outing

Akceptacja, samoakceptacja, wychodzenie z szafy, outing, walka o prawa osób nieheteroseksualnych, ruch LGBT.
Awatar użytkownika
CryBoy
supernowa
supernowa

Postautor: CryBoy » 14.10.2014 18:38:14

Radekk pisze:Ja bym gejów-homofobów zostawił w tej pancernej szafie, w jakiej się zamknęli.

Ja też. Ale oni wcale w tej szafie nie chcą siedzieć cicho, tylko zza uchylonych drzwi wywrzaskują do kamer i mikrofonów swoje święte i "heteroseksualne" oburzenie na "zboczone plugastwo" :?
Obrazek

Awatar użytkownika
regysky
Administrator
Administrator

Postautor: regysky » 14.10.2014 19:09:16

Nie jestem przekonany do tego hurra-outingu. Byłbym na nie, ale tak się zastanawiam, co zrobić z osobami, które wspierają swoją karierę homofobią, plotą że to kwestia woli i można leczyć itp. (oddzielam ich od tych 'rób to w domu po kryjomu')?

Weźmy taką analogię. Jeśli mamy pana, który publicznie głosi idee wierności, a sam pieprzy się po burdelach na okrągło, to ma się zachować tę informację jako prywatną? Jeśli mamy panią, która modli się publicznie do Friedmana i Hayeka, a prywatnie walczy o ustawowe zablokowanie rynku dla nowych graczy, to ma się o tym nie mówić? Czy prywatną sprawą jest branie dopingu przez osoby, które walczą z nieuczciwością w sporcie? Zwykle takie rzeczy są ujawniane (różnicą jest też to, że w jednym przypadku mamy do czynienia tylko z hipokryzją i oportunizmem, w innych to już kryminał).

Nie podoba mi się natomiast na outowanie pozostałych ludzi wbrew ich woli (nieważne, czy dokonujący tej demaskacji motywuje ją "niesieniem dobra", "kaganka oświaty", czy nawet "ukaraniem"), zwłaszcza dla "dobra środowiska i społeczeństwa". Wracamy do innej formy dyskusji nad niejednorodnością osób homoseksualnych. Wg jednych niech 'pedały siedzą w domu a nie paradują, bo psują obraz', wg innych obowiązkiem (pedalnym?) jest 'uczestniczenie w paradzie'.
Polish priest blessing “an important road” in the Radom county. Dąbrówka Połężna, 2012.

Awatar użytkownika
Stawrogin
jutrzenka
jutrzenka

Postautor: Stawrogin » 14.10.2014 19:27:56

kaylan pisze:
orso4 pisze:osoby publiczne? outować

możesz uzasadnić dlaczego rościsz sobie prawo do obdzierania tej kategorii osób z zachowania prywatności ??

osoby publiczne z części swojej prywatności rezygnują (udzielając się w mediach, kampaniach itd)
nie uważam orientacji za sferę intymną (w przeciwieństwie do tego z kim, jak ile razy z gumą z połykiem itd)
niektóre z osób publicznych (głównie celebryci ale też szołbiznes i inne) żyją ze sprzedawania części lub całości swojego życia prywatnego, toczą specyficzną grę z mediami/tabloidami; same ich zapraszają na "spontaniczne" sesje, udzielają informacji o sobie-intymnych (choroba alkoholowa, molestowanie itd) jakoś ten jeden element życia (oprócz wspomnianej mamy pieska i sąsiadki) jest pomijany, dlaczego? jest bardziej prywatny od innych? dla mnie nie, jeśli heteroseksualizm nie jest prywatny - a nie jest- to i inne orientacje nie muszą

co do agresywnych wypowiedzi to "rościsz sobie" "obdzierania", te sformułowania do neutralnych nie należą ;)
malkontent i socjopatyczny cynik
Oczywiście, nie upieram się, że jako feministka jestem ideałem. Pewnie cechuje mnie zbyt duży dystans, by wykazać się autentycznością...

ಠ_ಠ

Awatar użytkownika
Hebius
jaszczomp
jaszczomp

Postautor: Hebius » 14.10.2014 19:30:15

Temat by można wzbogacić o sensowną ankietę.

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 14.10.2014 20:05:09

Fajny temat, niestety, wszystko, co chciałbym napisać, już napisano.

To może jedna techniczna rzecz. Taki outing nie musi mieć charakteru akcji zainicjowanej przez konkretne osoby. Teraz takie są czasy, że pewnych rzeczy po prostu się nie ukryje. W dobie telewizji informacyjnych, internetu, aparatów i kamer w komórkach, nie da się pewnych rzeczy ukryć. One zawsze wypłyną. Czy tego chcemy, czy nie.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
kaylan
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: kaylan » 14.10.2014 20:09:18

Prawdopodobnie zgadzam się z regysky, moim zdaniem można piętnować i ujawniać hipokryzję ale nie odmienny punkt widzenia, albo co gorsza niezaangażowanie.

osoby publiczne z części swojej prywatności rezygnują (udzielając się w mediach, kampaniach itd)
nie uważam orientacji za sferę intymną (w przeciwieństwie do tego z kim, jak ile razy z gumą z połykiem itd)
niektóre z osób publicznych (głównie celebryci ale też szołbiznes i inne) żyją ze sprzedawania części lub całości swojego życia prywatnego, toczą specyficzną grę z mediami/tabloidami; same ich zapraszają na "spontaniczne" sesje, udzielają informacji o sobie-intymnych (choroba alkoholowa, molestowanie itd) jakoś ten jeden element życia (oprócz wspomnianej mamy pieska i sąsiadki) jest pomijany, dlaczego? jest bardziej prywatny od innych? dla mnie nie, jeśli heteroseksualizm nie jest prywatny - a nie jest- to i inne orientacje nie muszą

Nie jest to prawdą w każdym przypadku, cześć osób publicznych chroni prywatności i nie pozuje plotkarskim magazynom z partnerem, dziećmi, psem, itp. Ale to zwykle jest decyzja tych osób jak dużą cześć swojego prywatnego życia chcą upublicznić, nawet jeżeli duża liczba osób upublicznia wiele to nie mamy prawa uśredniać tego na całe środowisko(czy o nie przypomina niektórych mechanizmów dyskryminacji ?)
co do agresywnych wypowiedzi to "rościsz sobie" "obdzierania", te sformułowania do neutralnych nie należą Mruga 2

nie przypisuje sobie neutralnej postawy, mam konkretną opinie o tych zjawiskach i nazywam zgodnie z własnym rozpoznaniem 8)

Temat by można wzbogacić o sensowną ankietę.

Nie jesteśmy w sejmie(niektórym szkodzi ta "forumowa demokracja") Wolałem by toczyła się wymiana uargumentowanych opinii a nie wybór opcji zamkniętych, bez wskazania niuansów.

Awatar użytkownika
Radekk
Radzio
Radzio

Postautor: Radekk » 14.10.2014 20:23:26

regysky pisze:Nie jestem przekonany do tego hurra-outingu. Byłbym na nie, ale tak się zastanawiam, co zrobić z osobami, które wspierają swoją karierę homofobią, plotą że to kwestia woli i można leczyć itp. (oddzielam ich od tych 'rób to w domu po kryjomu')?

Ale czy outing takich osób przyniesie korzyści samemu środowisku?

Taki kryptogej będzie ekskomunikowany ze środowiska gejów, ale przecież nie o to chodzi. Prawicowe oszołomy prawdopodobnie dalej będą go wspierać, usuwając element hipkryzji i dwulicowości a skupiając się na tym, że sam gej nie akceptuje homoseksualizmu.

To jest sytuacja patologiczna i przeciw samemu środowisku LGBT a nie na jego korzyść.

Gdyby np. teraz ktoś zamieścił jakieś dowody, że wucet jest homo, wcale bym z tego powodu nie był zadowolony.
"Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do."
Rob Siltanen

Awatar użytkownika
CryBoy
supernowa
supernowa

Postautor: CryBoy » 14.10.2014 20:29:56

Ale to też oznacza wyłom w bezkompromisowej postawie niektórych prawicowych oszołomów.
Wcześniej nie akceptowali wszystkich gejów, teraz okazuje się, że ci ukryci (zwłaszcza pod maską wojującej homofobii) są w sumie spoko.
Czyli nie każde dawanie dupy facetowi jest be ;) A to już jakiś postęp :P
Obrazek

usuniety_nr1

Postautor: usuniety_nr1 » 14.10.2014 23:05:02

pytanie, czy homoseksualizmem powinno się szczuć, nawet takie osobistości jak księża czy krzysio bosak?

Awatar użytkownika
lukaszek83
forumowy
forumowy

Postautor: lukaszek83 » 14.10.2014 23:48:15

Uważam, że kwestia "ujawnienia się" to kwestia prywatna i każdy sam powinien o tym decydować. Chyba, że zainteresowana osoba wyrazi na to zgodę. Tym bardziej, że żyjemy w takim kraju, że czasami ujawnienie orientacji seksualnej może powodować pewne, negatywne konsekwencje (np. utratę pracy itd.)

Dla mnie cała ta "afera" Dunin - Karpowicz była po prostu niesmaczna. Bardziej od całego medialnego zamieszania związanego z wyotowaniem, raziło mnie, że dorośli ludzie, podobno inteligencji, babrają się w bagnie. I to tylko po to, by komuś "dokopać".

Jednak nico inny punkt widzenia mam pod tym względem, mam w stosunku do osób, które publicznie ubliżają, grożą palcem z sejmowej mównicy, a gdy kamery i mikrofony daleko, kurz opada, to prowadzą życie zupełnie inne od tego głoszonego.

Podobno niektórzy prawicowi politycy odwiedzają miejsca, gdzie świadczy się usługi homoseksu. To dziwne, że żadna gazeta nie opublikowała zdjęcia, na którym byłoby widać, jak pewna osoba zmierza tu i tam. Wiele ciekawych rzeczy, nie tylko tych seksualnych, dzieje się także w okolicach hotelu sejmowego. Ale jakoś dziennikarze nie cykają fotek. Przypadek?

Awatar użytkownika
Solivagus
gejowy
gejowy

Postautor: Solivagus » 15.10.2014 02:13:30

Afera Dunin-Karpowicz słodka była :lol:
Uwielbiamy pikanterię :lol:

Nie wiem jak można mieć wątpliwości co do outowania kryptociotoprawicy.
Obłudę się demaskuje i kropka.

Awatar użytkownika
lukaszek83
forumowy
forumowy

Postautor: lukaszek83 » 15.10.2014 08:09:02

Może słodka i pikantna, nie powiem, że tak. Ale bardziej pasująca do Pudelka, celebrytów i innych tego typu dziadów ;-)
A co do "kryptociotoprawicy", popieram.

Awatar użytkownika
kaylan
starszy gejowy
starszy gejowy

Re: outing

Postautor: kaylan » 10.06.2016 18:37:29

By nie tworzyć nadmiarowych bytów uznałem, że temat się nada.

http://wyborcza.pl/10,82983,20215256,temat-dnia-gw-jak-sie-zyje-gejom-pod-rzadami-pis.html#ixzz4BA6g5vVy

Jakiś dziennikarz wraz z niektórymi działaczami LGBT przygotował: 'List otwarty do osób nieheteroseksualnych, które się ukrywają, podpisany przez osoby nieheteroseksualne, które wyszły z szafy'. Niby oficjalnie twierdzi że jest to forma prośby, ale jednocześnie wywiera naciski zarzutami typu "milczenie homoseksualistów jest homofobiczne", czy to słuszna inicjatywa czy jednak próba wymuszania na innych kapitulacji w sferze prywatności, co uważacie?

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 10.06.2016 19:15:49

No to najpierw zaczekajmy na tekst tego listu.

Nie jest to zresztą chyba próba wymuszenia. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Ale inicjatywa chyba słuszna. Hasło "milczenie homoseksualistów jest homofobiczne" to oczywiście retoryka, ale zgadzam się i podoba mi się. Myślę, że od uwewnętrznienia tego hasła trzeba zacząć. Bo nic się nie zmieni, dopóki będziemy siedzieć w szafach.
Bądźmy pasywni, ale nie bądźmy bierni! (Bartosz Żurawiecki, Nie byłeś na Paradzie? Nie idę z Tobą do łóżka!, "Replika" nr 50, 07/08 2014, s. 11.)

Awatar użytkownika
kaylan
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: kaylan » 10.06.2016 19:24:02

List będzie jutro, to można w szczegółach się wtedy odnieść, ale wywiad mówi dużo, można więc zacząć :P

Hasło "milczenie homoseksualistów jest homofobiczne" to oczywiście retoryka, ale zgadzam się i podoba mi się

A ja ma spore wątpliwości w stosunku do retoryki, która stosując moralne szantaże ingeruje w bardzo ważne prawo do prywatności.

Awatar użytkownika
jazzik
gejlord
gejlord

Postautor: jazzik » 10.06.2016 19:27:25

Jeśli o kimś wiadomo, że jest heteroseksualistą, to ta wiedza narusza jego prywatność?
“Maybe that's one of the ways you recognize really lonely people... they can always think of something to do on rainy days. " - Stephen King

Awatar użytkownika
kaylan
starszy gejowy
starszy gejowy

Postautor: kaylan » 10.06.2016 19:31:10

Co innego wiedza a co innego rozgłaszanie i mówienie publiczne o czymś życiu seksualnym i uczuciowym, niektórzy znani heteroseksualiści też nie opowiadają z kim się spotykają karmiąc tabloidy, gdyż uważają że to ich prywatna sprawa. Uważam że dobrym obyczajem jest zostawienie tego do roztrzygnięcia osobie zaintereowanej, coś jak "don't ask, but if you want, you are free to tell"

Awatar użytkownika
Leo
gejlord
gejlord

Postautor: Leo » 10.06.2016 19:58:51

No tak, tylko to my jednak musimy wywierać naciski, żeby jednak w mentalności, w społeczeństwie, czy prawie się coś zmieniło.

Awatar użytkownika
shane82
supernowa
supernowa

Postautor: shane82 » 10.06.2016 20:13:04

Tylko jakie naciski, bo jeżeli to ma być outowanie kogoś wbrew jego woli to nie jest to dobry pomysł. Moim zdaniem, przede wszystkim należy dawać przykład, nie wstydzić się okazywać uczucia czy choćby na chwilę iść za rękę etc.
"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Beniamin Franklin
V1, Rotate, V2, positive climb, gear up

Awatar użytkownika
Walpurg
wielki miś Gejowa
wielki miś Gejowa
Kontakt:

Postautor: Walpurg » 10.06.2016 20:45:17

No właśnie dlatego ta dyskusja na razie jest bez sensu. Jest w temacie Outing, ale tylko przypadkiem. Autorzy nie zamierzają chyba nikogo outować tylko chodzi im, by ludzie sami się outowali. Ale nic nie wiemy, dopóki nie będzie listu.

Wróć do „1.3. Akceptacja, coming-out i ruch LGBT”