

Piotr Ikonowicz

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 10.12.2014 23:10:07

Tym razem wykazali się Francuzi: w trosce o zdrowie bezdomnych w Marsylii padła propozycja zaopatrzenia ich w "identyfikatory" z żółtymi trójkątami, które mają zwrócić uwagę sanitariuszy i dostarczyć info na temat zdrowia nieszczęśnika. Pomysł na razie upadł.

Obrazek

http://www.liberation.fr/societe/2014/1 ... le_1155978

Distribué par le Samu social, le badge, censé être porté de manière visible, comprend les noms, numéros de sécurité sociale et pathologies des personnes sans abris, assurent les associatifs. Marisol Touraine s'est elle aussi insurgée contre ce dispositif.

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 26.12.2014 16:18:41

A tutaj njuz z nju jorku:

Rekordowa liczba bezdomnych w Nowym Jorku

W ostat­nich la­tach licz­ba bez­dom­nych w Nowym Jorku wzro­sła do po­zio­mu nie­spo­ty­ka­ne­go od cza­sów wiel­kiej de­pre­sji z lat 30. W paź­dzier­ni­ku każ­dej nocy w miej­skich schro­ni­skach no­co­wa­ło bli­sko 60 ty­się­cy osób.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rekordo ... orku/jwz26

No właśnie zaskoczyła mnie liczba bezdomnych na ulicach w NY. Nie pokazują tego na filmach... W ogóle w całych Stanach. Nie wiem, czy to ma coś wspólnego z brakiem sensownej służby zdrowia, ale sporo tych ludzi wydawało się mieć problemy psychiczne.

Awatar użytkownika
Yoda
gwiazda północy
gwiazda północy

Postautor: Yoda » 26.12.2014 16:29:01

Im bardziej bezwzględny jest kapitalizm, w szczególności dla najsłabszych, tym więcej osób z problemami psychicznymi - bo przecież jakoś trzeba się utrzymać na powierzchni, za wszelką cenę (kosztem zdrowia, rodziny, itp.).

BTW - widać ten cały American Dream. Może kiedyś ten termin miał sens, dzisiaj to już tylko puste słowa...

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 28.12.2014 16:13:33

Onet pisze:Od początku października stwierdzono 34 zgony z powodu wychłodzenia, w grudniu do tej pory z powodu zimna zmarło 19 osób - podaje policja.
(...)
Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym sezonie zimowym (od 1 listopada 2013 r. do 31 marca 2014 r.) w całym kraju odnotowano 87 ofiar zimna.

Nie ma co liczyć, że zima rozwiąże w Polsce problem z bezdomnymi.
    Hej! hej! mołodyciu ty hoża,
    Luli, luli, piękna królewno!
    Przyjdzie hrabia bogaty zza morza, hej!
    Utuli, utuli, na pewno, hej!

Awatar użytkownika
kaylan
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: kaylan » 17.02.2015 20:49:19

Efektywność pomocy społecznej dla mniejszości etnicznej

http://natemat.pl/133801,radny-z-pulaw-mowi-dosc-bezczynnosc-ws-romow :P

Awatar użytkownika
Stawrogin
jutrzenka
jutrzenka

Postautor: Stawrogin » 17.02.2015 21:43:40

Nie można mówić o pasożytnictwie na pomocy społecznej, bo od razu przyklejona zostanie etykieta rasisty.

tak sobie myślę, że kiedy zaczyna sie mówić o pasożytnictwie to otwiera się drogę do rozwiązania problemu :)

i ciekawi mnie czy u innych mieszkańców P na orzeczeniach lekarskich widnieją inne nazwiska, z jakiejś innej puli

jeśli w tym mieście jest problem to nie są nim romowie tylko takie bałwany jak pan radny oraz mops (jak do cholery kierowniczka opracowała program aktywizacji który nikogo nie zaktywizował? tu ciężar jest po stronie organizatora, ludzie trwale wykluczeni najczęściej mają nikłe zdolności aby samodzielnie się zaktywizować)
malkontent i socjopatyczny cynik
Oczywiście, nie upieram się, że jako feministka jestem ideałem. Pewnie cechuje mnie zbyt duży dystans, by wykazać się autentycznością...

ಠ_ಠ

Awatar użytkownika
mare
NAAWSW
NAAWSW

Postautor: mare » 17.02.2015 22:00:59

Typowy wewnętrznie sprzeczny rasistowski bełkot:

Bieda, choroby, analfabetyzm, bezrobocie, wykluczenie społeczne.

a zaraz

Niektórzy są majętni. Wystarczy podjechać pod ich bloki i zobaczyć, jakie tam samochody stoją.

A dlaczego ten pan nie składa zawiadomień na policję? Skoro dzieci nie chodzą do szkoły, nieletnie się seksią, lekarze wystawiają fałszywe zaświadczenia, a zasiłki są wymuszane? Zamiast do gazety, powinien iść do prokuratury. W przypadku miejskiego włodarza to niedopełnienie obowiązków!!

I co to za tajemnicze pracownice MOPS-u, które o tym wszystkim wiedzą, ale cicho siedzą i władz nie informują? Czy można im wierzyć?

Coś mi się zdaje, że ktoś tu chce zrobić karierę polityczną na ksenofobii...

Awatar użytkownika
regysky
Administrator
Administrator

Postautor: regysky » 17.02.2015 22:03:51

Dlaczego wątek o Romach jest w temacie 'Przyjdzie zima i posprząta'? :D
Polish priest blessing “an important road” in the Radom county. Dąbrówka Połężna, 2012.

Awatar użytkownika
Stawrogin
jutrzenka
jutrzenka

Postautor: Stawrogin » 17.02.2015 22:05:46

ale przecież ten pan nie jest rasistą a cyganów biją tylko jak w sklepach kradną 8)
malkontent i socjopatyczny cynik
Oczywiście, nie upieram się, że jako feministka jestem ideałem. Pewnie cechuje mnie zbyt duży dystans, by wykazać się autentycznością...

ಠ_ಠ

Awatar użytkownika
kaylan
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: kaylan » 17.02.2015 23:04:52

Głównie chodziło o przykład efektywności pomocy społecznej i aktywizacji trwale wykluczonych(miało się to ponoć opłacać :P ) a nie kwestie etniczne, dlatego w tym temacie,

zresztą chyba tutaj antychryst zrobił sławne nawiązanie do ostatecznego rozwiązania, z czego wynika że dyskusja związana z tym etnosem już się tutaj toczyła

Ale skoro już to wywołaliście to chyba nie macie złudzeń że kwestię kulturowe i edukacyjne nie mają wpływu na kondycje ekonomiczno-społeczną jakieś grupy? A te są statystycznie, ale oczywiście nie deterministycznie, powiązane z niektórymi grupami etnicznymi.

Awatar użytkownika
czarnemorze
wyjadacz
wyjadacz

Postautor: czarnemorze » 18.02.2015 00:08:48

Wiem, że nie powinno się osądzać po stereotypach. Jednak faktem jest, że miałem same złe i bardzo złe doświadczenia z Cyganami i nie znam osoby, która miałaby dobre. Każdy zna ich tylko z gróźb, złodziejstwa, awantur, robienia bałaganu w sklepach, urzędach, restauracjach. Gdybym poznał chociaż jednego normalnego... ale niestety nie miałem okazji. Za to miałem okazję być świadkiem jak robią burdy, wyłudzają kasę, próbują kraść, grożą aptekarce, sprzedawczyni itp. jak im czegoś nie chce wydać itd.

Wróć do „1.5. Pozostałe”